Jump to content

Τα πρώτα σημάδια οτι πρέπει να μειωθούμε σε αριθμούς.


Anor
 Share

Recommended Posts

http://www.cosmo.gr/Finance/World/195228.html

 

Μπορεί να είναι στο κομμάτι το οικονομικό , αλλά το θέμα παραμένει... ενας πλανήτης που υποστηρίζει 7 δίς ανθρώπων και σύντομα (2020) μπορεί να είμαστε και 12 με γεωμέτρικούς ρυθμούς ανάπτυξης , πρέπει με κάποιο τρόπο να μειωθεί σε αριθμούς. Μπορεί να ακούγεται κυνικό αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. 12 δις ανθρώπων δεν μπορούν να στηριχθούν απο τον πλανήτη σε διατροφή.

 

Ακόμα και αν εξισορροπηθεί ο διαμοιρασμός τροφίμων, ήδη τα εδάφη της Γής είναι αποδυναμωμένα και οι υδάτινοι πόροι λιγοστεύουν ακόμα πιο πολύ , τόσο λόγω του περιβαλλοντικού αλλά και λόγω κατανάλωσης.

 

Η Φύση σε διάφορες περιπτώσεις όπου ο αριθμός κάποιου είδους είχε εξαπλωθεί ύπερβολικά, είχε ειδικά "φίλτρα" για την μείωση τους. Ο Άνθρωπος στεκόμενος στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας, ή για την ακρίβεια εκτός αυτής και έχοντας τον πλήρη έλεγχο της, δεν μπορεί να μπεί σε διαδικασία φιλτραρίσματος απο την Φύση. Θα πρέπει να είναι έργο δικό μας.

 

Χθες έβλεπα κάποια σενάρια πανδημίας που είχε το ΣΚΑΙ και αφορούσαν την νόσο των πτηνών και την μετάλλαξη της σε κάποιο είδος γρίπης , που θα γίνει η νέα πανώλη για τον κόσμο.

Ίσως είναι και αυτός ενας τρόπος της Φύσης , για να μας μειώσει.

 

Άλλωστε η εξάπλωση της νόσου θα είναι βασισμένη στο οτι ζούμε πλέον σε πυκνοκατοικημένες περιοχές και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που ευννοεί τέτοιες μολύνσεις.

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει... σίγουρα όμως , είναι ενα σενάριο που κάποιοι θα σκέφτονται μιας και το 2020 δεν είναι τόσο μακριά και επειδή έχει άμεση οικονομική επίπτωση στις τσέπες κάποιων , δεν θα πρέπει να εκπλαγούμε αν ακούσουμε κάποια νέα πανδημική ασθένεια/ιό που προσβάλει "επιλεκτικά" και εκείνους που δεν έχουν τα μέσα για να πάρουν τα μέτρα προφύλαξης (βλ. Tamiflu κτλ. )

 

Εκείνο πάντως που μου έκανε εντύπωση στο documantair του ΣΚΑΙ , είναι η κουβέντα του ερευνητή... οτι...

 

"Δεν είμαστε προετοιμασμένοι για το μέγεθος μιας τέτοιας επιδημίας, ούτε ικανοί να σκεφτούμε το άμεσο της δράσης της. Θα πέφτουν άρρωστοι χωρίς καμία ειδοποιήση, θα αποδυναμώνονται και στο τέλος θα πεθαίνουν. Γονείς που δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα ούτε για εκείνους , ούτε για τα παιδιά τους. Ενα σταθερό μέτρο , εκφυλισμού και μείωσης του ανθρώπινου γένους , που μόνο σε μία εβδομάδα θα μπορεί να σκοτώσει 150.000 ανθρώπους!!!"

 

Σενάρια καταστροφολογίας λοιπόν ή προφητικές ιστορίες που είναι έτοιμες να μας προδιαθέσουν για κάτι που είναι αναγκαίο να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

anor ηρέμησε!!!! πρέπει να ξέρεις πως τα πράγματα έχουν την τάση να λύνονται μόνα τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. οκ κάποια καταστροφή μπορεί να συμβεί αλλά εγω πιστεύω πως οι πηγές σου υπερβάλλουν.Ούτε ξαφνικά θα καταστραφουν η γή και ο άνθρωπος. άλλωστε η φύση έχει αποδείξει υπερβολικά πολλές φορές για να υο αγνοήσουμε πως πάντα βρίσκει λύσεις στα προβληματά της και πάντα προσαρμόζεται και επιβιώνει. τέλος ότι είναι να γίνει θα γίνει και θα το αντιμετωπίσουμε όταν έρθει....

Link to comment
Share on other sites

sevando....

 

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

 

όπως είπα και πριν το πρόβλημα ξεφεύγει απο τα πλαίσια τη Φύσης. Δεν ανήκουμε στον Φυσικό κύκλο και θα έλεγα οτι περισσότερο σαν εξωγήινο παράσιτο ειμαστε που επιβαρρύνει τον πλανήτη με τεχνικές και άλλες μεθόδους παρά με κανονικά πλάσματα της Γαίας.

 

Όσο για πηγές... μπορεί να δεί όποιος θέλει την ιστορία μας και να δεί οτι όποτε χρειάστηκε δραστική μείωση του αριθμού μας, πάντα υπήρχε μια πανώλη, μια χολέρα ή κάτι άλλο που συνέβαινε.. τυχαίο ή οχι ... αυτό δεν το γνωρίζω όντως.

Link to comment
Share on other sites

Anor, θα μου επιτρέψεις και μένα να διαφωνήσω.

Το φαγητό δεν τελειώνει "αντικειμενικά", αλλά λόγω του οικονομικού μας συστήματος που επιβάλει να καταστρέφονται τόνοι αγαθών κάθε χρόνο, ώστε να διατηρηθούν (ή τουλάχιστον να μη μειωθούν) οι τιμές τους.

Τώρα θα μου πεις ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι πάνω σ' αυτό....

 

(...κι εγώ θα σου απαντήσω "αφελώς" πως μπορεί να γίνει μια επανάσταση... :018bleh: )

 

Πάντως, διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις απέναντι στους "ειδικούς" που διατυπώνουν απόψεις με στατιστικά περί του πόσα δις ανθρώπους μπορεί να αντέξει ο πλανήτης... αφενός γιατί δεν υπάρχει κάποια σκοπιμότητα που να συνδέει ευθαίως τα πορίσματα αυτά με τους ίδιους τους ανθρώπους (δηλαδή τί? θα σταματήσουμε να πολλαπλασιαζόμαστε? θα σταματήσουμε να τρώμε και να πίνουμε?) και αφετέρου δεν προτείνουν κάτι ουσιαστικό απέναντι στο θέμα που θίγουν (γιατί αντί να μας δίνουν στατιστικά νούμερα, θα μπορούσαν να μας προτείνουν κατ' ευθείαν τρόπους εξοικονόμησης πόρων, αν όντως αυτό είναι το θέμα τους).

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πριν το πρόβλημα ξεφεύγει απο τα πλαίσια τη Φύσης. Δεν ανήκουμε στον Φυσικό κύκλο και θα έλεγα οτι περισσότερο σαν εξωγήινο παράσιτο ειμαστε που επιβαρρύνει τον πλανήτη με τεχνικές και άλλες μεθόδους παρά με κανονικά πλάσματα της Γαίας.

 

Πόσο λάθος κάνεις.....

Πηγή τροφής και ενέργειας γενικώς, παραμένει και θα παραμείνει η Φύση. Το γεγονός ότι παρεμβάλλεται μεταξύ Ανθρώπου και Φύσης η Τεχνολογία, δεν σημαίνει ότι ο Άνθρωπος δεν τρέφεται από την Φύση.

Το μόνο που κατάφερε ο Άνθρωπος είναι να ξεφύγει από τον ρυθμό ζωής που επιβάλει ο Ήλιος.

Αντί ο Άνθρωπος να ακολουθεί τον κύκλο Αναγέννησης και Θανάτου που επιβάλει ο κυκλικός ρυθμός εμφάνισης του Ηλίου (και άρα της Ενέργειας που προσφέρει), χρησιμοποιεί αποταμιευμένη ενέργεια (κάρβουνο, πετρέλαιο) ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ. Αργά ή γρήγορα τα αποθέματα θα τελειώσουν και ο Άνθρωπος θα αναγκαστεί να γυρίσει στον προηγούμενο τρόπο ζωής. Όχι στον Φυσικό τρόπο (διότι ο όρος δεν είναι σωστός), αλλά στον Ηλιακό τρόπο ζωής. Όσοι λοιπόν μπορούν να ακολουθήσουν τον Ηλιακό τρόπο ζωης θα επιβιώσουν, ενώ οι υπόλοιποι, πολύ απλά θα πεθάνουν. Ένας πόλεμος μεταξύ των δύο αυτών ομάδων (δηλαδή πεινασμένων και χορτάτων) θα μειώσει ταχύτερα τον πληθυσμό προς όφελος φυσικά της ''Ηλιακής'' ομάδας. Από την εποχή του πετρελαίου θα ξαναπεράσουμε στην εποχή του ξύλου. Και αυτό φυσικά θα το επιβάλει η Φύση.

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά! :( Ούτε που σας πέρασε από το νου οι μελλοντικοί εποικισμοί πλανητών του ηλιακού μας συστήματος;

Τόσα και τόσα ακούγονται για την περιβόητη γεωδιαμόρφωση (γαιοποίηση;) του πλανήτη Άρη-που επιστήμονες επιμένουν ότι η μέρα τούτη δεν είναι και τόσο μακριά...

 

Ο.Κ. για μας εδώ στο Ελλάντα, θα'ναι δύσκολα. Σε κάθε περίπτωση. Κομματάκι δύσκολα...Τ'αμερικανάκια ευννοούνται στη πάνω περίπτωση (διότι για την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος, δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος...)!

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmo.gr/Finance/World/195228.html

 

Μπορεί να είναι στο κομμάτι το οικονομικό , αλλά το θέμα παραμένει... ενας πλανήτης που υποστηρίζει 7 δίς ανθρώπων και σύντομα (2020) μπορεί να είμαστε και 12 με γεωμέτρικούς ρυθμούς ανάπτυξης , πρέπει με κάποιο τρόπο να μειωθεί σε αριθμούς. Μπορεί να ακούγεται κυνικό αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. 12 δις ανθρώπων δεν μπορούν να στηριχθούν απο τον πλανήτη σε διατροφή.

 

...

Ο πλανήτης μας μπορεί να "σηκώσει" ακόμα και 40 δισ ανθρώπων και να τα τρέφει - με συμβιβασμούς στην ποιότητα ζωής ίσως, ίσως και όχι. Η τεχνολογία θα μπορούσε να βοηθήσει. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα δηλαδή. Η χώρα μας δε θα μπορούσε να θρέψει δεκαπλάσιο πληθυσμό (όχι χωρίς προβλήματα φυσικά*) κι έτσι κι αλλιώς δεν τίθεται θέμα ούτε διπλασιασμού για την Ελλάδα.

 

 

* Σύγκρινε με Μπαγκλαντές - ίδια έκταση σε τ.χλμ. με Έλλάδα, πάνω από δεκαπλάσιος πληθυσμός.

Link to comment
Share on other sites

Ο πλανήτης μας μπορεί να "σηκώσει" ακόμα και 40 δισ ανθρώπων και να τα τρέφει - με συμβιβασμούς στην ποιότητα ζωής ίσως, ίσως και όχι. Η τεχνολογία θα μπορούσε να βοηθήσει. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα δηλαδή. Η χώρα μας δε θα μπορούσε να θρέψει δεκαπλάσιο πληθυσμό (όχι χωρίς προβλήματα φυσικά*) κι έτσι κι αλλιώς δεν τίθεται θέμα ούτε διπλασιασμού για την Ελλάδα.

 

 

* Σύγκρινε με Μπαγκλαντές - ίδια έκταση σε τ.χλμ. με Έλλάδα, πάνω από δεκαπλάσιος πληθυσμός.

 

Τρομερό λάθος outis.

Το πρόβλημα μας αυτή τη στιγμή δεν είναι το φαγητό ή η έκταση, αλλά η ενέργεια.

Βρισκόμαστε σε μία πολύ μεγάλη ενεργειακή κρίση και δυστυχώς αυτή την στιγμή η τεχνολογία δεν προσφέρει λύσεις, αντίθετα είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής ενέργειας. Η τεχνολογία επιδεινώνει συνεχώς το ενεργειακό πρόβλημα και είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μας. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι η ανθρωπότητα ακόμη ελπίζει στο ότι η τεχνολογία θα μας σώσει....(βάλαμε τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως δεν έχετε ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα...

 

1ον λοιπόν... τα εδάφη της Γής έχουν αποδυναμωθεί πάρα πολύ καθώς "εμπλουτίζονται" συνεχώς με λιπάσματα για να αποδώσουν πολλαπλάσια οφέλη ανά τετραγωνικό μέτρο. Αποτέλεσμα αυτού είναι οτι σε κάποια εδάφη πλέον δεν μπορούν ούτε χαμομήλι καλά-καλά να σπείρουν.

 

2ον... Το πόσιμο νερό. Ακόμα και αν προχωρήσουμε σε διαδικασίες αφαλάτωσης και κάνουμε χρήση αυτού του νερού για καθημερινές χρήσεις και του πόσιμου μόνο για κατανάλωση του οργανισμού μας, στα 20 δις ατόμων και πάλι δεν θα μπορεί να στηριχτεί ο πληθυσμός της Γης.

 

3ον... μου έφερε ο φίλος Outis παράδειγμα το Μπαγκλαντές... ξέρετε πολλούς λαούς που θα ήθελαν να είναι στην ίδια κατάσταση και απλά να επιβιώνουν και οχι να ζούν; Γιατί αυτό κάνουν σε εκείνη την χώρα. Η ποιότητα ζωής είναι καθοριστικός ρόλος πάντα. Κανείς δεν θα θέλει να πάρει με δελτίο τροφή και νερό ....

 

4ον.. Τροφή- Βρώση... Το κρέας του πλανήτη αυτή την στιγμή περνάει απο διάφορα στάδια επεξεργασία βιο-χιομικής για να μπορεί να συντηρήσει την κατανάλωση των ανθρώπων σήμερα. Ακόμα και αν το πλεόνασμα του ανεπτυγμένου Δ.Κόσμου , μοιράζοταν στις υπόλοιπες χώρες που έχουν λοιμούς αυτή την στιγμή , τα πράγματα και πάλι θα ήταν οριακά. Πόσο μάλλον όταν ο πληθυσμός τριπλασιαστεί στον πλανήτη.

 

5ον.. επειδή μου αρέσει να μιλώ με στοιχεία και κάποια πράγματα που λένε ανώτερα μυαλά απο τα δικά μου και γενικά ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα παραθέτω τα links για μια ανάγνωση απο όποιον ενδιαφέρεται.

 

http://www.ecofuture.org/pop/rpts/mccluney_maxpop.html

 

http://www.optimumpopulation.org/opt.earth.html

 

http://www.livingonearth.org/shows/segment...amp;segmentID=3

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmo.gr/Finance/World/195228.html

 

Μπορεί να είναι στο κομμάτι το οικονομικό , αλλά το θέμα παραμένει...

 

Ενα μικρο σχολιο....

Ναι ειναι ΜΟΝΟ στο οικονομικο κομματι το ολο θεμα...η μεγαλη επιχειρηση ΓΗ

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό λάθος outis.

Το πρόβλημα μας αυτή τη στιγμή δεν είναι το φαγητό ή η έκταση, αλλά η ενέργεια.

Βρισκόμαστε σε μία πολύ μεγάλη ενεργειακή κρίση και δυστυχώς αυτή την στιγμή η τεχνολογία δεν προσφέρει λύσεις, αντίθετα είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής ενέργειας. Η τεχνολογία επιδεινώνει συνεχώς το ενεργειακό πρόβλημα και είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μας. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι η ανθρωπότητα ακόμη ελπίζει στο ότι η τεχνολογία θα μας σώσει....(βάλαμε τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα)

Εγώ απλά είπα, κάτι που ισχύει:

1. η Γη μπορεί "να ζήσει" δεκαπλάσιο τουλάχιστον πληθυσμό από το σημερινό - και μια ορθολογιστική χρήση της τεχνολογίας θα μπορούσε να την κάνει και ποιοτική (άσχετα με τους λύκους).

2. για την Ελλάδα δεν τίθεται θέμα αφού ο πληθυσμός δεν αυξάνεται απαγορευτικά.

Link to comment
Share on other sites

outis

 

Εγώ απλά είπα, κάτι που ισχύει:

1. η Γη μπορεί "να ζήσει" δεκαπλάσιο τουλάχιστον πληθυσμό από το σημερινό - και μια ορθολογιστική χρήση της τεχνολογίας θα μπορούσε να την κάνει και ποιοτική (άσχετα με τους λύκους).

 

Δεν ισχύει!!!!... Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τα κείμενα που έβαλα και αφορούν τις επιστημονικές έρευνες και θα δείς γιατί δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

...Δεν ισχύει!!!!... Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τα κείμενα που έβαλα και αφορούν τις επιστημονικές έρευνες και θα δείς γιατί δεν ισχύει.
Κι όμως - εγώ δεν μίλησα για "ποιότητα ζωής" αλλά για τη θεωρητική δυνατότητα.

Οι έρευνες που έβαλες προβάλλονται από οργανισμούς που πιέζουν προς μείωση του πληθυσμού και είναι φυσικό να δίνουν μια λίγο "σκοτεινότερη" εικόνα - ορθή, δεν την αμφισβητώ, αλλά τονίζουν αυτά που εξυπηρετούν την "πίεση".

Τώρα πάνε χρόνια που ασχολήθηκα με το θέμα κι έτσι δεν έχω πρόχειρα στοιχεία - η θεωρητική δυνατότητα της Γης ξεπερνά τα 40 δισ σε τύπο "πολιτισμού" προσαρμοσμένου για υπερπληθυσμό. Άμα "σκοντάψω" πάνω τους θα τα αναφέρω. Βασιζόταν όμως - απ' ότι θυμάμαι - στο ότι χρησιμοποιούμε μόνο ένα μικρό ποσοστό των θαλασσών, βυθών και θαλάσσιων εκτάσεων... θέμα νερού και ενέργειας δεν τίθεται, ειδικά με την υπερθέρμανση (αυξημένη ηλιοφάνεια, άνεμοι): άνεμος+θάλασσα+ήλιος=πόσιμο νερό+ενέργεια

http://www.cosmo.gr/Finance/World/195228.html

...Εκείνο πάντως που μου έκανε εντύπωση στο documantair του ΣΚΑΙ , είναι η κουβέντα του ερευνητή... οτι...

 

"Δεν είμαστε προετοιμασμένοι για το μέγεθος μιας τέτοιας επιδημίας, ούτε ικανοί να σκεφτούμε το άμεσο της δράσης της. Θα πέφτουν άρρωστοι χωρίς καμία ειδοποιήση, θα αποδυναμώνονται και στο τέλος θα πεθαίνουν. Γονείς που δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα ούτε για εκείνους , ούτε για τα παιδιά τους. Ενα σταθερό μέτρο , εκφυλισμού και μείωσης του ανθρώπινου γένους , που μόνο σε μία εβδομάδα θα μπορεί να σκοτώσει 150.000 ανθρώπους!!!"

 

Σενάρια καταστροφολογίας λοιπόν ή προφητικές ιστορίες που είναι έτοιμες να μας προδιαθέσουν για κάτι που είναι αναγκαίο να γίνει;

Ασφαλώς. Αυτός είναι ένας άλλος λόγος για τον οποίο είναι περιττό να μας ανησυχεί ο "υπερπληθυσμός" - και χωρίς συνωμοτικούς ιούς. Μια τυχαία μετάλλαξη αρκεί. Το θεωρητικό/φιλοσοφικό ερώτημα είναι: αρρώστια ή πόλεμος; Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ...

 

Αναφέρει τον αριθμό που λες, με την διαφορά όμως οτι θα πρέπει κάθε άνθρωπος να ζεί στο 1μ² στεγνής επιφανείας της Γης , σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, με οτι συνεπάγεται αυτό. Επίσης η επιπρόσθετη χρήση/επιβάρρυνση των Ωκεανών όπως και του χώματος, σταδιακά μεν , αλλά με σίγουρη πορεία θα οδηγήσει στην ερημοποιήση όλης της υδρογείου , με σκεπτικό οτι τα 40 δις που αναφέρεις δεν θα μείνουν και πάλι στάσιμα , αλλά θα αυξηθούν.

 

Επίσης είναι πολύ μεγάλο το θέμα που αφορά την ποιότητα ζωής σε σχέση με την επιβίωση... ρίξε μια ματιά στους πίνακες ... νομίζω οτι το καλύτερο link για αυτά είναι το πρώτο που έχω βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...