Jump to content

URI GELLER


Recommended Posts

Η Μασονία απο την εποχή του βασηλιά Σολωμόντα μέχρι σήμερα εφαρμόζει μία τεχνική παρατήρησης άλλων πολιτισμών και αντιγραφής.

 

Η Μασονία γεννήθηκε πολύ αργότερα, δε θυμάμαι ακριβώς τον αιώνα. Αλλά οπωσδήποτε μ.α.χ.χ.

 

... όπως ήθελαν αυτοί μόνο.Δηλαδή όλα να αρχήζουν απο την εβραική θρησκεία.Τότε ήταν αποκλυστικά εβραίοι όπως ξέρουμε αλλα με τον καιρό κέρδισαν οπαδούς απο κάθε λαό και φυλή.

 

Με το να ταυτίζεις Μασονία και Ιουδαϊσμό δεν κάνεις το ίδιο πράγμα, λέγοντας πως αρχή της Μασονίας είναι ο Ιουδαϊσμός;

 

Ο Γκέλερ είναι το παράδειγμα.    ''Ο θεός μου έδωσε αυτές τις δυνάμεις''

 

Οι γέροντες του "Αγίου Όρους" ισχυρίζονται πως τις (όποιες) δυνάμεις τους τις έχουν από το Άγιο Πνεύμα (ή κάπως έτσι).

 

Οι ινδοί φακίριδες από κάποια θεότητα του Ινδουϊσμού.

 

Οι Σαμάνοι από τα πνεύματα-οδηγούς.

 

Εν πάσει περιπτώσει όλοι τις δυνάμεις τους τις αποδίδουν με βάση τη θρησκεία που γνώρισαν.

 

Για τους Εβραίους γιατί απαγορεύεται να κάνουν το ίδιο;

 

Κι εν πάσει περιπτώσει... μερικά κουτάλια λύγισε ο άνθρωπος! Σιγά τον πολυέλαιο!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δέν θέλω να μισώ καμία φυλή ή θρησκεία αλλα κάποιοι με προκαλούνε όταν θέλουν να κάνουν κακό στον πολιτισμό των προγόνων μου ή που έχουν κάνει ίδη κακό.Αυτά που έχω μάθει για τους εβραίους είναι τα χειρότερα και καλύτερα να μήν αναφέρω περισσότερα γιατί ίσως χρησιμοποιήσω υβριστικές λέξεις.

 

Όσο αθώος και αν φαίνεται κάποιος σάν τον Γκέλερ απο μέσα του ίσως κρύβει τον μεγαλύτερο μισάνθρωπο.Σάν τους πολιτικούς ένα πράγμα που τους βλέπεις και λές κοίτα έναν αθώο άνθρωπο!!!Ειδικά όταν υποστηρίζει την εβραική θρησκεία κάποιος μόνο αθώος δέν είναι.Άν ο Γκέλερ έχει απαρνηθεί την θρησκεία του τότε εντάξει θα τον υποστηρίξω τον άνθρωπο.

 

Με το να ταυτίζεις Μασονία και Ιουδαϊσμό δεν κάνεις το ίδιο πράγμα, λέγοντας πως αρχή της Μασονίας είναι ο Ιουδαϊσμός;
Καλύτερα μήν πέσουμε στην παγίδα και μπερδευτούμε με τις ταμπέλες.Όλοι αυτοί ίδιοι είναι.Ο μασονισμός όπως ξέρουμε λέγεται και τεκτονισμός.Ήταν κάποιοι εβραίοι που είθελαν να ανοικοδομήσουν τον ναό του Σολωμόντος μετά χριστών αλλά οι βάσεις τους ήταν πάντα η παλαιά διαθήκη.

 

Οι γέροντες του "Αγίου Όρους" ισχυρίζονται πως τις (όποιες) δυνάμεις τους τις έχουν από το Άγιο Πνεύμα (ή κάπως έτσι).

 

Οι ινδοί φακίριδες από κάποια θεότητα του Ινδουϊσμού.

 

Οι Σαμάνοι από τα πνεύματα-οδηγούς.

 

Εν πάσει περιπτώσει όλοι τις δυνάμεις τους τις αποδίδουν με βάση τη θρησκεία που γνώρισαν.

 

Για τους Εβραίους γιατί απαγορεύεται να κάνουν το ίδιο;

 

Δέν κάνουν απλά το ίδιο.Αυτοί θέλουν ντέ και καλά όλη η ανθρωπότητα να πιστέψει οτι αυτοί είναι οι εκλεκτοί του θεού.Και όταν λέω ντέ και καλά εννοώ με βία και φασισμό.Άν το δούμε σήμερα το θέμα η Σιών σαν σκλάβους δέν μας έχει?Αυτή κυβερνάει όλο τον πλανήτη.Αυτό είναι το κακό σε αυτούς.Ο ίδιος ο θεός τους είπε οτι πρέπει να κυριαρχήσουν την γή και να είναι οι μόνοι διδάσκαλοι στον κόσμο.(Απο ότι λένε)

 

Άν μας έλεγαν απλά την γνώμη τους για την θρησκεία τους με πιό πολιτισμένο τρόπο θα μπορούσαμε να τους ακούσουμε αλλά εφόσον κάνουν πόλεμο στην ανθρωπότητα και θέλουν να επικρατήσει η θρησκεία τους με την βία τότε πάντα θα έχουν εχθρούς και θα έρθει η μέρα που δέν θα γλυτώσουν όπως γλύτωσαν κάποτε.

 

Εδώ που τα λέμε άν ήταν κάποιος σωστός και ικανός άνθρωπος ο Γκέλερ δέν νομίζω να μπορούσε να γήνει τόσο διάσημος.Όταν υπάρχει δημοκρατία πάντα οι πολλοί είναι μπροστά οι οποίοι πολλοί είναι αμαθείς και ανίκανοι.Ενώ οι λίγοι ας είναι ικανοί δέν παύουν να είναι λίγοι για την δημοκρατία.

 

Με λίγα λόγια σήμερα άν κάποιος έχει σωστές γνώσεις και είναι ικανός άν διανοηθεί να βγεί στην δημοσιότητα την δολοφονία δέν την γλυτώνει. :headb:

Άμα είναι ανίκανος μπορεί να κάνει ότι θέλει ακόμα και πρωθυπουργός να γήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δογματισμός δεν οφελεί πουθενά.

 

Πραγματικά είναι δυνατόν κάποιοι να κάνουν όλα όσα λέγονται μόνο και μόνο για να πιστέψουν οι πολλοί σε κάποιον συγκεκριμένο Θεό; Τι όφελος έχουν από αυτό; Αν πάλι το γυρίσουμε στον έλεγχο της μάζας για οικονομικούς ή εξουσιακούς λόγους, τότε δεν μιλάμε για την θρησκεία-πρόβλημα αλλά για την εξουσία/οικονομία-πρόβλημα. Εάν δηλαδή θέλουν χρήμα και δύναμη, τότε η θρησκεία είναι η πρόφαση. Εμείς τι θα κάνουμε; Θα εναντιωθούμε στην πρόφαση;

 

Ο εβραίος και ο κάθε πάσα ένας έχει ακριβώς το ίδιο δικαίωμα της ανεξιθρησκείας, το ίδιο δικαίωμα ύπαρξης και τα ίδια όρια σε οποιονδήποτε τομέα, είτε αυτός είναι ο λογικός, είτε ο συναισθηματικός, είτε ο μεταφυσικός και πάει λέγοντας.

 

Όσο για τα περί επιβολής, δεν στέκει η πρόταση.

 

Δεν στέκει αφενός γιατί στερείται επιχειρημάτων, αφετέρου δε γιατί, στην σημερινή τουλάχιστον εποχή, κανένας δεν σου επιβάλει τι θα πιστέψεις, είτε αφορά θρησκεία, είτε πληροφορίες είτε οτιδήποτε. Καθένας ας έχει την κρίση και την όρεξη να φιλτράρει ό,τι ακούει.

 

Η αλήθεια δεν αγγίζεται από ανθρώπους καθιστούς.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δογματισμός δεν οφελεί πουθενά...

 

Η Αγνοια, δημιουργεί Φοβίες.

 

Οι φοβισμένοι, είναι τά εύκολα θύματα τής διαβολής καί τού ψέματος καί οι οποίοι, αποδυναμωμένοι προσωπικά, οδηγούνται στό μαντρί τού Φανατισμού (Τό ΟΛΟΝ, είναι ισχυρότερο από τό άθροισμα τών ΜΕΡΩΝ).

 

Ο Δογματισμός είναι τό "Ιδεολογικό όπλο" τού φανατισμού.

 

Η Αγνοια, καταπολεμείται μόνο μέ τήν Αλήθεια. Η επίγνωση τής Αλήθειας είναι έργο προσωπικό καί σάν τέτοιο, απαιτεί βίωμα, απαιτεί κόπο!

 

...Η αλήθεια δεν αγγίζεται από ανθρώπους καθιστούς.

 

Ποιά άραγε, είναι η Αλήθεια μέσα από τήν Βαβέλ τών Ιδεών πού σχηματοποιούμε (διαισθητικά ή λογικά) μέσα από τήν καθημερινή δραστηριότητά μας;

 

"Αλήθεια" - προσωπική Αλήθεια - είναι οι Ιδέες πού μάς κάνουν νά νιώθουμε όμορφα καί γιά τίς οποίες έχουμε τό αυθόρμητο θάρρος νά τίς επικοινωνήσουμε καί νά τίς μοιραστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια είμαστε καλύτερα σήμερα σε σήγκριση με τα χρόνια του Βυζαντίου που υπήρχε ο απόλυτος θρησκευτικός ρατσισμός αλλά μήν πιστεύουμε κανέναν ο οποίος μας λέει οτι σήμερα έχουμε δημοκρατία και υπάρχει ελευθερία λόγου.Άν δούμε τι επιθέσεις δέχεται ο παγανισμός στα κοινοβούλια θα καταλάβουμε σε τί φασιστικό καθεστώς ζούμε.

 

Ειδικά στο θρησκευτικό θέμα η κυβέρνηση πέρνει διαταγές στο να μήν επιτρέπει την αναγέννηση του παγανισμού.Και όχι μόνο δέν το επιτρέπει αλλα απο τα δημοτικά αρχήζει η προπαγάνδα και η πλύση εγκεφάλου στα μικρά παιδιά.Όλα τα μαθήματα διδάσκουν στα παιδιά μόνο ότι δέν εναντιόνεται στον χριστιανισμό.Για αυτό και λέγεται Υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων το κτίριο που αποφασήζουν για τις γνώσεις των παιδιών.Αυτό σημαίνει οτι η παιδεία και η γνώση δήνεται πάντα με θρησκευτικές βάσεις.Στα σχολεία μαθαίνουμε δηλαδή μόνο οτι επιτρέπει η εθνική θρησκεία.Ο χριστιανισμός δηλαδή.

 

Αυτό μόνο ελευθερία δέν είναι :headb:

Link to comment
Share on other sites

Η Μασονία γεννήθηκε πολύ αργότερα, δε θυμάμαι ακριβώς τον αιώνα. Αλλά οπωσδήποτε μ.α.χ.χ.

 

ΜΜΜ..απ'όσο έχω διαβάσει η μασονία ή αλλιώς τεκτονισμός είναι εξέληξη των ναιτών ιπποτών..όπως και ο ιλλουμινάτοι νομίζω..άρα κάπου στα τέλη του μεσαίωνα..αυτό προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

.Στα σχολεία μαθαίνουμε δηλαδή μόνο οτι επιτρέπει η εθνική θρησκεία.Ο χριστιανισμός δηλαδή.

 

Αυτό μόνο ελευθερία δέν είναι  :headb:

 

Που να βλεπατε την πορωμενη θρησκευτικο που ειχα στο γυμνασιο.Εγω απο τοτε ΕΨΑΧΝΑ και εφερνα αντιρησεις εκει που δεν συμφωνουσα.Ξερετε τι μου ειπε μια μερα στο διαλειμα?'Αν σε ειχα κορη μου θα σου ξυριζα το κεφαλι' :shocked: Χωρις πλακα!

Link to comment
Share on other sites

γλυκεία μου..εγώ στο γυμνάσιο είχα παπά για θεολόγο και στο λύκειο όταν είχα σταματήσει εντελώς να ασχολούμαι με την τέχνη και τα είχα με όλους κι όλα κι η φάσηείναι ότι όταν εναντιωνόμουν το τεκμηρίωνα κιόλας και σε κάποια στιγμή τον έκανα να μην ξέρει τι να πει μου λέει;κοριτσάκι μου,δεν είναι προσωπικά όλα αυτά..περιττό ότι σε όλα αυτά τα 6 χρόνια το 20 δεν κατέβαινε από τον έλεγχο..λολ

Link to comment
Share on other sites

:clapping: Ναι ναι!δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση οταν τους κολλας στον τοιχο!Εγω το ειχα κανει αυτο με θεμα τις εικονες τους.και η 'Τεχνη' με Τ κεφαλαιο :please: γαι μενα καντο μ? :evilbl:
Link to comment
Share on other sites

Xex! Αστειέυεστε , εμένα στο λύκειο που με την Μαγεία ...δεν είχα ασχοληθεί και ιδιαίτερα , αν και δεν την έλεγα στον καθηγητή με τσαμπουκά ,αλλά διατύπωνα ευγενικά τα επιχειρήματά μου ενάντια σε αυτά που έλεγε , μια μέρα γύρισε μέσα στην τάξη (όταν δεν μπορούσε να μου δώσει κάποια απαντήση) και μου πέταξε μέσα στα νεύρα ένα ωραιότατο "Δεν είσαι Χριστιανή εσύ!"

:shocked: Αχαχαχαχ! :001almostcry:

 

Ακου τί γύρισε και είπε ο ανοητούλης!!!

Υ.Γ.:Φτου!!! :headb: Που με κατάλαβε?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Xex! Αστειέυεστε , εμένα στο λύκειο που με την Μαγεία ...δεν είχα ασχοληθεί και ιδιαίτερα , αν και δεν την έλεγα στον καθηγητή με τσαμπουκά ,αλλά διατύπωνα ευγενικά τα επιχειρήματά μου ενάντια σε αυτά που  έλεγε , μια μέρα γύρισε μέσα στην τάξη (όταν δεν μπορούσε να μου  δώσει κάποια απαντήση) και μου πέταξε μέσα στα νεύρα ένα ωραιότατο "Δεν είσαι Χριστιανή εσύ!"

  :shocked:  Αχαχαχαχ!  :001almostcry: 

 

Ακου τί γύρισε και είπε ο ανοητούλης!!!

  Υ.Γ.:Φτου!!! :headb:  Που με κατάλαβε?? :blink:

 

 

αααχχαχχαχαχχαχαχαχαχαχχα :063laugh: Αυτο ηθελα να το δω!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τιγρη...από εδώ και σο εξής η Τέχνη είναι Τέχνη.. :smilewink: ...

μανστρεντιν δεν του μιλουσα ασχημα ούτε καν έντονα..αλλά εγώ αν και δνε το άκουσα,λάμβανα αυτό το βλέμμα του "δεν είσαι χριστιανή" κι όχι μονάχα από εκείνον αλλά από όλη την τάξη..άσε,πικρές εμπειρίες..και η πλάκα η μεγάλη,τώρα αρκετοί παλιοί συμμαθητές και -τριες μου γνωρίζουν ότι απλά διαβάζω... :wizard: (μονο το κατω μέρος της εικόνας λαμβάνουμε υπόψιν..) και με ρωτάνε όταν απορούν για κατι... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εξαπλωθηκε η 'φημη' μου και στους γονεις των συμμαθητριων και μια μερα παιρνει τηλ η αδερφη μια φιλης μου και της λεει παρε αδεια απο τον διευθυντη και ελα στην ........ καφετερια.Παει η φιλη μου και την επομενη μερα μου λεει οι η αδερφη της την επριζε να με παρει τηλ η φιλη μου για να παω να με...ανακρινουν.Διστυχως η φιλη μου δεν με πηρε γιατι δεν ηθελε να με φερει σε δυσκολη θεση.Μετα απο 2 μερες ηρθε μονη της η αδερφη της φιλης μου εκει που πινμε καφε και καθησε με υφος αυστηρου καθηγητη.Δεν μου εκανε θεμα για τα πιστευω μου.Δεν ξερω γιατι...ισως επειδη ημουν 'ζεστη' μαζι της και φιλικη.Μαλλον δεν ημουν αυτη που περιμενε να δει.Μιλησαμε περι ανεμων και υδατων και μετα εφυγε μονη της λεγοντας μου με πλατυ χαμογελο 'χαρηκα πολυ'.μουαχαχαχαχαχαχ :cooldevil:

Link to comment
Share on other sites

ντάάάάάξει..ακόμη με γονείς επαφές εν έχω..λες γι'αυτό να μην είχα και κολλητές παρέες στο σχολείο;;μμμ....όπως και να έχει..δεν θα πιστευα έναν άνθρωπο που λέει τόσα και με τόση επίδειξη..ειδικά στα μμε...(αυτό για τον γκελλερ..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...