Jump to content

Τατουάζ και η επίδραση στην Μαγεία


kailor
 Share

Recommended Posts

Πιστεύετε πως εάν κάνετε ένα τατουάζ δεν θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα στις μαγικές εργασίες που κάνετε?

 

Πιστεύετε πως μπλοκάρει την ροή ενέργειας?

 

 

Προσωπικά πιστεύω πως ένα τατουάζ και με σύμβολο μαγείας όχι θα μπλόκαρε την ροή ενέργειας αλλά θα μπορούσε να προσφέρει περρισότερα και απο κάποιο μαγικό αντικείμενο για τον λόγο ότι το τατουάζ θα είναι πάνω στο δέρμα μας άρα μέρος του σώματος μας.

 

Πιστεύετε το αντίθετο?

 

Κάποιοι απο εσάς πιστεύουν ή και φοβούνται ότι θα τους αλλάξει την ζωή τους ένα τατουάζ, γιατί θα έχετε κάτι πάνω στο σώμα σας με το οποίο δεν γενηθήκατε απο την φύση έτσι αλλά το δημιουργήσατε εσείς.

 

Εάν χτυπούσατε ένα τατουάζ με τι σύμβολο θα ήταν? Τι θα σύμαινε για εσάς? Πιστεύετε ότι θα ήταν αρκετό για να βελτιωθείτε στα μαγικά σας? Τι άλλο θα βοηθούσε εκτός από κάποιο μαγικό αντικείμενο για τις εργασίες σας?

 

Οι παραπάνω είναι κάποιες ερωτήσεις που περιμένω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη επιδραση που το βρισκω να ειχε αν το εκανα, ειναι αυτη που θα του εδινα μεσω του μυαλου μου..

Αν πιστευα πως θα με βοηθαγε αυτο θα εκανε, αν πιστευα πως με εμποδιζει παλι αυτο και θα εκανε..

Αν χτυπησω θα κανω ενα δικο σχεδιο, ολοκληρη την πλατη και ισως κατι παραπανω (εξαρτατε τι θα καταφερω να χωρεσω εκει..), καμια σχεση με τα μαγικα μου (μιας και πρακτικη δεν κανω) και θα χρησιμευε αφ'ενος να κουβαλαω πανω μου αυτα που εχω και στο μυαλο μου, και αφ'ετερου να γνωριζω ενδιαφεροντες ανθρωπους χωρις να τους εχω δει (μιας και θα ειναι στη πλατη μου, με τα ματια τους καταλαβαινω, ομως αν ειναι πισω μου σπανιως τους παιρνω χαμπαρι..)

Link to comment
Share on other sites

Η μονη επιδραση που το βρισκω να ειχε αν το εκανα, ειναι αυτη που θα του εδινα μεσω του μυαλου μου..

 

+φωνώ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως εάν κάνετε ένα τατουάζ δεν θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα στις μαγικές εργασίες που κάνετε?

 

Πιστεύετε πως μπλοκάρει την ροή ενέργειας?

....Οι παραπάνω είναι κάποιες ερωτήσεις που περιμένω απαντήσεις.

Λογικά (και σύμφωνα με τις "παραδόσεις") θα επηρεάζει όσο επηρεάζει το μελάνι. Αν είναι μελάνι που περιέχει μέταλλα΄, όπως ένα κόσμημα. Οπότε εξαρτάται πολύ από τη θέση και το μέγεθος.

Αν τώρα πιστεύεις ότι ένα τατουάζ επιδρά μόνο στον βαθμό που το πιστεύεις - ότι δηλ.είναι αυθυποβολή... τότε θα ίσχυε το "μέσω του μυαλού μου". Αυτό όμως είναι αμφισβητήσιμο, "παραδοσιακά" και όχι μόνο.

Γενικά καλό είναι να ξέρεις τι "κάνεις" πάνω στο σώμα σου, που το κάνεις, ποιος στο κάνει, πώς, με τί και γιατί...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως εάν κάνετε ένα τατουάζ δεν θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα στις μαγικές εργασίες που κάνετε?

 

Πιστεύετε πως μπλοκάρει την ροή ενέργειας?

 

 

Προσωπικά πιστεύω πως ένα τατουάζ και με σύμβολο μαγείας όχι θα μπλόκαρε την ροή ενέργειας αλλά θα μπορούσε να προσφέρει περρισότερα και απο κάποιο μαγικό αντικείμενο για τον λόγο ότι το τατουάζ θα είναι πάνω στο δέρμα μας άρα μέρος του σώματος μας.

 

Πιστεύετε το αντίθετο?

 

Κάποιοι απο εσάς πιστεύουν ή και φοβούνται ότι θα τους αλλάξει την ζωή τους ένα τατουάζ, γιατί θα έχετε κάτι πάνω στο σώμα σας με το οποίο δεν γενηθήκατε απο την φύση έτσι αλλά το δημιουργήσατε εσείς.

 

Εάν χτυπούσατε ένα τατουάζ με τι σύμβολο θα ήταν? Τι θα σύμαινε για εσάς? Πιστεύετε ότι θα ήταν αρκετό για να βελτιωθείτε στα μαγικά σας? Τι άλλο θα βοηθούσε εκτός από κάποιο μαγικό αντικείμενο για τις εργασίες σας?

 

Οι παραπάνω είναι κάποιες ερωτήσεις που περιμένω απαντήσεις.

 

Δεν ξέρω αν 1 τατοο επηρεάζει την ροή ενέργειας πιστεύω πως ναι,γιάτι ότι κάνουμε θα΄ναι κάτι που μας εκφράζει!! Βέβαια είμαι λίγο φοβιτσιάρα ως προς τον πόνο!! Αν έκανα, θα έκανα 1 λύκο γιατί πάντα ένιωθα μια έλξη προς αυτόν και όταν έμαθα ότι είμαι στο Σαμάνικο,ένιωσα ένα ευχάριστο ξάφνιασμα!! ΔΕν νομίζω ότι είναι αρκέτο για βελτίωση των μαγικών,χρειάζεται αρκετή εξάσκηση!! Βέβαια θα βοηθά θετικά! Αυτό που αναφέρθηκε για τα μέταλλα το΄χω ακούσει ότι βοηθά στο άνοιγμα της ενόρασης!!

 

¨Εχω και γω να ρωτήσω κάτι ψιλοσχετικό, όλοι στο σώμα έχουμε κάποιες ελιές,αν αυτές σχηματίζουν τρίγωνο ή ρόμβο σημαίνει κάτι;

Ξέρετε, για την μαγεία του;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα έχει κάποια ιδιαίτερη διάφορα, γιατί παλιά σε κατι παλιούς πολιτισμούς "χτύπαγαν" τατουάζ για να συμβολισουν κάτι και δεν διάβασα πουθενά να τους επηρέασε . εγώ ήξερα οτι τα piercings επηρεάζουν :whistling: . Αν χτυπαγα τατουαζ που το σκεφτομαι αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι μπορει να το βαρεθω στο μελλον, θα εκανα καποιο κινεζικο συμβολο η καποια προσευχη παλι σε ξενη γλωσσα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ναι επηρεαζει την ενεργεια.

Πριν αρκετα χρονια ανηλικη ακομα ηθελα να κανω ενα τατουαζ. Τοτε ελαχιστες γυναικες εκαναν.

Ειχα εμονη με ενα συγκεκριμενο σχεδιο το οποιο δεν ειχα δει και πουθενα. Ηθελα ενα στιλετο ενα δικοπο στιλετο με κυματιστη λαμα...

Πηγα Αμερικη 18 χρονων εψαξα πολλα tatoo μαγαζια ειδα χιλιαδες τατουαζ αλλα δεν μπορουσα να το βρω πουθενα οποτε το ζωγραφισα και το εδωσα και μου το χτυπησαν.

Ξαφνικα ειδα τη ζωη μου να αλλαζει ουτε που φανταζομουν οτι μπορουσε να ειναι απο το τατουαζ. Τα παντα πηγαιναν χαλια ειλικρινα.

Μερικους μηνες μετα συναντησα στο δρομο εναν πλανοδιο, πουλουσε ελαχιστα πραγματα και αναμεσα τους ηταν και ενα βραχιολι απο αλπακα που ειχε χαραγμενα πανω του δυο τετοια στιλετα και ενα σχεδιο σαν σφραγιδα. Φυσικα και το αγορασα και αμεσως αρχισαν τα ατυχηματα το ενα μετα το αλλο. Τοτε συνειδητοποιησα οτι ειχε να κανει με το αγαπημενο μου συμβολο. Δεν μπορουσα να το αφησω να με επηρεαζει αλλο οποτε επρεπε να βρω τροπους να το γυρισω προς οφελως μου ετσι και εγινε. Δυστυχως το βραχιολι μου με εγκαταληψε "ως δια μαγειας" οσο για το tatoo μου το ξαναχτυπησα αρκετα χρονια αργοτερα γιατι ειχε αρχισει να ξεθωριαζει στο ιδιο μαγαζι και παλι εγω το ζωγραφισα μεγαλωνοντας το λιγο.

Βγαλτε τα συμπερασματα σας λοιπον αν ενα tatoo μπορει να επηρεασει αναλογα με το τι συμβολιζει εστω και εν αγνοια μας...

Link to comment
Share on other sites

όπως εχω αναφέρει και σε αλλο ποστ που εχω κανει το δικο μου ταττοο το εκανα για προστασία γιαυτο το εκανα και στο μερος της καρδιας , δεν παρατήρησα αρνητικά γεγονότα να συμβαίνουν, και τωρα αυτες της μερες θα τον συνεχίσω στον ώμο και την πλατη , ειναι ο φύλακας μου ....

DSC00410.jpg

Edited by hierophantis
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει οτι εχει γινει διαγραφη η μετακινηση της εικονας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για επίδραση στο σώμα μας.

 

Με οτι συνεπάγεται αυτό σε ενέργεια αλλά και στον τρόπο σκέψης μας. Το τατουάζ είναι ενα μόνιμο χαρακτηριστικό πλέον στο σώμα μας , που ίσως να επηρρεάζει την ενέργεια μας, κυρίως λόγω της σκέψης μας και τον λόγο που το κάναμε αυτό στο δέρμα μας.

 

Κάποιοι το θεωρούν καλλιτέχνημα, κάποιοι απλά ενα σημάδι αχρείαστο για το σώμα τους αφού τους αρέσει ώς έχει. Είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Το πόσο επηρρεάζει την σκέψη , την αύρα μας ή δεν ξέρω τι άλλο, μάλλον περισσότερο έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους και το πως το αντιλαμβανόμαστε (αν μας χαρακτηρίζει δηλαδή σαν όντα) παρά με το ίδιο σαν σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι επηρεαζει την ενεργεια.

Πριν αρκετα χρονια ανηλικη ακομα ηθελα να κανω ενα τατουαζ. Τοτε ελαχιστες γυναικες εκαναν.

 

Ανήλικη και ήθελες τατουάζ???Μωρέ μπράβο!!! :clapping:

Εγώ για να το αποφασίσω τελικά...έπρεπε να γίνω 22 χρονώ!

Πρέπει να ήσουν περιζήτητο άτομο... :019blush: :cheerful:

 

Ειχα εμονη με ενα συγκεκριμενο σχεδιο το οποιο δεν ειχα δει και πουθενα. Ηθελα ενα στιλετο ενα δικοπο στιλετο με κυματιστη λαμα...Πηγα Αμερικη 18 χρονων εψαξα πολλα tatoo μαγαζια ειδα χιλιαδες τατουαζ αλλα δεν μπορουσα να το βρω πουθενα οποτε το ζωγραφισα και το εδωσα και μου το χτυπησαν.

Ξαφνικα ειδα τη ζωη μου να αλλαζει ουτε που φανταζομουν οτι μπορουσε να ειναι απο το τατουαζ. Τα παντα πηγαιναν χαλια ειλικρινα.

 

Κρίμα που πήγαινε χάλια η ζωή σου (;;;) :015annoyed: τότε, όμως ΔΕΝ πιστεύω πως οφείλεται στο σχέδιο ταττοο που χτύπησες. Δεν έχει σημασία σε ποιο ...σημείο του σωματός σου το "χτύπησες". Σημασία έχει ΕΑΝ κατανόησες τι ακριβώς συμβολίζει το συγκεκριμένο σχέδιο: ΣΤΙΛΕΤΟ ΔΙΚΟΠΟ; Λοιπόν:

Το στιλέτο(ή αρχαία πολεμική λάμα)συμβολίζει τη Δύναμη, την ευθεία Σταθερότητα και την Πυγμή του Χαρακτήρα.

Εάν κοσμήσεις το Στιλέτο με τράϊμπαλ στοιχεία (π.χ. άνθος, πουλί, κύμα)τότε αλλάζει το περιεχόμενο του νοηματός του. Αν το συνδυάσεις με π.χ. Δράκο,τότε συμβολίζει μια εσωτερικά παγιωμένη "ιεροσύνη" ,έναν ενδόμυχο μυστικισμό και μια διαρκή ανάγκη για ενδοσκόπηση. Εάν με ένα "ρόδο",τότε έχεις το συμβολισμό της ανιδιοτελούς Αγάπης, της ειλικρινούς φιλανθρωπίας και ενός ευθύ και συνετού χαρακτήρα στον άνθρωπο. Οπότε, εάν τα δεις συγκριτικά όλα αυτά,δεν έχεις κάποιο σύμβολο που φέρνει κακοτυχία ή αναποδιές σε οτιδήποτε πράττεις...Συνεπώς, κάτι άλλο συμβαίνει. Όπως ας πούμε κάποιος να σε..."μάτιασε"! :whistling:

 

Μερικους μηνες μετα συναντησα στο δρομο εναν πλανοδιο, πουλουσε ελαχιστα πραγματα και αναμεσα τους ηταν και ενα βραχιολι απο αλπακα που ειχε χαραγμενα πανω του δυο τετοια στιλετα και ενα σχεδιο σαν σφραγιδα. Φυσικα και το αγορασα και αμεσως αρχισαν τα ατυχηματα το ενα μετα το αλλο. Τοτε συνειδητοποιησα οτι ειχε να κανει με το αγαπημενο μου συμβολο. Δεν μπορουσα να το αφησω να με επηρεαζει αλλο οποτε επρεπε να βρω τροπους να το γυρισω προς οφελως μου ετσι και εγινε. Δυστυχως το βραχιολι μου με εγκαταληψε "ως δια μαγειας" οσο για το tatoo μου το ξαναχτυπησα αρκετα χρονια αργοτερα γιατι ειχε αρχισει να ξεθωριαζει στο ιδιο μαγαζι και παλι εγω το ζωγραφισα μεγαλωνοντας το λιγο.

 

Ελπίζω να του ζήτησες να "προσθέσει" επιπλέον μοτίβα δίπλα το σχέδιο στιλέτου. Θα'ταν πολύ καλύτερα έτσι... :smilewink:

 

Βγαλτε τα συμπερασματα σας λοιπον αν ενα tatoo μπορει να επηρεασει αναλογα με το τι συμβολιζει εστω και εν αγνοια μας...

 

Συμφωνώ με Ουτις, είναι κυρίως ζήτημα αυθυποβολής το ταττοο. Οι Πολυνήσιοι και οι Ταϋλανδοί χτυπούσαν τραϊμπαλ ταττοο σε όλο τους το σώμα σε πολύ-παραδοσιακό στυλ(κ με χρήση φυσικών υλικών!)για λόγους καλοτυχίας, εσωτερικής δύναμης και προστασίας από τις αρνητικές δυνάμεις της Φύσης. Δύσκολη η ζωή των ανθρώπων σε τούτα τα απόμακρα μέρη,άλλωστε...

Εγώ έχω χτυπήσει αρκετά ταττοο σε διάφορα σημεία του σωματός μου. Όλα σε σχέδια δικά μου. Και ασφαλώς εκφράζουν θετικά στοιχεία, όλα τους. Και ασφαλώς...από τότε που τα χτύπησα:ούτε το μετάνιωσα, και καλύτερη ζωή κάνω και γενικά...ευτυχισμένος άνθρωπος έγινα!!!

Και όχι,δε σας λέω εμμέσως: "χτυπάτε ταττοο πάνω σας-τον γιατρό κάνει πέρα-για να ζείτε ευτυχείς!". Απλώς, έτυχε σε μένα. Και για κάθε άνθρωπο το θέμα "κινείται" διαφορετικά...

 

παραδειγματα "ιερου" ταττοο:

 

5787t.jpg

 

889t.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστεύω ακράδαντα οτι οποιαδήποτε εξωγενής επίδραση στο σώμα μας,αλλάζει τις ενέργειες και τις ροές σε αυτό.

 

Για τα σκουλαρίκια: δεν έχω ούτε τρυπημένα αυτιά...πιστεύω πως σίγουρα κάτι θα αλλάξει γιατί θα υπάρχει μια παραπάνω τρύπα στον οργανισμό μου την οποία δεν είχα πριν...

 

Για τα tattoo: πιστεύω πως σίγουρα κάτι αλλάζει από την στιγμή που υπάρχει έντονος συμβολισμός ή απεικόνιση(σταυρός, πεντάγραμμο κτλ). Τα σύμβολα έχουν δύναμη όταν πιστεύουμε σε αυτά. Από την στιγμή που πιστεύεις σε κάτι λοιπόν και αυτό το κάτι βρίσκεται συνέχεια πάνω σου, σίγουρα αλλάζει καταστάσεις και ενέργειες.

 

Δεν έχω tattoo.Σίγουρα όμως αν θα έκανα δεν θα έκανα ένα απλό σύμβολο γιατί είμαι πολύπλοκος άνθρωπος και δεν θα μου αρκούσε.Από το να βαρέσω και άλλα μετά λοιπόν, θα έψαχνα κάποιο το οποίο να είναι απόσταγμα των συνειδητοποιήσεων μου για το επιστητό και το ασυνείδητο, για το τι πραγματικά υπάρχει και το τι όχι.

 

Δεν είμαι ακόμα όμως σε απόλυτη θέση να καταλάβω και να συλλάβω την γενική εικόνα, οπότε δεν έχω ακόμα tattoo..

 

ελπίζω να μην σας κούρασα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκουλαρίκια: δεν έχω ούτε τρυπημένα αυτιά...πιστεύω πως σίγουρα κάτι θα αλλάξει γιατί θα υπάρχει μια παραπάνω τρύπα στον οργανισμό μου την οποία δεν είχα πριν...

 

Πολύ σωστή παρατήρηση! Σε αυτό το θέμα βέβαια, μπορείς να ρωτήσεις για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες ένα βελονιστή ή ένα ρεφλεξολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκουλαρίκια: δεν έχω ούτε τρυπημένα αυτιά...πιστεύω πως σίγουρα κάτι θα αλλάξει γιατί θα υπάρχει μια παραπάνω τρύπα στον οργανισμό μου την οποία δεν είχα πριν...

 

:clapping:

να σαι καλα ρε Υβοννη..

Κ εγω αυτο θα λεω οταν με ρωτανε απο εδω κ περα....! :biggrin2:

(τρυπες δε εχω γιατι το θεωρω βαρβαρο να διαπερναει τα αυτακια μου μια κρυα σιδερενια βεργα, και ναι μικροτερη φοβομουν να κανω )

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

:clapping:

να σαι καλα ρε Υβοννη..

Κ εγω αυτο θα λεω οταν με ρωτανε απο εδω κ περα....! :biggrin2:

(τρυπες δε εχω γιατι το θεωρω βαρβαρο να διαπερναει τα αυτακια μου μια κρυα σιδερενια βεργα, και ναι μικροτερη φοβομουν να κανω )

 

 

 

Δεν είναι θέμα φόβου για μένα πάντως.Σε αυτό είμαι ιδιαίτερα μαζοχίστρια :063laugh:

Είχα τρυπήσει μόνη μου την μύτη, έτσι στην ψύχρα αλλά με το που έβαλα σκουλαρίκι το έβγαλα.Δεν ένιωθα να είμαι εγώ απλά...το σκουλαρίκι ήταν πάνω από εμένα και το έβγαλα...τι να πει κανείς.... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...