Jump to content

κατάρριψη του νόμου των 3


sevando
 Share

Recommended Posts

σαμπρίνα πες μου τουλάχιστον πως δεν ήταν 1απριλιάτικο αστείο και πες τον τρόπο. αμάν πια... έχεις μια πολύ κακιά σαδιστική συνήθεια να φέρνεις τον άλλον στο όριο της υπομονής του... :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σαμπρίνα πες μου τουλάχιστον πως δεν ήταν 1απριλιάτικο αστείο και πες τον τρόπο. αμάν πια... έχεις μια πολύ κακιά σαδιστική συνήθεια να φέρνεις τον άλλον στο όριο της υπομονής του... :063laugh::063laugh::063laugh:

 

Sevando δεν έχεις καταλάβει ότι η sabrina είναι ο νόμος των τριών; Το μαρτύριο σου μόλις άρχισε. :15_8_200v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω ενα πραγμα...

Σκεψου μονο οτι ειναι ΝΟΜΟΣ και οι νομοι υπαρχουν για να μας περιοριζουν απο τις ανοισιες... Αλλα Ελληνες ειμαστε, καταφερνουμε να σπασουμε ολο το συνταγμα, ενας νομος των τριων δεν θα σπαει?

Ε λοιπον οχι. Γιατι δεν ειναι νομος που εφαρμοσε ο ανθρωπος αλλα η φυση, πιστευεις οτι μπορεις να την παρακαμψεις? Εστω και οτι το καταφερνεις, η φυση εχει και αλλους νομους. Σπας αυτον θα σου ερθει αλλος στο κεφαλι, χειροτερος απο αυτον...

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ.... και ενα καλο ψαξιμο στον γουγλη μπορει να βοηθησει αν και δεδν θα ειναι και πολυ αξιοπιστη η παρακαμψη. Μονο οι ανωτερες δυναμεις μπορουν να σου το διδαξουν αυτο. Αν θες διακινδυνεψε να συναντησεις ενα αξιοπιστο πνευμα να σε βοηθησει. (Αν και σιγα μην σου πει... τεσπα)

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Βρε Sabrina, γιατί το ταλαιπωρείς έτσι το παιδί? Αφού λένε πως αν δεν πάθεις, κάποιες φορές, δεν μαθαίνεις.. ίσως ο Sevando να είναι από αυτούς τους τύπους...

 

Βέββαια, το μόνο που έχω καταλάβει εγώ, και μπορεί να είναι και λάθος, είναι πως, όλα έρχονται την ώρα που πρέπει και όχι την ώρα που τα θέλουμε. Το σύμπαν, κατά κάποιους ή κάποιος θεός κατά άλλους, έχει αυτήν την δικαιοδωσία να σου δε΄νει μόνο όσα αντέχεις και πραγμαικά χρειάζεσαι.

 

Προσωπικά θα έδινα περισσότερη σημασία στα ποστ της Sabrinas, η υπομονή είναι αρετή... σκέψου το λίγο περισσότερο...:bye:

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έδινα περισσότερη σημασία στα ποστ της Sabrinas, η υπομονή είναι αρετή... σκέψου το λίγο περισσότερο...:bye:

Ευχαριστώ.. Ό,τι είχα να πω το είπα.. Και μη δινεις σημασία τοσο στις..παροιμίες που σου είπα, όσο σε αυτά που είπα στο πρώτο ποστ :)

Link to comment
Share on other sites

ok ίσως δεν είναι σωστό να τον καταρρίψουμε αλλά τελικά πώς ξέρουμε τι είναι σωστό και τί όχι;;; δεν ξέρω μου φαίνεται περισσότερο για περιορισμός, ο σκοπός του οποίου είναι περισσότερο να περιορίσει παρά για να προστατεύσει. θα υπήρχε διαφορετικός νόμος αν ήθελε να προστατέψει μόνο και δεν θα μας περιόιζε. άλλωστε οι νόμοι είναι για να σπάνε και ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να πράξει όπως πιστεύει ο ίδιος.... τώρα πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να σκεφτεί αν είναι έτοιμος για τον πειρασμό της δύναμης που κρύβει μια τέτοια γνώση αν δεν έρθει σε επαφή με την γνώση αυτη΄. αν και είμαι σίγουρος πως δεν θα το χρησιμοποιήσω ξέρω πως θα μπώ στον πειρασμό. αν το νικήσω τότε θα είμαι πιο δυνατός. αν όχι θα φανεί αν η πράξη μου ήταν σωστή.ωστόσο εκούσια αποδέχομαι τυχόν συνέπειες και έχω συνείδηση του τοι κακό θα μπορούσα να κάνω στον εαυτό μου και σας ζητώ για ακόμα μία φορά να μοιραστείτε την γνώση αυτή μαζί μου

Link to comment
Share on other sites

άκουσε φεγγαρολουσμένε, η περιέργεια σκότωσε την γάτα αλλά και η περιέργεια είναι υπεύθυνη για τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις. η περιέργεια είναι ίσως και το μεγαλύτερο ατού και συνάμα μειονέκτημα του μάγου όπως επίσης η δίψα του για γνώση. στην συγκεκριμένη περίπτωση όταν είναι ένα απλό κυνήγι της γνώσης και δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω παρα μόνο για αυτοβελτίωση όπως προανέφερα δεν βλάπτει. τώρα επειδή είμαστε a little bit :offtopic: sabrina σε παρακαλώ πές μου :crying::crying::crying::crying::crying:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική και ίσως λανθασμένη άποψη : Κάποια πράγματα είναι καλύτερα αφημένα πίσω από το πέπλο της άγνοιας, απλά γιατί ο περίεργος άνθρωπος θα τα δοκιμάσει, απλά από περιέργεια, για να δουν αν θα 'δουλέψει'.

 

Κάποιοι κανόνες μπορούν να λυγίσουν ή και να σπάσουν χωρίς 'κυρώσεις' κάποιοι άλλοι δεν δέχονται λύγισμα από κανέναν... Αν αγγίξεις ηλεκτροφόρο καλώδιο ξέρεις πως θα πάθεις ηλεκτροπληξία, είναι 'εμπειρικός' κανόνας απο τις προηγούμενες γενιές... Αν δέχεσαι αυτό γιατί να μην δεχτείς και τον 'εμπειρικό' νόμο των τριών?

 

Ελπίζω να μην φλυαρώ άδικα... το συνηθίζω κάποιες φορες....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα μια απόφαση και καλώς η κακώς τπτ δεν θα μου αλλάξει γνώμη. οπότε ή βοηθήστε με ή πείτε μου ευθέως όχι. πάντως θα κάνω ότι χρειαστεί και θα ψάξω όπου χρειαστει....΄είναι στο χέρι σας να με διευκολύνετε... καταλαβαίνω τους κινδλυνους και ζητώ εκούσια την γνώση αυτή

Link to comment
Share on other sites

Άντε και πες ότι παρακάμπτεται ο Νόμος των Τριών. Που εγώ (εντελώς προσωπικά) τον αντιλαμβάνομαι ως "κάθε δράση προκαλεί μια αντίδραση, κάθε βότσαλο στη λίμνη ripples".

Πες ότι το 'μαθες. Αυτό είναι όλο? Ικανοποίηση περιέργειας? Αμ, δε θα σου γίνει το χατήρι... Γιατί? Δεν ξέρω. Απλά έχω παρατηρήσει ότι έτσι δουλεύει το σύστημα.

Από την άλλη, αν είναι θέμα αναζήτησης της Γνώσης, τότε θα αποκτήσεις αυτή τη Γνώση όταν θα είσαι σε θέση να τη διαχειριστείς με σύνεση. Συνήθως έτσι συμβαίνει...

Αλλιώς, αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτή τη γνώση-ενδεχόμενη δυνατότητα, για να εξαιρέσεις τον εαυτό σου από τις συνέπειες των πράξεών του... μπα, δεν το βλέπω να συμβαίνει. Αυτή είναι η λεγόμενη προστατευτική φύση του νόμου.

 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, δε με ξέρετε, και επειδή το γραπτό καμιά φορά είναι πολύ στεγνό και άψυχο, σας διαβεβαιώ πως "ο τόνος της φωνής μου" είναι από ουδέτερος ως καλοπροαίρετα χαμογελαστός. Σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση ούτε να την πω σε κανέναν, ούτε να ειρωνευτώ. Μεγαλώνω, και όποτε αυθόρμητα, σαν ανθρωπάκι κι εμένα, μου έρχεται τέτοια διάθεση διαβάζοντας κάτι, προτιμώ να μην απαντώ, δεν έχει ουσία, δεν προσφέρει τίποτα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

katinaki Αν διάβαζες λίγο πιο προσεχτικά αυτά που είχα πει πρίν θα είχες καταλάβει πως είναι απλώς ένα πείσμα. άλλωστε αν πράγματι είναι αδύνατο να εξαιρέσω τον εαυτό μου τότε τι σε πειράζει να μάθω την τεχνική;;; πάντως θέλω οπωςδήποτε να το μάθω για να συμπληρώσω τις γνώσεις μου. πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές και να είσαι σίγουρη πως έχω σκεφτεί όλα αυτά που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...