Jump to content

Έλληνες ερευνητές του μεταφυσικού.


 Share

Recommended Posts

Ονόματα από τα προηγούμενα χρόνια, αλλά και πιο 'φρέσκά' που ο καθένας πρόσφερε ή προσφέρει και κάτι δικό του στην έρευνα γύρω από το παράξενο ή το οτιδήποτε μεταφυσικό.

Τελευταία βέβαια υπάρχει από αρκετούς μια τάση 'εμποροποίησης' τέτοιου είδους αυτοαποκαλούμενων ερευνών με στόχο το κέρδος, πουλώντας ήδη στο κοινό γνωστές πληροφορίες που παρουσιάζονται μέσα σε καινούρια πακέτα, ή αντιγράφοντας από παλαιότερα ή και νεότερα βιβλία κ έντυπα.

 

Ποια ονόματα εσείς θεωρείτε ''κορυφές'' στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ έρευνα αυτού του είδους και τι πιστεύετε ότι έχει προσφέρει σε εμάς ο καθένας από αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ποια ονόματα εσείς θεωρείτε ''κορυφές'' στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ έρευνα αυτού του είδους και τι πιστεύετε ότι έχει προσφέρει σε εμάς ο καθένας από αυτούς;

 

Ο Χαρδαβελλας.....maybe??

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Ποια ονόματα εσείς θεωρείτε ''κορυφές'' στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ έρευνα αυτού του είδους και τι πιστεύετε ότι έχει προσφέρει σε εμάς ο καθένας από αυτούς;

Γενικά είναι δύσκολο να βρεί κανείς έναν ερευνητή τέτοιων θεμάτων που να κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ έρευνα. Για τα ελληνικά δεδομένα, είναι ακόμα πιο δύσκολο. Είναι ένα έργο που προϋποθέτει πολλά πράγματα... που λίγοι ερευνητές (ελάχιστοι) έχουν. Με πρώτο -και ίσως κυριότερο- να είναι τελείως αντικειμενικός. Να προσεγγίζει το εκάστοτε θέμα εντελώς ανεπηρέαστος από τις όποιες προσωπικές του πεποιθήσεις και να μην ?κωλώνει? να παρουσιάσει το ότι βρήκε, ακόμα κι αν αυτό που βρήκε έρχεται σε αντίθεση με το ότι πίστευε... δύσκολο. Γι?αυτό και είναι ελάχιστοι οι πραγματικά καλοί και σωστοί ερευνητές.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, ο μόνος αξιόλογος Έλληνας ερευνητής είναι ο Χρήστος Ζ. Κώνστας. Διότι πληρεί τις προϋποθέσεις που εγώ ορίζω ως απαραίτητες για να χαρακτηριστεί κάποιος ως σωστός ερευνητής.

 

Ο Χαρδαβελλας.....maybe??

:angel:

:blink: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποτε ένα βιβλίο (για αυτά τα θέματα) του Θανάση Βέμπου. Πολύ μου είχε αρέσει ο τρόπος του. Παρέθετε γεγονότα, επιχειρούσε ανάλυση, έβγαζε εκείνος ένα συμπέρασμα, και άφηνε και τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του...

Link to comment
Share on other sites

Ο Χαρδαβελλας.....maybe??

:angel:

 

Ποιος Χαρδαβέλλας και πράσινα άλογα...

 

η ΑΝΝΑ -μπορώ και τα'κονομάω- ΔΡΟΥΖΑ!!!

 

(Ξεχάσατε κιόλας την εκπομπή της για τον Εξαποδώ;;??) :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

χμ... είχα την αίσθηση πως το πρώτο όνομα που θα αναφερόταν στο τόπικ θα ήταν ο Γιώργος Μπαλάνος! :unsure:

Για μένα τουλάχιστον, αυτός είναι από τους ελάχιστους που κάνουν πραγματική έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

εχμ...εγω αποφεύγω να πω ονόματα. Για τη περίπτωση αυτή!

Ο νοών νοείτο. Έγω γνωστούς μου στο χώρο-μη θίξω και κανέναν. Καλό παιδί είμαι εγώ,με το συμπάθειο...

Link to comment
Share on other sites

Ο Χαρδαβελλας.....maybe??

:angel:

 

 

Ο Αγγέλος Τανάγρας ύπηρξε μορφή στον χώρο και μάλιστα σε εποχές πολλύ δύσκολες

νομίζω και ένας Άλλος εάν δεν κάνω λάθος Βυθούλκας(ο οποίος πέθανε πρίν απο μερικά χρονία) είχε κάνει κάποιες μελέτες επάνω στίς αναδρομές...

Οσο για τον μπαλάνο το έχει ρίξει στο εμπόριο αν και κορυφαίος στο είδος

Edited by rigardie
Link to comment
Share on other sites

Άντε με πείσατε...

 

Αλλά θα πω για αποθάνοντες:

ΠΕΤΡΟΣ ΓΡΑΒΒΙΓΕΡ & ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΝΑΓΟΣ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Άντε με πείσατε...

 

Αλλά θα πω για αποθάνοντες:

ΠΕΤΡΟΣ ΓΡΑΒΒΙΓΕΡ & ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΝΑΓΟΣ.

:)

 

 

Πραγματικά ειδικά ο Νάγος είχε φτάσει σε άλλα επίπεδα αλλά και ο Γράβιγγερ είδικα στο "Θεμέλια Βασιλικής τέχνης " είναι πολλύ καλός

:clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ο Βέμπος, γιατί δεν είναι του ερευνητής καναπέ.

Και τον Μπαλάνο τον είχα"ψηλά" αλλά κάπου... χάθηκε στο δρόμο... ως ερευνητής μπορεί να λεει ακόμα, αλλά την αξιοπιστία καθενός την αξιολογούμε βλέποντας συνολικά τον άνθρωπο και εκεί επί του παρόντος έχω βάλει ερωτηματικό.

 

Από τους "ιστορικούς", ο Τανάγρας, ο Α. Πισσάνος είναι κλασσικοί, υπάρχουν όμως και άλλοι που έμειναν άγνωστοι όχι γιατί δεν ήταν αξιόλογοι ως ερευνητές, αλλά γιατί δεν δημοσίευαν για να γίνουν γνωστοί...

Link to comment
Share on other sites

Από τους "ιστορικούς", ο Τανάγρας, ο Α. Πισσάνος είναι κλασσικοί, υπάρχουν όμως και άλλοι που έμειναν άγνωστοι όχι γιατί δεν ήταν αξιόλογοι ως ερευνητές, αλλά γιατί δεν δημοσίευαν για να γίνουν γνωστοί...

 

Ναί ξέρω και εγώ έναν απίστευτο αλλά είναι κρίμα που δέν θα δούμε εργασία του δημόσια

 

αλλά και αυτός εδώ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι γιατί διάβασα ονόματα που δεν τα ήξερα όταν άνοιξα το τόπικ.

Παραξενεύομαι που κανείς δεν ανέφερε το Γιαννουλάκη. Παρότι εγώ προσωπικά δε θα τον ανέφερα, η αλήθεια είναι ότι περίμενα να δω το όνομά του. Νόμιζα ότι αρκετοί θα τον κατέτασσαν σ'αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον ανέφερα εγώ πρώτο-πρώτο (μετά τον Μπαλάνο), αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο.... έχω την αίσθηση πως δεν θα συμμερίζονταν πολλοί εδώ αυτή την άποψη.

 

Επίσης, εύγε στον rigardie για την αναφορά του Τανάγρα και του Πισσάνου. Μεγάλα κεφάλια στην ελληνική έρευνα για την παραψυχολογία.

Link to comment
Share on other sites

...Επίσης, εύγε στον rigardie για την αναφορά του Τανάγρα και του Πισσάνου. Μεγάλα κεφάλια στην ελληνική έρευνα για την παραψυχολογία.
Ο rigardie δεν είναι αυτός που έχει πρόβλημα να κάνει quote? :018bleh: Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...