Jump to content

Άνδρας & Γυναίκα


Recommended Posts

για χωρισμενα ζευγαρια και πρωην σχεσεις και μενα μου φαινεται δυσκολη η φιλια

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

προσωπικα εχω 2-3 καλους φιλους αλλα περισσοτερες φιλες. οποτε πιστευω πως υπαρχει φιλια μεταξυ των δυο φυλων αν και στην παρεα μου πεφτει πολυ φλερτ

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω 2-3 καλους φιλους αλλα περισσοτερες φιλες. οποτε πιστευω πως υπαρχει φιλια μεταξυ των δυο φυλων αν και στην παρεα μου πεφτει πολυ φλερτ

 

¨Αμα ισχύει κιόλας αυτό που βλέπεις καλώς, αλλά αν απλά τυχαίνει με κάποιον από την παρέα να ταιριάζεις λίγο περισσότερο ως χαρακτήρας και οι άλλοι να ισχυρίζονται ότι του μιλάς γιατί τον γουστάρεις, είναι ενοχλητικό!! :015annoyed:

Μιλάω εκ πείρας δυστυχώς :(

 

Συγνώμη δεν θύμωσα μαζί σου απλά μου θύμισε το παραπάνω και το πρόβλημα είναι ότι εκτός από την καζούρα το παιδί φέρεται κάπως γιατί μάλλον το πίστεψε και η κοπέλα του είναι πολύ ζηλιάρα!!

 

Αλλά αφού πίστεψε στις κακοήθειες σημαίνει ότι δεν ήταν και πολύ καλός φίλος τελικά!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

¨Αμα ισχύει κιόλας αυτό που βλέπεις καλώς, αλλά αν απλά τυχαίνει με κάποιον από την παρέα να ταιριάζεις λίγο περισσότερο ως χαρακτήρας και οι άλλοι να ισχυρίζονται ότι του μιλάς γιατί τον γουστάρεις, είναι ενοχλητικό!! :015annoyed:

Μιλάω εκ πείρας δυστυχώς :(

 

Συγνώμη δεν θύμωσα μαζί σου απλά μου θύμισε το παραπάνω και το πρόβλημα είναι ότι εκτός από την καζούρα το παιδί φέρεται κάπως γιατί μάλλον το πίστεψε και η κοπέλα του είναι πολύ ζηλιάρα!!

 

Αλλά αφού πίστεψε στις κακοήθειες σημαίνει ότι δεν ήταν και πολύ καλός φίλος τελικά!! :unsure:

 

 

καταλαβαίνω μου έχει συμβεί (με κοπέλα)

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι άντρες σου συμπαραστέκονται και σου λένε την αλήθεια, πολύ περισσότερο από μια γυναίκα. Πάντως το να σε γουστάρει ένας φίλος σου, ή να γουστάρεις εσύ έναν, δεν το βρίσκω κακό. Ίσα-ίσα που αν είναι και καλό το κρεββάτι :oops: , υπάρχουν πολύ σοβαρές προϋποθέσεις για μία πολύ-πολύ σοβαρή σχέση. Στην τελική αυτό είναι που μένει στο ζευγάρι μετά από πολλά χρόνια σχέσης. Η φιλία. Πρώτα είσαι φίλος - σύντροφος και μετά όλα τα άλλα (σε απόσταση τόση που τα βλέπεις με το τηλεσκόπιο!).

ΥΓ. Μιλάω εκ πείρας! Από κοριτσούδι με τον ίδιο άντρα!!!

ΥΓ2. Μάτζικα Ντε Σπελ, άσε τους κακοήθεις να τρώγωνται! Στις ωο... :censored: τέτοιες σου!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει φιλία και αν αυτή είναι δυνατή ακόμα και φλερτ της μιας μεριάς ξεπερνιούνται με το χρόνο.

Δεν πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να έχει δίκιο ή άδικο σε αυτή την ερώτηση. Πιστεύω ότι το αν μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ των 2 φύλων είναι θέμα προσωπικοτήτων.

 

Νομίζω πως καλύτερα θα ήταν σαν δημοψήφισμα αυτό το topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρες...

 

Ήταν κάποτε ένα κορίτσι και ένα αγόρι που πήγαιναν στο ίδιο δημοτικό σχολείο....

Όταν γνωρίστηκαν ήταν μόλις 8 χρόνων...παίζανε κάθε μέρα κυνηγητό, κρυφτό, αγαλματάκια ακούνητα κ.ο.κ.....και τα χρόνια περνούσαν....

Πήγανε γυμνάσιο...εκεί τα πράγματα άλλαξαν για όλους και για εκείνους. Είχανε "μεγαλώσει" οπότε τώρα πια πηγαίνανε βόλτα παρέα συζητούσαν για "έρωτες", για τα μαθήματα, για τις κοπάνες κ.ο.κ.

Το αγόρι και το κορίτσι δεν ήταν στο ίδιο τμήμα πλέον (λόγω γυμνασίου) αλλά σε κάθε διάλειμα ήταν παρέα, μετά το σχολείο άραζαν μαζί (όχι οι δυο τους απαραίτητα) και βγαίνανε και για καφέ μαζί...

 

Έκαναν "πλάτες" ο ένας στον άλλον για τα πάντα...για τα μαθήματα, για τις σχέσεις, για τους "φίλους"///

 

Και κάπως έτσι τελείωσε και το γυμνάσιο....

Το καλοκαίρι δεν έχασαν επαφή και βγαίνανε για καφέ είτε οι δυό τους είτε με παρέα, είτε και τετράδα με τους συντρόφους τους...

 

Να που φτάσαμε στο λύκειο....Θεέ μου!!!!!!Πρώτη μέρα σήκωσαν το κορίτσι να πει προσευχή!!! Το αγόρι από κάτω κοίταγε και χαμογελούσε, έκαν γκριμάτσες στο κορίτσι και εκείνο φυσικά έσκασε στα γέλια με αποτέλεσμα να πάρουν και οι δύο διήμερη αποβολή! Τι τέλεια!Δύο μέρες για μπάνιο στη θάλασσα, τα δύο φιλαράκια! Τέλεια, τέλεια, τέλεια...

 

Κοπάνες, έρωτες, πλάκες, εκδρομές, στο ίδιο θρανίο πλέον στο φροντιστήριο...όλα ήταν τέλεια...είναι πανέμορφο να ξέρεις ότι υπάρχει ένας άνθρωπος, πέρα από την οικογένειά σου που ότι μα ότι και να γίνει είναι δίπλα σου, αγνά και με απεριόριστη αγάπη...Αυτό το είχαν το κορίτσι και το αγόρι...

 

Όταν το κορίτσι ήτανλυπημένο το αγόρι έτρεχε να βοηθήσει να συμβουλέψει να είναι δίπλα του, αντίστοιχα το ίδιο και το κορίτσι....

 

 

Πάει και το Λύκειο....Πόσο γρήγορα περνάει ο χρόνος...

 

Το κορίτσι με την οικογένειά του μετακομίζουν σε άλλη περιοχή....

 

Το αγόρι πάει φαντάρος

 

Σπουδές...

Τέλεια! Βγαίνανε σχεδόν κάθε μέρα, μιλούσαν στο τηλέφωνο για τις σπουδές, για τα ερωτικά, για τη ζωή.....

 

Πάνε και οι σπουδές...τρέχουν τα χρόνια!

 

Τώρα η ζωή απλώνεται μπροστά τους και εκείνοι τη ζούνε διαφορετικά....όμως ότι και να κάνουν, ότι και να συμβαίνει εκείνοι είναι μαζί...κάποιες φορές (πιο σπάνια πλέον λόγω υποχρεώσεων, δουλειάς, ερωτικών) πάνε οι δυο τους για καφεδάκι και τα λένε...κάποιες φορές από το τηλέφωνο ώρες ατελείωτες .. "ρε συ μου είπε αυτό...", "ναι αλλά δε το αισθάνομαι", συμβουλές χιλιάδες, συζητήσεις άφθονες και πάντα μα πάντα αγνή ανεξίτηλη αγάπη...!

 

Περνάει περίπου ένας χρόνος όπου δεν έχουν βρεθεί..δεν έχει καμία σημασία όμως γιατί όσες φορές μίλησαν στο τηλέφωνο ήταν τέλειες...ένιωθαν το δέσιμο και αυτό αρκούσε, άλλωστε φιλία δε σημαίνει "βρισκόμαστε κάθε μέρα" ή απαραίτητα κάνουμε κολλητή παρέα..η φιλία είναι κάτι πιο ουσιαστικό, πιο δυνατό...

 

Καταφέρνουν τελικά και κανονίζουν να βρεθούνε, οι δυό τους, πάνε για καφέ στο Κεφαλάρι...ετών 26 και οι δύο... Τα λένε, μιλάνε για τα προσωπικά τους, έχουν και οι δύο ζήσει έναν χρόνο άσχημο, περίεργο.

Το αγόρι σηκώνεται να πάει στην τουαλέτα και το κορίτσι πιάνει τον εαυτό του να τον κοιτάζει! Και? Σιγά 18 χρόνια τον κοιτάζει... όχι όχι, αυτό είναι κάτι "διαφορετικό", ένα μικρό "τσικ" διαφορετικό!Μπα η φαντασία της είναι, το προσπερνάει...

 

Γυρνάει το αγόρι από την τουαλέτα και με τη σειρά του το κορίτσι σηκώνεται να πάει και αυτό... το αγόρι πιάνει τον εαυτό του να την κοιτάζει! Και? Σιγά 18 χρόνια την κοιτάζει... όχι όχι, αυτό είναι κάτι "διαφορετικό", ένα μικρό "τσικ" διαφορετικό!Μπα η φαντασία του είναι, το προσπερνάει...

 

Μετά από κάποιες ώρες το αγόρι γυρνάει σπίτι το κορίτσι...Φιλιούνται σταυρωτά και με μια φωνή λένε "φρόντισε τώρα να σε ξαναδω στην επόμενη ολυμπιάδα"

 

Καθώς το κορίτσι βγάινει από το αυτοκίνητο το ξανανιώθει το "τσικ", το ίδιο και το αγόρι...

 

Γυρνάει ο καθένας σπίτι του...νιώθουν περίεργα, ξένα...δεν ξέρουν τι είναι αυτό που νιώθουν, γιατί αν υπήρχε ένας άνθρωπος στον πλανήτη που και οι δύο θα ορκίζονται ότι είναι φίλος και μόνο ήταν εκείνοι μεταξύ τους...

 

Βγαίνουν το ίδιο Σάββατο...πάνε σε club...με μεγάλη παρέα....τα πράγματα είναθι ξεκάθαρα ερωτικά!Χωρίς κανένας από τους δύο να κάνει το οτιδήποτε φυσικά...απλά πλανάται ερωτισμός στον αέρα...και οι δύο προσπαθούν να το προσπεράσουν, όπως προσπερνάμε έναν ήχο που ακούμε στην απόλυτη ησυχία λέγοντας στον εαυτό μας "μπααα η φαντασία μου είναι"...

 

Και όμως αυτό συνήθως δεν κρατάει πολύ....μέσα σε λίγες βδομάδες είναι μαζί, ζευγάρι, είναι περίεργα τα πράγματα, δύσκολο να το συνειδητοποιήσουν αυτό το "ερωτικό", αντικρούονται τα συναισθήματα!Και χωρίζουν....

 

Περνάει το καλοκαίρι και κανένας από τους δύο (παρόλο που δεν κάτσανε "φρόνιμοι") δεν μπορεί να βγάλει τον άλλον από το μυαλό του...

 

Κανονίζουν να βρεθούνε "φιλικά" γιατί, "μου έλειψες ρε χαζό" και όμως καθώς πίνανε το ποτό τους και λέγανε τα νέα τους, χαβαλεδιάζανε και ζούσαν το απόλυτο "φιλικό" κλίμα...άντε πάλι αυτό το "τσικ"!Μόνο που τώρα ήταν ξεκάθαρο, έκανε μπαμ, το νιώθανε και οι δύο σε όλο τους το σώμα και βαθιά μεσα στην ψυχή τους!Ήταν ερωτευμένοι και τίποτα δε μπορούσε να τους κρατήσει μακριά! Κάθε δευτερόλεπτο της συνάντησης αυτής ούρλιαζε "σε αγαπω"! Στον καναπέ που κάθονταν και πίνανε το ποτάκι τους το μόνο που χρειάστηκε για να το ξανασυνειδητοποιήσουν και οι δύο ήταν ένα "άλλαγμα" ποδιού...Το κορίτσι πιάστηκε και άλλξε πόδι στο σταυροπόδι ακουμπώντας καταλάθος το πόδι του αγοριού....

 

Και έφυγαν από το μπαράκι και έκατσαν στο αυτοκίνητο μέχρι το πρωί και μιλούσαν, μιλούσαν για τα πάντα εκτός από εκείνους τους δύο...αυτό δε χρειαζόταν να το πουν, σε κάθε άσχετη τους πρόταση ξεπρόβαλε ανάμεσα από τις λέξεις, το βλέμα, την όλη ενέργεια.Ναι ήταν πολύ ερωτευμένοι!

 

Το αποδέκτηκαν

Αποφάσισαν να το ζήσουν, να πετάξουν μαζί....

Το έκαναν για 9 μήνες, θεε μου οι ομορφότετοι 9 μήνες της μέχρι τώρα ζωής τους...

 

Και απλά επειδή μάλλον όλα τα ωραία τελειώνουν, αυτή η σ΄χεση τελείωσε....

 

Και επειδή το θέμα εδώ δεν είναι πώς τελείωσε αλλά η ουσία έχω να πω ένα πράγμα

 

Ακόμα αγαπιούνται και νοσταλγούν ο ένας τον άλλον...Τους εύχομαι να βρουν τη δύναμη και τα κότσια να το αποδεκτούν και να ξαναείναι μαζί... :smilewink:

 

 

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Μ'έχει φάει η περιέργεια να μας πεις πως τελείωσε! :P

 

 

Speedy μου τελείωσε εντελώς χαζά, ακόμα πιο χαζά και από όταν ξεκίνησε...απλά μερικές φορές τα συναισθήματα είναι τόσο δυνατά και έντονα που τα νομίζουμε ξένα...τότε είναι που ένας από τους δύο φοβάται και προτιμά να φύγει...

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι αναλογα την ηλικία γνωριμίας και το μυαλο οπως ειπε και η sabrina!

 

εγω προσωπικά αρχιζω και συνειδητοποιώ οτι ακόμα και τις κολλητές μου μπορει κάποια φορα να τις δω ερωτικά....πια.

 

Αρα δεν ξέρω τι να πω....πάντως βλέπω σε άλλους οτι υπάρχει.Τώρα αν βλέπω αλλα και αλλα σκέφτονται δεν το γνωρίζω :)

 

δυσκολο θεμα και πολυ υποκειμενικό,δε νομίζω οτι υπάρχει μία απάντηση και τελος..εχει προυποθεσεις σίγουρα

 

να τονίσω παραπάνω οτι οι σκέψεις αυτές μου βγαίνουν τελευταια..αρα παιζει ρολο η ηλικια :)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μη λες ποτέ....

Μπορεί να είστε κολλητοί με άτομο του αντίθετου φύλλου και ποτέ να μην γίνει ούτε ένα μικρό "τσικ" που να παραπεμπει σε κάτι ερωτικό, μπορεί όμως και να γίνει....

 

Ανάλογα τις καταστάσεις, τη φάση που είναι ο καθένας και το πως βλέπει τα πράγματα κάποιος

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι άντρες σου συμπαραστέκονται και σου λένε την αλήθεια, πολύ περισσότερο από μια γυναίκα.

 

Ε-Ε-Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ!

Μια σταράτη και λογική άποψη από μια...γυναίκα! Επιτέλους!!!

(ξεφύσησα...)

ΘΕΚΝΣ κορίτσι...!

 

Πάντως το να σε γουστάρει ένας φίλος σου, ή να γουστάρεις εσύ έναν, δεν το βρίσκω κακό.

 

Το νούμ.κινητού σου και γρήγορα!!!!... :019blush:

 

Ίσα-ίσα που αν είναι και καλό το κρεββάτι :oops: , υπάρχουν πολύ σοβαρές προϋποθέσεις για μία πολύ-πολύ σοβαρή σχέση.

 

...και τη διεύθυνση της οικίας σου ΓΡΗΓΟΡΑ!!! (θα'ρθω - μέσα από το μπαλκόνι...) :063laugh:

 

Στην τελική αυτό είναι που μένει στο ζευγάρι μετά από πολλά χρόνια σχέσης. Η φιλία. Πρώτα είσαι φίλος - σύντροφος και μετά όλα τα άλλα (σε απόσταση τόση που τα βλέπεις με το τηλεσκόπιο!).

 

Ο.Κ. Αυτά είναι 50-50, συνήθως...Εξαρτάται...

 

ΥΓ. Μιλάω εκ πείρας! Από κοριτσούδι με τον ίδιο άντρα!!!

 

Όοοπα!!! Τι έχουν να πουν τώρα εκείνες οι ..."συλλέκτριες"??? :whistling:

 

ΥΓ2. Μάτζικα Ντε Σπελ, άσε τους κακοήθεις να τρώγωνται! Στις ωο... :censored: τέτοιες σου!

 

λολ χαχαχαχ...

Link to comment
Share on other sites

έλα μου ντε, ρωτας κιόλας;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Η φιλία είναι ο έρωτας χωρίς τα φτερά του. (ΒΥΡΩΝ)

Όταν συναντιούνται τέτοιες δυνάμεις, τα πάντα είναι δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...