Jump to content

CERN project... αξιζει το κοπο?


Recommended Posts

:offtopic:

 

johny & outis... για να έχεις πλήρη αυτονομία σε ενα σπίτι της τάξης των 160m² , με συσκευές κατανάλωσης ρεύματος όπως ψυγείο, μικροκυμάτων , σκούπες ηλεκτρικές, πλυντήριο κτλ..(οχι κουζίνα και θερμοσίφωνα!!! ) και να έχεις ικανή συλλογή kw για να διατηρηθείς σε 3 μέρες χωρίς ήλιο (ή αέρα αν έχεις και ανεμογεννήτρια) θα χρειαστείς πάνω απο 10 τετραγωνικά μέτρα ηλιοσυλλεκτών , μια συστοιχία μπαταριών αποθήκευσης μεγάλης χωρητικότητος, χώρο για να αποθηκεύσεις, inverter και καλωδιώσεις, ανεμογεννήτρια(αν μπορείς να έχεις), καμπίνα για τις εγκαταστάσεις... το κόστος επειδή το έχω ήδη και λειτουργεί στο δικό μου σπίτι , προ 3 ετίας περίπου ήταν 50.000?. Οπότε προσθέστε κάτι στο σήμερα.

 

:offtopic:

 

Τώρα για το θέμα έρευνα.... ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ... αν δεν υπήρχε τόσο διαθέσιμο κονδύλι , σήμερα θα γράφαμε ακόμα σε γραφομηχανές και θα μιλούσαμε με τηλέγραφο. Σταματήστε λοιπόν να θέτετε το θέμα ώς άσπρο μαύρο. Το θέμα δεν είναι τα πόσα θα διατεθούν για επιστημονική έρευνα, αλλά το που θα διατεθεί μετά το εύρημα της.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συμφωνως με την κινηση αυτη αλλα τι θα κανουν αν το βρουν,που θα το χρησιμοποιησουν, για ποιο σκοπο;

Link to comment
Share on other sites

Οι έρευνες έχουν καταφέρει όταν πάθω εγώ καρκίνο να μπορέσουν (κατά πάσα πιθανότητα) να μου τον βγάλουν και να ζήσω?

[?κλπ?]

Στην ουσία αυτό που μου λες τώρα, είναι : «αφού πρώτα τα σκ@%#σαμε, τώρα πάμε να τα φτιάξουμε».

Με κάποιες εξαιρέσεις (όπως π.χ. το σπασμένο πόδι), τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα είναι αποτέλεσμα της αλόγιστης τεχνολογικής προόδου.

 

Δεν είμαι ενάντια της τεχνολογίας και προόδου γενικώς. Φυσικά και είναι πολύ καλό που μάθαμε να φροντίζουμε ένα σπασμένο πόδι (ως παράδειγμα και πάλι αυτό).

Είμαι όμως κάθετα ενάντια της τεχνολογικής προόδου που επικρατεί από την Βιομηχανική Επανάσταση και μετά, διότι θεωρώ ότι από τότε και μετά χάσαμε τον έλεγχο? τελείως!

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.

 

(όποιος ενδιαφέρεται, ας διαβάσει για την Βιομηχανική Επανάσταση, την ιστορία της και τις επιρροές της στην καθημερινότητά μας)

 

Ειμαι συμφωνως με την κινηση αυτη αλλα τι θα κανουν αν το βρουν,που θα το χρησιμοποιησουν, για ποιο σκοπο;

Μα, εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα, φίλε gko.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι υπερ της ερευνας.

Θα ηθελα να πω περισσοτερα γι'αυτο αλλα προς το παρον θα κανω ...το δικηγορο του διαβολου (για να σας σπασω και λιγο τ'αρ&@$*α... χο χο!)...

 

..ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ... αν δεν υπήρχε τόσο διαθέσιμο κονδύλι , σήμερα θα γράφαμε ακόμα σε γραφομηχανές και θα μιλούσαμε με τηλέγραφο

Σωστά . Που σημαινει μηδενικη επιβαρυνση στο περιβάλλον εφοσον δεν λειτουργει με ρευμα, που αυτό με τη σειρα του μπορει να σημαινει λιγοτερο πονοκεφαλο ( ή κουραση) λογω ανυπαρκτης ηλεκτρονικης ακτινοβολιας κ.λ.π?

 

Για το τηλεγραφο τι να πω??

Λιγα και καλα. Τα βασικα και πιο σημαντικα. Όχι που πιανει η κυρα Σούλα το τηλεφωνο κι αν δεν μαγειρέψει , φτιαξει καφε και φαει λουκουμι δε το ξαναβαζει στη θεση του.

 

Η κουβεντα βεβαια είναι μεγαλη αλλα πιστευω ότι τουλαχιστο 2 αρνητικα μπορουν να βρεθουν για κάθε ένα ?θετικο? τεχνολογικο επιτευγμα.

 

Κι αν θελετε μπορουμε να διαπιστωσουμε ποσο μακρια μπορει να παει η βαλιτσα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού πιάσαμε κουβέντα για ακτινοβολίες κλπ θα ήθελα να αναφερθώ το οικολογικό κομμάτι της υπόθεσης.

 

Με ευθύνη του κεφαλαίου, κι όχι της επιστήμης, θα μπορούσε άνετα τώρα να κυκλοφορεί τεχνολογία με μηδενική οικολογική επιβάρυνση. Για παράδειγμα υπάρχει ένα documentary που μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει, "Who killed the electric Car" αν δε κάνω λάθος. Αυτοκινητάκι το οποίο λειτουργούσε με ηλεκτρικό ρεύμα και με μηδενικούς ρύπους στο περιβάλλον. Κι αυτά από το '90 ΠΡΙΝ αρχίσουν να λιώνουν οι πάγοι λες και βρίσκονται σε βραστήρα. Δηλαδή έτσι και είχαμε μηδενική οικολογική επιβάρυνση μόνο και μόνο από τα αυτοκίνητα θα είχαμε λύσει το πιο βασικό ρύπο που βαραίνει το περιβάλλον.

 

Επίσης επιστημονικά έχουμε ανακαλύψει αρκετούς τρόπους για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές. Μη μου πεις ότι για παράδειγμα στη Λήμνο δε φυσάει ώστε να βάλουμε ανεμογεννήτριες ή ότι η Ελλάδα δεν έχει Ήλιο για παραγωγή ενέργειας από τους συνεχούς αναπτυσσόμενα τεχνολογικά φωτοβολταϊκούς συσσωρευτές. Κι αυτό σημαίνει μηδενικούς ρύποι rasputin σωστά;(Μιας και κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου στα χρεώνω όλα, τα πες δε ταπες)

 

Συνεπώς, αμέσως αμέσως, η έρευνα μπορεί να παράγει τεχνολογικά επιτεύγματα που εξουδετερώνουν την οικολογική επιβάρυνση που έχουμε οι ίδιοι επιφέροι πάλι τεχνολογικά από τις έρευνές μας. Αλλά το κεφάλαιο που ελέγχει την ενέργεια (πετρελαιοπαραγωγοί) δε χρηματοδοτεί τους αντιπάλους των πετρελαιοπαραγωγών. Χαζοί είναι; Να γεμίσει ο τόπος ανεμογενήτριες και φωτοβολταϊκά ώστε να είμαστε όλοι οι Έλληνες τσάμπα μάγκες με το ρεύμα να ρέει ποτάμι;

 

Δυστυχώς όμως όποιο τεχνολογικό επίτευγμα έχει σα σκοπό μόνο και μόνο το κέρδος, εξαρχής είναι κακό εις βάρος κάποιου. Συνεπώς κρίνουμε με λανθασμένα κριτήρια. Δεν υπήρξε ποτέ οικολογική φιλοσοφία πίσω από κάποια επιστημονική έρευνα και τα παράγωγά της, δηλαδή τα τεχνολογικά επίτευγμα, μέχρι τα τελευταία χρόνια. Είμαστε πολύ καινούργιοι σαν ανθρωπότητα ώστε να γνωρίζαμε το αντίκτυπο της αλόγιστης τεχνολογίας στην ανθρωπότητα και στο περιβάλλον. Ή ακόμα κι αν τα γνωρίζαμε δε κάναμε απολύτως τίποτα για αυτό. Τα κράτη τώρα βάζουν κανόνες για το πως θα φτιάχνεται ένα προϊών και τι ακτινοβολία - ρύπους θα εκπέμπει.

 

Ίσως όμως τώρα να είναι αργά. Ίσως να προλάβουμε και στο τελευταίο λεπτό.

 

Ο Καιρός Ban Εγγύς.

liakopoulos_dimosthenis.jpg

Link to comment
Share on other sites

rasputin... οχι μόνο η τεχνολογία.. ακόμα και η ύπαρξη μας, έχει κάποιο σχετικό κακό. Τι να κάνουμε;

Αν όμως όντως ενοχλέι κάποιους αυτό, μπορούν να μην κάνουν χρήση όλων των ηλεκτρονικών καλούδιων, να μην παίρνουν μεταφορικά μέσα , να μην φοράνε ακόμα και συνθετικά ρούχα.

 

Αυτό εννοώ να μην είμαστε υποκριτές. Να μην αποδεχόμαστε να έχουμε τα πάντα και όλες τις απολαύσεις της τεχνολογίας και της έρευνας, αλλά απο την άλλη να τα κατακρίνουμε "απο τον καναπέ". Και λέω κατακρίνουμε και οχι ερευνούμε , επίτηδες.

 

Είναι σαν εκείνους που οδηγούν Ι.Χ. κάθε μέρα και αναρρωτιούνται γιατί τα χρησιμοποιούν κάθε μέρα και οι υπόλοιποι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν εκείνους που οδηγούν Ι.Χ. κάθε μέρα και αναρρωτιούνται γιατί τα χρησιμοποιούν κάθε μέρα και οι υπόλοιποι!

 

Χαχχααχχα! Χώσε! :laugh2: :laugh2:

Link to comment
Share on other sites

Αφού πιάσαμε κουβέντα για ακτινοβολίες κλπ θα ήθελα να αναφερθώ το οικολογικό κομμάτι της υπόθεσης.

 

Με ευθύνη του κεφαλαίου, κι όχι της επιστήμης, θα μπορούσε άνετα τώρα να κυκλοφορεί τεχνολογία με μηδενική οικολογική επιβάρυνση. Για παράδειγμα υπάρχει ένα documentary που μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει, "Who killed the electric Car" αν δε κάνω λάθος. Αυτοκινητάκι το οποίο λειτουργούσε με ηλεκτρικό ρεύμα και με μηδενικούς ρύπους στο περιβάλλον. ...

Είναι γνωστό σε όσους μπαίνουν στον κόπο να μάθουν την ιστόρία του αυτοκινήτου, ότι τις πρώτες δεκαετίες - μέχρι το 1920 - τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα ήταν συνηθισμένα. Τότε η τεχνολογία "σκότωσε" τα ηλεκτρικά καθώς οι κινήτήρες εσωτερικής καύσης έγιναν πολύ καλύτεροι από τους ηλεκτρικούς δίνοντας ταχύτητα και αυτονομία στα αυτοκίνητα που δεν μπορούσαν να καταφέρουν τα ηλεκτρικά.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά Outis δε το είχα καθόλου υπόψιν μου αυτό! Εψαξα wikipedia και βρήκα την εξής αναφορά:

Electric

 

Main articles: Battery electric vehicle, Hybrid vehicle, and Plug-in hybrid

 

The Henney Kilowatt, the first modern (transistor-controlled) electric car.

The Henney Kilowatt, the first modern (transistor-controlled) electric car.

2007 Tesla electric powered Roadster

2007 Tesla electric powered Roadster

 

The first electric cars were built around 1832 well before internal combustion powered cars appeared.[19] For a period of time electrics were considered superior due to the silent nature of electric motors compared to the very loud noise of the gasoline engine. This advantage was removed with Hiram Percy Maxim's invention of the muffler in 1897. Thereafter internal combustion powered cars had two critical advantages: 1) long range and 2) high specific energy (far lower weight of petrol fuel versus weight of batteries). The building of battery electric vehicles that could rival internal combustion models had to wait for the introduction of modern semiconductor controls and improved batteries. Because they can deliver a high torque at low revolutions electric cars do not require such a complex drive train and transmission as internal combustion powered cars. Some post-2000 electric car designs such as the Venturi Fιtish are able to accelerate from 0-60 mph (96 km/h) in 4.0 seconds with a top speed around 130 mph (210 km/h). Others have a range of 250 miles (400 km) on the EPA highway cycle requiring 3-1/2 hours to completely charge[20]. Equivalent fuel efficiency to internal combustion is not well defined but some press reports give it at around 135 mpg–U.S. (1.74 L/100 km / 162.1 mpg–imp).

 

Τονίζω στο παραπάνω κείμενο: The first electric cars were built around 1832

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις ότι για παράδειγμα στη Λήμνο δε φυσάει ώστε να βάλουμε ανεμογεννήτριες ή ότι η Ελλάδα δεν έχει Ήλιο για παραγωγή ενέργειας από τους συνεχούς αναπτυσσόμενα τεχνολογικά φωτοβολταϊκούς συσσωρευτές. Κι αυτό σημαίνει μηδενικούς ρύποι rasputin σωστά;

Αν θες να πεις οτι μπορουμε να καλυψουμε τις αναγκες μας ΜΟΝΟ απο ηλιακη ή αιολικη ενεργεια τοτε κατι τετοιο οχι δεν ειναι σωστο (σιγουρα παντως ειναι κατι).

 

rasputin...

Αν όμως όντως ενοχλέι κάποιους αυτό, μπορούν να μην κάνουν χρήση όλων των ηλεκτρονικών καλούδιων, να μην παίρνουν μεταφορικά μέσα , να μην φοράνε ακόμα και συνθετικά ρούχα.

 

Αυτό εννοώ να μην είμαστε υποκριτές.

ΟΧΙ δεν μπορουν! και δεν ειναι θεμα αν με ενοχλει. Ειναι θεμα οτι αν αρνηθω να χρησιμοποιω τη τεχνολογια αυτοματα βρισκομαι και στο περιθωριο του πολιτισμου.

 

Ακομα κι αν εγω δεν αγορασω τηλεοραση, κουζινα ψυγειο κλπ, θα δουλευω π.χ. καπου που σιγουρα θα εχει ηλεκτρονικες συσκευες.

Εκει δλδ τι ακριβως θα τους πω...? "δεν χρησιμοποιω PC, air-condition, φωτα, φωτοτυπικο , καφετιερα κλπ" γιατι δεν μου το επιτρεπει η συνειδηση μου?

 

Και εστω οτι επειδη εχω οικολογικη συνειδηση δεν παιρνω ουτε αυτοκινητο ουτε συγκοινωνια για να παω στη δουλεια μου.

Η ιδια μου εταιρια επιβαλλει να πηγαινουμε στους πελατες με αυτοκινητο διοτι κουβαλαμε βαλιτσα με εργαλεια, ανταλ/κα κλπ.

Λες να τα φορτωθω ολα σε ποδηλατο και να τραβαω πεταλι? και καλα για εντος αττικης (και φυσικα προσπερναω το οτι ο εργοδοτης μου δε θα το δεχτει), για επαρχια θα κανω ωτοστοπ?

 

Συνεπως δεν ειναι οτι ειμαστε υποκριτες. Και να θελουμε πλεον (που δεν θελουμε) ΔΕΝ μπορουμε. Εχουμε εγκλωβιστει.

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

είπαμε παίζει ρόλο που τα ξοδεύουν και πως... δείτε το Link... αξίζει να ρίξουμε μια ματιά , μιας και μιλάει για έρευνα αλλά και όφελος προς το περιβάλλον.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όλοι βρίζουμε τα κακά της τεχνολογίας...όλοι τη χρησιμοποιούμε και, κατά συνέπεια, τα προκαλούμε..

:biggrin2: μόλις χρησιμοποιήσατε τον Η/Υ σας για να δείτε αυτό το ποστ... :biggrin2:

12 points go to CERN :clapping:

Τώρα αν δημιουργηθεί μαύρη τρύπα και φάει την ανθρωπότητα...καλύτερα..να μην αγχωνομαι και για το πτυχίο! :whistling:

post-360-1214916102.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε saginie!

Δεν το είχα δει το νήμα αυτό και έχω αρκετά να πω σχετικά με το θέμα.

Johnny μήπως θες να τα πεις εσύ;

Να με γλιτώσεις και από τον κόπο, μιάς και τον έκανα ήδη ώστε να σου τα εξηγήσω με τρόπο κατανοητό. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...