Jump to content

"ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ" ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ... σας παρακαλώ διαδώστε το!!!


rigardie
 Share

Recommended Posts

Ακριβώς αυτό ήθελε να μας πει και ο "καλλιτέχνης". Τα βλέπουμε και δεν κάνουμε τίποτα.

Πρέπει να μπει σε γκαλλερύ η μιζέρια μας για να δραστηριοποιηθούμε δηλαδή?

Και η δραστηριοποίησή μας θα είναι ΠΑΛΙ το να μαζέψουμε υπογραφές μέσω internet?!!!

Όσο καθόμαστε και το συζητάμε εδώ μέσα, δεν είμαστε λιγότερο υποκριτές απ' αυτούς που κοιτούσαν το σκύλο στην γκαλλερύ.

Αν θέλετε να λέτε πως πραγματικά νοιάζεστε, τότε η "μαγκιά" είναι να το δείξετε με πράξεις! Πράξεις όπως αυτή εδώ (και συγχαρητήρια στον Ονειρόκοσμο γι' αυτή την ενέργεια!).

 

Όσο για το σκύλο της έκθεσης, βρήκα μια επιστολή που φαίνεται να σχετίζεται με το θέμα:

On Mar 18, 2008, at 9:27 AM, Jessica Higgins wrote:

 

Wayne [Pacelle] has asked me to give you the latest information on the artist that displayed a starving dog at an exposition in Nicaragua. I

manage programs for Humane Society International in Latin America. As you may know, the dog was brought off the street in horrible shape and tied up inside the exhibit. The dogs later escaped. We don't know if he survived once back on the street, but he did not die during the exhibit. The artist will be participating in the same art show this year, which will take place in Honduras. However, he will not be using a live animal in his exhibit. We have excellent

contacts in Honduras who are monitoring the situation, and if there is any indication that he will be repeating the same exhibit, we will

get involved. This case brings to light the sad state of animals in most of the developing world, including Central America. Many, many dogs roam the streets in equally poor or worse condition. The artist's actions were reprehensible, but the dog reached that state of disease and starvation due to general apathy regarding animals. Through all of our programs, HSI strives to eliminate the social conditions that allow such an event to happen in the first place. Thanks for getting in touch with us about this. Please feel free to e-mail me with any further questions.

Sincerely,

Jessica Higgins

πηγή

 

...όπως επίσης και σχετικό λήμμα για τον τύπο στη wikipedia:

It is widely reported in blogs and chat pages that in 2007 Guillermo Vargas allegedly took a stray dog called Natividad from the streets of Managua, Nicaragua and tied it to a short leash as an exhibit in an art gallery. It is reported that the dog was left to die with no food and no water as patrons passed by in the gallery. The director of the Códice Gallery is reported as saying that the animal was only tied up for 3 hours on one day and was fed and that finally the dog escaped.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός του θανάτου από πεινά στον 21 αιώνα

Είτε πρόκειται για ένα ζώο είτε πρόκειται για έναν άνθρωπο θεωρό εξίσου ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το να υπάρχουν άρρωστοι άνθρωποι στα πεζοδρομία κυρίως ναρκομανείς που θα έπρεπε από την πολιτεία να βρίσκονται σε ειδικά νοσοκομεία και μονάδες επανένταξης ,ο καθένας από εμάς πιστεύω ότι στο μέτρο που του επιτρέπουν οι δυνάμεις του θα πρέπει να δίνει ένα χέρι βοηθείας και αυτό θα πρέπει να γίνετε από καρδιάς(χρειάζεται συνεχή άσκηση στην φιλανθρωπία ίσως το ποιο δύσκολο κομμάτι στην ζωή κάποιου ανθρώπου)

Link to comment
Share on other sites

να σας πω οτι και αυτη που μπικαν και δεν αντιδρασαν ειναι ΖΩΑ και κοιμισμενη , γιατι αυτος ειναι αυτος που ειναι τοσοι που περασαν και το δεχτικαν ????

επισης πολυ συγκινητική η πραξη του ονειροκοσμου , και ετσι και εμεις βρεθήκαμε με 4 γατες σπιτι , ολα μωράκια παρατημενα ηταν , και το ενα και χτυπημενο , περιτο να σας πω οτι οι γατες ειναι μελοι της οικογενειας .

http://s193.photobucket.com/albums/z223/hi...nt=7ca0bd41.pbw

Edited by hierophantis
Link to comment
Share on other sites

Guest shekhmet

καλησπερα παιδια!

ειμαι πολυ νεο μελος και ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ!

Δεν συνηθιζω να γραφω ειμαι περισσοτερο αναγνωστης αλλα τωρα γραφω με την καρδια και το στομαχι μου σφιγμενα!

Η οικογενεια μου αποτελειται απο ενηλικες, παιδια και ζωα! Oλοι εχουν τα ιδια δικαιωματα στην ζωη, γιατι ετσι ειναι τα πραγματα για μενα και για τους δικους μου απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου!Δεν θελω να πω πολλα... Θελω ομως να δωσω τροφη για σκεψη οσον αφορα στο τι σημαινει τεχνη τελικα, και στο ποσο τα ορια του ενος ειναι ορια ,αν παραβιαζουν τα ορια καποιου αλλου!

Θεωρειτε δηλαδη οτι ειναι τεχνη το να βαλουμε σε μια αιθουσα εναν ναρκομανη σε στερηση και απεναντι του εναν αλλον που προσπαθει να βρει φλεβα για να βαρεσει την δοση του?Α! να μην ξεχασω και τον θαλαμο με τους παιδεραστες, και διπλα τους ετοιμοθανατους απο AIDS ΚΑΙ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ! Και αν ειναι προβλημα ο χρονος τοτε να τους εκθεσουμε μονο για τρεις ωρες και να τους δουν οι βαρια κουλτουριαρηδες φιλοτεχνοι!

Ασχετα δε με τις απαντησεις παρακαλω ειδοποιηστε και μενα αν αυτος ο κυριος περασει απο Αθηνα γιατι εχω να του κανω μια εικαστικη παρεμβαση στην εμφανιση του.....(με το συμπαθειο!!!!)

Υ.Γ. εχω μαζι μου δυο υπεροχα πλασματα 13 και 14 χρονων που προσυπογραφουν

shekhmet

Link to comment
Share on other sites

χμ... αν κ εχω ξεκαθαρισει την αποψη μου πανω στο θεμα κατι συμπληρωματικο..

Το πραγματικο εκθεμα δεν ειναι ο σκυλος...Οκ ολοι ξερουμε οτι σκυλακια πεθαινουν απο την πεινα κεθημερινα.

Ο καλλιτεχνης μαλλον ηθελα να δειξει/υπογραμμισει/τονισει την ανθρωπινη αδιαφορια απεναντι στον αργο κ βασανιστικο θανατο ενος ζωου.

 

Κ χμμμ.. το σκυλακι αυτο εγινε διασημο.. Υπαρχουν ενα σωρο ανρθωποι να το θυμουνται κ να σχολιαζουν την ζωη κ τελος του.. οποτε συμφωνα με τις αποψεις ορισμενων εδω μεσα κατα μια εννοια νικησε τον θανατο..!ε? :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

[...]

Κ χμμμ.. το σκυλακι αυτο εγινε διασημο.. Υπαρχουν ενα σωρο ανρθωποι να το θυμουνται κ να σχολιαζουν την ζωη κ τελος του.. οποτε συμφωνα με τις αποψεις ορισμενων εδω μεσα κατα μια εννοια νικησε τον θανατο..!ε? :unsure5:

Λιγακι εκτος θεματος αυτο..

Νικησε τον θανατο;

Τι ακριβως εννοεις;

Οι ανθρωποι αυτοι δεν θυμουνται ουτε σχολιαζουν τη ζωη του, θυμουτναι μοναχα ενα γεγονος της ζωης τους, αδιαφοροντας τελειως για την υπολοιπη.

Ο θανατος βρισκεται ΜΕΣΑ στη ζωη, οχι σε μια στιγμη της..

Για να νικηθει πρεπει να καταπολεμηθει κατα ολη την διαρκεια της ζωης..Σιγουρα ειναι καλυτερα να σε θυμουνται επειτα..ομως αν σε θυμουνται λαθος ισως να μην ειναι τοσο καλο οσο φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελε να μας πει και ο "καλλιτέχνης". Τα βλέπουμε και δεν κάνουμε τίποτα.

Πρέπει να μπει σε γκαλλερύ η μιζέρια μας για να δραστηριοποιηθούμε δηλαδή?

Και η δραστηριοποίησή μας θα είναι ΠΑΛΙ το να μαζέψουμε υπογραφές μέσω internet?!!!

Όσο καθόμαστε και το συζητάμε εδώ μέσα, δεν είμαστε λιγότερο υποκριτές απ' αυτούς που κοιτούσαν το σκύλο στην γκαλλερύ.

Αν θέλετε να λέτε πως πραγματικά νοιάζεστε, τότε η "μαγκιά" είναι να το δείξετε με πράξεις! Πράξεις όπως αυτή εδώ (και συγχαρητήρια στον Ονειρόκοσμο γι' αυτή την ενέργεια!).

 

Σύμφωνοι περί ορθής αντίδρασης στο θέμα, όπως το έθεσες, όμως...

 

...όπως επίσης και σχετικό λήμμα για τον τύπο στη wikipedia:

 

...πολύ ΚΑΚΩΣ παράθεσες το "λήμμα" από τη..."Γουϊκιπαίδεια"! ΟΚ απλώς ατύχησες. ΠΛΕΟΝ δεν είναι μέσο αξιόπιστων πηγών. Μετά τη σωρεία σκανδάλων που αφορούν τον κ. Τζιμυ Γουέλς, δημιουργό και-χμμ- "συντονιστή" του εν λόγω ιστότοπου,και τη ...σωρεία αντιδράσεων από χρήστες του για απανωτές αντιδημοκρατικές και ιδιοτελείς "παρεμβάσεις" επί των περιεχομένων των λημμάτων, έχει πλέον καταντήσει αφερέγγυο και αναξιόπιστο. Παντελώς... :015annoyed:

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

Λιγακι εκτος θεματος αυτο..

Νικησε τον θανατο;

Τι ακριβως εννοεις;

Οι ανθρωποι αυτοι δεν θυμουνται ουτε σχολιαζουν τη ζωη του, θυμουτναι μοναχα ενα γεγονος της ζωης τους, αδιαφοροντας τελειως για την υπολοιπη.

Ο θανατος βρισκεται ΜΕΣΑ στη ζωη, οχι σε μια στιγμη της..

Για να νικηθει πρεπει να καταπολεμηθει κατα ολη την διαρκεια της ζωης..Σιγουρα ειναι καλυτερα να σε θυμουνται επειτα..ομως αν σε θυμουνται λαθος ισως να μην ειναι τοσο καλο οσο φαινεται...

 

ναι οκ αλλα μιλαμε για σκυλο..:P

εκτος κ αν βρισκες οτι ειναι ενδιφερον να αναλυσουμε το πως μπορει ενα σκυλακι να νικησει τον θανατο..:P

κατα την γνωμη μου τα περισστοτερα σκυλακια πολεμουν τον θανατο καθ ολη την διαρκεια της ζωης τους Καθε μερα που τους ξημερωνει ειναι κ μια νικη.

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, απλώς ανέφερα το λήμμα επειδή μάλλον κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το ψάξει, όχι επειδή το εμπιστεύομαι και τάσσομαι υπέρ του. Έτσι κι αλλιώς, αν διαβάσεις τις πληροφορίες που αναφέρει για το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, δε λέει κάτι το διαφορετικό από αυτό που αναφέρουν και οι άλλες πηγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άκουσα τις προάλλες στο ραδιόφωνο το εξής που δεν έχει να κάνει με το σκυλάκι, έχει όμως να κάνει με ''καλλιτεχνική διαστροφή'', όπως λέει και ο τίτλος του τόπικ.

 

Κάποιος διάσημος γερμανός καλλιτέχνης(ας πούμε) σκοπεύει να ανοίξει μια έκθεση με θέμα τον θάνατο, στην οποία μελλοθάνατοι(άνθρωποι) θα προσφέρουν μοναδικό θέαμα(!) πεθαίνοντας ζωντανά στους εκθεσιακούς χώρους, μπροστά στους επισκέπτες!

Ο καλλιτέχνης(ας μην αναφέρω το όνομά του, εκτός κι αν μου το επιτρέψουν οι συντονιστές) είπε πως βρήκε ήδη εθελοντές, και πως περιμένει απλά το 'ναι' ενός μουσείου μοντέρνας τέχνης. Και δηλώνει πως αν δεν δεχτεί κανένα μουσείο, θα φτιάξει την έκθεση στο ατελιέ του.. και θα κόψει εισητήρια.

 

Τι έχετε να πείτε;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει γούστο του και καπέλο του (να το πω ρηχά..)

Εφόσον το δέχονται οι ίδιοι οι μελλοθάνατοι (με την προϋπόθση ότι το κάνουν με ελεύθερη βούληση) δε μας πέφτει λόγος.. Και στην τελική δε μας βάζουν πιστόλι στον κρόταφο να πάμε να το δούμε σώνει και καλά. Όποιος θέλει πηγαίνει, όποιος δε θέλει όχι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...