Jump to content

Ένας Σούφι μιλά για... τον Θεό και τον Άνθρωπο


Recommended Posts

Τα πάντα ορίζονται, απλώς όχι απαραίτητα από έναν άνθρωπο

Ακριβως. Εγω π.χ οταν δυσκολευομαι σε καποιον ορισμο ρωταω τη γατα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ακριβως. Εγω π.χ οταν δυσκολευομαι σε καποιον ορισμο ρωταω τη γατα μου.

:063laugh:

Όπως εκατ. κύτταρα συνδέονται ώστε να φτιάξουν έναν εξυπνότερο ανθρώπινο εγκέφαλο, έτσι πολλοί άνθρωποι μπορούν να συνδεθούν(=συνεργαστούν) για να ορίσουν το αόριστο και να κατανοήσουν το ακατανόητο.

Link to comment
Share on other sites

:063laugh:

Όπως εκατ. κύτταρα συνδέονται ώστε να φτιάξουν έναν εξυπνότερο ανθρώπινο εγκέφαλο, έτσι πολλοί άνθρωποι μπορούν να συνδεθούν(=συνεργαστούν) για να ορίσουν το αόριστο και να κατανοήσουν το ακατανόητο.

το'ξερα οτι εννοουσες αυτο βρε, να σε πειραξω ηθελα... :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ρε, αλλιώς θα είχα παρεξηγηθεί (χαχαχαχαχαχαχαχα) :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πως ακριβώς προφέρεται το όνομα του κύριου;

 

Στοιχηματίζω σημαντικά κομμάτια της ανατομίας μου πως είναι ibn (γιος στα αραβικά, πολυ συνηθισμένο πρόθεμα) κι έχει γίνει ένα απλό λαθάκι.

Link to comment
Share on other sites

:063laugh:

Όπως εκατ. κύτταρα συνδέονται ώστε να φτιάξουν έναν εξυπνότερο ανθρώπινο εγκέφαλο, έτσι πολλοί άνθρωποι μπορούν να συνδεθούν(=συνεργαστούν) για να ορίσουν το αόριστο και να κατανοήσουν το ακατανόητο.

Σαφεστατα!

Μονο που τα κυταρα ειναι φτιαγμενα για αυτη τη δουλεια ενω το ανθρωπο ειναι για να κοιταει την δικη του δουλεια..

Σημαντικοτατη διαφορα δε βρισκεις;

Ενω οταν εγω πχ οριζω κατι, αυτο οριζεται τελεια για ακριβως αυτο που θελω! ΤΑΞΙ = οχημα μισθωτο

Και ο ορισμος μου τυγχανει να χρησιμευει σε ενα συνολο ανθρωπων που εχουμε τις ιδιες αναγκες..

Καποιος που δεν γνωριζει το τι ειναι ταξι ισως το οριζε ως : ΤΑΞΙ = κιτρινο οχημα

ή ο οδηγος του : ΤΑΞΙ = εργαλειο

καποιος αλλος αλλιως κλπ.. μεχρι να συνδιαστουν ολες οι αποψεις και να σχηματιστει μια ολοκληρωμενη εννοια για το τι ειναι το ταξι τελικα, κανεις δεν ξερει ποσος χρονος θα χρειαζοταν!!

Φαντασου το αυτο για θεματα ανεπτυγμενα!!!

ΧΑΟΣ!!

Θα μου πεις πως γι'αυτο παλευουμε, και θα εχεις δικιο φυσικα, ομως πιστευω το καλυτερο ειναι (αν υπαρχει η δυνατοτητα) να εντοπιζεις τον αλλον και να βοηθας να αναπτυχθουν οι αντιληψεις σας μεχρι να υπαρξει ενα κοινο σημειο.. εξαιρετικα δυσκολο και χρονοβορο ομως επειτα μπορει να υπαρξει ο συνδυασμος που ανεφερες...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

«Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου.

Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα»

σύμφωνα με την φιλοσοφία των σουφοι τα παντα ειναι ενα , ταιριάζει με πολες παραδώσεις και δρόμους απο οσο εχω μαθει ,

σύμφωνα με αιτώ ,τα παντα γύρω παίρνουν το "χρωμα" που τους δινεις εσυ , επιβεβαιωμένο και απο τον τομέα της ψυχολογιας και με της φυσικής κβάντα , αυτο εξηγεί σε μενα το πρώτο μερος( Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου).

τωρα για το δευτερο μερος (Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα)

ειναι εργο ζωης το να καθαρίσεις τον ευατο σου ετσι ωστε να μπορέσεις να καθρεφτίσεις τα θεικα του γνωρισματα , και λεω εργο ζωης γιατι θα έχετε προσέξει ποσο γρήγορα λερώνεται ο καθρέφτης και πόσο λερωμένος ειναι οταν ξεκινάει καπιος αυτην την εργασία , τουλάχιστον στην δική μου περιπτωσει είναι ετσι .

Link to comment
Share on other sites

«Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου.

Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα»

 

 

Κι όμως, έχω την εντύπωση πως κάτι έγινε και... ο καθρέπτης έσπασε...

 

Κι από τότε έχουμε μείνει με τα κομμάτια του καθρέπτη... Και όλο το ζήτημα βρίσκεται ακριβώς στο τί θα κάνουμε με τα κομμάτια αυτά...

 

Αλλά, πολλοί που έχουν ένα κομμάτι στο χέρι τους δεν το ξέρουν πως είναι απλώς ένα κομμάτι και νομίζουν πως κρατούν ολόκληρο τον καθρέπτη. Αναγορεύουν το κομμάτι τους σε καθρέπτη ή πέφτουν στην πλάνη να πιστέψουν πως το κομμάτι τους είναι όλος ο καθρέπτης.

 

Άλλοι αναγνωρίζουν πως έχουν διάφορα κομμάτια του μεγάλου καθρέπτη, αλλά δυσκολεύονται να τα ταιριάξουν μεταξύ τους. Προσπαθούν να φτιάξουν με αυτά ολόκληρο τον καθρέπτη, αλλά δεν τους βγαίνει. Προσπαθούν να βρουν και τα υπόλοιπα κομμάτια, αλλά δυσκολεύονται.

 

Κι από τότε έχουμε μείνει με τα κομμάτια του καθρέπτη... Και όλο το ζήτημα βρίσκεται στο τί θα κάνουμε με τα κομμάτια αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι ο Θεος, εσυ και ο ανθρωπος..

Ο καθρεπτης ειναι διπλης οψεως..απο την μια ο ανθρωπος βλεπει τα ελατωματα του..

απο την αλλη ο Θεος την ομορφια της πλασης

Αναμεσα απο τις οψεις υπαρχει η ισορροπια, ουτε ελατωματα, ουτε ομορφια..ολα κυλανε σαν μια καλοκουρδισμενη μηχανη!

ispired by Su.Co.Re.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έχω την εντύπωση πως κάτι έγινε και... ο καθρέπτης έσπασε...

 

Κι από τότε έχουμε μείνει με τα κομμάτια του καθρέπτη... Και όλο το ζήτημα βρίσκεται ακριβώς στο τί θα κάνουμε με τα κομμάτια αυτά......

Μοναδικό χαρακτηριστικό των κομματιών καθρέφτη που έσπασε είναι ότι το κάθε θραύσμα-καθρέφτης αντικατοπτρίζει μόνο του το "όλον".
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Θεός είναι ο καθρέφτης μου. Γιατί όταν τόν ...σκέφτομαι, τού φοράω γένια, μουστάκες, φουντωτό μαλλί καί τόν ντύνω σάν καλοκάγαθο παππούλη πού άλλο δέν πρέπει νά κάνει, παρά νά έχει τό νού του σ' έμένα!

 

Ο καθρέφτης του Θεού είμαι Εγώ. Επειδή μ' αρέσει νά μέ θεωρώ, Τό δημιούργημα ..κατ' εικόναν καί ομοίωσιν Τής Αρχιτεκτονούσας Αρχής!

 

Κούνια πού μέ ...κούναγε !

 

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός είναι ο καθρέφτης μου. Γιατί όταν τόν ...σκέφτομαι, τού φοράω γένια, μουστάκες, φουντωτό μαλλί καί τόν ντύνω σάν καλοκάγαθο παππούλη πού άλλο δέν πρέπει νά κάνει, παρά νά έχει τό νού του σ' έμένα!

 

Ο καθρέφτης του Θεού είμαι Εγώ. Επειδή μ' αρέσει νά μέ θεωρώ, Τό δημιούργημα ..κατ' εικόναν καί ομοίωσιν Τής Αρχιτεκτονούσας Αρχής!

 

Κούνια πού μέ ...κούναγε !

 

 

...Σχόλια;

Το μονο που μπορω να πω ειναι πως αυτη η κουνια...μας κουναει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός είναι ο καθρέφτης μου. Γιατί όταν τόν ...σκέφτομαι, τού φοράω γένια, μουστάκες, φουντωτό μαλλί καί τόν ντύνω σάν καλοκάγαθο παππούλη πού άλλο δέν πρέπει νά κάνει, παρά νά έχει τό νού του σ' έμένα!

 

Ο καθρέφτης του Θεού είμαι Εγώ. Επειδή μ' αρέσει νά μέ θεωρώ, Τό δημιούργημα ..κατ' εικόναν καί ομοίωσιν Τής Αρχιτεκτονούσας Αρχής!

 

Κούνια πού μέ ...κούναγε !

 

 

...Σχόλια;

 

Ερώτηση:

Την πιθανότητα να είναι ο Θεός Το δημιούργημα της σκέψης σου/μου/μας, κι όχι εσύ/εγώ/εμείς Το Δημιούργημα Της Αρχιτεκτονούσας Αρχής ... είτε κατ΄εικόναν κι ομοίωση (επειδή έτσι μας αρέσει ή έτσι μας βολεύει), είτε όχι.... την αποκλείουμε εντελώς;

Στους καθρέφτες είδωλα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

«Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου.

Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα»

~ Lbn Arabi ? Σουφιστής ~

 

 

...Σχόλια;

35080428.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...