Jump to content

Άνδρας & Γυναίκα


Recommended Posts

Τωρα αν μιλαμε για πολυ χλιαρες σχεσεις αλλαζουν τα πραγματα φυσικα.

 

Αν μιλαμε για χλιαρες σχεσεις τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να παραμεινεις φιλος με τον αλλο, λες ενα "αντιο" και ο καθενας συνεχιζει τη ζωη του. Φιλους αξιζει να κρατας τους ανθρωπους που και μετα το περας της σχεσης, εξακολουθεις να σεβεσαι και να αγαπας, με μια αγαπη ωστοσο πιο αδελφικη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φιλους αξιζει να κρατας τους ανθρωπους που και μετα το περας της σχεσης, εξακολουθεις να σεβεσαι και να αγαπας, με μια αγαπη ωστοσο πιο αδελφικη!!!

ναι συμφωνω..

Ωστοσο ενας τετοιος ανθρωπος(που σεβεσαι, εκτιμας και αγαπαας) αν δεν σε εκανε ποτε να τρεμεις απο ερωτα, η σχεση μαζι του χαρακτηριζεται χλιαρη.

Link to comment
Share on other sites

γιατι σιγουρα θα μεσολαβησει το ερωτικο στοιχειο,

 

Όχιι, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μεσολαβήσει ερωτικό στοιχείο...

Τελικά μάλλον είναι θέμα ανθρώπων και περιπτώσεων. Στις δικές μου φιλικές σχέσεις δε μεσολάβησε κανένα ερωτικό στοιχείο, και είναι στενότατες και όχι χλιαρές.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε πιστεύετε στην φιλία μεταξύ ενός ανδρός και μιας γυναίκας; Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει. Πάντα ένας από τους δύο κάποτε θα το "κοιτάξει" διαφορετικά είτε κρυφά είτε ανοιχτά. Μπορεί να υπαρξει φιλία τους μόνο θεωρητικά, πρακτικά ~No way~.

 

Υ.Γ:Σαφώς μάλλον και να υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά η εξαίρεση δεν κάνει τον κανόνα.

Είναι τρομερά ισοπεδωτικό και αφελές να βγάζουμε τέτοια γενικά συμπεράσματα (να "τσουβαλιάζουμε") για ένα τόσο δυναμικό και πολυσύνθετο θέμα όπως οι ανθρώπινες σχέσεις!

Τί πάει να πει "κανόνας" και "εξαίρεση"? Η ανθρώπινη συμπεριφορά και ψυχολογία είναι ένα τεράστιο θέμα ώστε να μπορείς τόσο εύκολα να φτιάξεις "κανόνες" και "εξαιρέσεις" που θα τους χαρακτηρίζουν.

 

Τώρα, για μένα μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας, και πέρα από "λεπτομέρειες" περί χλιαρών σχέσεων, ελπίδων κτλ που προαναφέρθηκαν, νομίζω ότι μας διέφυγε ένα σημαντικό στοιχείο: Η εμφάνιση και ο χαρακτήρας των ανθρώπων. Είναι οι δύο πιο καίριες μεταβλητές!

Γιατί ένας άνθρωπος μπορεί να έλκεται με ένα από τα δύο, με κανένα ή και με τα δύο. Και με βάση αυτά τα κριτήρια και τους συνδυασμούς τους μπορεί να διαμορφώνει και τις σχέσεις του - φιλικές και ερωτικές.

Είναι ευνόητο ότι δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους ερωτικά, όπως δεν ταιριάζουμε και όλοι με όλους φιλικά. Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομερά ισοπεδωτικό και αφελές να βγάζουμε τέτοια γενικά συμπεράσματα (να "τσουβαλιάζουμε") για ένα τόσο δυναμικό και πολυσύνθετο θέμα όπως οι ανθρώπινες σχέσεις!

Τί πάει να πει "κανόνας" και "εξαίρεση"? Η ανθρώπινη συμπεριφορά και ψυχολογία είναι ένα τεράστιο θέμα ώστε να μπορείς τόσο εύκολα να φτιάξεις "κανόνες" και "εξαιρέσεις" που θα τους χαρακτηρίζουν.

 

 

Συμφωνώ.

 

Και απαντώ σε αυτά που τέθηκαν πιο πάνω από τα κορίτσια.

 

Μπορεί να υπάρξει φιλία μετά από ένα δεσμό; Εξαρτάται από την σχέση. Σε μία σχέση όπου το μοναδικό στοιχείο ήταν το σεξουαλικό, οπωσδήποτε όχι. Τελειώνει αυτό και αντίο.

 

Σε μια σχέση όπου τα θεμελιώδη στοιχεία είναι η αλληλοεκτίμηση και ο αλληλοσεβασμός σαφώς και γίνεται. Με άλλα λόγια, το άτομο δεν ακυρώνεται με το τέλος της σεξουαλικής έλξης. Αλίμονο αν ήταν έτσι... Με αυτό δεν εννοώ ότι θεωρώ φυσιολογικό να γίνεις κολλητή με τον πρώην σου αλλά, όπως και να το κάνεις, οι ανθρώπινες σχέσεις μεταβάλλονται και εξελίσσονται γιατί όταν δεν εξελίσσονται τελματώνουν και πεθαίνουν.

 

Προσωπικά, έχω διατηρήσει πολύ καλές σχέσεις με τους δυνατότερους δεσμούς που είχα (πλην ενός).

 

 

Για την φιλία ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα απάντησα παραπάνω. Εμπεριστατωμένα, έχω αδελφικούς φίλους από την ηλικία των 12.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να υπάρξει φιλία και μόνο φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκα. Προσωπικά έχω πολλές γυναίκες φίλες και μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν τις βλέπω όλες με διαφορετικό μάτι (πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις). :whistling:

 

Αλλά είναι πολύ χρήσιμο να έχεις φίλους του αντίθετου φύλλου γιατί μπορούν να σου δώσουν χρήσιμες συμβουλές που μπορεί να μην σου δώσει ένας φίλος του ίδιου φύλλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κι εγω πιστευω οτι υπο προυποθεσεις υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρων και γυναικων αλλα υπαρχει, δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα. Οταν περασει ο ερωτας και η σχεση τελειωσει, γιατι σιγουρα θα μεσολαβησει το ερωτικο στοιχειο, τοτε μπορουν να μεινουν φιλοι. Τουλαχιστον με τις δικες μου σχεσεις αυτο παντα επιδιωκα, επειδη οντως μεχρι τωρα δεν εχω συναντησει ουτε εναν αντρα που με ειδε εξ αρχης ως φιλη, μαλλον εχει να κανει με την εμφανιση αυτο, φροντιζα παντα τουλαχιστον οταν τελειωνε η σχεση να μην υπαρχουν κακιες και σιγα σιγα γινομαστε φιλαρακια. Και ευτυχως το εχω πετυχει!!!

 

Λοιπόν,εξαρτάται από τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου. Υπάρχουν άνθρωποι αυτάρκεις, λιτοί, ήπιοι που αγαπάνε όλους και "όλον τον κόσμο"που λένε! Το'χουν μέσα τους, αυτο- πως να το κάνουμε! Δεν φωνάσκουν ασυστόλως, δεν υβρίζουν, ακούν και συζητάνε ήπια αλλά σοβαρά. Άλλοι όμως, δεν...είναι μνησίκακοι, θέλουν να τα'χουν όλα για τη πάρτη τους, φθονούν συχνά-πυκνά και γενικώς "χαλάνε" τον κόσμο παντοιοτρόπως -δύσκολα κάνεις ουσιαστική και επικοδομητική συζήτηση μαζί τους: από ένα σημείο και μετά, δεν "μπορείς άλλο μαζί" τους και τελικά εύχεσαι να μην...ξανασυναντηθείτε.

Αν GIOULY μας, όντως έτσι πας με το ζήτημα αυτό, τότε...πως να το πούμε βρε παιδί μου: φαινόμενο είσαι! Τυχερή-ος όποια/οιος σε έχει φίλη... :clapping: :cheerful:

 

Αλλά δεν θα πω άλλα. Για μένα έχουν πει πως,αν ανοίξω το στόμα μου,και λίγα να πω, "είμαι ανοιχτό βιβλίο" και έτσι εύκολα καταλαβαίνουν τι παίζει με μένα και...δεν θέλω αυτόοοοοοοοοοο :015annoyed::whistling: Νιώθω κομματάκι άβολα :019blush::offtopic:

 

Με αυτό διαφωνώ καθέτως. Θεωρώ εντελώς.. "χαζό", ενέφικτο να είναι ένα παλιό ζευγάρι να είναι νυν φίλοι. Μπορεί στα λόγια να είναι, αλλά δε πιστεύω ότι έχει πάψει κάποιος από τους δύο να ελπίζει..

 

Τα ίδια λένε και γνωστοί μου! "Μα πως τη βλέπεις πάλι εκείνη,που σου'κανε τη ζωή πατίνι-μόλις δεν χωρίσατε; Δεν σε κάνει να υποφέρεις πια;" μου κάνουν και εγώ να τους κοιτώ με απορία...Πρέπει τελικά ή δεν πρέπει να τις βλέπω,τις πρώην μου...? Τς τς τς παλιάνθρωπος έγινα -θα μου πείτε... :018bleh: :laugh2:

 

Και εγώ "ελπίζω" χαχαχαχα... :lol::lol:^_^ Αλλά αυτό το κακό έχουμε εμείς οι του κόσμου αρσενικοί: 2 κεφάλια. Κουϊζ αφελούς: Ποιο από τα 2 κεφάλια διαφεντεύει την αρσενική ύπαρξη; Όχι, δεν κάνω την ερώτηση αυτή στον κ. Άμλετ διότι δεν θα το καταφέρει (εκτός κι αν πρόκειται για ανθρώπινο σκελετό ή μονό Κρανίο!) ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει.. δεν ειναι κακο να υπαρχει κ λιγο φλερτ.. :P

Ουτε αυτο αναιρει την φιλια...

ετσι να περναει κ η ωρα... :P

 

Έτσι μπράβο!!! Φλερτ & Σούπερ-Μπυροκατάνυξη!!!!

Να μετοικήσουμε στη χώρα των Βίγκινγκς!!! :clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο..

 

Είναι στην φύση του ανθρώπου να φλερτάρει με το αντίθετο φύλο και είναι λογικό ακόμα και όταν μεγαλώνεις με κάποιον άνθρωπο αντίθετου φύλου , να έχεις πάντα ενα "κλικ" έστω και ενδόμυχα που να εκκρίνει ερωτικές ορμόνες. Απλά σε περιπτώσεις που υπάρχει η συγκεκριμένη φιλία , η λογική και η σκέψη υπερτερεί ενστίκτου.

 

Για φιλία ας θυμόμαστε πως σαν αναφορά-παράδειγμα έχουμε Δάμων και Φειδία και οχι Δάμων Περσεφόνη ή κάτι αντίστοιχο.

 

Δεν είναι σπάνιο πάντως να υπάρχει σχέση πλατωνική μεταξύ των δύο φύλων , ειδικά απο την στιγμή που υπάρχει χρόνια εμπιστοσύνη μεταξύ των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομερά ισοπεδωτικό και αφελές να βγάζουμε τέτοια γενικά συμπεράσματα (να "τσουβαλιάζουμε") για ένα τόσο δυναμικό και πολυσύνθετο θέμα όπως οι ανθρώπινες σχέσεις!

Ώπα οκ χαλαρουίτα! "Ισοπεδωτικό".. Απαντάμε με βάση της εμπειρίες μας, δεν βγάζουμε συμπεράσματα ούτε πιστεύω ότι σκοπός είναι αυτός. Απλή συζήτηση γίνεται, όχι να γίνουμε απόλυτοι για κάτι. Και αν δε συζητήσουμε εμείς για τις ανθρώπινες σχέσεις ποιοι θα το συζητήσουν, μόνο οι ψυχολόγοι/κοινωνιολόγοι έχουν το δικαίωμα;

Link to comment
Share on other sites

Aναλόγως από την ηλικία γνωριμίας και από το πόσο "πονηρό" είναι το μυαλό του καθενός. Για παράδειγμα εμένα ο καλύτερός μου φίλος είναι άντρας. Γνωριζόμαστε από δημοτικό, μεγαλώσαμε μαζί ουσιαστικά. Δε με έχει δει ποτέ πονηρά, δε τον έχω δει ποτέ πονηρά. Και περισσότερο με έχει στηρίξει αυτός παρά οι "φίλες" μου.

 

 

Με αυτό διαφωνώ καθέτως. Θεωρώ εντελώς.. "χαζό", ενέφικτο να είναι ένα παλιό ζευγάρι να είναι νυν φίλοι. Μπορεί στα λόγια να είναι, αλλά δε πιστεύω ότι έχει πάψει κάποιος από τους δύο να ελπίζει..

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω!

Μάλιστα για το δεύτερο από μία φίλη μου που έγινε με τον πρώην της φίλοι,και τελικά αυτός της έκανε τρικλοποδιές στην καινούργια της σχέση και γίναν όλοι μαλλιά κουβάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα για το δεύτερο από μία φίλη μου που έγινε με τον πρώην της φίλοι,και τελικά αυτός της έκανε τρικλοποδιές στην καινούργια της σχέση και γίναν όλοι μαλλιά κουβάρια!!!

 

...η μνησικακία που έλεγα παραπάνω.

 

ε, είπαμε!!! ΔΕΝ είμαστε όλοι έτσι. Εξαρτάται. Στο να πέσεις πάνω σε πρώην σου, που δεν θα σου φερθεί πάλι σ :censored: α,δεν θα συμπεριφέρεται μνησίκακα σέ σένα + άλλους, αυτό είναι που λέμε ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ! Θέμα ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ και ΤΥΧΗΣ όλα...

ΟΚ οι περισσότεροι είναι του (-) επιπέδου,δεν βάζουν μυαλό, κυριεύονται περισσότερο από τα πάθη παρά από τη λογική, απαξιώνουν όλους και τα πάντα,κ.τ.λ. κ.τ.λ. τι να κάνουμε...Δύσκολα τα βγάζεις πέρα. Αλλά ΠΑΝΤΑ υπάρχουν οι καλοί, οι με κατανόηση άνθρωποι. Αν που πείτε "με το κλεφτοφάναρο τους ψάχνεις", όντως έτσι είναι... :blink: :headb:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...