Jump to content

Κόσμημα- διακριτικό "αναγνώρισης" πεποίθησης:


Recommended Posts

Δύσκολο ερώτημα, αγαπητοί/ές μου.

Αφ' ενός μεν το pentacle είναι αναγνωριστικό της όποιας Craft ο καθένας μας μπορεί να πρεσβεύει, αλλά από την άλλη έχω δει και ένα σωρό έφηβους (κυρίως οπαδούς του gothic) που το φορούν. Οσο για τα Κέλτικα είναι πλέον της μοδός, τα λανσάρει έντονα γνωστός οίκος faux στης Ελλάδας. Αχ και βάχ!

Οσο για μένα χρησιμοποιώ διάφορα πράγματα ανάλογα με την περίπτωση. Από το Βάρδικο ή το Δρυίδικο σύμβολο του Awen, μέχρι το pentacle ή το Δράκο. Σε κρεμαστό εννοώ. Βέβαια έχει πλάκα γιατί με ρωτάνε στη δουλειά αν πιστεύω στο σατανα και άλλα ωραία και όταν τους λέω ότι είμαι Witch, με κοιτάνε με κενό βλέμμα (οι περισσότεροι. Εχω βλέπετε την τύχη-ατυχία να δουλεύω σε εταιρία με 3000 άτομα προσωπικό). Αρα είναι δύσκολο να πει κανείς ότι, οκ, φοράει pentacle είναι wiccaνα. Βέβαια, και αυτό είναι σχετικό. Υπάρχει τέτοιος φόβος για το Pentacle που ένας κλασικός χριστιανός δεν θα το φορέσει με τίποτα. Τελικά η απάντηση μου είναι ίσως και αυτό είναι οριστικό. :wacko:

 

εχμμ...τώρα είπες μια μεγάλη αλήθεια... :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τον δρακο που τον εχς κανει τατουαζ στο μερος της καρδιας, δεν φοραω κατι , λιγο παλιοτερα ειχα το ρολοι μου σαν μαγικο κοσμημα , δεμενο με πολλους λογισμους , αλλα το εχασα , οπως εχασα και την βερα μου ,τωρα θελουμε με την γυναικα μου να κανουμε ενα παγανιστηκο γαμο και να φτιαξουμε της βερες μας οπως ακριβως της θελουμε !!!

απλα η κουμπαρα μας που μπορει να επιτελεσει και το τυπικο μενει στην καβαλα , αν δεν παμε εμεις πανω και κατεβει αυτη τοτε θα σας καλεσουμε ολους !!!

ο κανονικος γαμος ηταν χαλια , την περισοτερη ωρα ο παπας κοιταγε το μπουστο της γυναικας μου , που στην αρχη την μαλωσε γιαυτο , και ολοι την ωρα ο γαμπρος ηθελε να ριξει κεφαλια στον ιερεα ...

δεν εχω τιποτα με τον χριστιανισμο ισα ισα που εχω παει και 4 φορες στο αγιο ορος , αλλα ειναι μερικη ιερεις που πολυ απλα

επιθυμω να τους κουτουλισω . εχω γνωρισει και καλους ιερεις που ομως εχουν ενα ελλατωμα την μισαλοδοξια , παντως πριν ψαξω τον δικο μου δρομο, ειπα στον πνευματικο μου οτι θα αφησω τον χριστιανισμο για να ψαξω να βρω τι ακουμπαει καλυτερα στην καρδια μου και αν καταληξω παλη στον χριστιανισμο να ειναι απο επιλογη , και οχι γιατι γενιθικα στην ελλαδα .

κατι με εχει πιασει και θελω να σας ανοιχτω "ΕΙΜΑΙ ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ ΣΟΡΥ" τον χριστο παντως τον γουσταρω τα βαλε με ολους .

αυτααααα συγνωμη για την φλυαρια .... :oops:

Link to comment
Share on other sites

τι φλυαρία μας λες...συζήτηση γίνεται-καλά κάνεις!

 

Τατουάζ;? Εχμ-να τι ήταν που ξέχασα...

Όντως,κι εγώ έχω κοσμήσει το σώμα μου με τατού(εσωτεριστικού συμβολικού περιεχομένου)σε δικό μου σχέδιο πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...