Jump to content

Έλληνες ερευνητές του μεταφυσικού.


 Share

Recommended Posts

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τον φουράκη τον είχα γνωρίσει προσωπικά είναι ένας ανθρώπος ιδιόρυθμος ίσως και άσχετος με το όλο θέμα αλλά καλός άνθρωπος

 

Τώρα τελευταία μάλιστα πάχυνε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός για τη γνώμη σας για τον κ Φουράκη που είπε ο Orion θα ήθελα να γράψει κάποιος και μια άποψη για τον Γεράσιμο Καλογεράκη...

 

Ωχ!!! εΜΜΜ...

 

Μιλάμε τώρα για τον άνθρωπο που έγραψε τα "Υπέρτατη Μύηση" και "Πόλεμος στον Ήλιο" (το τελευταίο μάλιστα, για καιρό Best Seller στον χώρο βιβλίων αναζήτησης/εσωτερισμού). Και αν κάποιος κάνει λόγο για..."αμφιλεγόμενη περίπτωση", δίκιο θα'χει. Είναι λίγο περίεργο. Από τη μια συμφωνείς πως τα πονηματά του είναι εν μέρει "ψαρωτικά", κι από την άλλη λες των το τελικό αποτέλεσμα είναι..."κάπως"! Περίπου ότι έλεγαν για την ταινία "300", θα μπορούσε να ειπωθεί και για τα βιβλία του. Μερικοί τον θεωρούν σημαντική αυθεντία στις συνωμοσίες του παρόντος, για τα ΟΥΦΟς και άλλοι ψιλο/κρυτπο-φασίστα...Πάντως, δεν μπορώ να πω-έκανε επίπονη δουλειά ο άνθρωπος-έγραψε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός για τη γνώμη σας για τον κ Φουράκη που είπε ο Orion θα ήθελα να γράψει κάποιος και μια άποψη για τον Γεράσιμο Καλογεράκη...

 

Νομίζω ότι στο τέλος θα βρει Ελληνες εδαύτος και στην Ταγκανίκα, που κατοικούσαν προ 400.000 ετών! (Μωρέ μήπως βρήκε???)

 

Μάλλον συχνάζει πολύ κοντά στον Όλυμπο και θα τον "πέτυχε" ο Δίας με κανένα κεραυνό κι έκανε κάρβουνο το ακατοίκητο! Γκοτζάμ Δίας.... όλο και θα του αμόλυσε καμιά ... πετυχημένη! Πόσο ν΄ αντέξει κι αυτός!

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομαι μετά από μερικές ημέρες απουσίας λόγω φόρτου εργασίας. Κατ αρχήν ευχαριστώ για τις απόψεις σας (τις οποίες αναζήτησα ανοίγοντας το τόπικ). Για τον Καλογεράκη, παρότι δεν έχω διαβάσει αλλά έχω δει ''έργα'' του μάλλον έχω κι εγώ την ίδια με σας άποψη.

 

Επίσης θα πω ένα όνομα πολύ γνωστό σε όλους μας που δεν ξέρω τελικά αν κάτι προσφέρει ή αν απλά κάνει διαφημιστική προπαγάνδα για να βγάλει χρήματα, τον έχουμε πολυσυζητήσει, είναι ο Δημοσθένης Λιακόπουλος και με έχει βοηθήσει ΟΧΙ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ αλλά με μερικές εκδόσεις άλλων συγγραφέων ή κάποιες επανεκτυπώσεις παλαιότερων έργων που έχει αναλάβει η επιχείρησή του, όπως π.χ. η σειρά ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ, που τα έχω βρει ενδιαφέρονται και αρκετές φορές χρήσιμα.

 

Τέλος κλείνω το θέμα (εκτός αν φυσικά κάποιος έχει να προσθέσει κάτι άλλο) με την προσωπική μου άποψη για τον Έλληνα ερευνητή που με αντιπροσωπεύει κι έχω ξανααναφερθεί σε αυτόν. Είναι ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ που έιχα την τιμή να τον γνωρίσω και προσωπικά δεχόμενος και την ευγενική φιλοξενία του μερικές φορές.

Έδωσε τέσσερα πολύ σημαντικά κατ εμέ βιβλία στο αναγνωστικό κοινό με ευρεία ανταπόκριση του αναγνωστικού κοινού, καταθέτοντας βιώματα και εμπειρίες μιας ζωής, κομμάτια πραγματικής έρευνας που διεξήγαγε κατά καιρούς μέσα στα χρόνια γύρω από θέματα παράξενων τόπων, ξεχασμένων αρχαιολογικών μνημείων, μερικών παραφυσικών φαινομένων, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ σε σπήλαια και υπόγειες στοές της Ελλάδος και πολλά πολλά άλλα ενδιαφέροντα ζητήματα, αναπτύσσοντας βέβαια και το σημαντικότατο πρόβλημα της ΚΟΙΛΗΣ ΓΗΣ σε ξεχωριστό βιβλίο και με πολύ ιδιαίτερα μάλιστα αυθεντικά στοιχεία.

Η συγγραφική του δράση σταματάει το 2003 με το βιβλίο "Μυστικά και Ξεχασμένα". Το ξέρω όμως ότι θα επανέλθει. Θα επανέλθει - ελπίζω - λίαν συντόμως με νέες καταθέσεις προς εκείνους που ξέρουν να δέχονται τα μηνύματά του και να τα αποκωδικοποιούν, και αυτοί είναι όλοι οι Έλληνες που αγαπούν την πατρίδα τους, δηλαδή εμείς!

Οι ενδιαφερόμενοι αναμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με πείσατε...

 

Αλλά θα πω για αποθάνοντες:

ΠΕΤΡΟΣ ΓΡΑΒΒΙΓΕΡ & ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΝΑΓΟΣ.

:)

Μιλώντας για τους "παλιούς", θα έβαζα και τον Νικολάο Α. Μαργιωρή (ΟΜΑΚΟΙΟ). Εστιασμένος ήταν σε ορισμένα πράγματα αλλά βρίσκω τις παρουσιάσεις των ερευνών (μέσα από τα βιβλία του) του τεχνικά άψογες.
Link to comment
Share on other sites

Τέλος κλείνω το θέμα (εκτός αν φυσικά κάποιος έχει να προσθέσει κάτι άλλο) με την προσωπική μου άποψη για τον Έλληνα ερευνητή που με αντιπροσωπεύει κι έχω ξανααναφερθεί σε αυτόν. Είναι ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ που έιχα την τιμή να τον γνωρίσω και προσωπικά δεχόμενος και την ευγενική φιλοξενία του μερικές φορές.

Έδωσε τέσσερα πολύ σημαντικά κατ εμέ βιβλία στο αναγνωστικό κοινό με ευρεία ανταπόκριση του αναγνωστικού κοινού, καταθέτοντας βιώματα και εμπειρίες μιας ζωής, κομμάτια πραγματικής έρευνας που διεξήγαγε κατά καιρούς μέσα στα χρόνια γύρω από θέματα παράξενων τόπων, ξεχασμένων αρχαιολογικών μνημείων, μερικών παραφυσικών φαινομένων, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ σε σπήλαια και υπόγειες στοές της Ελλάδος και πολλά πολλά άλλα ενδιαφέροντα ζητήματα, αναπτύσσοντας βέβαια και το σημαντικότατο πρόβλημα της ΚΟΙΛΗΣ ΓΗΣ σε ξεχωριστό βιβλίο και με πολύ ιδιαίτερα μάλιστα αυθεντικά στοιχεία.

Εγώ πάλι έχω ακούσει πως είναι μεγάλος αντιγραφέας... :whistling:

Έχεις κάποια γνώμη ή και κάποια στοιχεία επ' αυτού?

Link to comment
Share on other sites

¨Ολοι οι Ελληνες έχουμε τον ερευνήτη μέσα μας, ειδίκα πάνω στο μεταφυσικό απο αρχαιοτάτων ετών!!

Για συγγραφείς τώρα:

Ο κ. Χρήστος Ζ. Κώνστας. είναι πολύ αξιόλογος από αποσπάσματα που χω διαβάσει. Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για την κ. Αλτάνη (Αρρητοι λόγοι) πολύ καλό και αξιόλογο βιβλίο. Και γιατί να μην το αναφέρουμε, όλοι όσοι γράφετε στην ιστοσελίδα, είστε εξαιρετικοί και έχω μάθει πολλά από εσάς και ευχαριστώ πολύ!!!

Ακόμα και όλα τα μέλη του Αβάπτιστου που από διαφορες πηγές συγκεντρώνουν ένα αξιοζήλευτο υλικό,ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι!!!

 

 

 

Ε! Και άλλοι προσπαθούν κάποια στοιχεία τους είναι σωστά και άλλα παραφουσκωμένα(π.χ. ΛΙακόπουλος)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Χαρδαβελλας.....maybe??

:angel:

 

Όχι, και ο Χαρδαβέλλας !!!

 

Δεν είναι ερευνητής, μην τα χάσουμε τελείως. :wacko:

Απλώς έχει ενημερωμένο filofax... :angel:

 

Ας είναι καλά άνθρωποι σαν τον Καρποδίνη τον Γιώργο, που του προτείνουν - δίνουν θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω ακούσει πως είναι μεγάλος αντιγραφέας... :whistling:

Έχεις κάποια γνώμη ή και κάποια στοιχεία επ' αυτού?

 

Διαφωνώ παντελώς γιάννη, έτσι απλά!

Ισως κάποια λάθη να έχει κάνει, έχω εντοπίσει κι εγώ και το παραδέχεται και ο ίδιος, όλοι εξάλλου κάνουν λάθη, όσο για αντιγραφέας, όλοι χρησιμοποιούμε πηγές βιβλιογραφίας στις εργασίες μας. Αυτός τουλάχιστον δεν παίρνει στεγνά να αντιγράψει από βιβλίο σε βιβλίο όπως πχ κάνουν πάρα πολλοί άλλοι να μην κατονομάζουμε τώρα και παρεξηγούμαστε, ίσα ίσα που τα περισσότερα αν όχι όλα που γράφει είναι βιώματα κι έρευνες ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ. Η διαπίστωση αυτή προέρχεται από βαθιά μελέτη των βιβλίων του που έχω κάνει και από προσωπικές συζητήσεις με τον ίδιο, καθώς κ από συμμετοχή σε δύο εκδρομές που έκανε πριν δύο χρόνια.

Έχω επιχειρήματα για να απορρίψω την άποψη αυτή που δε γίνεται όμως να καταγραφούν όλα εδώ!

 

Εξάλλου ποιον να αντιγράψει μωρέ γιάννη;Τον Μπαλάνο εννοείς μήπως; Ίσα ίσα έχουμε ξαναπεί και παλιότερα ότι άλλοι αντέγραφαν τις ιδέες του για τίτλους βιβλίων κλπ.

 

Τέλος πάντων, παρ ότι έχω αυτή την άποψη δεν είμαι καθόλου κάθετος. Αν κάνω λάθος να αλλάξω ευχαρίστως άποψη, αλλά έχεις εσύ κάποιες αποδείξεις για την αναφορά σου; Διαπίστωσες προσωπικά αντιγραφή; Ευπρόσδεκτες θα είναι.

 

Εδώ δεν είμαστε οπαδοί, αναζητάμε το καλύτερο και το αληθινό.

 

Πάντως μια προσωπική μελέτη αν δεν την έχεις ήδη κάνει, έστω και κοίταγμα σε κάποιο βιβλίο του θα σου διαμόρφωνε πιο άμεση άποψη πιστεύω. Εχεις δει την ΚΟΙΛΗ ΓΗ; Τι να αντιγράψει εκεί; Το μόνο που αντιγράφει είναι τα προσωπικά του ημερολόγια με τις καταγραφές των επισκέψεων κι ερευνών του. Ο άνθρωπος αυτός είναι της επιτόπιας έρευνας, όχι της καρέκλας.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αποδείξω πως έχει όντως αντιγράψει ολόκληρο κομμάτι - που αποτελεί και εμπειρία άλλου ανθρώπου - χωρίς καν να αναφέρει το βιβλίο απ' όπου αντέγραψε (για ευνόητους λόγους, εφόσον παρουσιάζει αυτολεξεί μια εμπειρία άλλου ως δική του) στη βιβλιογραφία...? :whistling:

 

Όσο για την Αλτάνη που αναφέρει η Μάτζικα, δεν είναι καθόλου άσχημη, αλλά η συνεργασία της με τον Άδωνι Γεωργιάδη (και την εκμετάλλευση που υφίσταται από τον ίδιο) με προβληματίζει κάμποσο... :unsure:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...