Jump to content

καπνισμα


 Share

Recommended Posts

Δηλαδη, αν καπνιζω ενα τσιγαρο την μερα, θα επηρεασει τον εσωτερικο μου εαυτο, η μονο το σωμα μου.

Εγω μια φορα σου απαντησα πανω σε αυτο.. ξανα λεω.. εξαρταται τι καπνιζεις... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στον Σαμανισμό επιτρέπεται το κάπνισμα (μάλλον κάποιου ειδικού καπνού-δεν ξέρω πολλά για τη κατεύθυνση αυτή)για σκοπούς υπερβατικότητας αλλά και ενδοσκόπισης...

Αλλά η πολύ-παραδοσιακή Δυτική τάση Αποκρυφισμού το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ. Αν μελετήσεις τυπικά και φιλοσοφίες τέτοιων δυτικών παραδόσεων,μάλλον μια γενική απέχθεια ψιλο-εκφράζουν απέναντι στο κάπνισμα (ειδικά το μη-τελετουργικό).Βέβαια το λέω πολύ απλοποιημένα,αλλά βαριέμαι να γίνω πιο διεξοδικός τώρα: είναι πάρα πολλά τα εν λόγω κείμενα...

 

Μαλλον πρέπει να ψαχτείς περισσότερο. Εν τω μεταξύ, κάνε ένα τσιγάρο στην...υγεία μου!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχμ.. πανω σε αυτο που λεει ο ingmar οχι μονο επιτρεπεται αλλα θεωρειται κ απαραιτητο..

Αλλα επειδη δεν παιζει να σαι ινδιανος.. Κοψ'το το ρημαδι..! :P (και αυτο στο λεει ανθρωπος που προσπαθησε να το αρχισει κ δεν τα καταφερε! :P)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε; Το κάπνισμα, για έναν κάτοικο της Αθήνας, είναι υγεία (ψυχική).

Link to comment
Share on other sites

1ον ~ είμαι καπνίστρια.

 

2ον ~ ΚΑΚΩΣ είμαι καπνίστρια... αλλά έχω αδύναμη θέληση για να το κόψω (ελπίζω όμως κάποτε να βρω τη δύναμη να το κόψω).

 

3ον ~ Είτε εξασκείς την Τέχνη είτε όχι, ΚΑΚΩΣ καπνίζεις.- (ο όποιος 'εσύ')

 

4ον (και ολίγον άσχετο) ~ Παράκληση προς άπαντες μη-καπνιστές : μη μας σπάτε τα %&$#... να το κόψουμε! ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι μας κάνει κακό (δε περιμέναμε εσάς για να μας ενημερώσετε), ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ πόσο κακό κάνει στα πνευμόνια μας (ματάκια έχουμε και διαβάζουμε τις έρευνες), ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι βρωμάμε τσιγαρίλα (η όσφρησή μας, αν και αδύναμη, δεν είναι ανύπαρκτη), ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛ'ΑΥΤΑ! Με το να μας 'βομβαρδίζετε' με κριτική και βλέμματα λύπησης ή/και ειρωνίας, ΔΕ μας βοηθάτε. Αντιθέτως, μας εκνευρίζετε και μας πεισμώνετε... ΟΚ?!

Επιπλέον, όταν (λέω ΟΤΑΝ) αποφασίζουμε επιτέλους να δοκιμάσουμε να το κόψουμε, ΜΗ γκρινιάζετε που έχουμε νεύρα ή/και τρώμε περισσότερο απ'ότι συνήθως! Λέγεται 'σύνδρομο στέρησης'. Αφού θέλατε να το κόψουμε, θα πρέπει να υποστείτε και τις συνέπειες :018bleh:

 

...Αυτά.

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

4ον (και ολίγον άσχετο) ~ Παράκληση προς άπαντες μη-καπνιστές : μη μας σπάτε τα %&$#... να το κόψουμε! ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι μας κάνει κακό (δε περιμέναμε εσάς για να μας ενημερώσετε), ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ πόσο κακό κάνει στα πνευμόνια μας (ματάκια έχουμε και διαβάζουμε τις έρευνες), ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι βρωμάμε τσιγαρίλα (η όσφρησή μας, αν και αδύναμη, δεν είναι ανύπαρκτη), ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛ'ΑΥΤΑ! Με το να μας 'βομβαρδίζετε' με κριτική και βλέμματα λύπησης ή/και ειρωνίας, ΔΕ μας βοηθάτε. Αντιθέτως, μας εκνευρίζετε και μας πεισμώνετε... ΟΚ?!

Επιπλέον, όταν (λέω ΟΤΑΝ) αποφασίζουμε επιτέλους να δοκιμάσουμε να το κόψουμε, ΜΗ γκρινιάζετε που έχουμε νεύρα ή/και τρώμε περισσότερο απ'ότι συνήθως! Λέγεται 'σύνδρομο στέρησης'. Αφού θέλατε να το κόψουμε, θα πρέπει να υποστείτε και τις συνέπειες :018bleh:

 

...Αυτά.

 

:cheerful:

 

 

Όντως δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα!

Πρόσφατα κάποιες Ελληνίδες που μένουν στο Λονδίνο μου είπαν "Καπνίζεις??????? οοοο στο Λονδίνου δείχνει άνθρωπο χημηλού επιπέδου! Δεν επιτρέπονται τέτιοι άνθρωποι σε "καλά" μαγαζιά" μπλιαχ!!!

Μάλλον με κάτι τέτοια τους έχουν χαζέψει τουα Άγγλους...

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου φαινεται πολυ πιο δυσκολο να το αρχισει καποιος παρα να το κοψει... ^_^

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου φαινεται πολυ πιο δυσκολο να το αρχισει καποιος παρα να το κοψει... ^_^

 

Αναλόγως την ηλικία. Οι έφηβοι το κάνουν για μαγκιά, οπότε για να "είναι μάγκας" το αρχίζει και το συνεχίζει με μεγάλη ευκολία.

 

Πάντως είχα έναν φίλο τρελό φουγάρο.. Χρησιμοποίησε τα τσιρότα nicorette και τα κολλούσε στον .. μπούτι του. Κάθε φορά που του ερχόταν να καπνίσει, τον έπιανε στέρηση ή ό,τι άλλο, έδινε κανά δυο μπάτσες στο μπουτάκι και ησύχαζε :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!

 

Πλακα κανεις...?!

Καλα και βαρουσε το... μπουτι του δημοσιως?

 

Χαχαχα! τα σπαει ο φιλος σου! :P

Link to comment
Share on other sites

αυτό για την μαγκιά μου την έσπαγε αφάνταστα.... έιχα ρίξει ομηρικούς διαλόγους με τους συμμαθητές μου...

ειδικά όταν μου έλεγαν το κλασσικό: σιγά ρε φλόρι τότε όποιον πάρει ο χάρος (δεν ήμουν και πολύ καλότροπο παιδάκι)... τους πατούσα κάτι βρισίδια που τους έκαναν σκουπίδια αλλά αργότερα κατάλαβα πως ο ηλίθιος είναι αήττητος οπότε άρχισα να λέω ένα: καπνίζετε για να νοιώσετε ξεχωριστοί.... όπως όλοι οι άλλοι και έπαιρνα ένα βλέμμα λύπησης.... μούρλια

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς, που κανείς σας δεν μίλησε ακόμη για το αλκοόλ... :D

 

 

(ΟΚ σας ακούω τηλεπαθητικώς: "βουλωσέ το ρε Ίνγκυ-τι το θυμίζεις κι αυτό;;??") :Evil_1061:

 

 

 

 

Ααααααααα μα πολύ κακός γίνομαι που και που.... :5_1_119v[1]: :4_1_7v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...