Jump to content

Matrix


Sif
 Share

Recommended Posts

Θα μπορουσα να σε ρωτησω και εγω τι προτεινεις αντι να μεινουμε με σταυρωμενα χερια?

Έχει ξαναγίνει τέτοια νύξη περί "τι προτείνει ο καθένας για να αλλάξει ο κόσμος ή το σύστημα". Όπως είχα πει και τότε, θα το πω και τώρα. Δε θα καθήσω σε ένα απρόσωπο φορουμ να κάνω προτάσεις περί αλλαγής συστήματος. Ή να λέω εγώ κάνω εκείνο και προτείνω αυτό και "εγώ..εγώ..εγώ". Προτιμώ να κάνω πράξη αυτά που πιστεύω, παρά να αναλύομαι σε υποθέσεις που στην τελική -που ξέρεις;- ίσως και δεν κάνω. Δεν είπα ότι είμαι κάποια Εκλεκτή και ότι ήρθα κι εγώ να αλλάξω τον κόσμο. Αλλά σαν ένας απλός άνθρωπος με εμπειρίες, καθομαι και λέω την άποψή μου όσον αφορά τους ανθρώπους και τα πιστεύω τους (συμπεριλαμβανομένου και εμένα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αλλά πάλι θα το γυρίσω στο matrix (μιας και αυτό είναι το θέμα μας :018bleh: )

...Αφού το γουστάρεις, οκ :018bleh:

 

γιατί αυτή η παθητικότητα προβάλλεται και προωθείται εμμέσως (πλην σαφώς) από τα ΜΜΕ, τα οποία αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του συστήματος και φυσικά εξυπηρετούν το ίδιο το matrix.

Άρα, δεν θα ήταν καθόλου συνομωσιολογικό να λέγαμε πως αυτοί οι άνθρωποι ντοπάρονται με ενέσεις παθητικότητας μια ζωή ώστε να μην βλέπουν καμία επιλογή γύρω τους πέρα απ' αυτή που ακολουθούν (και αυτή που εξυπηρετεί το σύστημα).

Ε, και...?

Έχεις ποτέ παρατηρήσει ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα από τις λεγόμενες "δυτικές" (δλδ πιο ανεπτυγμένες) που είναι τόσο παθητικός ο λαός της και σχεδόν ανίκανος να οργανωθεί?! (Για τον λαό μιλάω, όχι για τους πολιτικούς! Πρόσεξέ το αυτό για να μη μου πεις τίποτα άκυρο).

Ταυτόχρονα, είναι η μοναδική δυτική χώρα που ΔΕΝ έχει την διαπλοκή που έχουν οι υπόλοιπες δυτικές (διότι απλά δεν είναι αρκετά ισχυρή για να φτάσει τα "επίπεδα" διαπλοκής των άλλων). Και τα ΜΜΕ της είναι "ερασιτέχνες" στην απόκρυψη των πραγματικών πληροφοριών σε σύγκριση με τα ΜΜΕ των άλλων χωρών.

Βάλε τώρα αυτές τις δύο πληροφορίες μαζί και πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις...

 

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου είναι: Μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι γι' αυτό? (εδώ σε θέλω Νεφ :whistling: )

...Άντε πάλι...

 

Προσπάθησε να καταλάβεις κάτι (δεν είναι δύσκολο, προσπάθησε) :

Γεννιέσαι σε μια οικογένεια σαν όλες τις άλλες. Μεγαλώνεις, σπουδάζεις, παίρνεις πτυχίο ως δημοσιογράφος -ας πούμε-. Μπαίνεις στο κύκλωμα και... τι γίνεσαι? ...έλα, πες το! ...ναι καλέ : σύστημα! Ενεργό σύστημα. Και μάλιστα κάνεις συνειδητά αυτήν την επιλογή, διότι όλοι το ξέρουμε ότι τα ΜΜΕ είναι δυνατή εξουσία.

Σ'άλλη περίπτωση μπορείς να επιλέξεις να μπεις στη πολιτική. Βλ. για παράδειγμα τον Φασούλα... τι σχέση είχε αυτός ο άνθρωπος με "το matrix"? Καμμία! Ένας απλός άνθρωπος ήταν που γούσταρε το μπάσκετ. Κάποια στιγμή αποφάσισε να το γυρίσει σε πολιτικός. ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ! Κανείς δε του έβαλε το πιστόλι στο κρόταφο και τού 'πε "θα γίνεις πολιτικός"!

Αν πάλι δεν επιλέξεις τίποτα απ'όλ'αυτά και απλά παραμείνεις ένας απλός καθημερινός πολίτης, και πάλι ανήκεις στο σύστημα όσο δεν αντιδράς εναντίον του. Είσαι δηλαδή παθητικό σύστημα.

Ποιός είναι λοιπόν το matrix...?

...ΑΥΤΗ είναι η ερώτηση "του ενός εκατομμυρίου"

(σημείωση : η απάντηση στην ερώτηση ΔΕΝ είναι : "ο Φασούλας" :018bleh: )

 

Για να επιστρέψω όμως στη δική σου ερώτηση, υπενθυμίζω ότι απάντησε ήδη ο Κέρατος, δίνοντας κάποιες απαντήσεις. Μπορώ κι εγώ να σου δώσω άλλες τόσες... αλλά βαριέμαι! Διότι είναι φανερό ότι θα πάει χαράμι ο κόπος. Σ'αρέσει η θεωρία (και μπουρδολογία) του matrix οπότε "τσάμπα καίει η λάμπα". Δικαίωμά σου φυσικά και καλά κάνεις που το εξασκείς... αλλά θα εξασκήσω κι εγώ το δικό μου δικαίωμα να μην χάνω τον χρόνο μου από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να αφήσεις στη μπάντα το matrix ή έστω να το δεχτείς ως κάτι που ξεκινά από εσένα και καταλήγει πάλι σε σένα.

 

Με καλή διάθεση πάντα,

Φιλάκια :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να αλλάξουμε τον κόσμο, πρέπει να αλλάξουμε τον εαυτό μας. Οι υπόλοιποι δεν είναι στη δικαιοδοσία μας.

Αν ψάχνουμε να ελευθερώσουμε το μυαλό μας, ας αρχίσουμε από μέσα προς τα έξω και όχι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Νεφ, κατάλαβε κάτι: ΔΕΝ διαφωνώ μαζί σου στην ουσία αυτών που λες (εκτός από τα παραδείγματα που χρησιμοποιείς), ίσα-ίσα που τα ίδια λέω κι εγώ σε άλλες παρόμοιες συζητήσεις, με τη διαφορά ότι εγώ προσπαθώ να επεκτείνω λίγο το συλλογισμό σου, συμπεριλαμβάνοντας και ένα matrix (ΟΧΙ απόλυτα, απλά επειδή είναι το θέμα της συζήτησης!) σ' αυτόν. Απλά δεν ισοπεδώνω τα πάντα προς χάριν της δράσης - μιας δράσης που στην τελική ποτέ δεν έρχεται! Και μιας και ποτέ δεν έρχεται, προσπαθώ να καταλάβω ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά μας (η απάντηση "είμαστε μαζόχες" και άλλα τέτοια χαριτωμένα, προφανώς δεν με καλύπτει).

 

Η απάντηση του Αυγερινού είναι πολύ σωστή και εύστοχη, αλλά εξακολουθεί να μη με καλύπτει απόλυτα. Γιατί?

Μα γιατί είναι παράλογο να περιμένεις από μια ολόκληρη κοινωνία/μάζα να αλλάξει/"ωριμάσει" ώστε να επιτευχθούν οι όποιες απαραίτητες αλλαγές. Είναι αδύνατο από κάθε πλευρά και συνεπώς άσκοπο. Ακόμα και ιστορικά να το προσεγγίσουμε, οι σημαντικές αλλαγές στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έγιναν παρά από μια μικρή ομάδα ανθρώπων, τους οποίους εν συνεχεία ακολούθησε ένα μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας. Συνεπώς, ναι μεν "δεν είναι στη δικαιοδοσία μας οι άλλοι", αλλά θεωρώ απαραίτητο πως κάποιες φορές θα πρέπει να ακολουθούν τις αλλαγές που πρέπει να συντελεστούν (προς το καλύτερο εννοείται), ακόμα κι αν δεν το κάνουν με απόλυτη συνειδητότητα.

Δηλαδή, φαντάσου έναν κακομοίρη να στέκεται μες τη μέση μιας εθνικής οδού, χωρίς να έχει συναίσθηση του κινδύνου που ελοχεύει. Τί θα κάνεις? Θα πας κι εσύ μες τη μέση αρχίζοντας μια ακαδημαϊκή συζήτηση περί των νόμων του Νεύτωνα, περί του τί μπορεί να πάθει αν τον χτυπήσει αυτοκίνητο, περί του ΚΟΚ κτλ και αν θέλει να σε ακολουθήσει, ή θα τρέξεις να τον πιάσεις και να τον πας στην άκρη του δρόμου (και μετά του εξηγείς γιατί το έκανες, αν δεν το έχει ήδη καταλάβει ο ίδιος)? Ή μήπως δεν είναι στη δικαιοδοσία σου να το κάνεις?

 

Με λίγα λόγια, αν περιμένουμε να ξυπνήσει μέχρι και ο τελευταίος πολίτης για να αρχίσουμε να πραγματοποιούμε τις όποιες αλλαγές, σωθήκαμε! Ποτέ δεν έγινε και ποτέ δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν καν ότι το πετρέλαιο τελειώνει ή εν πάσει περιπτώσει για το πρόβλημα της ενεργειακής κρίσης που διαφαίνεται έντονα (δε γνωρίζουν καν τί θα πει "ανανεώσιμες πηγές ενέργειας"), θα περιμένουμε να το μάθουν μέχρι και αυτοί για να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας?

Θα 'χουμε πάψει να υπάρχουμε σαν είδος μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα το «αλλάζω τους άλλους» και άλλο πράγμα το «αλλάζω εμένα και ό,τι εγώ πρεσβεύω και κάνω».

 

Η συζήτηση είναι πάντοτε το καλύτερο όπλο, η συλλογικότητα ο καλύτερος τρόπος και το «εμείς» πολύ ανώτερο του «εγώ».

 

Αν συνδιάσεις τα δύο παραπάνω θα καταλάβεις γιατί (και με ποια έννοια) δεν είναι στην δικαιοδοσία μας οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι κανενας μας δεν μπορει να επιβαλλει σε κανεναν να ακολουθησει οτιδηποτε.

Απλα ενημερωνεις τους γυρω σου και οποιος θελει ακολουθει. Βεβαια θα πρεπει να εχουμε να προτεινουμε κατι οχι απλα να ενημερωνουμε για την κατασταση.

Επισης ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει καταλαβει τι συμβαινει, ισως γιατι βρισκεται σε κατασταση "υπνου"....

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί είναι παράλογο να περιμένεις από μια ολόκληρη κοινωνία/μάζα να αλλάξει/"ωριμάσει" ώστε να επιτευχθούν οι όποιες απαραίτητες αλλαγές.

Τι προτείνεις?;

 

Συνεπώς, ναι μεν "δεν είναι στη δικαιοδοσία μας οι άλλοι", αλλά θεωρώ απαραίτητο πως κάποιες φορές θα πρέπει να ακολουθούν τις αλλαγές που πρέπει να συντελεστούν (προς το καλύτερο εννοείται), ακόμα κι αν δεν το κάνουν με απόλυτη συνειδητότητα.

Ακροβατείς επικίνδυνα στα όρια μεταξύ ανθρωπισμού και φασισμού (που είναι πολύ πιο λεπτά απ?ότι φαίνεται). Δεν έχεις το δικαίωμα να επιβάλεις σε κανέναν το οτιδήποτε, ακόμα κι αν είναι -κατά την κρίση σου πάντα- για το καλό του.

 

Με λίγα λόγια, αν περιμένουμε να ξυπνήσει μέχρι και ο τελευταίος πολίτης για να αρχίσουμε να πραγματοποιούμε τις όποιες αλλαγές, σωθήκαμε! Ποτέ δεν έγινε και ποτέ δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Το ότι δηλαδή ο άνθρωπος ανέκαθεν ήταν οκνηρός, βολεψάκιας, εγωκεντρικός, κλπ κλπ (όπως θέλεις πες το).

 

Για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν καν ότι το πετρέλαιο τελειώνει ή εν πάσει περιπτώσει για το πρόβλημα της ενεργειακής κρίσης που διαφαίνεται έντονα (δε γνωρίζουν καν τί θα πει "ανανεώσιμες πηγές ενέργειας"), θα περιμένουμε να το μάθουν μέχρι και αυτοί για να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας?

Ταυτόχρονα, έχουμε εκατομμύρια ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά τα προβλήματα (και είναι περισσότεροι απ?αυτούς που δεν τα γνωρίζουν), αλλά αδιαφορούν?

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν : Αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίσει και που αξίζει να αναλύσεις, είναι το γιατί ο άνθρωπος ανέκαθεν ήταν οκνηρός, βολεψάκιας, εγωκεντρικός, κλπ κλπ (όπως θέλεις πες το).

 

Περαιτέρω, συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπαν ο Αυγερινός και η Christina.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις?;

Αυτό ακριβώς που είπα πιο κάτω... Ξεκινούν λίγοι τις αλλαγές και οι άλλοι "υποχρεώνονται" να ακολουθήσουν (υποχρεώνονται όχι με την έννοια της επιβολής, αλλά με την έννοια της παράσυρσης).

 

Ακροβατείς επικίνδυνα στα όρια μεταξύ ανθρωπισμού και φασισμού (που είναι πολύ πιο λεπτά απ?ότι φαίνεται). Δεν έχεις το δικαίωμα να επιβάλεις σε κανέναν το οτιδήποτε, ακόμα κι αν είναι -κατά την κρίση σου πάντα- για το καλό του.

Ναι... κοίτα όμως, εδώ υπάρχει μια αντίφαση. Θεωρείς(-ούμε) φασιστικό το "να επιβάλεις σε κανέναν το οτιδήποτε", την ίδια στιγμή που θεωρείς(-ούμε) δημοκρατική την επιβολή των πιο ηλίθιων, παράλογων και αντιδημοκρατικών νόμων από 300 άτομα σε έναν πληθυσμό 11 εκατομμυρίων (και μη μου πεις ότι εκπροσωπούν αυτόν τον πληθυσμό - από τους νόμους που περνάνε, μάλλον το αντίθετο γίνεται).

Όπως και να 'χει, σου είπα και παραπάνω πως δεν πρόκειται περί επιβολής, αλλά περί "παράσυρσης". Όπως παρασύρονται τώρα σε επιβλαβείς (για το περιβάλλον, για την οικονομία, για τους ίδιους τους εαυτούς τους κτλ) συνήθειες και νοοτροπίες χωρίς να συνειδητοποιούν και τόσο το τί κάνουν, έτσι να παρασυρθούν και προς την άλλη κατεύθυνση.

 

Βέβαια, εδώ αντιμετωπίζουμε ένα άλλο πρόβλημα... Χρειάζονται πάρα πολλά άτομα για να συντελεστεί κάτι καλό, τη στιγμή που χρειάζονται ελάχιστα για να συντελεστεί κάτι κακό. Είναι λυπηρό, αλλά είναι καθημερινό και σίγουρα θα το έχουμε συναντήσει όλοι μας σαν φαινόμενο. Μια συλλογική προσπάθεια που γίνεται με κόπο, να καταστρέφεται με χαρακτηριστική ευκολία από ένα άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... κοίτα όμως, εδώ υπάρχει μια αντίφαση. Θεωρείς(-ούμε) φασιστικό το "να επιβάλεις σε κανέναν το οτιδήποτε", την ίδια στιγμή που θεωρείς(-ούμε) δημοκρατική την επιβολή των πιο ηλίθιων, παράλογων και αντιδημοκρατικών νόμων από 300 άτομα σε έναν πληθυσμό 11 εκατομμυρίων (και μη μου πεις ότι εκπροσωπούν αυτόν τον πληθυσμό - από τους νόμους που περνάνε, μάλλον το αντίθετο γίνεται).

 

Ουκ έστι ισότης εν τη παρανομία.

 

Διαμαρτύρονται οι γαύροι Ολυμπιακοί για τη διαιτησία του τελευταίου τελικού στο μπάσκετ. Κι οι (πανέξυπνοι) βάζελοι Παναθηναϊκοί τους απαντούν: «κι εσείς κάνετε τα ίδια στο ποδόσφαιρο».

Link to comment
Share on other sites

Ναι... κοίτα όμως, εδώ υπάρχει μια αντίφαση. Θεωρείς(-ούμε) φασιστικό το "να επιβάλεις σε κανέναν το οτιδήποτε", την ίδια στιγμή που θεωρείς(-ούμε) δημοκρατική την επιβολή των πιο ηλίθιων, παράλογων και αντιδημοκρατικών νόμων από 300 άτομα σε έναν πληθυσμό 11 εκατομμυρίων

Ποίος είπε ότι ζούμε σε δημοκρατικό πολίτευμα...;!

Σε μια μορφή (ήπια) φασισμού ζούμε... Φασιστική Δημοκρατία θα μπορούσες να το πεις (που είναι εξίσου κουλός όρος, όσο εκείνος ο : "Βασιλευομένη Δημοκρατία" :headb: ).

Η ανθρωπότητα έχει χιλιετίες να βιώσει πραγματική δημοκρατία και δεν προβλέπεται να την βιώνει ποτέ στο μέλλον. Διότι, η δημοκρατία είναι ένα υπέροχο σύστημα, αλλά εντελώς ουτοπικό όταν μιλάμε για πλυθυσμό άνω των μερικών εκατοντάδων. Μονο όταν έχεις μια κοινωνία με το πολύ 1000 άτομα μπορείς να πεις ότι είναι δυνατή η εφαρμογή δημοκρατικού πολιτεύματος.

 

...Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

 

Όπως και να 'χει, σου είπα και παραπάνω πως δεν πρόκειται περί επιβολής, αλλά περί "παράσυρσης". Όπως παρασύρονται τώρα σε επιβλαβείς (για το περιβάλλον, για την οικονομία, για τους ίδιους τους εαυτούς τους κτλ) συνήθειες και νοοτροπίες χωρίς να συνειδητοποιούν και τόσο το τί κάνουν, έτσι να παρασυρθούν και προς την άλλη κατεύθυνση.

Οκ, επαναλαμβάνω λοιπόν : πως;! Τι προτείνεις;!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, επαναλαμβάνω λοιπόν : πως;! Τι προτείνεις;!

Τη στιγμή που άρχισα να απαντώ στο ερώτημά σου, πληροφορήθηκα πως μπήκαν "αναρχικοί" σε σούπερ μάρκετ στα Εξάρχεια, άδειασαν τα ράφια του, πήραν όλα τα προϊόντα και στη συνέχεια πήγαν στην κοντινή λαϊκή και τα μοίρασαν στον κόσμο... :smilewink:

Οπότε, ότι κι αν σου πω τώρα, νιώθω αμήχανα που βρίσκομαι εδώ και όχι... στη δράση, στην "απαλλωτρίωση τροφίμων" (όπως οι ίδιοι χαρακτήρισαν την πράξη τους)!

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που άρχισα να απαντώ στο ερώτημά σου, πληροφορήθηκα πως μπήκαν "αναρχικοί" σε σούπερ μάρκετ στα Εξάρχεια, άδειασαν τα ράφια του, πήραν όλα τα προϊόντα και στη συνέχεια πήγαν στην κοντινή λαϊκή και τα μοίρασαν στον κόσμο... :smilewink:

?Και πιστεύεις ότι αυτή είναι η λύση?;

Άντε και τάισες τον κόσμο για σήμερα, για αύριο, για την εβδομάδα? και μετά;!

Θα ξανακάνεις πλιάτσικο στα super market?

Και μετά?;

Νομίζεις ότι αυτές είναι λύσεις ουσίας;

Δεν άκουσα αυτή την είδηση. Εάν όντως συνέβη, μόνο συμβολική μπορώ να την χαρακτηρίσω -όχι ουσιαστική.

 

Θέλεις ουσία;

Μια σοφή ρήση που απευθύνεται στους γονείς, λέει : «το θέμα δεν είναι τι κάνεις εσύ για τα παιδιά σου, αλλά το τι μαθαίνεις τα παιδιά σου να κάνουν για τον εαυτό τους». Η ίδια ρήση ισχύει και για όλο τον κόσμο, όχι μόνο για τους γονείς προς τα παιδιά.

Θέλεις λοιπόν ουσία;

Τότε προσπάθησε να ευαισθητοποιήσεις τον κόσμο να κινητοποιηθεί από μόνος του, όχι να περιμένει εσένα (τον κάθε ?εσένα?) να κινητοποιηθείς γι?αυτόν.

Πως?;

Εμ, εδώ σε θέλω?

Δεν υπάρχει μονάχα ένα ?πως?. Υπάρχουν πολλά. Ο καθένας όπως μπορεί και σε όσους μπορεί.

Το σημαντικό όμως είναι να προσφέρεις και κάποιες ιδέες. Το γενικώς «κινητοποιήσου» δεν λέει σε κανέναν τίποτα. Πρέπει να δώσεις κάποιες ιδέες.

 

Οπότε, ξαναέρχομαι τώρα και σε ξαναρωτάω : Τι προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

?

Τότε προσπάθησε να ευαισθητοποιήσεις τον κόσμο να κινητοποιηθεί από μόνος του, όχι να περιμένει εσένα (τον κάθε ?εσένα?) να κινητοποιηθείς γι?αυτόν.

Πως?;

Εμ, εδώ σε θέλω?

Δεν υπάρχει μονάχα ένα ?πως?. Υπάρχουν πολλά. Ο καθένας όπως μπορεί και σε όσους μπορεί.

Το σημαντικό όμως είναι να προσφέρεις και κάποιες ιδέες. Το γενικώς «κινητοποιήσου» δεν λέει σε κανέναν τίποτα. Πρέπει να δώσεις κάποιες ιδέες.

 

Iδεες και φιλοσοφιες υπαρχουν πολλες.Να σου πω κατι,ο κοσμος χορτασε να ακουει μ :censored: ιες.

Διαιρει και βασιλευε ειναι οι ιδεες που αναπτυσσονται και ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας η φαση ειναι πλεον σωζω εαυτο σωθητο

Οσοι λοιπον ειναι βολεμενοι απο το συστημα και εχουν κανει τις καβατζες τους η' τους τις προσφεραν αλλοι,εχουν την πολυτελεια να αναπτυχθουν και εσωτερικα και εξωτερικα και οπως θες..και μαγκια τους κιολας.

Οι υπολλοιποι απλα δεν προλαβαινουν να κ :censored: ουν. απλα τρεχουν. Τρεχουν να προλαβουνε να ειναι στην ωρα τους στην δουλεια,τρεχουν για να πληρωσουν λογαριασμους,καρτες,κινητα,...τρεχουν στις ουρες να βαλουν βενζινη, τρεχουν και αδειαζουν τα σουπερ μαρκετ οταν ακουν καμια μ....ια στην TV για κανα μουφα πολεμο.Φοβουνται να ζητησουν τα δικαιωματα τους στην δουλεια μην μεινουν ανεργοι και εχουν οικογενεια να θρεψουν...

Ζητας απο αυτην την πλειονωτητα των ανθρωπων ιδεες?

Και εγω σε αυτην την κατηγορια των ανθρωπων ανηκω..και με ειλικρινεια θα σου πω οτι "μεσες" ιδεες δεν υπαρχουν. Μονο ακραιες

Δεν μπορουμε να εχουμε και την πιτα ολοκληρη αλλα και το σκυλο χορτατο.

Η' αποφασιζουμε οτι απεχουμε απο την καταναλωτικη μανια που μας εχει πιασει και ειμαστε διαθεσιμοι ακομα και με το σωβρακο να κυκλοφορησουμε οπως σε χωρες οπως η Ινδια που ειναι μεσα στην βρωμα και την φτωχεια αλλα ειναι ολιγαρκης και ευτυχισμενοι.

Η' θα αναγκαστουμε να χορεψουμε με τους ρυθμους αυτους και οποιος αντεξει.

 

Αν θέλουμε να αλλάξουμε τον κόσμο, πρέπει να αλλάξουμε τον εαυτό μας. Οι υπόλοιποι δεν είναι στη δικαιοδοσία μας.

Αν ψάχνουμε να ελευθερώσουμε το μυαλό μας, ας αρχίσουμε από μέσα προς τα έξω και όχι το αντίστροφο.

 

Σωστοτατη προταση.

Ενα ερωτημα μονο?

Τι γινεται στην περιπτωση που εγω εχω αλλαξει τον εαυτο μου και η δραση που αποφασιζω εχει αντικτυπο και στους υπολλοιπους?

Link to comment
Share on other sites

Iδεες και φιλοσοφιες υπαρχουν πολλες.Να σου πω κατι,ο κοσμος χορτασε να ακουει μ :censored: ιες.

?Ο κόσμος? ή εσύ?;

Διότι ο κόσμος ουδέποτε άκουγε τις διάφορες ιδέες και φιλοσοφίες, διότι -όπως κι εσύ- τις θεωρούσε ?μλκίες?? Εάν τις άκουγε, δεν θα ήταν εδώ που είναι σήμερα.

 

η φαση ειναι πλεον σωζω εαυτο σωθητο

[?]

Και εγω σε αυτην την κατηγορια των ανθρωπων ανηκω..και με ειλικρινεια θα σου πω οτι "μεσες" ιδεες δεν υπαρχουν.

Ακριβώς αυτή είναι η οπτική που μας έφτασε εδώ που μας έφτασε. Όταν οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεσαι εσύ (δηλαδή : «ο σωζων εαυτο σωθητο - ας πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι? εγώ το τομαράκι μου να σώσω») τι βελτίωση να περιμένουμε οι υπόλοιποι?;

 

Ζητας απο αυτην την πλειονωτητα των ανθρωπων ιδεες?

Σίγουρα δε ζητάω καμία από εσένα και όλους τους «ο σωζων εαυτο σωθητο - ας πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι? εγώ το τομαράκι μου να σώσω»? Δεν έχω τέτοιες παράλογες απαιτήσεις.

Ζητάω όμως ιδέες από αυτούς που είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι. Από τον Johnny, στην προκείμενη περίπτωση.

 

Σωστοτατη προταση.

Ενα ερωτημα μονο?

Τι γινεται στην περιπτωση που εγω εχω αλλαξει τον εαυτο μου και η δραση που αποφασιζω εχει αντικτυπο και στους υπολλοιπους?

Ένα-ένα τα βήματα : Άλλαξέ τον πρώτα και μετά προβληματίζεσαι για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο διαφορετικές απόψεις που εκφράζονται από τον κόσμο όταν μιλάμε για "πόλεμο ενάντια στο μάτριξ".

Η μια άποψη λέει ότι το σύστημα πολεμάται εκ των έσω.

Η άλλη άποψη λέει ότι το σύστημα πολεμάται αν καταφέρεις να βγεις απ' αυτό.

Αν θες τη γνώμη μου, αυτό το "εκ των έσω" που λένε τείνω να πιστέψω πως είναι άλλη μια καραμελίτσα που μας έχει δώσει το σύστημα να μασάμε, διότι απλούστατα έχω δει πάρα πολλούς ανθρώπους να αφομοιώνονται από το σύστημα, αλλά κανέναν να το πολεμά. Άπαξ και μπήκες μέσα, παίζεις το παιχνίδι του.

Υπάρχουν τρόποι δράσης μέσα στο μάτριξ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αποτελούν ουσιαστικές κινήσεις ή ημίμετρα.

Μπορώ να σου αναφέρω πολλά παραδείγματα (από ανακύκλωση μέχρι "fair trade"), και ίσως είναι πιο άμεσα και εύκολα εφαρμόσιμα.

 

Ωσόσο εγώ είμαι της άποψης το ότι πλέον χρειαζόμαστε πιο δραστικές κινήσεις, αφομοιώνοντας αυτά τα μέτρα για τη δική μας αυτο-εξυπηρέτηση και όχι για την εξυπηρέτηση του συστήματος.

Μια δραστική κίνηση με την οποία συμφωνώ απόλυτα και επιδιώκω την υλοποίησή της, είναι αυτή που κατά καιρούς συζητάμε με τον κέρατο, τον Anor, τον Ονειρόκοσμο κτλ... Έχουμε κάνει μια ωραία συζήτηση επ' αυτής εδώ, και νομίζω πως έχει πολλές προοπτικές. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...