Jump to content

Ελευθερία


giwrgos
 Share

Recommended Posts

Η ελευθερία,πνευματική ή σωματική απο ποιους παράγοντες κατά τν γνωμη σας εξαρτάται; Η δημοκρατία φέρνει ελευθερία; Τι σημαίνει τελος πάντων ελευθερία; :)

Link to comment
Share on other sites

Η ελευθερία,πνευματική ή σωματική απο ποιους παράγοντες κατά τν γνωμη σας εξαρτάται; Η δημοκρατία φέρνει ελευθερία; Τι σημαίνει τελος πάντων ελευθερία; :)

 

" Δέν ελπίζω τίποτα

 

Δέν φοβάμαι τίποτα

 

Είμαι 'λέφτερος! "

Νίκος Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

ελευθερια- η απουσία περιορισμού, η ιδιότητα ή η κατάσταση εκείνου που δεν εμποδίζεται ή δε δεσμεύεται από κανέναν εξωτερικό ή εσωτερικό παράγοντα

 

δημοκρατια- πολιτικό σύστημα που στηρίζεται στην αρχή της λαϊκής κυριαρχίας και που λειτουργεί με βάση τη βούληση της πλειοψηφίας των πολιτών

 

απο μια προχειρη ματια που εριξα σε ενα λεξικο...μπορεις πιστευω να βγαλεις και τα δικα σου συμπερασματα τοσο για τον εαυτο σου οσο και για τους γυρω σου.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

ελευθερια- η απουσία περιορισμού, η ιδιότητα ή η κατάσταση εκείνου που δεν εμποδίζεται ή δε δεσμεύεται από κανέναν εξωτερικό ή εσωτερικό παράγοντα

....

Εγώ πάλι επιμένω να ισχυρίζομαι ότι αν αναλύσει κανείς τη λέξη "Ελευθερία" θα δει ότι εμπεριέχει περιορισμούς ("από εξωτερικούς και εσωτερικούς παράγοντες") και ότι δεν εμπεριέχει τα λογικά ερωτηματικά ή τα παράδοξα που προβάλλουν με την κοινώς εννοούμενη έννοια που δίνουν τα λεξικά.

Η ιστορία της κουβέντας για ΚΩΔΙΞ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...ic=2845&hl= προσφέρει κάποιες ιδέες (αν και στην πράξη τα πράγματα δεν είναι τόσο περίπλοκα)

Link to comment
Share on other sites

Η δημοκρατία φέρνει ελευθερία;

Η...δημοκρατία φέρνει ελευθερία με.. περιορισμούς!

 

Από τη στιγμή που έχουμε επιλέξει και ζούμε σε κοινωνίες, έχουμε αυτομάτως περιορίσει και τις ελευθερίες μας.

Ελεύθερος για εμένα είναι να μην έχεις ανάγκη κανέναν, να μη σε έχει ανάγκη κανένας.

 

..Θα πάω να γίνω κατσίκα να βόσκω και να τρέχω στις ραχούλες..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

..Θα πάω να γίνω κατσίκα να βόσκω και να τρέχω στις ραχούλες..

 

Πότε θα γίνεις κατσίκα??? Δεν πρέπει να χάσουμε τέτοιο γεγονός με τίποτα.... :4_1_72[1]: :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμ... Ελεύθερος νιώθεις οταν ζείς πραγματικά..οταν είσαι γεμάτος μέσα σου..είναι μια κατάσταση που πιστεύεις κ ακριβώς γι αυτο μπορείς να κάνεις τα πάντα χωρίς εσωτερικούς περιορισμούς άγχος κ φοβίες.. Ολα είναι υποκειμενικά σχετικά με το πως το νιώθει κάποιος ακόμα κ οταν ζείς κάτω απο περιορισμούς αν χαίρεσαι τη ζωή κ είσαι καλά μέσα σου παραβλέπεις οτιδήποτε αλλο κ νιώθεις ελεύθερος..

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα γίνεις κατσίκα??? Δεν πρέπει να χάσουμε τέτοιο γεγονός με τίποτα.... :4_1_72[1]: :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

 

Καλά Kailor κορόιδευε.. Δε το έπιασες το νόημα μου φαίνεται..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επιμένω να ισχυρίζομαι ότι αν αναλύσει κανείς τη λέξη "Ελευθερία"

θα χάσει.

 

Ο έρωτας περιγράφεται. Η ντομάτα περιγράφεται.

 

Η αγάπη και η ελευθερία μόνο βιώνονται. Δεν υπάρχει συνταγή, ούτε δρόμος γι'αυτά. Υπάρχει απλώς το βίωμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερος για εμένα είναι να μην έχεις ανάγκη κανέναν, να μη σε έχει ανάγκη κανένας.

Εστω οτι καποιος ζει ετσι.

Eπειδη ετσι του τα φερε η μοιρα, η ζωη, οι επιλογες του, κλπ κλπ

Αλλα στην πραγματικοτητα θελει να χρειαζεται ανθρωπους κ να τον χρειαζονται...

Αυτος θεωρειται ελευθερος ή οχι... ? :whistling:

 

Προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν απολυτες συνθηκες ελευθεριας κ αντιστοιχα ανελευθεριας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα στην πραγματικοτητα θελει να χρειαζεται ανθρωπους κ να τον χρειαζονται...

Αυτος θεωρειται ελευθερος ή οχι... ? :whistling:

 

Δε θα μπήκα σε ζήτημα κοινωνικοποίησης για λόγο που ανέφερα παραπάνω. Επειδή το θέμα καταντά αλυσίδα μετά. (και αν εκείνο και αν το άλλο..)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπήκα σε ζήτημα κοινωνικοποίησης για λόγο που ανέφερα παραπάνω. Επειδή το θέμα καταντά αλυσίδα μετά. (και αν εκείνο και αν το άλλο..)

 

Χμμμ..

Δεν το εννοουσα ακριβως ετσι..

δεν τιθεται θεμα κοινωνικοποιησης.

 

ακομα ενα παραδειγμα.

Εστω καποιος πιστευει οτι θα ναι πραγματικα ευτυχισμενος μεσα σε μια φυλακη.Αποφασιζει κ παει κ κλεινεται σε μια. (ανεξαρτητα απο το αν εξω απο αυτην υπαρχουν ανθρωποι που τον χρειαζονται ή τους χρειζεται.)

Αυτος ο ανθρωπος κατα την γνωμη μου υπηρξε ελευθερος.

 

Προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν "συνθηκες" ελευθεριας..Δηλαδη "αν συμβαινει αυτο, εισαι ελευθερος"΄κλπ.

Για μενα ειναι ολα θεμα επιλογων κ περιορισμων. Οσο λιγοτερους περιορισμους εχουμε στις πιθανες επιλογες μας τοση μεγαλυτερη ελευθερια απολαμβανουμε. Κ πιο συγκεκριμενα,αν υπαρχουν δυο ανρθωποι με δυο αντιθετους στοχους,κατι που για τον εναν ειναι περιορισμος, για τον αλλον ειναι το ζητουμενο.(το πρωτο παραδειγμα που αναφερα)

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Αχ.. βρε Νenya πάντα άλλα λες και άλλα εννοείς στην τελική (όπως αναφέρεις συνέχεια..)

 

Δίνεις ένα παράδειγμα φυλακής. Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να κλείνεται σε τέσσερις τοίχους και να θεωρείται ελεύθερος; Από τη στιγμή που οι άνθρωποι γεννιούνται για να είναι στη φύση; Και άντε ας το πάρω το παράδειγμα σου ως ψυχική ελευθερία (που μου φαίνεται και πάλι παράλογο), με τη σωματική του ελευθερία τί γίνεται; Είναι σωματικά ελεύθερος σε έναν χώρο 2x2;

Μου φαίνεται ότι έχεις παρερμηνεύσει αυτό που είπα περί ανάγκης. Δεν είπα να φτάνει κάποιος σε σημείο να απαρνιέται τη φύση του ή να καταντά εντελώς αναίσθητος και ακοινώνητος, να χαθεί από προσώπου γης και να μην έχει επαφή με κανέναν..

 

Προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν "συνθηκες" ελευθεριας..Δηλαδη "αν συμβαινει αυτο, εισαι ελευθερος"΄κλπ.

Συνθήκες ελευθερίας.. γιατί να μην υπάρχουν; Αλλά γιατί αυτές οι συνθήκες πρέπει να ορίζονται; Με το να βάζεις υποθέσεις "αν.." και συμπεράσματα "..τότε.." αυτομάτως μπαίνουν περιορισμοί, χάνεται η ελευθερία..

 

Οσο λιγοτερους περιορισμους εχουμε στις πιθανες επιλογες μας τοση μεγαλυτερη ελευθερια απολαμβανουμε.

Επιλογές με βάση τις δικές μας επιθυμίες και τους δικούς μας στόχους ή επιλογές ώστε να είμαστε αρεστοί και να "κολλάμε" στο κοινωνικό μας σύνολο; Επιλογές που βρίσκεις η ίδια ή που στις δίνουν οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...