Jump to content

ΒΡΙΛ


 Share

Recommended Posts

Ξερει κανεις τι ειναι τα Βριλ???

 

Συγκεκριμένα είναι η λεγόμενη "δυναμη Βρυλ". Είναι η ενέργεια που θεωρείται ότι κινεί τα διαστημοπλοια των εξωγήιινων. Κάτι σαν την δική μας βενζίνη!. Όπως γνωρίζουμε για κάθε δράση υπάρχει και αντίδραση. Έτσι η λέξη "explosion" που με την πρόθεση "ex" σημαίνει κάτι προς τα έξω, υπάρχει και η άλλη η λεγόμενη "implosion" που είναι η έκρηξη κατά μέσα, η οποία λένε ότι είναι η μέθοδος με την οποία <<παρασκευάζεται>> "η δύναμη βρυλ"

Link to comment
Share on other sites

Xμ...δεν το είχα ξανακούσει αλλά έψαξα και ιδού τι βρήκα...

Βριλ

Δείτε κι αυτό:"Λόγω της υποχθόνιας φύσης τους, τα βριλ συναντώνται σπανιότατα. Φήμες θέλουν τον Κώστα Σημίτη να είναι βριλ και τις ελιές του προσώπου του να είναι παρενέργειες της επέμβασης αλλαγής χρώματος"

:4_1_210[1]:

Link to comment
Share on other sites

Να τα Vrill:

vrillhv6.gif

Αυτο απ οσο ξερω ειναι γκριζοι εξωγηινοι φιλοι μας (μονο φιλοι δεν ειναι...)

 

Xμ...δεν το είχα ξανακούσει αλλά έψαξα και ιδού τι βρήκα...

 

Βριλ

 

Δείτε κι αυτό:"Λόγω της υποχθόνιας φύσης τους, τα βριλ συναντώνται σπανιότατα. Φήμες θέλουν τον Κώστα Σημίτη να είναι βριλ και τις ελιές του προσώπου του να είναι παρενέργειες της επέμβασης αλλαγής χρώματος"

Ποτε δεν ξερεις.... :clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ σαν δύναμη ΒΡΥΛ ή ΒΡΙΛ την ξέρω. Σχετίζεται άμεσα με την Κοίλη Γη και λέγεται ότι είναι μια υπερφυσική για εμάς δύναμη που έχουν άνθρωποι που ζουν ή έζησαν στο εσωτερικό της γης. Π.χ. κάποιος που θα άντεχε γυμνός σε πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία και θα μπορούσε να περπατάει με υπερβολικά γρήγορη ταχύτητα θα μπορούσε να κατέχει αυτή τη δύναμη ΒΡΙΛ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, ήθελα να το προτείνω το βιβλίο αυτό, αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το έκανα. Λύττον, Η φυλή που θα μας διαδεχτεί. Σωστά.

Συγκεκριμένα, η δύναμη της φυλής που θα μας διαδεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, ήθελα να το προτείνω το βιβλίο αυτό, αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το έκανα. Λύττον, Η φυλή που θα μας διαδεχτεί. Σωστά.

Συγκεκριμένα, η δύναμη της φυλής που θα μας διαδεχτεί.

 

Δεν εχει αποδειχθει ομως. Ολα περι διαδοχης ειναι μονο εικασιες του ανθρωπινου νου...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα... Μα νομίζω πως είναι σαν μυθιστόρημα το βιβλίο αυτό. Δεν το έχω διαβάσει αυτούσιο, το ξέρω από βιβλιογραφική αναφορά κ σχόλια γύρω από αυτό που διάβασα σε άλλο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Εσωγήινοι

Λαθος... Πριν απο αρκετο καιρο ασχοληθηκα με τους ΕΞΩγηινους... Οι γκριζοι οπως προανεφερα εχουν αυτα τα χαρακτηρηστικα μεγαλα αμυγδαλωτα μαυρα ματια... Και ειναι τελειως εχθρικοι στο ανθρωπινο ειδος. Λογος αγνωστος...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα εδώ και κάτι μέρες να παρέμβω σε αυτό το θέμα και τώρα επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω κάποια πράγματα παραπάνω.

 

Καθώς θεωρώ τον εαυτό μου κάπως σχετικό με τα λογοτεχνικά θέματα επιτρέψτε μου κάποιες επιπλέον πληροφορίες?

 

Η λέξη VRIL εμφανίζεται πράγματι για πρώτη φορά στο μυθιστόρημα του Λόρδου Έντουαρντ Τζωρτζ Μπάλγουερ Λύττον, γνωστός ως Lord Lytton, με τίτλο "The Coming Race" (Η Επερχόμενη Φυλή).

 

Ο Λόρδος Λύττον γεννήθηκε στις 25 Μαρτίου του 1803 και πέθανε στις 18 Ιανουαρίου του 1873. Εκτός από διάσημος συγγραφέας της φανταστικής λογοτεχνίας και τιμημένος ιππότης των γραμμάτων της Βικτοριανής Αγγλίας, υπήρξε επίσης κι ένας αφοσιωμένος μυστικιστής, ένας ερευνητής του Παράξενου και της απόκρυφης παράδοσης (πολλοί μελετητές υποστηρίζουν ότι ήταν ο εισηγητής του νέου Ροδοσταυρισμού στην Βρετανία), δάσκαλος πολλών μυστικιστών (όπως του γνωστού Ελιφάς Λεβί), θαυμαστής και καλός φίλος του Τσάρλς Ντίκενς, ενώ με το έργο του φαίνεται να επηρέασε μεγάλες προσωπικότητες της εποχής του (όπως ο συνθέτης Βάγκνερ και αργότερα η αμφιλεγόμενη μυστικίστρια Μαντάμ Μπαβάτσκυ). Τέλος πάντων. Προσθέτω αυτές τις πληροφορίες για να δείξω πως ήταν γενικά μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα, αλλά και για να επιστήσω την προσοχή σε όσους θα ήθελαν να ψάξουν περισσότερα πράγματα γι? αυτόν και το έργο του.

 

 

Λίγα λόγια τώρα για την υπόθεση του "The Coming Race" : γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο, με την επίφαση μιας αληθινής διήγησης, ο αφηγητής μας εξιστορεί πως μια μέρα, μαζί με έναν φίλο του πολιτικό μηχανικό, αποφάσισαν να εξερευνήσουν τις σήραγγες ενός παλαιού ορυχείου. Εκεί, καθώς έχουν φτάσει σε αρκετό βάθος, συναντούν ένα μεγάλο χάσμα, στο οποίο καταδύονται και τελικά ανακαλύπτουν μία φωτισμένη στοά και έναν φαρδύ τεχνητό δρόμο που τους οδηγεί βαθύτερα στα έγκατα της γης. Μετά από μία ατυχή πτώση, ο πολιτικός μηχανικός σκοτώνεται και ο αφηγητής, αφού δεν μπορεί πια να επιστρέψει πίσω, αποφασίζει να εξερευνήσει τα εσωτερικά τοπία.

 

Τελικά, με λίγα λόγια, ανακαλύπτει μια ολόκληρη υπόγεια πολιτεία και μια ολόκληρη υπόγεια κοινωνία παράξενων όντων, τους Βριλ-για (Vril-ya), που κρατούν στα χέρια τους ένα παράξενο ραβδί (Vril-staff), και φαίνεται να ελέγχουν μια παράξενη μορφή ενέργειας, την Δύναμη-Βριλ. Στην συνέχεια, ολόκληρο το βιβλίο αφηγείται το ιστορικό της συνάντησης του πρωταγωνιστή με την υπόγεια κοινωνία των Βριλ, τον τρόπο διάθρωσης και οργάνωσής της, τον τρόπο ζωής τους και τα έθιμά τους.

 

 

Επειδή έγινε αναφορά στη εμφάνιση των Βριλ, αντιγράφω το σχετικό απόσπασμα από το βιβλίο :

 

«Αλλά το πρόσωπο ! Αυτό ήταν που μου είχε εμπνεύσει τόσο δέος και τρόμο. Ήταν το πρόσωπο ενός ανθρώπου, όμως ενός τύπου ανθρώπου τελείως ξεχωριστού από τις γνωστές μας υπάρχουσες φυλές. Η πλησιέστερη περιγραφή που θα μπορούσε να δώσει κανείς για τα χαρακτηριστικά, το περίγραμμα και την έκφρασή του, είναι το πρόσωπο μιας ανάγλυφης Σφίγγας, τόσο συμμετρικό στην ήρεμη, διανοούμενη, μυστηριώδη ομορφιά του. Το χρώμα του ήταν παράξενο και ιδιόμορφο, περισσότερο έμοιαζε με εκείνο των ερυθρόδερμων παρά με κάποια άλλη ποικιλία του είδους μας, αλλά παρόλα αυτά ήταν διαφορετικό από αυτούς, είχε μια πλουσιότερη και απαλή απόχρωση, με μεγάλα μαύρα μάτια, βαθύ και λαμπερό βλέμμα, και τοξοειδή φρύδια σαν ένα ημικύκλιο. Το πρόσωπο ήταν άτριχο, αλλά ένα ακατονόμαστο στοιχείο στο παρουσιαστικό του, παρόλη την ήρεμη έκφραση, παρόλα τα όμορφα χαρακτηριστικά, ξεσήκωνε ένα ένστικτο κινδύνου, όπως εκείνου που ξεσηκώνει η θέα μιας τίγρης ή ενός ερπετού? Καθώς με πλησίασε, με έπιασε σύγκρυο?»

 

 

Τελικά δεν είμαι σίγουρος αν ο Λύττον είναι αυτός που μίλησε για πρώτη φορά για έναν άλλον κόσμο στο εσωτερικό της γης και για μια άλλη φυλή που κατοικεί εκεί (βλέπε Κούφια Γη και εσωγήινοι), αλλά σίγουρα αυτό το έργο εντάσσεται στην όλη μυθολογία γύρω από αυτό το θέμα, άσκησε μία ακαταμάχητη γοητεία στους μεταγενέστερους, και συνδέθηκε με διάφορους τρόπους με άλλες νέο-μυθολογίες (UFO, Ναζί, κ.οκ.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...