Jump to content

Κόσμημα- διακριτικό "αναγνώρισης" πεποίθησης:


Recommended Posts

Από τις αρχές της ανθρώπινης Ιστορίας, ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε τον καλωπισμό

για ποικίλους λόγους.

Μεταξύ αυτών,είναι τα κοσμήματα.

Όμως τα κοσμήματα χρησιμοποιούνταν όχι μονάχα για λόγους ομορφιάς,αλλά και για επίδειξη κοινωνικής θέσης.

Θέσης ισχύος...κύρους...οτιδήποτε!

Όπως οι βασιλείς τη κορώνα, τα δακτυλίδια...

Όπως οι Μύστες τα κορδόνια, το Ραβδί, τα ρούχα-κελέμπιες...

Όπως οι Ιέρειες τα χρυσά περιβραχιονα...

Και πάει λέγοντας...

 

Σήμερα: π.χ. βλέπουμε τέκτονες με τα "δακτυλίδια-διαβήτες&γνώμονες".

Ροδόσταυρους με χρυσά σταυρουδάκια στο λαιμό (με το άνθος στο κέντρο-σταυρού).

Νεοπαγανιστές με δακτυλίδια με κελτικούς "μαιανδρους"(δε θυμάμαι πως λέγονται αλλιώς)ή συναφή σύμβολα.

Γουϊκανούς με πεντάλφες και τριγκουέτες-κολιέ στο λαιμό...

Ερμητιστές με αστρολογικά σύμβολα στα κοσμήματά τους...

Και πάει λέγοντας...

 

Όντως σε κάτι πιστεύω. Και το δηλώνω με ένα διακριτικό(?)δακτυλίδι... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Διαχωρίζεις τους γουικανούς από τους νεοπαγανιστές. Γιατί; Οι γουικανοί είναι ένα κλαδί του νεοπαγανισμού, δεν είναι κάτι ξεχωριστό.

 

Στη συνέχεια θα απαντήσω για τον εαυτό μου αλλά πριν πω να σημειώσω ότι εγώ "πιστεύω" στην ισχύ ενός συμβόλου ως το ίδιο το σύμβολο. Όχι επειδή ίσως εκφράζεται κάποια θεο/φιλοσοφία θα πρέπει να ασπάζομαι και την αντίστοιχη φιλοσοφία. Και υπάρχου σύμβολα τα οποία χρησιμοποιούνται από διαφορετικές φιλοσοφίες/θρησκείες (ο τροχός είναι και ινδουιστικό και παγανιστικό σύμβολο για παράδειγμα).

Έπειτα από αυτά εγώ έχω στο λαιμό μου κάποια χρονάκια μια triquetra την οποία φοράω είτε είμαι δουλειά είτε όχι :cheerful:

(την οποία φοράω λόγω της ίδιας ως συμβόλο και όχι λόγω κάποιας θρησκείας, ούτε επειδή είμαι "επίδοξο μαγόπουλο" ή έβλεπα τις charmed )

δακτυλίδια με κελτικούς "μαιανδρους"

Toν τρισκελή εννοείς μάλλον..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Διαχωρίζεις τους γουικανούς από τους νεοπαγανιστές. Γιατί; Οι γουικανοί είναι ένα κλαδί του νεοπαγανισμού, δεν είναι κάτι ξεχωριστό.

 

Eιναι πολύ απλό Sabrina μου: Μια ματιά τόσο στη διεθνή βιβλιογραφία όσο και στα διεθνή σάϊτ, αποδεικνύει του λόγου το αληθές -Δεν θεωρούν άπαντες οι νεοπαγανιστές εαυτούς υπέρμαχοι της Μαγείας! ΚΑΠΟΙΟΙ από αυτούς είναι υπέρ και ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ όλιγον...κατά (ή τουλάχιστον δεν της δίνουν κ τόση έμφαση...). Υπάρχουν Νεοπαγανιστές που εμφορούνται από την Κελτική Παράδοση,άλλοι όμως από...άλλες διαφορετικές πανάρχαιες παραδόσεις! Γιορτάζουν εποχές του χρόνου, ηλιοστάσια, ισημερίες,κ.τ.λ. αλλά με απλά τελετουργικά προσφοράς και θρησκευτικής κατάνυξης δίχως στην καταφυγή σε πιο σύνθετες μαγικές πρακτικές. Υπάρχει όντως διαφορα. Οι Γουϊκανοί αντίθετα, ναι μεν θεωρούν θρησκεία τους τον Παγανισμό,αλλά επιπλέον εξασκούν τις δικές τους μαγικές πρακτικές-παραδόσεις. Μη ξεχνάς επίσης, πως πολλές μαγικές πρακτικές από ποικίλα ρεύματα, ΔΕΝ είναι και τόσο αρχαίες,αλλά σύγχρονες εκφάνσεις αυτού του υποτίθεται θεωρούνταν πρωτότυπα-πανάρχαια. π.χ. Κορρελιανή παράδοση, Σαμαελιανή, Βολκερική, Αλεξανδρινή, Γκαρτνεριακή...κ.τ.λ. Όλα σάμπως το ίδιο είναι; Σε γενικές γραμμές πιθανόν κατέχουν κοινή πηγή,αλλά σε πολλά σημεία...αποκλίνουν...Κάνω λάθος; Διότι όσα ξέρω και έχω μελετήσει-ερευνήσει (ειδκά εάν μελετήσεις βιβλία της Llewellyn, που βρήκα στην αλυσίδα βιβλ/ειων BORDERS) συνηγορούν στο τελευταίο συμπέρασμα!

Απορώ που με ρώτησες. Δεν περίμενα ΕΙΔΙΚΑ από σένα τέτοια...απορία! Αδιάβαστη σε βρίσκω... :blblbl:

Αλλά γίναμε :offtopic: πάλι;

 

Στη συνέχεια θα απαντήσω για τον εαυτό μου αλλά πριν πω να σημειώσω ότι εγώ "πιστεύω" στην ισχύ ενός συμβόλου ως το ίδιο το σύμβολο. Όχι επειδή ίσως εκφράζεται κάποια θεο/φιλοσοφία θα πρέπει να ασπάζομαι και την αντίστοιχη φιλοσοφία. Και υπάρχου σύμβολα τα οποία χρησιμοποιούνται από διαφορετικές φιλοσοφίες/θρησκείες (ο τροχός είναι και ινδουιστικό και παγανιστικό σύμβολο για παράδειγμα).

Έπειτα από αυτά εγώ έχω στο λαιμό μου κάποια χρονάκια μια triquetra την οποία φοράω είτε είμαι δουλειά είτε όχι :cheerful:

(την οποία φοράω λόγω της ίδιας ως συμβόλο και όχι λόγω κάποιας θρησκείας, ούτε επειδή είμαι "επίδοξο μαγόπουλο" ή έβλεπα τις charmed]

 

Συμφωνώ με τα περί ισχύ συμβόλου που ανάφερες...

Εγώ φοραω αλυσίδα με τον Αλχημικό Ερμή και τεκ.: δακτ.: :cheerful:

Όσο για το αν είσαι...Μαγόπουλο, τι λες: μην είσαι και τόσο μετριόφρων! Στη Μαγεία Σκίζεις!!! Μαγισσάρα!!!Αλλιώς δεν θα προσπαθούσαν τόσοι πολλοί/λες να σε αντιγράψουν... :clapping: :smilewink:

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

Αλλά ναι: όντως πάλι, η Γουϊκα είναι παρακλάδι του γενικότερου ρεύματος του Νεο-παγανισμού. Αλλά πάλι, και τόσο...διαφορετική...κάτι μοναδικό...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ναι: όντως πάλι, η Γουϊκα είναι παρακλάδι του γενικότερου ρεύματος του Νεο-παγανισμού. Αλλά πάλι, και τόσο...διαφορετική...κάτι μοναδικό...

Καλά που το κατάλαβες... Είναι ένα απλοποιημένο κράμα παλιότερων παραδόσεων, η οποία όμως εμπεριέχεται στο γενικότερο νεοπαγανιστικό ρεύμα. Οπότε μάλλον εσύ είσαι ο αδιάβαστος..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σύνηθες κόσμημα που φοράω είναι ένα ασημένιο δαχτυλίδι. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με ελκύουν πια τα σύμβολα στα κοσμήματα... :zipped:

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές της ανθρώπινης Ιστορίας, ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε τον καλωπισμό

για ποικίλους λόγους....

Βασικά όπως το λες δεν είναι για καλλωπισμό αλλά για "διακριτικό". Πριν από αυτό ήταν για... να φάει ή/και ...για το "άλλο"... :whistling:

Να μείνω όμως στο "διακριτικό".

Φαντάσου ένα κόσμο όπου δεν υπάρχει γραφή.

Πως βάζεις "ταμπέλες" για να θυμάσαι π.χ. κάτι;

Βάζεις ένα διακριτικό σημάδι. Την "υπογραφή" σου. Κάτι σαν "tag".

Μερικές φορές αυτό το έβαζε η φύση (π.χ. αν σε δάγκωνε αρκούδα και επιζούσες σου έμενε "διακοσμητική" δαγκωματιά. Αυτή μπορούσε να είναι "τιμή σου και καμάρι σου" οπότε γινόταν ένα "φυσικό" tatoo που χρησίμευε και για υπογραφή...)

Οι σφραγίδες και οι σφραγιδόλιθοι ήταν το απόγειο - σε προσωπικό επίπεδο. Έπειτα η γραφή, γέννησε την υπογραφή. Αλλά ως "αναγνωριστικό" δεν ΄πρόσφερε διάκριση μόνο σε πρόσωπα αλλά και σε ομάδες: υπογραφή ομάδων = σύμβολο.

Αυτή είναι η μια πλευρά, η "διακριτική"

(Υπάρχει και άλλη "ενεργειακή", η "πλευρά" του καλλωπισμού είναι μάλλον υποπροϊόν).

Link to comment
Share on other sites

Καλά που το κατάλαβες... Είναι ένα απλοποιημένο κράμα παλιότερων παραδόσεων, η οποία όμως εμπεριέχεται στο γενικότερο νεοπαγανιστικό ρεύμα. Οπότε μάλλον εσύ είσαι ο αδιάβαστος..

 

Εσύ δεν κατάλαβες: είναι Δ-Ι-Α-Φ-Ο-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Α πράγματα. Κοινές καταβολές ναι, "κράμα" ναι-όχι όμως στο...ίδιο τσουβάλι.

Πρέπει να ξέρεις να κάνεις τη διάκριση. Ή μήπως απλά δεν δέχεσαι αυτή τη διάκριση;

Ας πούμε,οι σύνηθεις νεοπαγανιστές ,με το συμπάθειο, δεν θα φορούσαν κοσμήματα με τρικέτες/πεντάλφες στους λαιμούς τους -όπως οι γουϊκανοί- αλλά κάτι...άλλα! Και αυτό τα "άλλα" δεν είναι δα και λίγα: υπάρχουν παμπολλα σύμβολα που παραπέμπουν στη σκανδιναβική μυθολογία/συμβολολογία, στη κελτική, κ.τ.λ..Ένα τέτοιο έχω και γω (σε ασημένιο δαχτυλίδι).

Εκτός κι αν το θεωρείς "ψιλά γράμματα", οπότε εδώ πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μια πλευρά, η "διακριτική"

(Υπάρχει και άλλη "ενεργειακή", η "πλευρά" του καλλωπισμού είναι μάλλον υποπροϊόν).

 

Να τα δεχτώ τα γραφομενά σου...

 

Αλλά ρε παιδιά-πάλι οφ τόπικ γίναμε...

Εσύ Ουτις, εάν θές βέβαια (μπορείς να αρνηθείς) χρησιμοποιείς κόσμημα-διακριτικό;Για να'χουμε το ερώτημα... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν κατάλαβες: είναι Δ-Ι-Α-Φ-Ο-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Α πράγματα. Κοινές καταβολές ναι, "κράμα" ναι-όχι όμως στο...ίδιο τσουβάλι.

Πρέπει να ξέρεις να κάνεις τη διάκριση. Ή μήπως απλά δεν δέχεσαι αυτή τη διάκριση;

Ας πούμε,οι σύνηθεις νεοπαγανιστές ,με το συμπάθειο, δεν θα φορούσαν κοσμήματα με τρικέτες/πεντάλφες στους λαιμούς τους -όπως οι γουϊκανοί- αλλά κάτι...άλλα! Και αυτό τα "άλλα" δεν είναι δα και λίγα: υπάρχουν παμπολλα σύμβολα που παραπέμπουν στη σκανδιναβική μυθολογία/συμβολολογία, στη κελτική, κ.τ.λ..Ένα τέτοιο έχω και γω (σε ασημένιο δαχτυλίδι).

Εκτός κι αν το θεωρείς "ψιλά γράμματα", οπότε εδώ πάω πάσο...

Καλά, δε θα κάτσω να γράψω τι είναι η wicca και τι είναι ο νεοπαγανισμός. Το ότι έχουν βάλει όλες τις θεές σε μία θεά, όλους τους θεούς σε ένα θεό και ότι στηρίζονται πάνω σε αποκρυφιστική παράδοση δεν τους βγάζει από το τσουβάλι. Ψάξε, διάβασε και μετά πες μου αν δέχομαι ή όχι την διάκριση που λες. Όπου και να έχω ψάξει, ό,τι και να έχω διαβάσει (ακόμη και τότε που έγραφα το ανάλογο άρθρο) είχε παντού ότι η wicca είναι νεοπαγανιστικό παρακλάδι.

Και όσον αφορά τα σύμβολα που αναφέρεις, τρικουέτρα είναι κέλτικο σύμβολο όχι γουικανικό, η πεντάλφα φοριόταν επίσης και από κέλτες, από δρυίδες, από παγανιστές πριν αναβιώσουν οι παραδόσεις.. Δεν είναι σύμβολο που φοράνε οι γουικανοί, αλλά οι (νεο)παγανιστές γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά τα σύμβολα που αναφέρεις, τρικουέτρα είναι κέλτικο σύμβολο όχι γουικανικό, η πεντάλφα φοριόταν επίσης και από κέλτες, από δρυίδες, από παγανιστές πριν αναβιώσουν οι παραδόσεις.. Δεν είναι σύμβολο που φοράνε οι γουικανοί, αλλά οι (νεο)παγανιστές γενικά.

 

Από αρχαίους παγανιστές ναι. Αλλά από...τους σημερινούς ΝΕΟ-παγανιστές;Περίεργο. Εγώ έμαθα πως υπάρχουν ΝΕΟ-παγανιστές που δεν τα φοράνε (τη τρικουέρτα και τη πεντάλφα)και αντ'αυτού προτιμάνε άλλα σύμβολα! ΟΚ ίσως εσύ να τα ξέρεις βάση άλλης εμπειρίας/ψαξίματος/έρευνας/κτλ.. Αλλά και αυτά που γράφω δε τα κατεβάζω από τη κούτρα μου. Έμαθα γι αυτά*. Και για τούτο επισημάνεται η σχετική διάκριση...

 

Τέσπα. Ας μη το συνεχίσουμε. Άλλωστε, μιλάμε για μεγάλη "ομπρέλλα" ουσιαστικά...

________________________________________________________________________________

_

 

*[ενδεικτικά Sabrina ,αναφέρω π.χ. την περίπτωση ομάδας εδώ στη περιοχή μου,που εμφορείται από νεοπαγανιστικές (με κάποια "σπαράγματα" ερμητισμού/γνωστικισμού)και κρατάω σχετική επαφή με 2 μέλη αυτής. Τελούν ιεροπραξίες στην ύπαιθρο. Κι εκείνοι επιμένουν στην άνω διάκριση που σου τόνισα.Φοράνε μεν παγανιστικά σύμβολα σε δακτυλίδια+κολιέ,αλλά δε αυτά ΔΕΝ συγκαταλέγεται η πεντάλφα -παρόλο που υπάρχει στη ντόπια αγορά/ειδικά σε τουριστικά κοσμηματοπωλεία.Όποτε...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό...

Πρέπει να ξέρεις να κάνεις τη διάκριση. Ή μήπως απλά δεν δέχεσαι αυτή τη διάκριση;

Ας πούμε,οι σύνηθεις νεοπαγανιστές ,με το συμπάθειο, δεν θα φορούσαν κοσμήματα με τρικέτες/πεντάλφες στους λαιμούς τους -όπως οι γουϊκανοί- αλλά κάτι...άλλα! Και αυτό τα "άλλα" δεν είναι δα και λίγα: υπάρχουν παμπολλα σύμβολα που παραπέμπουν στη σκανδιναβική μυθολογία/συμβολολογία, στη κελτική, κ.τ.λ..Ένα τέτοιο έχω και γω (σε ασημένιο δαχτυλίδι).

...έχει πολύ μεγάλη διαφορά απ' αυτό...

*[ενδεικτικά Sabrina ,αναφέρω π.χ. την περίπτωση ομάδας εδώ στη περιοχή μου,που εμφορείται από νεοπαγανιστικές (με κάποια "σπαράγματα" ερμητισμού/γνωστικισμού)και κρατάω σχετική επαφή με 2 μέλη αυτής. Τελούν ιεροπραξίες στην ύπαιθρο. Κι εκείνοι επιμένουν στην άνω διάκριση που σου τόνισα.Φοράνε μεν παγανιστικά σύμβολα σε δακτυλίδια+κολιέ,αλλά δε αυτά ΔΕΝ συγκαταλέγεται η πεντάλφα -παρόλο που υπάρχει στη ντόπια αγορά/ειδικά σε τουριστικά κοσμηματοπωλεία.Όποτε...)

 

Ουσιαστικά σε μένα φαίνεται ότι εσύ κάνεις τσουβάλιασμα, λέγοντας πως επειδή μια συγκεκριμένη ομάδα δε χρησιμοποιεί ένα σύμβολο συνεπάγεται με το ότι ολόκληρα κινήματα (όπως ο νεοπαγανισμός ή η wicca) δηλώνουν προτίμηση σε συγκεκριμένα σύμβολα. Δηλ. ένας γουικανός δεν χρησιμοποιεί π.χ. την πεντάλφα όπως ένας (νεο-)παγανιστής?

Οι όποιες ομάδες και οι ιδιαιτερότητές τους δε χαρακτηρίζουν σε καμία περίπτωση το συνολικό ρεύμα ώστε να μας επιτρέπεται να κάνουμε τέτοιους επαγωγικούς συλλογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

. Δηλ. ένας γουικανός δεν χρησιμοποιεί π.χ. την πεντάλφα όπως ένας (νεο-)παγανιστής?

 

Eγώ κάλλιστα θα το χρησιμοποιούσα με το τρόπο (που μάλλον εννοείς...). :cheerful:

Αλλά όχι-διαφορές στη χρήση τους ΔΕΝ αποκλείονται. Υφίσταται ένας "κλασσικός"-παραδοσιακός τρόπος (ο πιο γνωστός)και ένας ΜΗ (ή όχι και τόσο) παραδοσιακός τρόπος χρήσης των.Εκτός κι αν έχει δικές σου πηγές περί του αντιθέτου. Εγώ πάντως-και μέχρι στιγμής- αυτά ξέρω. Δεν το παίζω και παντογνώστης βέβαια. Γι αυτό προείπα πως "πάω πάσο" άμα πιστεύετε διαφορετικά περί του θέματος...

Οπότε,κανένα τσουβάλιασμα. Δεν είναι ανάγκη μια τέτοια διάκριση να δυσαρεστεί κάποιους, ίσα-ίσα που αποδεικνύεται ο πλουραλισμός απόψεων και πρακτικών του κάθε ρεύματος...

 

Οι όποιες ομάδες και οι ιδιαιτερότητές τους δε χαρακτηρίζουν σε καμία περίπτωση το συνολικό ρεύμα ώστε να μας επιτρέπεται να κάνουμε τέτοιους επαγωγικούς συλλογισμούς.

 

Σίγουρα όχι. Αλλά ΔΕΝ γίνεται και να..."αγνοούμε" τέτοιες περιπτώσεις, οπότε είναι να εξάγουμε κάποιο συμπέρασμα. Γίνεται; Πρέπει, συνεπώς, να ληφθούν υπόψιν μας, προκειμένου να βοηθηθούμε στο σχηματισμό μιας ξεκάθαρης και ειλικρινής εικόνας. Μιας Σφαιρικής εικόνας. Αν υπάρχει όντως κάτι, δεν γίνεται να στρουθοκαλημίζουμε.Γι αυτό ανάφερα το συγκεκριμένο: για να το'χετε υπόψη σας (ειδικά αφού η εν λόγω ομάδα εδρεύει Ελλάδα!). Εκτός κι αν δώσουμε έμφαση αποκλειστικά στις πιο "ισχυρές"(?)και πιο "έγκυρες"(??) ομάδες-κόβενς εξωτερικού, οπότε και πάλι πάω πάσο... :018bleh:

 

(Υ.Γ. γιατί έχω την εντύπωση πως... αποφεύγετε το ερώτημα που θέτει το θρεντ;) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Να τα δεχτώ τα γραφομενά σου...

 

Αλλά ρε παιδιά-πάλι οφ τόπικ γίναμε...

Εσύ Ουτις, εάν θές βέβαια (μπορείς να αρνηθείς) χρησιμοποιείς κόσμημα-διακριτικό;Για να'χουμε το ερώτημα... :018bleh:

Να σου πω,

έχω χρησιμοποιήσει.

Αυτό τον καιρό δεν υπάρχει κάτι που να μου κάνει "κλικ" (ή μάλλον ότι υπάρχει το διερευνώ).

 

ΥΓ. Αν και το avatar που βλέπεις δίπλα "κάτι" λέει (αν το λογαριάζεις).

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Guest GILRAEN_ORONAR

Δύσκολο ερώτημα, αγαπητοί/ές μου.

Αφ' ενός μεν το pentacle είναι αναγνωριστικό της όποιας Craft ο καθένας μας μπορεί να πρεσβεύει, αλλά από την άλλη έχω δει και ένα σωρό έφηβους (κυρίως οπαδούς του gothic) που το φορούν. Οσο για τα Κέλτικα είναι πλέον της μοδός, τα λανσάρει έντονα γνωστός οίκος faux στης Ελλάδας. Αχ και βάχ!

Οσο για μένα χρησιμοποιώ διάφορα πράγματα ανάλογα με την περίπτωση. Από το Βάρδικο ή το Δρυίδικο σύμβολο του Awen, μέχρι το pentacle ή το Δράκο. Σε κρεμαστό εννοώ. Βέβαια έχει πλάκα γιατί με ρωτάνε στη δουλειά αν πιστεύω στο σατανα και άλλα ωραία και όταν τους λέω ότι είμαι Witch, με κοιτάνε με κενό βλέμμα (οι περισσότεροι. Εχω βλέπετε την τύχη-ατυχία να δουλεύω σε εταιρία με 3000 άτομα προσωπικό). Αρα είναι δύσκολο να πει κανείς ότι, οκ, φοράει pentacle είναι wiccaνα. Βέβαια, και αυτό είναι σχετικό. Υπάρχει τέτοιος φόβος για το Pentacle που ένας κλασικός χριστιανός δεν θα το φορέσει με τίποτα. Τελικά η απάντηση μου είναι ίσως και αυτό είναι οριστικό. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...