Jump to content

Αλλαγή ενέργειας


Recommended Posts

εμ..αν κατάλαβα καλά..η ενέργεια συγχέεται με την ύλη;;γιατί;;

δλδ δυναμική και κινητική ενέργεια δνε υπάρχουν;;;κι αν υπάρχουν αυτές ανάλογα με το μέγεθός τους μεταβάλουν και τον όγκο της ύλης;;; :huh:

2253[/snapback]

 

Εάν μπούμε σ΄ αυτό το θέμα tigerrr, θα κάνει πάρτυ ο Πόρκυ μας! :018bleh:

Προτού λοιπόν καταλάβει τα απλά, ας μην μπούμε στα πιο πολύπλοκα.

Για να σου λύσω όμως προσωρινά την απορία, μεταβάλλουν την ύλη, αλλά όχι τον όγκο της! (ελλειπές το ξέρω, αλλά αν σου πω περισσότερα τώρα, ο Πόρκυ θα με τσακίσει!! :blblbl: )

2262[/snapback]

 

Νεφελη???????? Η Mistictear εκανε την ερωτηση βρε!Για να δω...τι ωρα το εγραψες?μμμμ....Πρωι πρωι...Γρηγορα καφε Νεφ! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

εμ..αν κατάλαβα καλά..η ενέργεια συγχέεται με την ύλη;;γιατί;;

δλδ δυναμική και κινητική ενέργεια δνε υπάρχουν;;;κι αν υπάρχουν αυτές ανάλογα με το μέγεθός τους μεταβάλουν και τον όγκο της ύλης;;; :huh:

2253[/snapback]

 

Εάν μπούμε σ΄ αυτό το θέμα tigerrr, θα κάνει πάρτυ ο Πόρκυ μας! :018bleh:

Προτού λοιπόν καταλάβει τα απλά, ας μην μπούμε στα πιο πολύπλοκα.

Για να σου λύσω όμως προσωρινά την απορία, μεταβάλλουν την ύλη, αλλά όχι τον όγκο της! (ελλειπές το ξέρω, αλλά αν σου πω περισσότερα τώρα, ο Πόρκυ θα με τσακίσει!! :blblbl: )

2262[/snapback]

 

Νεφελη???????? Η Mistictear εκανε την ερωτηση βρε!Για να δω...τι ωρα το εγραψες?μμμμ....Πρωι πρωι...Γρηγορα καφε Νεφ! :018bleh:

2361[/snapback]

:063laugh: ...παρατήρησα κι εγώ το μπλέξιμό της..νεφέληηηη....πώς εισαί τώρααα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ στις παραπάνω προσεγγίσεις.

 

Αυτό που εγώ ξέρω ως ενέργεια είναι η δυνατότητα μιας κατάστασης π.χ. άνθρωπος να παράγει έργο.

.........

Αν ισχύουν αυτά που λέει η Νεφέλη, θα έπρεπε τα άτομα "χαμηλής ενέργειας" (δλδ χαμηλής διάθεσης) να έχουν και λιγότερη ύλη.

2237[/snapback]

 

Ως ορισμο της ενεργειας θα προτιμουσα το "ενεργεια ειναι το μεσο για την παραγωγη οποιουδηποτε εργου..."

 

απ'το παραπανω προκυπτει οτι αν ενα ατομο εχει "χαμηλη ενεργεια" δεν σημαινει οτι θα εχει λιγοτερη υλη, αλλα οτι θα παραγει μικροτερο εργο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι εκφράσεις:

 

- Αρνητική ενέργεια

- Θετική ενέργεια

- Λίγη (χαμηλή) ή πολλή ενέργεια

- Αντιστροφή ενέργειας

2042[/snapback]

 

Κάθε φυσικό σύστημα χαρακτηρίζεται από μία ποσότητα η οποία ονομάζεται ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

Οι μεταβολές τής ποσότητας αυτής είναι μετρήσιμες καί καθορίζουν τήν νέα κατάσταση τού συστήματος σέ κάθε του μεταβολή.

 

Ενέργεια απαιτείται (πχ θέρμανση) ή εκλύεται κατά τήν μεταβολή ενός συστήματος.

 

Εργο από ένα σύστημα παράγεται κατά τήν μεταβολή τής κατάστασής του, μετά τήν εφαρμογή κάποιας Δύναμης στήν μάζα του.

 

Στήν παρούσα ενότητα, θά μπορούσαμε νά δεχθούμε τήν «ποιητική αδεία» χρήση τεχνικών όρων μέ τήν οικεία πλέον ...αμφιλεγόμενη αποτελεσματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Rasputin >> Δε διαφωνούμε, το ίδιο λέμε λίγο έως πολύ με άλλα λόγια. Απλώς το θέμα σηκώνει και παραπέρα προεκτάσεις π.χ. Ειδική Θεωρία Σχετικότητας και ποιος κάθεται να γράψει για ΕΘΣ στις 3 το πρωί;

 

Seirios >> Αυτό το "αμφιλεγόμενη" δεν έπρεπε να μείνει αμφιλεγόμενο, αλλά έμεινε. Η "ποιητική αδεία" βλέπεις.:yeahright:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά συμπέρασμα βγήκε;

 

Κάποιος που έβγαλε κάποιο συμπέρασμα μπορεί να κάνει μια σύνοψη.

 

Είναι η ενέργεια σωστός όρος, και εάν όχι ποίος είναι ο σωστός;

Μια πρώτη προσπάθεια για έναν ορισμό μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...