Jump to content

Εισαγώγη στην Wicca


Recommended Posts

παιδια για να ελαφρυνουμε λιγο την κατασταση: http://www.wicca.com/celtic/humor/humor0.htm :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: δεν ξερω αν εχουν ξαναδημοσιευτει αλλα ειναι κορυφαια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εμενα η wicca σαν θρησκεια μου αρεσει καθως τονιζει εναν τροπο ζωης κοντα στην φυση και σε αρμονια με τα παντα. ετσι παιρνω απο την γουικα τον τροπο ζωης. μετα τραγομορφος θεος, μητερα γη, αλλαχ, βουδας, Αγια τριαδα μου ειναι ολα τα ιδια. ο Θεος ειναι ενας. απλως τον προσεγγιζουμε με αλλο τροπο. για μενα ενας γουικανος και ενας χριστιανος ειναι ομοθρησκοι απλως δεντ ο ξερουν. ζησε την ζωη σου καλα και χωρις να βλαψεις κανενα κανοντας καλο οπου μπορεις και θα σου ανταποδωθει. πιστεψε και ο Θεος (ο ενας χωρις ταμπελιτσες και ονοματα) θα σταθει διπλα σου και θα σε υποστηριξει σε καθε πτυχη της ζωης σου

 

καλά αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...αν μπεις στις λεπτομέριες της κάθε θρησκείας εκεί βλέπεις τις διαφορές.

 

π.χ. άλλος ο τριαδικός Θεός στους Χριστιανούς, άλλη η Τρισήλια Θεότητα του Ιουλιανού, άλλο το ιερό τρίγωνο του Πυθαγόρα κτλ.

 

να σου πω απλά τι έγινε.... απλά κάποιος είχε μια φαεινή ιδέα κάποτε και έβγαλε μια ονομασία που "έπιασε" (ήταν πιασάρικη :smilewink: ) και από κει και μετά πήγε copy paste στις μετέπειτα θρησκείες που βασίστηκαν στα δόγματα αυτού του πρώτου.

 

Αποτέλεσμα του copy paste ήταν να αλλάζει και λίγο το πρωτότυπο και φτάσαμε στις μέρες μας με αλλαγή της Θεωρείας του 3.

 

Θέλω να πω πως αυτός ο άλλος τρόπος προσέγγισης ορίζει την διαφορά.

 

π.χ. το Χριστιανικό δόγμα ορίζει πως μόνο οι άνθρωποι έχουν ψυχή. Ένας σαμανός και WICCAνός όμως λένε κάτι άλλο, ένας πανθεϊστής βλέπει παντού τον Θεό κτλ.

 

Βλέπεις πως από μια κεντρική ιδέα πως αλλάζει το δόγμα εντελώς...άρα ένας γουικάνός και ένας χριστιανός δεν είναι ομόθρησκοι απλά έχουν κάτι κοινό που έχουν όλοι οι άνθρωποι....θρησκευτικό συναίσθημα.

 

Άλλο λοιπόν το θρησκευτικό συναίσθημα που είναι κοινό σε όλους και άλλο οι απόψεις-δόγμα που δεν είναι κοινές σε όλους.

 

 

-----------------

 

Τώρα όσο αφορά την wicca.

Την βρίσκω αρκετά συμπαθητική σαν εισαγωγή στην "τέχνη", αλλά κάτι της λείπει...βάθος και φιλοσοφία και θεολογία.

Για αυτό δανείζεται μορφές Θεών από εδώ και από εκεί...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος των τριών ή αλλιώς νόμος του 3, είναι συμπαντικός. Δεν έχει ουδεμία σχέση με Μάγους και Μαγείες, τουλάχιστον έτσι όπως εσείς ερμηνεύετε την έννοια της μαγείας. Απορώ ρε παιδιά δηλ. γιατί έχετε γεμίσει το κεφάλι σας με τέτοια πράγματα. Η μοναδική μαγεία είναι η μαγεία του πράττειν και ο νόμος του 3, έρχεται ακριβώς να επαληθεύσει αυτήν την μαγεία. Όλες οι πράξεις μας ερμηνεύονται με βάση το δίπολο ή τον νόμο δράση-αντίδραση. Αυτό παραδέχεται και η φυσική επιστήμη. Ο νόμος του 3 είναι άγνωστος για την Φυσική. Κι αυτό γιατί στην ουσία για να υπάρξει πράξη σε κάθε συμβάν χρειάζεται κι μία άλλη δύναμη (η 3η) για να προχωρήσει το γεγονός. Αυτή η δύναμη ονομάζεται "εξουδετερωτική". Όλα τα συμβάντα στο σύμπαν, όλα τα γεγονότα διέπονται από τον νόμο του 3. Οι τρεις αυτές δυνάμεις (δράση, αντίδραση, εξουδετέρωση) - που μπορεί να τις συναντήσετε και με άλλες ονομασίες, βασίζονται στην αρχαία γνώση της τριαδικότητας των αρχαίων συστημάτων διδασκαλίας. Είναι καταγεγραμμένες με διαφορετικά ονόματα σε πολλές θρησκείες και στην ουσία, και οι τρεις είναι το ίδιο, είναι ΕΝ δηλ. Αυτό που γίνεται είναι μια αλλαγή ρόλων. Πότε η αντίδραση γίνεται δράση, πότε η δράση γίνεται αντίδραση ή εξουδετέρωση, πότε η εξουδετέρωση γίνεται δράση ή αντίδραση και τούμπαλιν. Η πράξη που προέρχεται από την "εξουδετερωτική" δύναμη είναι αυτή καθ' αυτή η πράξη αυτούσια και αυτόβουλη. Αυτό ακριβώς ονομάζεται "μαγεία του πράττειν". Ο νόμος του 3 δεν έχει καμία σχέση με την "μαγεία" έτσι όπως την εννοείτε εσείς.

 

 

 

Αυτός που έφτιαξε αυτόν τον νόμο, ήταν ηλίθιος.

 

υ.γ Σε όποια διδασκαλία εντοπίσεις Τριάδα, ψάξε την λίγο παραπάνω.

 

 

 

Αυτο, το οτι αν καποιος κανει μια ευχη για καποιον , γυρναει πισω με τριπλασια δυναμη το διαβασα κι εγω σε ενα θεμα σε αυτο το σαιτ ( νομιζω στα ξορκια ηταν ). Επισης στην wicca κατα καποιον τροπο θα μπορουσε να υπαρχει τριαδα αφου υπαρχει η Η Θεά(Goddess) που είναι η κυριότερη θεότητα και εμφανίζεται με τρεις μορφές : της Παρθένας (Maiden) που συμβολίζει την αγνότητα του κόσμου, τη Μητέρα (Mother) που συμβολίζει τη μητρότητα και την γέννηση και την Crone.

Επιπλεον αφου η Wicca εχει της βασεις της κυριος στον σαμανισμο, δεν πρεπει να θεωρειται παρακλαδι του σαμανισμου ή εστω σαμανικη θρησκεια ή Τεχνη ?

Link to comment
Share on other sites

Επισης στην wicca κατα καποιον τροπο θα μπορουσε να υπαρχει τριαδα αφου υπαρχει η Η Θεά(Goddess) που είναι η κυριότερη θεότητα και εμφανίζεται με τρεις μορφές : της Παρθένας (Maiden) που συμβολίζει την αγνότητα του κόσμου, τη Μητέρα (Mother) που συμβολίζει τη μητρότητα και την γέννηση και την Crone.

 

Όχι τριάδα. Αυτό δεν είναι τριάδα αλλά τριαδική υπόσταση.

 

Επιπλεον αφου η Wicca εχει της βασεις της κυριος στον σαμανισμο, δεν πρεπει να θεωρειται παρακλαδι του σαμανισμου ή εστω σαμανικη θρησκεια ή Τεχνη ?

 

Αχ κουράστηκα να τα λέω.. Δεν έχει κυρίως τις βάσεις τις στο σαμανισμό μόνο, αλλά σε όλες τις παγανιστικές θρησκείες..

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η έννοια και τι σημαίνει η φράση "ευθυγραμμισμένες ενοχές" ;

 

..αυτό τώρα το κάνεις quote από κάποιον; Έχει σχέση με το θέμα; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

..αυτό τώρα το κάνεις quote από κάποιον; Έχει σχέση με το θέμα;

 

Στην σελ. 1 του θέματος υπάρχει η παρακάτω ερώτηση :

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως αυτός ο νόμος εκπιγάζει από βαθιές και ευθυγραμμισμένες ένοχες, ανησυχίες και τύψεις του ιερουργού που κρύβονται βαθιά στο υποσυνείδητο του, από την αρχή που ξεκινάει το ιερουργικό του έργο ;;;

 

Μου δημιουργήθηκε λοιπόν η απορία τι σημαίνει αυτή η φράση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

ΕΕ... παρατηρώ από μερικούς μία διάθεση αρνητική κάπως προς την wicca...και αυτο δεν το λέω με άσχημη πρόθεση πραγματικά θα ήθελα να μάθω γιατί αντιμετωπίζετε αρνητικά την συγκεκριμένη θρησκεία.

Αν και προσωπικά δεν θα ονόμαζα την wicca θρησκεία αλλά λατρεία... εφόσον δεν υπάρχουν ούτε ιερά κείμενα ούτε οι δομές και τα δόγματα που υπάρχουν στις υπόλοιπες θρησκείες αλλά τέλος πάντων.... Αισθάνομαι wiccan γιατί νομίζω ότι σου αφήνει πολλά περιθώρια στο να πιστεύεις αυτό που θές και απλά αποτελεί συνέχεια των παλιών παραδόσεων της μαγείας....

αυτά βασικά.. θέλω πραγματικά να ακούσω την απάντηση σας....

Link to comment
Share on other sites

ΕΕ... παρατηρώ από μερικούς μία διάθεση αρνητική κάπως προς την wicca...και αυτο δεν το λέω με άσχημη πρόθεση πραγματικά θα ήθελα να μάθω γιατί αντιμετωπίζετε αρνητικά την συγκεκριμένη θρησκεία.

Αν και προσωπικά δεν θα ονόμαζα την wicca θρησκεία αλλά λατρεία... εφόσον δεν υπάρχουν ούτε ιερά κείμενα ούτε οι δομές και τα δόγματα που υπάρχουν στις υπόλοιπες θρησκείες αλλά τέλος πάντων.... Αισθάνομαι wiccan γιατί νομίζω ότι σου αφήνει πολλά περιθώρια στο να πιστεύεις αυτό που θές και απλά αποτελεί συνέχεια των παλιών παραδόσεων της μαγείας....

αυτά βασικά.. θέλω πραγματικά να ακούσω την απάντηση σας....

Link to comment
Share on other sites

ΕΕ... παρατηρώ από μερικούς μία διάθεση αρνητική κάπως προς την wicca...και αυτο δεν το λέω με άσχημη πρόθεση πραγματικά θα ήθελα να μάθω γιατί αντιμετωπίζετε αρνητικά την συγκεκριμένη θρησκεία.

Αν και προσωπικά δεν θα ονόμαζα την wicca θρησκεία αλλά λατρεία... εφόσον δεν υπάρχουν ούτε ιερά κείμενα ούτε οι δομές και τα δόγματα που υπάρχουν στις υπόλοιπες θρησκείες αλλά τέλος πάντων.... Αισθάνομαι wiccan γιατί νομίζω ότι σου αφήνει πολλά περιθώρια στο να πιστεύεις αυτό που θές και απλά αποτελεί συνέχεια των παλιών παραδόσεων της μαγείας....

αυτά βασικά.. θέλω πραγματικά να ακούσω την απάντηση σας....

Wiccan Creed, Wiccan Rede δεν είναι είδος "δόγματος" (με τη γνωστή έννοια, πέρα από το δόγμα=άποψη); δεν υπάρχουν Covens (άρα δομές);

Δεν υπάρχουν κείμενα που θεωρούνται σημαντικά;

Από τον ίδιο το χωρό δεν επιδιώχθηκε σε διάφορες χώρες με δικαστικές αποφάσεις να αναγνωριστεί ως "θρησκεία";

Δεν είναι αρνητικό να τα αναγνωρίζει κανείς όλα αυτά.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Μμμ... η wicca αναφέρεται σε παραδόσεις, ο καθένας τις παρουσιάζει διαφορετικά δεν υπάρχει κάτι σταθερό, η wicca σου δίνει κάποιες κατευθύνσεις οι όποιες αφορούν την μαγεία και από εκεί και πέρα είσαι ελεύθερος να αναπτύξεις τα δικά σου πιστεύω. Ακόμα και η εικόνα του θείου δεν είναι προσδιορισμένη, ο πιστός μπορεί να το εκλαμβάνει όπως επιθυμεί!

Μια θρησκεία, λοιπόν, που δεν ορίζει σαφώς τα θεολογικά χαρακτηρίστηκα της δεν νομίζω ότι έχει δόγμα, και τα βιβλία που έχουν γραφτεί σίγουρα δεν μπορούν να πάρουν την θέση της Βίβλου για παράδειγμα στον Χριστιανισμό. Το γεγονός ότι η wicca δεν έχει δόγματα, ιερά βιβλία κλπ το είπα ως θετικό και μου αρέσει που αφήνει το περιθώριο της προσωπικής παρέμβασης και συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ... η wicca αναφέρεται σε παραδόσεις, ο καθένας τις παρουσιάζει διαφορετικά δεν υπάρχει κάτι σταθερό, η wicca σου δίνει κάποιες κατευθύνσεις οι όποιες αφορούν την μαγεία και από εκεί και πέρα είσαι ελεύθερος να αναπτύξεις τα δικά σου πιστεύω. Ακόμα και η εικόνα του θείου δεν είναι προσδιορισμένη, ο πιστός μπορεί να το εκλαμβάνει όπως επιθυμεί!

Μια θρησκεία, λοιπόν, που δεν ορίζει σαφώς τα θεολογικά χαρακτηρίστηκα της δεν νομίζω ότι έχει δόγμα, και τα βιβλία που έχουν γραφτεί σίγουρα δεν μπορούν να πάρουν την θέση της Βίβλου για παράδειγμα στον Χριστιανισμό. Το γεγονός ότι η wicca δεν έχει δόγματα, ιερά βιβλία κλπ το είπα ως θετικό και μου αρέσει που αφήνει το περιθώριο της προσωπικής παρέμβασης και συμμετοχής.

Νομίζω πως αυτό είναι χαρακτηριστικό όλων των θρησκειών. Αν π.χ. ο Χριστιανισμός δεν άφηνε περιθώρια ελεύθερης ανάπτυξης προσωπικών πιστεύω και "προσωπικής παρέμβασης και συμμετοχής" δεν θα υπήρχαν οι χιλιάδες παραλλαγές του. Αφού οι ερμηνείες πάνω σε διάφορα ιερά κείμενα μπορούν να είναι διαφορετικές. Ο Βουδισμός - αρχικά χωρίς να ασχολείται με θεότητες - κατέληξε σε μερικά μέρη του κόσμου να είναι πολυθεϊστικός, αλλού μονοθεϊστικός (ή "ενό-") και αλλού παρέμεινε "αθεϊστικός". Τώρα αν ρωτήσεις κάποιον "Βουδιστή" της πολυθεϊστικής παραλλαγής για τις θεότητες στο Βουδισμό θα πάρεις πολύ διαφορετική εικόνα από εκείνη των άλλων παραλλαγών. Το ίδιο και με άλλες θρησκείες.

Δεν είναι όλα αυτά τίποτα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της Wicca...

Link to comment
Share on other sites

OK OUTIS EXEIS DIKIO!

Λοιπόν, αυτό που ρώτησα εγώ ήταν γιατί μερικοί αντιμετωπίζουν την wicca λίγο υποτιμητικά.... Εφόσον είναι η θρησκεία των μαγισσών και εδώ μέσα οι περισσότεροι ασκούμε μαγεία, περίμενα μία διαφορετική στάση. Ήθελα απλά να ακούσω μία διαφορετική άποψη και όχι να αναλύσω αν η wicca είναι θρησκεία ή όχι....

Link to comment
Share on other sites

OK OUTIS EXEIS DIKIO!

Λοιπόν, αυτό που ρώτησα εγώ ήταν γιατί μερικοί αντιμετωπίζουν την wicca λίγο υποτιμητικά.... Εφόσον είναι η θρησκεία των μαγισσών και εδώ μέσα οι περισσότεροι ασκούμε μαγεία, περίμενα μία διαφορετική στάση. Ήθελα απλά να ακούσω μία διαφορετική άποψη και όχι να αναλύσω αν η wicca είναι θρησκεία ή όχι....

Να σου πω την προσωπική μου άποψη (που μάλλον δεν σ' ενδιαφέρει, αλλά αφού τη ζητάς... :whistling: ).

Δεν αντιμετωπίζω τη Wicca υποτιμητικά. Νομίζω όμως ότι (όπως και πολλές άλλες θρησκείες) αντιμετωπίζει εκείνη (ή μάλλον ορισμένοι Wiccaνοι) τη "μαγική" κοινότητα ως "χωράφι" της, ακριβώς με το "επιχείρημα" ότι είναι "η θρησκεία των μαγισσών", ενώ δεν είναι. Είναι απλά μια έφραση θρησκευτικότητας η οποία ενσωματώνει ανοιχτά τη μαγεία στα "θρησκευτικά" - λατρευτικά "καθήκοντα"

Αυτή τη στάση (που είναι ίσως "προσηλυτιστική" imo) την βλέπω "κάπως". Ως προσπάθεια "καπελώματος" ενός πολύ ευρύτερου χώρου, από κάποια στενή "θρησκευτικότητα". Όλες οι θρησκείες έχουν την τάση να "διαφημίζονται" με ανάλογους τρόπους και να φτιάχνουν για τον εαυτό τους ένα "ένδοξο" παρελθόν κτλ. προσαρμοσμένο στο "στόχο" τους.

Η μαγεία δεν έχει θρησκεία, και υπάρχει σε πολλές. Υπάρχουν θρησκείες οι οποίες την περιλαμβάνουν (φανερά ή μη) και θρησκείες που δεν κλτ.

Υποψιάζομαι - χωρίς να μπορώ να μιλήσω για τους άλλους - πως δεν είμαι ο μόνος με αυτή την άποψη και πως την αντίδραση αυτή μπορεί ορισμένοι Wiccanοι να την εκλαμβάνουν ως "υποτίμηση".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...