Jump to content

Εισαγώγη στην Wicca


Recommended Posts

Φίλη 'sabrina'.

 

Για αρχή θα ήθελα να αναλύσουμε το θέμα με τον "νομό των τριών", ο οποίος με απασχολεί περισσότερο.

 

Αυτός ο νόμος ορίζει ότι αν ο Μάγος κάνει κακό σε κάποιον, επιστρέφει τρεις φορές εναντίον στον Μάγο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως αυτός ο νόμος εκπιγάζει από βαθιές και ευθυγραμμισμένες ένοχες, ανησυχίες και τύψεις του ιερουργού που κρύβονται βαθιά στο υποσυνείδητο του, από την αρχή που ξεκινάει το ιερουργικό του έργο ;;;

 

Και έτσι μέσω αυτής της ευθυγραμμισμένης αδυναμίας απορρίπτονται τα θετικά αποτελέσματά πχ μιας κατάρας ;;;

 

Αυτές τις ερωτήσεις έχω, καθώς διάβασα και τις αξιόλογες απόψεις του site σας, που γράφει και η φίλη Νεφέλη σε ένα άρθρο της, το οποίο ονομάζετε "Τι είναι το Wicca"...στα οποία διαβάζω τα εξής:

 

 

 

Αν γίνετε θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας, πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Εδωσες μονος σου την απαντηση στο ερωτημα σου πιστευω, με 2 λογια πιστευω πως για να μην υφισταται ο νομος αυτος (ή και οποιοςσδηποτε αλλος) θα πρεπει ο ιερουργος να εχει φτασει σε επιπεδο ισο ή μεγαλυτερο εκεινου που βρισκεται μεσα στο υποσυνειδητο μας...

 

(ΥΓ. δεν εχω διαβασει και ουτε σκοπευω να το κανω βραχυπροθεσμα κανενα βιβλιο τετοιας φυσεως...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί συνδέεις το Νόμο των Τριών αποκλειστικά με τη μαγεία; Είναι κάτι το οποίο βγαίνει από τη ζωή "ό,τι δώσεις θα πάρεις", ή "κάποτε θα το πάθεις".

Δεν είναι κάτι που πηγάζει από ενοχές, είναι κάτι που πηγάζει από το σεβασμό σου προς τον συνάνθρωπο, από σεβασμό στον ίδιο σου τον εαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, θα συμφωνήσω με τη Sabrina σε αυτό το νήμα, και ιδιαίτερα στο ανωτέρω ποστ.

 

Στη συνέχεια, ομολογώ ότι μου πήρε κάποια δευτερόλεπτα να επεξεργαστώ το "θετικές συνέπειες μιας κατάρας".

Ο σοφός λαός μας λέει "η κατάρα είναι γαϊδάρα, και γυρνάει στον αφέντη τ'ς".

Ναι, έχω μπει στον πειρασμό να καταραστώ, κάποιον που κατά τη γνώμη μου το άξιζε και ο κόσμος μάλλον θα ήταν καλύτερος χωρις αυτόν και το συνάφι του. Παρά την τρομερή συναισθηματική μου φόρτιση, θυμήθηκα την παροιμία, βγήκα στο μπαλκόνι, πήρα βαθιά ανάσα, κοίταξα τον Ουρανό και..."Ουρανέ, νιώθω ότι αδικήθηκα! Ας πάρουν όλοι, κι εγώ μαζί, ό,τι αξίζουν".

Σας πληροφορώ ότι είχε άμεσα αποτελέσματα.

Όταν φωνάξεις, ακούγεσαι. Ό,τι κι αν φωνάξεις.

 

Κάποιοι χωρίζουν σε "καλό"-"κακό". Εγώ ίσως είμαι ηλίθια, θεωρώ την ερμηνεία τους συχνά υποκειμενική. Αν πρόκειται να διαχωρίσω, προτιμώ τους όρους "επίθεση"-"άμυνα". Και προτιμώ επίσης να μην είμαι η επιτιθέμενη.

Αλλά βέβαια, ο καθείς όπως βολεύεται. Αρκεί να μην γκρινιάζει μετά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνδέεις το Νόμο των Τριών αποκλειστικά με τη μαγεία; Είναι κάτι το οποίο βγαίνει από τη ζωή "ό,τι δώσεις θα πάρεις", ή "κάποτε θα το πάθεις".

Δεν είναι κάτι που πηγάζει από ενοχές, είναι κάτι που πηγάζει από το σεβασμό σου προς τον συνάνθρωπο, από σεβασμό στον ίδιο σου τον εαυτό.

 

Φίλοι sabrina, Sucore και Βελανιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Φίλη sabrina, συμφωνώ με τις ιδέες που έχεις περί σεβασμού, χαίρομαι ιδιαίτερά που τις ακούω. Θα συμφωνήσω επίσης με "το ότι δώσεις θα πάρεις"...αποτελεί μια άξια που παίρνει ο καθένας μας.

 

Απλά νομίζω ότι από κει και πέρα έχει να κάνει με το πως - και αν, βιώνει κάνεις τον νομό των τριών.

 

Από την αρχαιότητά υπήρχαν μορφές μυστικιστικών τεχνών, οπού οι ουράνιες αρχές η οποίες νομίζω ότι συσχετιζόντουσαν με την Τριάδα αναγκαζόντουσαν να αποχωρήσουν με κάποιον τρόπο. Όπως γράφει και ο Regardie στο Βιβλίο του, το δέντρο της ζωής.

 

Βέβαιος αυτή η μορφή μυστικισμού, ήταν Qliphoth καββαλιστική, δεν ξέρω κατά πόσο η Γουικανικη Ατραπός μπορεί να θεωρηθεί καβαλιστική μορφή, σε σημείο που να μπορέσει κάποιος να πει ότι, η αναστολή της τριάδας μπορεί να υπάρξει και στις δυο περιπτώσεις.

 

Από και και πέρα, θα συμφωνήσω και με τον Sucore, νιώθω ότι έχει δίκιο.

 

Μπορεί αν έχω μπερδευτεί λίγο με τόσες τριάδες, άλλα μέχρι και στην αστρολογία έχω δει Τριάδα, η οποία είναι η βασικότερη ταξινόμησή μεταξύ παρορμητικών, σταθερών, και μεταβλητών ζωδίων.

 

H ερώτησή μου είναι το κατά ποσό όλες αυτες οι τριαδες συσχετιζοντε μεταξύ τους ;;;

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Η Γουίκα είναι μια φιλοσοφία μυστικισμού των μαγισσών που έχει τις ρίζες της απο την αρχαιότητα, και που μαράζωνε από την μυστικότητά.

Όποιος ενδιαφερόταν να μάθει την τέχνη της Γουικα, έπρεπέ να αρκεστεί σε υπαινιγμούς που διάβαζε σε βιβλία και άρθρα. Οι Γουικανοι δεν θα του έδιναν πολλές πληροφορίες, και έκτος αυτού δεν ψάχνανε για νέους οπαδούς.

 

Μαζεύτηκαν πολλά και θα ξεκινήσω από την αρχή.

 

Εντάξει, καλή η Wicca και δεν έχω τίποτα με τα γουϊκανάκια (μη βλέπετε την υπογραφή μου) αλλά αυτό το περί «αρχαίων ριζών» παίρνει πολύ νερό. Ναι, η Wicca εμπνέεται από αρχαίες παραδόσεις, αλλά δε σημαίνει πως οι αρχαίοι μάγοι ήταν ντε και καλά γουϊκάνοι. Η Wicca είναι μια νέα θρησκεία κι αυτό δεν είναι κάτι κακό. Δεν πρόκειται να την πω ποτέ σε ένα γουϊκάνο στη βάση του «η θρησκεία μου είναι αρχαιότερη από τη δική σου» (το bloodline μου όμως είναι).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως αυτός ο νόμος εκπιγάζει από βαθιές και ευθυγραμμισμένες ένοχες, ανησυχίες και τύψεις του ιερουργού που κρύβονται βαθιά στο υποσυνείδητο του, από την αρχή που ξεκινάει το ιερουργικό του έργο ;;;

 

Να το πάμε κάπως πιο απαλά: ας υποθέσουμε πως σκαρφαλώνεις σε ένα γκρεμό κι ανεβαίνεις προς τα πάνω. Αν -χτύπα ξύλο- παραπατήσεις και πέσεις θα αισθανθείς τη δυναμική ενέργεια που έχεις συσσωρεύσει να εκδηλώνεται, όχι τρεις, αλλά τριακόσιες τριαντατρεις φορές πιο δυνατή καθώς μετατρέπεται σε κινητική. Στην πραγματικότητα είναι η συσσωρευμένη ενέργεια που έχεις πάρει από το σκαρφάλωμα, σε κάθε σου βήμα. Α! Και το κυριότερο: ο νόμος της βαρύτητας δεν έχει ασχοληθεί μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αν έχω μπερδευτεί λίγο με τόσες τριάδες, άλλα μέχρι και στην αστρολογία έχω δει Τριάδα, η οποία είναι η βασικότερη ταξινόμησή μεταξύ παρορμητικών, σταθερών, και μεταβλητών ζωδίων.

 

Είναι τρεις ποιότητες και τέσσερα στοιχεία. Οι τρεις ποιότητες σχηματίζουν τρεις σταυρούς ή τετράδες ενώ τα τέσσερα στοιχεία σχηματίζουν τέσσερις τριάδες. Το τέσσερα και το τρία συνεργάζονται.

 

Η πιο πειστική εξήγηση πάντως που διάβασα για την ιερότητα του τρία, ήταν στο εκκρεμές του Φουκώ (του Έκο), όπου μια τύπισσα προσπαθώντας να απομυθοποιήσει την αριθμολογία, λέει το απλούστατο στον πρωταγωνιστή: «Κοίτα, εσύ έχεις κατιτίς. Έχω κι εγώ κατιτίς. Αν τα βάλουμε μαζί, θα βγει ένα παιδί. Γι' αυτό το τρία είναι ιερός αριθμός σε όλον τον κόσμο».

 

Ακούγεται απομυθοποιητικό, ξερό και τελείως πεζό, αλλά συνήθως χρειάζεται τόσο απλή σκέψη για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας. Και τελικά, οι ιερές τριάδες που έχω δει, είτε έτσι λειτουργούν είτε παραπλήσια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλή η Wicca και δεν έχω τίποτα με τα γουϊκανάκια (μη βλέπετε την υπογραφή μου) αλλά αυτό το περί «αρχαίων ριζών» παίρνει πολύ νερό. Ναι, η Wicca εμπνέεται από αρχαίες παραδόσεις, αλλά δε σημαίνει πως οι αρχαίοι μάγοι ήταν ντε και καλά γουϊκάνοι. Η Wicca είναι μια νέα θρησκεία κι αυτό δεν είναι κάτι κακό. Δεν πρόκειται να την πω ποτέ σε ένα γουϊκάνο στη βάση του «η θρησκεία μου είναι αρχαιότερη από τη δική σου» (το bloodline μου όμως είναι).

 

Εδώ σε έπιασα αδιάβαστο Τραγοκέρατε :018bleh:

 

Η Γουίκα είναι αρχαία μορφή μαγείας που ο rαymond buckland την ξαναέφερε στην επιφάνεια. Η Γουίκα όταν πρωτοξεκίνησε δεν ανέφερε κάποιο θεό, αργότερα προστέθηκε ο θεός και έπειτα απο χρόνια προστέθηκε και η θεά (που την παρομοιάζουν με την λίλιθ).

 

Αυτό που ανέφερα πάνω το έχω διαβάσει σε βιβλίο σχετικά με τη wicca. Μόλις το βρω πως ακριβώς το λέει και που ακριβώς το διάβασα θα το ποστάρω εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνάμε και αυτά που ξέρουμε, παραθέτω την εισαγωγή από το άρθρο της σελίδας...

 

Είναι γνωστό και ως Θρησκεία της Γης, Παλαιά Θρησκεία και Νέο-Παγανισμός.

 

Σαν φιλοσοφία αλλά και πρακτική Μαγεία, είναι ένα κράμα των αρχαίων ευρωπαϊκών θρησκειών και τελετουργικών, με πολύ πιο έντονες επιρροές από την Ελληνική θρησκεία, την Κέλτικη και την Σαξονική. Πρωτεύουσα Υπέρτατη Δύναμη είναι η Φύση, η οποία εκφράζεται μέσα από τον Θεό και την Θεά, που λαμβάνουν καθαρά Ελληνικές μορφές: Ο Θεός αναπαριστάται κυρίως ως Παν και η Θεά ως Άρτεμις ή Εκάτη, και αυτά τα Ελληνικά ονόματα είναι που χρησιμοποιούνται περισσότερο.

 

"Νεο-παγανισμός" (παρακλάδι του Νεο-παγανισμού για την ακρίβεια), κράμα αρχαίων ευρωπαϊκών θρησκειών κτλ κτλ κτλ...

Κάτι καινούριο λοιπόν που στηρίζεται σε κάτι παλιό... Όχι κάτι παλιό που αναβίωσε στην ίδια μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε έπιασα αδιάβαστο Τραγοκέρατε :018bleh:

 

Η Γουίκα είναι αρχαία μορφή μαγείας που ο rαymond buckland την ξαναέφερε στην επιφάνεια. Η Γουίκα όταν πρωτοξεκίνησε δεν ανέφερε κάποιο θεό, αργότερα προστέθηκε ο θεός και έπειτα απο χρόνια προστέθηκε και η θεά (που την παρομοιάζουν με την λίλιθ).

 

Όοχι εσύ είσαι αδιάβαστος. Καταρχάς δεν την "δημιούργησε" ο Buckland αλλά ο Gerald Gardner επιρρεασμένος ήδη από τον Kρόουλυ . Ο Βuckland ήταν μαθητής του. Τώρα για την Θεά υπήρχε από την αρχή και ενσωματώνει όλες τις Θεές από τις παλιές παραδόσεις, πράγμα που ισχύει και για τον Θεό..

Link to comment
Share on other sites

Πατώσατε στις εξετάσεις για...υποψήφιους Γουϊκανούς! ΧΑΧΑΧΑΧΑχχχ :lol: :lol: :lol:

 

Εμ, δεν το ξέρατε:μελέτη,μελέτη και πάλι μελέτη!

Και επαναλήψεις! Συχνές...

 

"η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης" χιχιχιχι :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν την "δημιούργησε" ο Buckland αλλά ο Gerald Gardner επιρρεασμένος ήδη από τον Kρόουλυ . Ο Βuckland ήταν μαθητής του. Τώρα για την Θεά υπήρχε από την αρχή και ενσωματώνει όλες τις Θεές από τις παλιές παραδόσεις, πράγμα που ισχύει και για τον Θεό..

 

Φίλη sabrina.

 

Γι αυτό προφανώς υπάρχει και μια φυσική ισορροπία ανάμεσά στο Αρσενικό και το Θηλυκό, αξιόλογο ενδιαφέρων έχει μια θρησκεία η οποία ενσωματώνει και τις αρσενικές και τις θηλυκές πτυχές της Ζωής, και τις φωτεινές και τις σκοτεινές, την Ζωή και τον θάνατο, έτσι αποκτά και η ίδια αυτή η θρησκεία την ισορροπία και μια αρμονία.

 

Απ ότι ξέρω, μέχρι το τέλος του 17ου αιώνα οι οπαδοί της αρχαίας θρησκείας ήταν κρυμμένοι, και ασκούσαν κρυφά την τέχνη αυτή.

 

Το βασικό κανάλι της θρησκείας ήταν η λατρεία της θεάς και του συμπληρώματος της με τον Κερασφόρο Θεό, γι αυτό προφανώς είναι θρησκεία της φύσης και ότι υπάρχει στην φύση είναι διπλό. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με. :cheerful:

 

Θα ήθελα να κάνω μερικές ακόμα ερωτήσεις οι οποιες με απασχολούν:

 

1. Ποιος είναι ο λόγος που κάποιοι δημιουργούν κύκλο προστασία. Μήπως ο κύκλος προστασίας, εκπηγάζει από μια βαθιά απόκρυφη ανασφάλειά και την ανάγκη του Ιερουργού για προστασία απο τις Σκοτεινές Δυνάμεις ;;;;

 

2. Για να επικαλεστούν τα πνεύματα του ορίζοντά, ποιος είναι ο λόγος που γυρνάνε προς τα δεξιά, και ποτέ από τα αριστερά ;;;

 

Τώρα όσον άφορά τον father of Wicca "Gerald Gardner" δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τον κύριο, ενδιαφέρων έχει που μια θρησκεία εξελιζετε, και δεν μένει στάσιμη.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Mendesius,

Kαταρχάς η wicca δεν είναι αρχαία θρησκεία. Είναι αναβίωση και κράμα παλιών παγανιστικών παραδόσεων. Πατέρας της ήταν ο Gardner και τη "δημιούργησε" στα μέσα του 20ου αιώνα. Πάντως -συγνώμη κιόλας- αλλά δεν γίνεται να έχεις διαβάσει-ασχοληθεί με τη wicca και να μην έχεις πετύχει το όνομά του, αφού παντού -μα παντού- εμφανίζεται.

 

Τώρα όσον αφορά τις άλλες ερωτήσεις σου, δεν έχουν σχέση με τον τίτλο αυτού του τόπικ. Ή άνοιξε κάποιο καινούργιο τόπικ με τις ανάλογες ερωτήσεις ή κάνε search στο φόρουμ, θα βρεις αρκετά πράγματα, είναι θέματα που έχουν ειπωθεί και ξαναειπωθεί..

Το βασικό κανάλι της θρησκείας ήταν η λατρεία της θεάς και του συμπληρώματος της με τον Κερασφόρο Θεό, γι αυτό προφανώς είναι θρησκεία της φύσης και ότι υπάρχει στην φύση είναι διπλό. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με

 

Είναι η λατρεία της Θεάς και του Θεού μαζί ως ισότιμους. Όχι ως συμπληρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό κανάλι της θρησκείας ήταν η λατρεία της θεάς και του συμπληρώματος της με τον Κερασφόρο Θεό,

 

εδώ να σημειώσω πως η Θεά...ΈΧΕΙ ονόματα: Άρτεμη, Ίσταρ, Ντιάνα,Ίσιςκ.τ.λ..Όπως ακριβώς και ο Κερασοφόρος Θεός π.χ. Πάνας, Κερνούνος,κ.τ.λ...

Φυσικά,συχνά αντιπροσωπεύουν και συμβολικές εικόνες της Μεγάλης Μητέρας Θεάς -Πανγαίας. Και αυτή ακόμα η αρχαιοελληνική Θεά Δήμητρα, εικόνα της Μητέρας Θεάς είναι...Ουσιαστικά κάθε αρχαία παράδοση έχει τα αντιστοιχά της με μια άλλη, με διαφορετικά ονόματα...

 

1. Ποιος είναι ο λόγος που κάποιοι δημιουργούν κύκλο προστασία. Μήπως ο κύκλος προστασίας, εκπηγάζει από μια βαθιά απόκρυφη ανασφάλειά και την ανάγκη του Ιερουργού για προστασία απο τις Σκοτεινές Δυνάμεις ;;;;

 

-Όχι ανασφάλεια. Προνοητικότητα.

Π.χ.όταν βάζεις ζώνη μέσα στο Ι.Χ. σου,πριν ξεκινήσεις, το κάνεις από ανασφάλεια ή από...προνοητικότητα μάλλον;(καλού-κακού μην πάθω τίποτα πιο σοβαρό...)

 

Τώρα όσον άφορά τον father of Wicca "Gerald Gardner" δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τον κύριο, ενδιαφέρων έχει που μια θρησκεία εξελιζετε, και δεν μένει στάσιμη.

 

Υπάρχουν άφθονα σαϊτς περί Gerald Gaardner,αν βάλεις το όνομα σε "ψαχτήρι". Και φυσικά η Γουϊκα είναι μια διαρκώς εξελισσόμενη Θρησκεία-πέρα από διαρκώς πολυπληθής...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...