Jump to content

CERN project... αξιζει το κοπο?


Recommended Posts

Εξαρτάται ποια αλήθεια αναζητάς, που την αναζητάς και πως.

Η εσωτερική αλήθεια για παράδειγμα, δεν κοστίζει τίποτα σε χρήμα (και τα πάντα σε χρόνο).

 

Αγαπητή μου Νεφέλη, πιστεύω να κατάλαβες πως επρόκειτο για λογοπαίγνιο καθώς η λέξη «κοστίζει» χρησιμοποιείται και μεταφορικά οπότε και ο συλλογισμός σου με βρίσκει σύμφωνη.

 

 

Τώρα που λιώνουν οι πάγοι η επιστήμη λέει πως ευθύνη έχει η ίδια κι όχι τα καλικαντζαράκια.

 

Γι αυτό δεν ευθύνεται η επιστήμη αλλά η αλόγιστη χρήση των επιτευγμάτων της προς χάριν ενός άκρατου καταναλωτισμού?

 

 

Βρε παιδιά, ποιος είπε "όχι" στην έρευνα? Ποιος από εμάς δεν απολαμβάνει τα οφέλη χιλιάδων εφευρέσεων? Ποιος είναι αυτός που λέει «όχι» στο να κάνουμε ευκολότερη την πρακτική της καθημερινότητάς μας? Ποιος μπορεί άλλωστε να αρνηθεί την «πρόοδο» χωρίς να κατηγορηθεί για σκοταδισμό και υποκρισία?

 

Το ερώτημα είναι άλλο?μήπως ? λέω μήπως ? στο όνομα της επιστήμης και της έρευνας δαπανώνται μυθικά ποσά για όχι και τόσο φιλοπρόοδους στόχους με όχι και τόσο φιλάνθρωπα κίνητρα?

Γιατί εμένα δεν μου βγαίνει από το μυαλό πως όλα αυτά τα ποσά που δαπανώνται για «έρευνες» ή για αμυντικούς προϋπολογισμούς κ.ο.κ. εκτός του ότι είναι «κλεμμένα» χρήματα εξυπηρετούν άλλους σκοπούς από αυτούς που ξεδιάντροπα διαφημίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα περιτριγυριζόμαστε από συσκευές, υλικά και αντικείμενα που είναι στην ουσία "υποπροϊόντα" "άχρηστων" πανάκριβων ερευνών πριν από 30-40-50 χρόνια.... ακόμα και το ότι μπορούμε να επικοινωνούμε όπως αυτή τη στιγμή μ' αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

em...

 

Αυγερινός ..

 

Το πρόβλημα της ενέργειας: Εσύ σπίτι σου σκάσε άμα θες 40000 ευρώ επένδυση ώστε να δουλεύεις με ηλιακή ενέργεια και καθόλου ΔΕΗ. Θα κάνεις και απόσβεση σε λίγα χρόνια. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ; Επειδή δεν έχεις κεφάλαιο; Πάρε δάνειο! Κερδισμένη θα βγεις.

 

50.000+ φίλε μου... 50.000+!!!

 

Για το θέμα Πλανήτη Γή και προμήθεια τροφής.... είναι τόσο αποδυναμωμένο πλέον το έδαφος με τα λιπάσματα, τόσο μικρός και πάρα πολύ μολυσμένος ο υδάτινος ορίζοντας και εμείς αυξανόμαστε σαν τις ακρίδες...απο 300.000.000 ψυχές την εποχή του Χριστού , σήμερα είμαστε κοντά στα 6 δίς και μέχρι το 2020 θα είμαστε λέει διπλάσιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

em...

 

Αυγερινός ..

 

 

 

50.000+ φίλε μου... 50.000+!!!

 

Για το θέμα Πλανήτη Γή και προμήθεια τροφής.... είναι τόσο αποδυναμωμένο πλέον το έδαφος με τα λιπάσματα, τόσο μικρός και πάρα πολύ μολυσμένος ο υδάτινος ορίζοντας και εμείς αυξανόμαστε σαν τις ακρίδες...απο 300.000.000 ψυχές την εποχή του Χριστού , σήμερα είμαστε κοντά στα 6 δίς και μέχρι το 2020 θα είμαστε λέει διπλάσιοι!!!

Γύρω στα 10.000
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν γιατί αναφέρει ο καθένας μια "τιμή" για τα φωτοβολταϊκά, λες και είναι καφετιέρες?! Η τιμή τους εξαρτάται από την επιφάνεια που θα καλύπτουν, τα τετραγωνικά, συνεπώς μπορείς να βάλεις φωτοβολταϊκά και με 200?... απλά η ενέργεια που θα παράγεται από αυτά, θα φτάνει ίσα-ίσα για να στεγνώσεις τα μαλλιά σου με το πιστολάκι.

Συνολική ενεργειακή αυτονομία ενός χώρου (ενός σπιτιού για παράδειγμα) είναι μέχρι αυτή τη στιγμή δαπανηρή, γι' αυτό τα φωτοβολταϊκά συμφέρουν περισσότερο τις επιχειρήσεις παρά τους ιδιώτες (λόγω ρυθμού απόσβεσης προφανώς) - ακόμα και αν χρηματοδοτούνται από την Ε.Ε..

 

Κατά δεύτερον, αναφέροντας τα 30 δις ευρώ των Ολυμπιακών της Κίνας, το νόημα ήταν ότι αφού ?εδώ ο κόσμος χάνεται και το %@*# στολίζεται?, ας στολίσουμε και τίποτα άλλο που τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο!

Η ουσία δεν είναι να μη δοθούν σε βλακείες και να δοθούν σε κάτι καλό, αφού έτσι κι αλλιώς θα δοθούν σε βλακείες (άμυνα, ολυμπιακοί αγώνες κτλ)... Απλά εφόσον δίνονται τέτοια ασύλληπτα ποσά εκεί, "λογικά" θα υπάρχουν αρκετά χρήματα για να δοθούν και σε μια πιο ουσιαστική κατεύθυνση.

 

Απο 'κει και πέρα, ένα κάρο προβλήματα σαν αυτά που αναφέρεις Νεφέλη, δημιουργούνται από εμάς τους ίδιους και όχι από την έλλειψη πόρων στην επιστήμη.

Για παράδειγμα: Ο Δήμος σου έχει μεριμνήσει και έχει βάλει κάδο ανακύκλωσης κοντά σου. Ανακυκλώνεις?

"Η επιστήμη" έχει παράγει χάρτινες σακούλες οι οποίες είναι ανακυκλώσιμες και πιο φιλικές προς το περιβάλλον. Τις χρησιμοποιείς όταν πηγαίνεις στο σούπερ μάρκετ ή παίρνεις τις πλαστικές που σου δίνουν?!

(εννοείται ότι με τα παραπάνω δεν αναφέρομαι στη Νεφέλη προσωπικά αλλά σε όλους!)

Τί άλλο θέλουμε να κάνει η επιστήμη, όταν εύκολες, πρακτικές και καθημερινές λύσεις δεν εφαρμόζονται από τους ίδιους τους ανθρώπους?!

Το ίδιο ισχύει και για τη λειψυδρία. Στο κάτω-κάτω, αφού τελειώνει το νερό, γιατί δεν αυξάνει η ΕΥΔΑΠ τις τιμές ανά κυβικό λίτρο?!...

Όσο για τα ιατρικά προβλήματα... εκεί έχει ακόμα περισσότερο "γέλιο" η ιστορία! Γιατί όσα προβλήματα δεν σου δημιουργούνται λόγω του τρόπου ζωής σου, στα δημιουργεί η ιατρική τα φάρμακά της. Μη ξεχνάμε ότι ο κλάδος της ιατρικής έχει καταντήσει μια τεράστια κερδοσκοπική επιχείρηση (εκεί να δεις αστρονομικά ποσά!), που πλέον νοιάζεται πολύ για την αύξηση των κερδών της και ελάχιστα για την υγεία των ανθρώπων (σχετικό τόπικ εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο ο κλάδος της Ιατρικής, όσο ο κλάδος της Φαρμακοβιομηχανίας. Επειδή έχω οικογενειακό περιστατικό να αναφέρω, επειδή έχω ακούσει από αρκετούς γνωστούς και συγγενείς τα ίδια, επειδή είδατε τι έγινε με την Αμαλία, μπορώ να πω ότι είναι απ'τις μεγαλύτερες εγκληματικές οργανώσεις.

 

*Τιμές για φωτοβολταϊκά: Έχω βάλει (και συνεχίζω να βάζω όταν τύχει) και ξέρω. Για ένα νορμάλ σπίτι ~100 τετραγωνικών θες 40 με 50 χιλιάρικα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

1) Το πρόβλημα της ενέργειας: Εσύ σπίτι σου σκάσε άμα θες 40000 ευρώ επένδυση ώστε να δουλεύεις με ηλιακή ενέργεια και καθόλου ΔΕΗ. Θα κάνεις και απόσβεση σε λίγα χρόνια. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΕΦΑΛΑΙΟ!

 

Επειδή δεν έχεις κεφάλαιο; Πάρε δάνειο! Κερδισμένη θα βγεις.

Α ναι, ε;! Άμε πάρε εσύ δάνειο χωρίς κάτι να παρουσιάσεις ως εγγύηση (έστω ένα παπάκι βρε αδελφέ! Κάτι!)

(Διότι, όπως έχει ειπωθεί : «οι τράπεζες σου δίνουν λεφτά όταν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν τα χρειάζεσαι?» κατάλαβες?; )

 

Αλλά τέλος πάντων, το θέμα μας είναι αλλού. Με το να μου λες εμμέσως πλην σαφώς ότι ?τόσα και τόσα χρήματα ξοδεύονται εδώ και εκεί χαζά (βλέπε άμυνα), τι σε πείραξε ο CERN;?? Δε με βοηθάς. Ούτε εσένα βοηθάς. Βασικά, κανέναν δε βοηθάς. Διότι αυτό είναι που μαστίζει τον κόσμο : η νοοτροπία του ?έλα μωρέ, τόσα και τόσα? αυτό σε πείραξε;!?. ΝΑΙ! ΑΥΤΟ με πείραξε! Με πείραξε τόσο, όσο με πειράζουν και τα υπόλοιπα! Με το να λέμε συνέχεια ?έλα μωρέ ?τούτο?? και ?έλα μωρέ ?κείνο??? αμ δε θα δούμε χαΐρι* ποτέ! Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. ?Ένα ένα να πέφτουνε τα κάστρα? λέει η παροιμία.

 

 

* Εντελώς τελείως άσχετη απορία : από πού προκύπτει η λέξη ?χαΐρι?; :unsure: Παρακαλώ τους experts του φόρουμ για τα ?φώτα? τους (βλ. Ούτις & Κέρατος).

 

~*~*~

 

Το ερώτημα είναι άλλο?μήπως ? λέω μήπως ? στο όνομα της επιστήμης και της έρευνας δαπανώνται μυθικά ποσά για όχι και τόσο φιλοπρόοδους στόχους με όχι και τόσο φιλάνθρωπα κίνητρα?

Όχι ?μήπως? καλή μου? ?ΣΙΓΟΥΡΑ? να λες. Με κεφαλαία και έντονα γράμματα.

Δυστυχώς, αυτή είναι η φύση του ανθρώπου? «σαν αιώνιο ?Ιησού ή Βαραβά? του ανθρώπου η φύση» (στίχοι Λίνας Νικολακοπούλου από το ?ανθρώπων έργα?)

Link to comment
Share on other sites

* Εντελώς τελείως άσχετη απορία : από πού προκύπτει η λέξη ?χαΐρι?; :unsure: Παρακαλώ τους experts του φόρουμ για τα ?φώτα? τους (βλ. Ούτις & Κέρατος).

 

Νομίζω έχει Τουρκική προέλευση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

Να ζει κανείς ή να μην ζει; (που είπε και ο Sexyσπύρος)

Να CERN(όμαστε) ή όχι;

 

Με το διεθνές αυτό πείραμα όταν ελπίζουν να βρουν κάτι που έχουν αποδείξει ότι υπάρχει μόνο με μαθηματικούς τύπους. Εάν επιβεβαιωθεί το πείραμα αναμένουμε μια τεράστια παγκόσμια αλλαγή στα αστροφυσικοκβαντικομηχανικομαθηματικά μεγαλύτερη ίσως και από αυτή που έγινε με τις θεωρίες (γενική και ιδική) του Einstein. Ίσως και να θεμελιωθεί και η πολυπόθητη κβαντική θεωρία της βαρύτητας ποιος ξέρει τι θα γίνει.

Και αν δεν βρουν τίποτα, το πείραμα θα έχει και πάλι επιτυχία γιατί θα μελετήσουν πως συμπεριφέρονται ένα σωρό σωμάτια σε ασύλληπτες ταχύτητες εξηγώντας ένα μεγάλο μέρος προβλημάτων που έχουν τεθεί στην ιστορία της σύγχρονης φυσικής.

 

Πιστεύω πως την απάντηση θα την βρούμε κοιτάζοντας στο παρελθόν.

Αξίζουν μέχρι τώρα τα όσα πειράματα έχουν γίνει μόνο για επιστημονικούς σκοπούς;

Παραμένουν πράγματι μόνο για επιστημονικούς;

 

Η άποψή μου είναι υπέρ του πειράματος.

Πιστεύω ότι η φύση δεν βλάπτετε υπερβολικά από το πείραμα και τα κονδύλια θα πήγαιναν κάπου αλλού αν όχι εκεί.

 

Μπορεί να καλυτερεύσει κατά πολύ η ζωή μας μετά από αυτό. Φανταστικά αναφέρω ένας σκουπιδοφάγο αντιύλης ή φθηνή οικολογική ενέργεια.

Θα μπορούσε από την άλλη να ήταν ένα υπερόπλο αντιύλης ή όλα τα κακά της μοίρας μαζί.

Νομίζω όμως η ανθρωπότητα έφτασε έως εδώ βλέποντας μόνο την αρνητική πλευρά. Πήρε ρίσκο.

Εδώ που είμαστε όμως είναι καλά;

 

Και εδώ έρχεται ο καθένας και μας λέει την γνώμη του και οι περισσότεροι είναι υποκριτές.

Όλοι θέλουν να προστατέψουν το περιβάλλον, αλλά όλοι (οι περισσότεροι) έχουν κινητό τηλέφωνο.

Και τηλεόραση

και computer

και αυτοκίνητο

και ηλεκτρικό ρεύμα

και θερμόμετρο

και ασπιρίνες

και καρφίτσες

και μαρούλια (χωρίς σκουλήκια)

και ναύλον κάλτσες

κλπ.

κλπ.

 

 

Κατά τα άλλα το CERN φταίει (για αυτούς)

 

Επειδή αρχίζω και βγαίνω απ το θέμα θα ήθελα να παρακαλέσω και τον rasputin να μας πει και τη δική του γνώμη γιατί έριξε τη μπαλιά και μετά έκανε time out.

Edited by Dromos
Link to comment
Share on other sites

Με το να μου λες εμμέσως πλην σαφώς ότι 'τόσα και τόσα χρήματα ξοδεύονται εδώ και εκεί χαζά (βλέπε άμυνα), τι σε πείραξε ο CERN;'? Δε με βοηθάς. Ούτε εσένα βοηθάς. Βασικά, κανέναν δε βοηθάς. Διότι αυτό είναι που μαστίζει τον κόσμο : η νοοτροπία του 'έλα μωρέ, τόσα και τόσα? αυτό σε πείραξε;!'. ΝΑΙ! ΑΥΤΟ με πείραξε! Με πείραξε τόσο, όσο με πειράζουν και τα υπόλοιπα! Με το να λέμε συνέχεια 'έλα μωρέ 'τούτο'' και 'έλα μωρέ 'κείνο''? αμ δε θα δούμε χαΐρι* ποτέ! Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. 'Ένα ένα να πέφτουνε τα κάστρα' λέει η παροιμία.

Μα τι λες;

 

Είναι δηλαδή η έρευνα πεταμένα λεφτά; Δεν την θεωρείς απαραίτητο κομμάτι της σημερινής κοινωνίας;

Γιατί το "έλα μωρέ, τόσα και τόσα... αυτό σε πείραξε;!" πάει όταν μιλάμε για όμοια πράγματα. Τα ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτά που δίνουν όλα τα κράτη σε όπλα δεν συγκρίνονται, ούτε είναι στο ίδιο επίπεδο αναφοράς, με τα λεφτά που πάνε για έρευνα. Γιατί εδώ μιλάμε για χρήσιμα και σημαντικότατα πράγματα. Όχι για τα βίτσια των στρατηγο/πολιτικών.

 

Άρα λοιπόν ΔΕΝ σε πείραξαν αυτά τα λεφτά. Όπως δεν θα σε πείραζαν τα λεφτά για τη βοήθεια των φτωχών. Όπως δεν θα σε πείραζαν τα λεφτά για την ενίσχυση της υγείας.

 

Αντί να σταματήσουμε τα κονδύλια από τα επιμέρους άχρηστα, να τα σταματήσουμε από τα σημαντικά και απαραίτητα;

Link to comment
Share on other sites

* Εντελώς τελείως άσχετη απορία : από πού προκύπτει η λέξη ?χαΐρι?; :unsure: Παρακαλώ τους experts του φόρουμ για τα ?φώτα? τους (βλ. Ούτις & Κέρατος).

 

~*~*~

 

Προέρχεται από την τουρκική "hayır"= αγαθοεργία, διακονία, ευεργεσία, ψυχικό. Επίσης η ίδια λέξη σημαίνει και "όχι". Από κει "haırhah"= καλοκάγαθος και "hayırlı"= καλό, της προκοπήςαίσιο, ευοίωνο, εξ ου και η "ελληνική" παραφθορά "χαϊρλίδικο"= καλορίζικο, καλότυχο.

 

Συγγνώμη, για την άσχετη με το θέμα παρεμβολή, αλλά ρώτησε η κοπέλα....

Υπόσχομαι να απαντήσω και επί της ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

«Μαύρη Τρύπα θα καταπιεί τη Γη»CΕRΝ: δικαστική προσφυγή κατά της υπερμηχανής που αναζητεί το μυστικό του Σύμπαντος

 

Τα πειράματα που διεξάγουν επιστήμονες έξω από τη Γενεύη μπορεί άραγε να καταστρέψουν τον πλανήτη δημιουργώντας μια μαύρη τρύπα που θα τον καταπιεί; Δικαστήριο της Χαβάης επελήφθη της υπόθεσης, αν και οι ειδικοί διαβεβαιώνουν ότι το σενάριο είναι αβάσιμο.

O μεγαλύτερος και ακριβότερος επιταχυντής στοιχειωδών σωματιδίων που έχει κατασκευαστεί στο κέντρο πυρηνικών ερευνών CΕRΝ της Γενεύης προορίζεται να αποκωδικοποιήσει τη φύση του Σύμπαντος. Όμως δύο άνδρες, ο Ουόλτερ Λ. Ουάγκνερ και ο Λούις Σάντσο, προσέφυγαν σε ομοσπονδιακό δικαστήριο στη Χαβάη εναντίον της ευρωπαϊκής αυτής υπερμηχανής υποστηρίζοντας ότι τα πειράματα που πρόκειται να γίνουν «μπορεί να δημιουργήσουν μια μαύρη τρύπα ικανή να σημάνει το τέλος της Γης και ενδεχομένως και του Σύμπαντος». Ζητούν να επιβληθούν ασφαλιστικά μέτρα ώστε το CΕRΝ να μη λειτουργήσει τον επιταχυντή πριν πραγματοποιήσει και δημοσιοποιήσει έκθεση για την ασφάλεια του πειράματος και για τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις του. Το Ομοσπονδιακό Περιφερειακό Δικαστήριο της Χονολουλού όρισε μια πρώτη συνάντηση με τα εμπλεκόμενα μέρη στις 16 Ιουνίου.

Ο κίνδυνος

Μολονότι ακούγεται παράδοξη, η υπόθεση αυτή θίγει ένα σοβαρό ζήτημα που απασχολεί τα τελευταία χρόνια ερευνητές και επιστήμονες: πώς μπορεί να υπολογιστεί ο κίνδυνος από πρωτοποριακά πειράματα και ποιος αποφασίζει αν αυτά θα πραγματοποιηθούν. Φυσικοί απ΄ όλο τον κόσμο αφιέρωσαν 14 χρόνια και 5 δισ. ευρώ στην κατασκευή του LΗC (Large Ηadron Collider), με την ελπίδα ότι, στο εσωτερικό του, τα συγκρουόμενα πρωτόνια θα αναδημιουργήσουν δυνάμεις και συνθήκες που είχαν υπάρξει για τελευταία φορά ένα τρισεκατομμυριοστό του δευτερολέπτου μετά το Βig Βang, τη Μεγάλη Έκρηξη που δημιούργησε τον κόσμο. Ελπίζουν να δουν για πρώτη φορά το λεγόμενο «μποζόνιο του Χιγκς» ή και «σωματίδιο του Θεού», που θα εξηγήσει την ύπαρξη της μάζας και του κόσμου μας. Όμως ο Ουάγκνερ και ο Σάντσο υποστηρίζουν πως οι επιστήμονες του CΕRΝ έχουν υποβαθμίσει τις πιθανότητες ο επιταχυντής να δημιουργήσει μια μικρή μαύρη τρύπα, που θα μπορούσε, λένε, να καταπιεί τη Γη· ή να δημιουργήσει κάτι παράδοξο που θα μετατρέψει τον πλανήτη μας σ΄ αυτό που αποκαλούν «παράδοξη ύλη».

Οι μηνυτές

Ο ένας από τους δύο μηνυτές, ο Ουάγκνερ, είχε σπουδάσει Φυσική στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας, αλλά αργότερα έκανε το διδακτορικό του στα Νομικά. Το 1999 και το 2000 είχε καταθέσει παρόμοιες προσφυγές προκειμένου να εμποδίσει το αμερικανικό Εθνικό Εργαστήριο του Μπρουκχέιβεν να προχωρήσει σε ανάλογες έρευνες με επιταχυντή χαμηλότερης ενέργειας- όμως οι προσφυγές απορρίφθηκαν το 2001 και ο επιταχυντής αυτός λειτουργεί από το 2000 χωρίς προβλήματα. Για τον Λούις Σάντσο, τα μόνα που είναι γνωστά είναι πως μελετά τη θεωρία του χρόνου και πως ζει στην Ισπανία, ίσως στη Βαρκελώνη.

 

Κατηγορηματικοί οι επιστήμονες

 

Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ του CΕRΝ επεσήμανε πως το δικαστήριο της Χονολουλού δεν έχει καμία δικαιοδοσία επί ενός διακυβερνητικού οργανισμού στην Ευρώπη και διευκρίνισε ότι δύο έρευνες έχουν ήδη αποδείξει την ασφάλεια των ερευνών, ενώ μια τρίτη, που βρίσκεται σε εξέλιξη, θα ολοκληρωθεί και θα συζητηθεί στις 6 Απριλίου. Ο Ουάγκνερ απάντησε ότι ακριβώς για τον πρώτο λόγο έκανε την προσφυγή, όχι μόνον εις βάρος του CΕRΝ, αλλά και εναντίον του υπουργείου Ενέργειας και του Εθνικού Εργαστηρίου Επιταχυντών Fermi των ΗΠΑ, που προμηθεύουν το CΕRΝ με υπεραγώγιμους μαγνήτες και υπάγονται στη δικαιοδοσία του δικαστηρίου της Χαβάης.

Αρκετοί επιστήμονες είναι όμως κατηγορηματικοί. «Ο ?Large Ηadron Collider? αναπαράγει αντιδράσεις ανάλογες μ΄ αυτές που συμβαίνουν εκατό χιλιάδες φορές την ημέρα με φυσικό τρόπο, όταν οι κοσμικές ακτίνες πέφτουν στην ατμόσφαιρα, χωρίς ποτέ να δημιουργηθεί μαύρη τρύπα», δήλωσε στους «Νew Υork Τimes» η Νίμα Αρκάνι-Χαμίντ του Ινστιτούτου Προηγμένων Μελετών του Πρίνστον.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως την απάντηση θα την βρούμε κοιτάζοντας στο παρελθόν.

Αξίζουν μέχρι τώρα τα όσα πειράματα έχουν γίνει μόνο για επιστημονικούς σκοπούς;

Παραμένουν πράγματι μόνο για επιστημονικούς;

[?]

Νομίζω όμως η ανθρωπότητα έφτασε έως εδώ βλέποντας μόνο την αρνητική πλευρά. Πήρε ρίσκο.

Εδώ που είμαστε όμως είναι καλά;

Με αυτήν σου τη τελευταία ?ρητορική? ερώτηση, απάντησες μόνος σου στις αρχικές ερωτήσεις φίλε μου.

 

Και εδώ έρχεται ο καθένας και μας λέει την γνώμη του και οι περισσότεροι είναι υποκριτές.

Όλοι θέλουν να προστατέψουν το περιβάλλον, αλλά όλοι (οι περισσότεροι) έχουν κινητό τηλέφωνο.

Και τηλεόραση

και computer

και αυτοκίνητο

και ηλεκτρικό ρεύμα

και θερμόμετρο

και ασπιρίνες

και καρφίτσες

και μαρούλια (χωρίς σκουλήκια)

και ναύλον κάλτσες

κλπ.

κλπ.

Και κινητό έχω και τηλεόραση και computer (αυτοκίνητο δεν έχω) και ηλεκτρικό ρεύμα και θερμόμετρο (δε ξέρω όμως πως βλάπτει το συγκεκριμένο) και ασπιρίνες και καρφίτσες (ούτ?αυτές καταλαβαίνω πως βλάπτουν) και μαρούλια (με και χωρίς σκουλήκια? γιατί; ) και ναύλον κάλτσες? και φούρνο μικροκυμάτων και ασύρματο και πλαστικά διάφορα και κεντρική θέρμανση και κλιματιστικό (όχι ακόμα, αλλά σύντομα) και καθαριστικά που δεν είναι όλα ?αθώα? για το περιβάλλον και? και? και?

Ολόκληρή μου η ύπαρξη είναι μια μεγάλη πληγή για το περιβάλλον και συνεχίζει να μεγαλώνει ώρα με την ώρα που ζω.

Τι κάνω γι?αυτό?; Σχεδόν τίποτα. Γιατί όσο κι αν ανακυκλώνω, όσο κι αν προσέχω τι αγοράζω, όσες φορές κι αν πάω για αναδασώσεις ή καθαρισμούς θαλασσών, η ίδια μου η ύπαρξη εξακολουθεί να είναι πρόβλημα για τη φύση. Ανακυκλώνω ένα και ταυτόχρονα χρησιμοποιώ δέκα πράματα που είναι δέκα ακόμα προβλήματα. Παρόλ?αυτά, συνεχίζω να κάνω ότι μπορώ, κιας μην είναι αρκετό.

Η πραγματική λύση?; Να πάρω τα βουνά και να ζήσω σαν τους ασκητές, εάν θέλω να πάψω τελείως να δημιουργώ πρόβλημα στη φύση.

Δε μπορώ όμως. Διότι είμαι ζώο κοινωνικό και έχω ανάγκη την αγέλη μου. Κι αν θέλω να εξακολουθώ να είμαι μέρος της αγέλης, αναγκαστικά θα έχω και κινητό και τηλεόραση και computer και? κλπ (μη τα ξαναλέμε). Διότι η αγέλη μου δεν μου αφήνει περιθώρια επιλογής να πω ?δε θα έχω κινητό? (ας πούμε ως παράδειγμα).

Υποκρισία?;

Χμμμ?

Κατά τη γνώμη μου κρίνω υποκριτές τους περισσότερους απ?αυτούς που λένε εμένα -και κάθε άλλον σαν εμένα- ?υποκριτή?, διότι πιστεύω ότι κρύβονται πίσω απ?αυτό το ?κατηγορώ? της υποκρισίας για να δικαιολογήσουν την δική τους αδράνεια απέναντι στο οικολογικό πρόβλημα και να νιώσουν οι ίδιοι καλύτερα έχοντας φορτώσει αλλού τις ενοχές της ευθύνης : σ?αυτούς που κάνουν έστω και το ελάχιστο, ενώ οι ίδιοι αυτοί οι κατήγοροι δεν κάνουν ΟΥΤΕ το ελάχιστο.

 

~*~*~

 

Είναι δηλαδή η έρευνα πεταμένα λεφτά; Δεν την θεωρείς απαραίτητο κομμάτι της σημερινής κοινωνίας;

Όχι, δεν την θεωρώ καθόλου απαραίτητο κομμάτι. Διότι έχουμε ήδη κάνει πολύ περισσότερες επιστημονικές ανακαλύψεις απ?όσες είμαστε έτοιμοι να διαχειριστούμε (και αυτό φαίνεται? ήδη γυρίζει ?μπούμερανγκ?). Γενικώς, αντιδρούμε σαν παιδάκια 3 ετών που ανακάλυψαν έναν αναπτήρα : είναι θέμα χρόνου το πότε θα καούμε ή θα βάλουμε φωτιά στο σπίτι ή και τα δύο.

Έχεις κάθε δικαίωμα (ίσως και δίκιο) να με πεις ?οπισθοδρομική?, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου : Μέχρι να γίνουμε έτοιμοι να διαχειριστούμε αυτά που έχουμε ήδη ανακαλύψει, οι περαιτέρω έρευνες είναι από περιττές έως άκρως επικίνδυνες.

 

~*~*~

 

Προέρχεται από την τουρκική "hayır"= αγαθοεργία, διακονία, ευεργεσία, ψυχικό. Επίσης η ίδια λέξη σημαίνει και "όχι". Από κει "haırhah"= καλοκάγαθος και "hayırlı"= καλό, της προκοπήςαίσιο, ευοίωνο, εξ ου και η "ελληνική" παραφθορά "χαϊρλίδικο"= καλορίζικο, καλότυχο.

Ευχαριστώ!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν την θεωρώ καθόλου απαραίτητο κομμάτι. Διότι έχουμε ήδη κάνει πολύ περισσότερες επιστημονικές ανακαλύψεις απ'όσες είμαστε έτοιμοι να διαχειριστούμε (και αυτό φαίνεται? ήδη γυρίζει 'μπούμερανγκ'). Γενικώς, αντιδρούμε σαν παιδάκια 3 ετών που ανακάλυψαν έναν αναπτήρα : είναι θέμα χρόνου το πότε θα καούμε ή θα βάλουμε φωτιά στο σπίτι ή και τα δύο.

Έχεις κάθε δικαίωμα (ίσως και δίκιο) να με πεις 'οπισθοδρομική', αλλά αυτή είναι η γνώμη μου : Μέχρι να γίνουμε έτοιμοι να διαχειριστούμε αυτά που έχουμε ήδη ανακαλύψει, οι περαιτέρω έρευνες είναι από περιττές έως άκρως επικίνδυνες.

 

Μάλιστα.

 

Το 3500 προ χριστού, ανακαλύφθηκε το πρώτο μπρούτζινο σπαθί, το οποίο χρησιμοποιήθηκε σαν όπλο.

Σήμερα, 5μισι χιλιάδες χρόνια μετά (!) ο άνθρωπος δεν έχει μπορέσει να είναι έτοιμος για αυτή την «τεχνολογία». Γιατί ακόμη σκοτώνει (οκ, ίσως όχι πλέον με σπαθιά, αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Αφαίρεσε όσα χρόνια θες για να είμαστε σωστοί).

 

Πέρασαν λοιπόν 5μισι χιλιάδες χρόνια και ο άνθρωπος (με τη δική σου λογική πάντα) δεν είναι έτοιμος για κάτι τόσο απλό όσο ένα σπαθί.

 

Μήπως τελικά δεν είναι θέμα ωριμότητας και ετοιμότητας απέναντι στην τεχνολογία, αλλά κάτι άλλο που φταίει;

~

 

Οι έρευνες έχουν καταφέρει όταν πάθω εγώ καρκίνο να μπορέσουν (κατά πάσα πιθανότητα) να μου τον βγάλουν και να ζήσω. Όταν παθαίνω ίωση να παίρνω αντιβιοτικά και να ζω. Όταν σπάω το πόδι μου να μου το φτιάχνουν.

 

Οι έρευνες κατέστησαν δυνατό στη Γαλλία να αντικαταστήσει την παραγωγή ενέργειας μέσω κάρβουνου, με αυτή μέσω της πυρηνικής ενέργειας.

 

Οι έρευνες κατέστησαν δυνατό το ταξίδι με αεροπλάνο. Ο άνθρωπος πέταξε.

 

Οι έρευνες θα βοηθήσουν εσένα και το παιδάκι σου στο μέλλον αν (χτύπα ξύλο) πάθεις κάτι, οτιδήποτε.

 

Σου φαίνονται ακόμη άχρηστες οι έρευνες;

Link to comment
Share on other sites

Και επί της της ουσίας, γιατί "άντρες είμαστε, και τον λόγο μας τον κρατάμε!" (Σταυρίδης, Κίτρινα Γάντια) :whistling:

 

Πριν από όλα, να πω ότι η παράθεση της είδησης που έδωσε η Minerva με σάλταρε... Ακριβώς το "τι, ποιός, από πού, γιατί, έλα μου????" :wacko:

 

Από κει και πέρα, άποψη μου, ότι η έρευνα, γενικότερα, σαφώς και αξίζει τον κόπο, τα χρήματα, και όλα τα συναφή...

Και ειδικότερα, η συγκεκριμένη, μια χαρά αξίζει. Αν είναι να κόψουν (δαπάνες) από την έρευνα, ας κόψουν τα βεληνεκή των πυραύλων και τα χημικά όπλα και όλα τα συμπαρομαρτούντα... Περιττή δεν είναι η έρευνα. Προς συζήτησιν είναι οι σκοποί και η χρήση των αποτελεσμάτων της...

 

Άι σιχτίρ τους πια... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...