Jump to content

καπνισμα


 Share

Recommended Posts

Όταν σε έναν οποιονδήποτε χώρο μεγέθους 5 ή 10 τετραγωνικών καπνίζει έστω και ένας σε μια παρέα, είναι θέμα σεβασμού το να μην επιβαρύνει ο καπνός τους μη καπνιστές?

Μέχρι και οι καπνιστές ενοχλούνται από τον καπνό σε μέρη με ανεπαρκή ή ανύπαρκτο εξαερισμό. Αυτό είναι θέμα σεβασμού (εκ μέρους του μαγαζιού).

 

Δίκιο έχεις αλλά εγώ το΄πα γι΄αυτούς που το κάνουν επίτηδες και φυσάνε μες την μούρη!!

Ε!! Αυτό είναι ενοχλητικο!! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ναί ρε αλλά πονάει σαν διαολος και απο πάνω αφήνει ουλή. γι'αυτό δν κάνω.

 

ΥΓ πόσταρε στο τόπικ για τα εργαλεία

 

πονάει όταν στο κάνει, και για την επόμενη ημέρα είναι πρησμένο, αλλά για 2 εβδομάδες θα σε πιάνει πότε πότε μια φαγούρα.

 

Όσο για ουλή δεν κάνει, παρά ένα μικρό σαν πρήξιμο πράγμα, σαν να σου σηκώνει το δέρμα σε εκείνο το σημείο. Και μετά γίνεται ένα με το δέρμα, θα ξεχνάς ότι το έχεις.

 

Εάν θέλεις να κάνεις, δοκίμασε με ένα μικρό, και απέφυγε τα κινέζικα (πιστεύω ότι είναι μαλ*κ*ες).

Link to comment
Share on other sites

πονάει όταν στο κάνει, και για την επόμενη ημέρα είναι πρησμένο, αλλά για 2 εβδομάδες θα σε πιάνει πότε πότε μια φαγούρα.

 

Όσο για ουλή δεν κάνει, παρά ένα μικρό σαν πρήξιμο πράγμα, σαν να σου σηκώνει το δέρμα σε εκείνο το σημείο. Και μετά γίνεται ένα με το δέρμα, θα ξεχνάς ότι το έχεις.

 

Εάν θέλεις να κάνεις, δοκίμασε με ένα μικρό, και απέφυγε τα κινέζικα (πιστεύω ότι είναι μαλ*κ*ες).

 

τελείως. μπορεί να γράφει μέχρι και είμαι μακάκας.επιπλέον τα κινέζικα είναι και κλισέ. τέλος πάντων . θέλω να κάνω ένα αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω σχέδιο

Link to comment
Share on other sites

τελείως. μπορεί να γράφει μέχρι και είμαι μακάκας.επιπλέον τα κινέζικα είναι και κλισέ. τέλος πάντων . θέλω να κάνω ένα αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω σχέδιο

 

αποφάσισε τι σου αρέσει πολύ, που δύσκολα θα το βαρεθείς, παραδείγματος χάρη το ζώδιο σου, ή κάτι που αγαπάς όπως γάτα ή κιθάρα ή κάτι άλλο. Εσύ ξέρεις τι αγαπάς πολύ και δύσκολα θα το βαρεθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν με το τατουάζ! Στείλτε pm καλέ μεταξύ σας, τι το κάνατε chat το θέμα??

~~~~~~

 

Βασικά πριν καμιά βδομάδα ήμουν σε ταβέρνα. Στο απέναντι τραπέζι ένας πανεπιστημιακός καπνιστής να λέει "Αν έχει πρόβλημα που καπνίζω να φύγει από το σπίτι ή να βγει σε κανά μπαλκόνι!" Μου ήρθε να σηκωθώ και να του πω καμιά κουβέντα.. Γι'αυτό λέω περί σεβασμού. Υπάρχουν ορισμένοι που το βλέπουν τόσο φανατικά, εγωιστικά και μονόπλευρα που με εκνευρίζει.

(Εγώ καπνίστρια περιστασιακή, όποτε μου γυρίσει το μάτι ή όποτε τα.. πίνω. Δεν έχω προβλημα μα τον καπνό, αλλά υπάρχουν στιγμές που δεν το αντέχω...)

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Δείξτε μου ενα καταστηματάρχη που θα επενδύσει 50.000? περίπου για κατάλληλες δομές και κλιματισμό για διαμόρφωση χώρων , για να μην τρώει τα βαρύτατα πρόστιμα και να καπνίζουν οι θεριακλήδες. Αν βρείτε έστω και εναν να μου το πείτε να σας κάνω δώρο εγώ μια κούτα τσιγάρα να τα κάνετε στο μαγαζί του.

 

εχμ.. εγω ξερω αρκετους.. ΑΛλα οκ κρατα την κουτα! :P

Σημειωστε οτι το κρατος εγκρινει αυτη την εποχη μελετες για εξαερισμους κλπ... κ τα ποσα δεν θεωρουνται και πολυ αμελητεα ε.. :whistling:

 

 

Καλά αυτό, για φαντάσου εγώ που έχω έναν φίλο που παίρνει χασίς και μιά μέρα το έκανε τσιγαριλίκι και να το ανάβει μπροστά μου, μόλις το άναψε ένας βήχας που με έπιασε, πολύ χειρότερο από το τσιγάρο, αλλά σέβομαι τα δικά του θέλω και πιστεύω

 

χα αληθεια?

εγω δεν καπνιζω αλλα αυτη η μυρωδια μου αρεσει... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό, για φαντάσου εγώ που έχω έναν φίλο που παίρνει χασίς και μιά μέρα το έκανε τσιγαριλίκι και να το ανάβει μπροστά μου, μόλις το άναψε ένας βήχας που με έπιασε, πολύ χειρότερο από το τσιγάρο, αλλά σέβομαι τα δικά του θέλω και πιστεύω. Για αυτόν το χασίς είναι κάτι σαν την ασπιρίνη, που δεν το νοιάζει πόσο θα πάρει αρκεί να το γευτεί, ούτε τι θα πάθει.

:offtopic: Βασικα το καθαρο χασις ειναι πολυ ελαφρτυτερο απο τον καπνο στον λαιμο, επισης ο βηχας πολλες φορες οφειλετε στην κακη ποιοτητα στριψιματος και την λαθος καυση του χαρτιου (στραβοκαιγεται).

Δεν παθαινεις τιποτα απο το χασις εκτος απο ψυχολογικα και αυτο ΔΕΝ ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ (αν τα εχεις ομως τα κανει ΠΟΛΥ χειροτερα μετα απο καποιο διαστημα- αν το περασεις ομως επιτυχως τοτε δεν προκειτε να αποκτησεις ποτε τιποτα παρομοιο..πραγμα πολυ δυσκολο ομως εξαιτιας την μαλακιας που μας δερνει..), επισης καταριπτεται η ιδεα πως τα ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ειναι κατι ΚΑΚΟ μιας και συγκαταλεγεται σε αυτα... :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Βασικα το καθαρο χασις ειναι πολυ ελαφρτυτερο απο τον καπνο στον λαιμο, επισης ο βηχας πολλες φορες οφειλετε στην κακη ποιοτητα στριψιματος και την λαθος καυση του χαρτιου (στραβοκαιγεται).

Δεν παθαινεις τιποτα απο το χασις εκτος απο ψυχολογικα και αυτο ΔΕΝ ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ (αν τα εχεις ομως τα κανει ΠΟΛΥ χειροτερα μετα απο καποιο διαστημα- αν το περασεις ομως επιτυχως τοτε δεν προκειτε να αποκτησεις ποτε τιποτα παρομοιο..πραγμα πολυ δυσκολο ομως εξαιτιας την μαλακιας που μας δερνει..), επισης καταριπτεται η ιδεα πως τα ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ειναι κατι ΚΑΚΟ μιας και συγκαταλεγεται σε αυτα... :offtopic:

 

κοίταξε επειδή κάναμε ξεχψριστό μάθημα για τη διαφορά χασίς καπνού΄στη σχολή μην μου το βγάζεις αθώο. το χασίς καταστρέφει εγκεφαλικά κύτταρα και γίνεται σαφώς πιο εθιστικό απο τον καπνό. ακόμα είναι παραισθησιογόνο και προκαλεί τεράστια ζημιά στα νεύρα.

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε επειδή κάναμε ξεχψριστό μάθημα για τη διαφορά χασίς καπνού΄στη σχολή μην μου το βγάζεις αθώο. το χασίς καταστρέφει εγκεφαλικά κύτταρα και γίνεται σαφώς πιο εθιστικό απο τον καπνό. ακόμα είναι παραισθησιογόνο και προκαλεί τεράστια ζημιά στα νεύρα.

οπως και η τηλεοραση ενα πραγμα?

εθιστικοτερο του καπνου δεν ειναι, η ηρωινη κοβεται πιο ευκολα απο το τσιγαρο..δε μιλαω με αριθμους..

Τεραστια ζημια στα νευρα και στα κυτταρα εχει προκληθει και σε εμενα απο το πληκτρολογιο μεχρι να μαθω που ειναι τα γραμματα..Δεν ειναι πια παρθενα, αυτο εννοω..

Παραισθησεις συμφωνω, εξ-ου και τα ψυχολογικα που ειπα παραπανω..

ΦΥσικα δεν πηγα να το βγαλω αθωο, αλλα ουτε και να το καταδικασω, την γνωμη μου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε επειδή κάναμε ξεχψριστό μάθημα για τη διαφορά χασίς καπνού΄στη σχολή μην μου το βγάζεις αθώο. το χασίς καταστρέφει εγκεφαλικά κύτταρα και γίνεται σαφώς πιο εθιστικό απο τον καπνό. ακόμα είναι παραισθησιογόνο και προκαλεί τεράστια ζημιά στα νεύρα.

Άντε πάλι με την παραπληροφόρηση...

 

Sevando, δεν ξέρω τί σχολή ήταν αυτή, αλλά σίγουρα σας είπαν βλακείες.

 

Η κάνναβη είναι ένα θεραπευτικό και ευφορικό μέσο, το οποίο θεωρείται ναρκωτικό τα τελευταία 70 χρόνια.

ΔΕΝ είναι ναρκωτικό, ΔΕΝ είναι εξαρτησιογόνο, ΔΕΝ προκαλεί τοξικομανία και ΔΕΝ έχει αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα όταν το χρησιμοποιείς συντηρητικά (και όταν είναι "γνήσια" κάνναβη, όχι κάτι κατουρημένα χημικά χορταράκια που καπνίζουν τα junkies).

Κι επειδή έθεσες και τη διαφορά κάνναβης-καπνού, η κάνναβη είναι όντως πιο ατοξική από τον καπνό (όπως και από το αλκοόλ).

Αν διαβάσεις μάλιστα σχετικές έρευνες, θα δεις πως περισσότερο ζημιά κάνει ο καπνός και το αλκοόλ παρά η κάνναβη.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με την παραπληροφόρηση...

 

Sevando, δεν ξέρω τί σχολή ήταν αυτή, αλλά σίγουρα σας είπαν βλακείες.

 

Η κάνναβη είναι ένα θεραπευτικό και ευφορικό μέσο, το οποίο θεωρείται ναρκωτικό τα τελευταία 70 χρόνια.

ΔΕΝ είναι ναρκωτικό, ΔΕΝ είναι εξαρτησιογόνο, ΔΕΝ προκαλεί τοξικομανία και ΔΕΝ έχει αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα όταν το χρησιμοποιείς συντηρητικά (και όταν είναι "γνήσια" κάνναβη, όχι κάτι κατουρημένα χημικά χορταράκια που καπνίζουν τα junkies).

Κι επειδή έθεσες και τη διαφορά κάνναβης-καπνού, η κάνναβη είναι όντως πιο ατοξική από τον καπνό (όπως και από το αλκοόλ).

Αν διαβάσεις μάλιστα σχετικές έρευνες, θα δεις πως περισσότερο ζημιά κάνει ο καπνός και το αλκοόλ παρά η κάνναβη.

Όχι, κατά τα φαινόμενα η κάνναβη "καταστρέφει" εγκεφαλικά κύτταρα. Τουλάχιστον αυτό άκουσα από "ειδικούς" (κι όταν λέω ειδικούς εννοώ υπέρμαχους της χρήσης, όχι ενάντιους. Απλά ξεκαθάριζαν ότι για να καταλαβαινόμαστε καλύτερα να γνωρίζουμε όλες της πλευρές της υπόθεσης). Η "φήμη" ότι ακόμα και με μια φορά χρήση μπορεί να συμβεί ζημιά μάλλον είναι ορθή - έστω και αν αυτή είναι μια πολύ μικρή πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δε μου λέει κάτι αυτό... Ζημιά είναι πιθανό να προκληθεί και με μια φορά που θα φας μπάμιες ας πούμε (ιδίως αν στραβοκαταπιείς, οπότε οι πιθανότητες αυξάνονται).

Εγκεφαλικά κύτταρα σου καταστρέφει και το τσιγάρο, και το κινητό τηλέφωνο, και η τηλεόραση... Αυτό που λες όμως δεν αναιρεί αυτό που λέω εγώ παραπάνω... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

johny, είναι εξαρτησιογόνο...

 

Η ηδονή που προκαλεί με την κάυση του , (όπως και το τσιγάρο δηλαδή) προκαλεί εγκεφαλικό(πνευματικό) εθισμό , που είναι και χειρότερος απο τον όποιο οργανικό. Αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα σαφώς και έχει , καθώς είναι υλικό που καίγεται και τις αναθυμιάσεις του, τις αφήνεις και εισχωρούν στους πνεύμονες σου. Κάνει την ίδια ζημιά με το τσιγάρο σε μικρότερο ή και μεγαλύτερο βαθμό (χημικά νοθευμένο).

 

http://www.erowid.org/plants/cannabis/refe...ll_lancet_1.pdf

 

που είναι απο επιστημονικά άρθρα και έρευνες... επίσης...

 

Résumé / Abstract

The cognitive effects of long-term cannabis use are insufficiently understood. Most studies concur that cognitive deficits persist at least several days after stopping heavy cannabis use. But studies differ on whether such deficits persist long term or whether they are correlated with increasing duration of lifetime cannabis use. The authors administered neuropsychological tests to 77 current heavy cannabis users who had smoked cannabis at least 5000 times in their lives, and to 87 control subjects who had smoked no more than 50 times in their lives. The heavy smokers showed deficits on memory of word lists on Days 0, 1, and 7 of a supervised abstinence period. By Day 28, however, few significant differences were found between users and controls on the test measures, and there were few significant associations between total lifetime cannabis consumption and test performance. Although these findings may be affected by residual confounding, as in all retrospective studies, they suggest that cannabis-associated cognitive deficits are reversible and related to recent cannabis exposure rather than irreversible and related to cumulative lifetime use.

 

Απο επίσης επιστημονική έρευνα ....link: http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14008687

Link to comment
Share on other sites

johny, είναι εξαρτησιογόνο...

 

Η ηδονή που προκαλεί με την κάυση του , (όπως και το τσιγάρο δηλαδή) προκαλεί εγκεφαλικό(πνευματικό) εθισμό , που είναι και χειρότερος απο τον όποιο οργανικό. Αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα σαφώς και έχει , καθώς είναι υλικό που καίγεται και τις αναθυμιάσεις του, τις αφήνεις και εισχωρούν στους πνεύμονες σου. Κάνει την ίδια ζημιά με το τσιγάρο σε μικρότερο ή και μεγαλύτερο βαθμό (χημικά νοθευμένο).

 

http://www.erowid.org/plants/cannabis/refe...ll_lancet_1.pdf

 

που είναι απο επιστημονικά άρθρα και έρευνες... επίσης...

 

 

 

Απο επίσης επιστημονική έρευνα ....link: http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14008687

αχ αχ αχχχχ...

Και το singles προκαλει πνευματικο εθισμο και ο μποπ σφουγκαροκεφαλος!!

Απλα το δεδομενο πως ειναι παρανομο το κανει ιδιαιτερα πιο ελκυστικο (μιας και ειναι πιο δυσκολο να βρεθει..)

Link to comment
Share on other sites

προκαλεί εγκεφαλικό(πνευματικό) εθισμό , που είναι και χειρότερος απο τον όποιο οργανικό.

Αυτό φαντάζομαι είναι άποψή σου και όχι συμπέρασμα κάποιας επιστημονικής έρευνας, έτσι δεν είναι?

Το κριτήριο εξάρτησης όταν μιλάμε με επιστημονικά στοιχεία για μια ουσία, δεν είναι η ψυχολογική εξάρτηση (ιδίως τη στιγμή που ο καθένας μπορεί να εξαρτάται ψυχολογικά από το οτιδήποτε) αλλά η σωματική εξάρτηση. Και κανένα από τα λεγόμενα "ναρκωτικά" δεν προκαλεί σωματική εξάρτηση, εκτός από την ηρωίνη.

 

Αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα σαφώς και έχει , καθώς είναι υλικό που καίγεται και τις αναθυμιάσεις του, τις αφήνεις και εισχωρούν στους πνεύμονες σου.

Δηλαδή ό,τι προκαλεί αναθυμιάσεις και εισχωρεί στους πνεύμονές σου, προκαλεί αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα?

(γιατί αν όντως αυτό λες, μόλις απέρριψες ιατρικές εφαρμογές χιλιάδων ετών οι οποίες έχουν σώσει αμέτρητο κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...