Jump to content

καπνισμα


 Share

Recommended Posts

Άντε πάλι με την παραπληροφόρηση...

 

Sevando, δεν ξέρω τί σχολή ήταν αυτή, αλλά σίγουρα σας είπαν βλακείες.

 

Η κάνναβη είναι ένα θεραπευτικό και ευφορικό μέσο, το οποίο θεωρείται ναρκωτικό τα τελευταία 70 χρόνια.

ΔΕΝ είναι ναρκωτικό, ΔΕΝ είναι εξαρτησιογόνο, ΔΕΝ προκαλεί τοξικομανία και ΔΕΝ έχει αρνητικά βιολογικά αποτελέσματα όταν το χρησιμοποιείς συντηρητικά (και όταν είναι "γνήσια" κάνναβη, όχι κάτι κατουρημένα χημικά χορταράκια που καπνίζουν τα junkies).

Κι επειδή έθεσες και τη διαφορά κάνναβης-καπνού, η κάνναβη είναι όντως πιο ατοξική από τον καπνό (όπως και από το αλκοόλ).

Αν διαβάσεις μάλιστα σχετικές έρευνες, θα δεις πως περισσότερο ζημιά κάνει ο καπνός και το αλκοόλ παρά η κάνναβη.

 

johny στην ιατρική είμαι και μου το είπε καθηγητής. στην ιστορία της ιατρικής κάναμε για λαούς που το χρησιμοποιούσαν για θεραπευτικό μέσο. σε αυτό το θέμα είμαι απόλυτος οπότε αν δεν θέλετε να το πιστέψετε κακό του κεφαλιού σας. πάντως δεν είναι συνετό να διαφημίζετε το φόρουμ πως η ινδική κάνναβη είναι αθώα. στο κάτω κάτω αν ήταν τόσο αθώα και όλα όσα ανέφερα ήταν μύθοι γιατί δεν είναι νόμιμή;;;

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

johny στην ιατρική είμαι και μου το είπε καθηγητής. στην ιστορία της ιατρικής κάναμε για λαούς που το χρησιμοποιούσαν για θεραπευτικό μέσο. σε αυτό το θέμα είμαι απόλυτος οπότε αν δεν θέλετε να το πιστέψετε κακό του κεφαλιού σας. πάντως δεν είναι συνετό να διαφημίζετε το φόρουμ πως η ινδική κάνναβη είναι αθώα. στο κάτω κάτω αν ήταν τόσο αθώα και όλα όσα ανέφερα ήταν μύθοι γιατί δεν είναι νόμιμή;;;

ειναι πολυ απλο!

Εχει αμεση επιδραση στο νευρικο συστημα οπως και το αλκοολ ομως δεν εχει αυτη τη βαρια γευση που δεν αντεχουν τα παιδια..

 

Ετσι βαζοντας την μαζι με τα λοιπα ναρκωτικα (XTC LSD κλπ) το μονο που κανουν ειναι εμεσως να υποστηριζουν πως και οι λοιπες ουσιες ειναι ακινδυνες....

Link to comment
Share on other sites

johny στην ιατρική είμαι και μου το είπε καθηγητής. στην ιστορία της ιατρικής κάναμε για λαούς που το χρησιμοποιούσαν για θεραπευτικό μέσο. σε αυτό το θέμα είμαι απόλυτος οπότε αν δεν θέλετε να το πιστέψετε κακό του κεφαλιού σας. πάντως δεν είναι συνετό να διαφημίζετε το φόρουμ πως η ινδική κάνναβη είναι αθώα. στο κάτω κάτω αν ήταν τόσο αθώα και όλα όσα ανέφερα ήταν μύθοι γιατί δεν είναι νόμιμή;;;

 

Για πολιτικούς και οικονομικούς λόγους. Πάντως σίγουρα όχι για λόγους υγείας. Ίσα-ίσα που αν πραγματικά νοιάζονταν για την υγεία του κόσμου, θα τη νομιμοποιούσαν.

Όσο για το "μου το είπε καθηγητής" έχω να σχολιάσω 2 πράγματα:

1) Οι καθηγητές ΔΕΝ είναι αυθεντίες (και πάω στοίχημα πως αν αρχίσει ο καθένας μας να λέει ατυχείς ατάκες καθηγητών που έχει ακούσει, θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος!)

2) Οι έρευνες που σε προκαλώ να ψάξεις και να διαβάσεις σχετικά με τα ναρκωτικά και την παράλογη απαγορευτική πολιτική τους, δεν είναι έρευνες ψυκτικών ή τσαγγάρηδων. Είναι έρευνες επιστημόνων, είτε μιλάμε για γιατρούς είτε για βιολόγους είτε για οποιονδήποτε άλλο επιστημονικό κλάδο που άπτεται του θέματος.

 

Για αρχή, μπορείς να ξεκινήσεις από σχετικά με το θέμα βιβλία του Κλεάνθη Γρίβα (Ψυχίατρος, νευρολόγος, διδάκτωρ ψυχιατρικής της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με Σπουδές: Ιατρική, Κοινωνιολογία), ο οποίος έχει αποτυπώσει την αρκετά ενδιαφέρουσα έρευνά του σε βιβλία όπως το "Πλανητική κυριαρχία και ναρκωτικά", το "Οπιούχα: Ηρωίνη - Μορφίνη - Μεθαδόνη" κ.α.

(Δείγμα της γραφής και του έργου του Γρίβα μπορείς να διαβάσεις εδώ: Ναρκωτικά και εξουσία. Σ' αυτό θα πάρεις και μια μικρή ιδέα για τους λόγους που δεν είναι νόμιμα τα ναρκωτικά)

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε πολλές φορές οι πρώτες ύλες των ναρκοτικών όπως η κόκα είναι οφέλιμες αλλά η επεξεργασία τα χαλάει. το θέμα είναι πως εμείς δεν παίρνουμε την κόκα απο την μύτη αλλα την κοκαίνη. έτσι γίνεται και με τα άλλα. ο συγκεκριμένος καθηγητής μας δίδασκε και βιοχημεία και τα ήξερε αυτά. εγώ λέω πως τα ναρκωτικά είναι θάνατος. τώρα αν θέλετε να το πιστέψετε οκ. δεν θα καθίσω να προσπαθώ να σας μεταπείσω.

Link to comment
Share on other sites

johny καλό είναι πριν απαντήσεις να διαβάζεις τι βάζω...

 

Ρίξε μια ματιά στα Links που προέρχονται απο επιστημονικές έρευνες, άρα αυτά που λέω δεν είναι του κεφαλιού μου. Επίσης απο προσωπική εμπειρία που είχα με φίλους με συνεχή χρήση κάνναβης , μπορώ να σου πω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ, οτι ο εγκέφαλος τους γενικά "ρέταρε" σε θέματα μνήμης και σκέψης. Επειδή τους ήξερα και πριν αρχίσουν χρήση αλλά και τώρα.

Δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη απο αυτό... Οι έρευνες πάντα θα διίστανται... αλλά το τι βλέπω στους ανθρώπους γύρω μου, δύσκολα μπορεί να αναιρεθεί.

 

Και για να σε προλάβω... οχι ... ποτέ δεν τρυπήθηκαν ή σνιφάρισαν κάτι άλλο.

 

Οι αναθυμίασεις όταν προέρχονται απο καύση υλικού (οχι απο βράσιμο ή απο αιθέρια υλικά)... ναι είναι επικίνδυνες , μιας και περιέχουν ΠΑΝΤΑ... ΠΑΝΤΑ.... τοξικές ουσίες συν μονοξείδιο του άνθρακα.

 

Για τον ψυχικό εθισμό , είναι ίδιος με αυτός που έχεις με τσιγάρο, αλκοόλ κοκ... δεν χρειάζεται να δείξουμε τα αυτονόητα εδώ.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Επίσης απο προσωπική εμπειρία που είχα με φίλους με συνεχή χρήση κάνναβης , μπορώ να σου πω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ, οτι ο εγκέφαλος τους γενικά "ρέταρε" σε θέματα μνήμης και σκέψης. Επειδή τους ήξερα και πριν αρχίσουν χρήση αλλά και τώρα.

Δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη απο αυτό... Οι έρευνες πάντα θα διίστανται... αλλά το τι βλέπω στους ανθρώπους γύρω μου, δύσκολα μπορεί να αναιρεθεί.

Κι εγώ περνάω από την πλατεία Βάθης καθημερινά ρε Anor, και δε νομίζω ότι χρειάζεται να σου πω τί βλέπω τόσο στην πλατεία όσο και στα γύρω στενάκια... είναι έγκυρο δείγμα αυτό?

 

Το "επιχείρημα": "ξέρω έναν-δύο που ήταν μια χαρά και τελικά κατέληξαν άστα να πάνε" κτλ, πέρα από το ότι είναι αφελές να το προσεγγίζουμε ως αποκλειστική απόρροια των "ναρκωτικών" (και όχι ως απόρροια ενός συνδυασμού κοινωνικών/ψυχολογικών/οικονομικών κτλ παραγόντων), δεν έχει και σχεδόν καμία βαρύτητα σε σύγκριση με τη θεραπευτική χρήση των ίδιων "ναρκωτικών" από πληθώρα λαών μέσα στους αιώνες.

 

Όσο για τις αναθυμιάσεις... είσαι σχετικά απόλυτος (πάλι). Κι αυτό γιατί εκτός από αιθέρια έλαια και άλλα υλικά που βράζουν, υπάρχουν και τα θυμιάματα τα οποία έχουν εξίσου σημαντικές ιδιότητες και δυνάμεις, και χρησιμοποιούνται εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αυτό που λέει ο Anor - για την μνήμη - είναι αναμφισβήτητο και εξηγήσιμο. Οι πολιτισμοί που χρησιμοποιούσαν ψυχότροπα τα λάμβαναν σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές και κοινωνικό πλαίσιο, είτε σε ιεροπραξίες - είτε για θεραπευτικούς σκοπούς. Δεν έπιναν από το πρωί ως το βράδυ. H υπερβολή βλάπτει._

Link to comment
Share on other sites

Johnny... δεν μιλώ για περαστικούς φίλε μου... μιλώ για παιδιά που ήμασταν πολύ καιρό μαζί και πέρασα στο ίδιο δωμάτιο τα στάδια τους όσον αφορά το συγκεκριμένο πράγμα.

 

Απο την απόλυτη νιρβάνα , τον σχετικό εκνευρισμό ή ευεξία αμέσως μετά την χρήση, καθώς και τα "πεινάσματα" αμέσως μετά. Δεν έκανα ποτέ εγώ, μιας και δεν γούσταρα... αλλά τα έζησα απο αρκετά κοντά.

 

Όπως και την επιθυμία τους για στριφτό , ακόμα και σε άκαιρες στιγμές. Απο ψυχική κυρίως εξάρτηση τους.

 

Τα θυμίαματα που αναφέρεις κάνουν και αυτά εξίσου ζημιά... είναι Καυσα-αέρια... Εδώ πολλοί είναι σε χώρο με λιβάνι που καίει και τους πιάνει πονοκέφαλος και βήχας και οχι λόγω αλλεργίας. Αλλά επειδή είναι απλά καπνός και οχι καθαρό οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βγήκε νομοσχέδιο που θα ισχύει από τον Ιανουάριο του 2010, το οποίο απαγορεύει αυστηρότατα το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους. Τα μαγαζιά λέει είναι υποχρεωμένα να έχουν εντελώς ξεχωριστό δωμάτιο για τους καπνιστές, και όχι η κατάσταση που χώριζε τον χώρο σε δύο στρατόπεδα.. Χμ...

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Ναι....

Βέβαια εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα, γιατί το πιο πιθανό είναι να ισχύσει η απαγορευτική πολιτική χωρίς τις κατάλληλες υποδομές που θα πρέπει υποχρεωτικά να τη συνοδεύουν.

Πάρε για παράδειγμα τις κλήσεις που καλείται να πληρώσει ο έλληνας για παράνομο παρκάρισμα. Κανονικά θα περίμενε κανείς από το κράτος να του δώσει την επιλογή της νομιμότητας, δημιουργώντας θέσεις πάρκινγκ (και δε μιλάμε για ιδιωτικά πάρκινγκ ή γκαράζ όπου καλείσαι να πληρώσεις), κι έτσι θα είχε νόημα όχι μόνο το πρόστιμο για όσους "επιλέξουν" να παρκάρουν παράνομα, αλλά και όλα τα υπέρογκα ποσά που πληρώνουμε κάθε χρόνο για τέλη, φόρους κτλ κτλ κτλ.

Ουσιαστικά όμως στην Αθήνα η επιλογή της παράνομης στάθμευσης, λόγω της ανυπαρξίας κατάλληλων υποδομών, είναι σχεδόν μονόδρομος. Το κράτος όμως δεν το νοιάζει...

 

Το ίδιο θεωρώ πως θα γίνει κι εδώ... 3.000? για όσους καταστηματάρχες "δεν τηρήσουν το νόμο" καθώς και 300? πρόστιμο για όσους πολίτες παρανομήσουν... καπνίζοντας.

 

Μια ζωή ημίμετρα, όχι γιατί δεν υπάρχει τρόπος να λυθούν τα όποια προβλήματα, αλλά επειδή έχουμε ένα κράτος το οποίο νοιάζεται μόνο να εισπράττει, χωρίς να κάνει τις αντίστοιχες επενδύσεις για να δώσει την επιλογή της νομιμότητας στους πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχει η Sabrina,πάνε να μας κάνουν...England(που σημαίνει: αποτσίγαρα στις γωνίες Εξόδων και στα πεζοδρόμια :063laugh: ...)!

 

Για του λόγου το αληθές, διαβάστε εδώ άρθρο από in.gr:

 

<<Τη γενική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους από την 1η Ιανουαρίου 2010 προβλέπει νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας, που έχει ήδη περάσει από τη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής, σύμφωνα με Το Βήμα της Κυριακής.Σύμφωνα με το δημοσίευμα, στο υπουργείο εκτιμούν ότι τα μέτρα μερικής απαγόρευσης του καπνίσματος που ελήφθησαν το 2002, δεν ήταν αποτελεσματικά και με το νέο νομοσχέδιο απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους που είναι κλειστοί ή στεγασμένοι.

Σε αυτούς τους χώρους περιλαμβάνονται οι ιδιωτικές επιχειρήσεις, τα εστιατόρια και τα νυκτερινά κέντρα διασκέδασης.Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους. Όσοι δεν συμμορφώνονται, θα πληρώνουν πρόστιμο 3.000 ευρώ.«Καμπάνα» 300 ευρώ θα επιβάλεται στους «θεριακλήδες» που καπνίζουν σε «απαγορευμένες ζώνες».

Το νομοσχέδιο προβλέπει ακόμα την απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού σε ανήλικους και της εισόδου σε μπαρ όσων είναι μέχρι 18 ετών.>>

 

 

300 Euro???αχ πάνε τα λεφτουδάκια μου... :cheerful: :063laugh:

 

Σοβαρά...αν γίνει ποτέ και εφαρμοστούν 100% όλα αυτά,θα κουρευτώ γουλι άλλα Ντεμι Μουρ... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι Νόμοι στην Ελλάδα κρατάνε μόνο 4 ημέρες, μετά άφαντοι όλοι... :whistling:

 

Θα θελες και θα θελα να ισχυει the Greek way σε ορισμενους νομους που θα ακολουθησουν στο μελλον,

αλλα πλεον εχουν σοβαρεψει τα πραγματα και δεν πρεπει να ειμαστε τοσο αφελεις. Η Ε.Ενωση και το συστημα δεν αστειευονται πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο αυτό όσο το ότι οι Νόμοι που αποφέρουν λεφτά στο κράτος συνήθως τηρούνται.

 

Βλεπε την Τροχαια,οπου και να πας καθε μερα μπλοκο για κρανος και ζωνη. 300 ευρωπουλα εκαστος

Ηδη εχω παρει 2 ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...