Jump to content

Matrix


Sif
 Share

Recommended Posts

?Ο κόσμος? ή εσύ?;

Διότι ο κόσμος ουδέποτε άκουγε τις διάφορες ιδέες και φιλοσοφίες, διότι -όπως κι εσύ- τις θεωρούσε ?μλκίες?? Εάν τις άκουγε, δεν θα ήταν εδώ που είναι σήμερα.

 

 

Ακριβώς αυτή είναι η οπτική που μας έφτασε εδώ που μας έφτασε. Όταν οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεσαι εσύ (δηλαδή : «ο σωζων εαυτο σωθητο - ας πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι? εγώ το τομαράκι μου να σώσω») τι βελτίωση να περιμένουμε οι υπόλοιποι?;

 

 

Σίγουρα δε ζητάω καμία από εσένα και όλους τους «ο σωζων εαυτο σωθητο - ας πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι? εγώ το τομαράκι μου να σώσω»? Δεν έχω τέτοιες παράλογες απαιτήσεις.

Ζητάω όμως ιδέες από αυτούς που είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι. Από τον Johnny, στην προκείμενη περίπτωση.

 

 

Ένα-ένα τα βήματα : Άλλαξέ τον πρώτα και μετά προβληματίζεσαι για τα υπόλοιπα.

 

Νεφελη ,πηρες οτι σε βολευει απο αυτα που εγραψα και απαντησες.

Εσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις δεν μας ειπες?

Διοτι αν εισαι στην κατηγορια των βολεμενων αστω καλυτερα μην μιλας για τους υπολλοιπους

Κατσε και διαλογισου

 

Στο σωζων εαυτο σωθητο το φτασαν υπουλα στον υπολλοιπο κοσμο καποιοι βολεμενοι που χρησιμοποιησαν την θρησκεια ακομα και "σοφες" ρησεις ωστε να δημιουργησουν στον κοσμο ενοχες στο να μην μπορει να δρασει

Εχεις παει σε καμια μεγαλοεταιρια να δουλεψεις? Ακομα και ρησεις του Βουδα χρησιμοποιουν με τον τροπο που τους βολευει κολημενες σε χαρτακια πανω απο τον χωρο εργασιας.

Το ξερεις οτι μαρκετινγκ λειτουργει με πολλες ιδεες και ρησεις απο την Χριστιανικη την βουδιστικη θρησκεια?

 

Στην τελευταια απαντηση που εδωσα στον Αυγερινο μου λες ενα-ενα τα βηματα.

Απαντησε πρωτα και ασε σε πιο βημα ειμαι για μετα.

Ο Johnny βρισκεται στην αρχη και καλυτερα ειναι απο τωρα να αρχισει να κανει κατι.

Εγω 33 χρονια τα εχω φαει στην μαπα απο ολες τις πλευρες ,απο την πανω απο την κατω απο την πλαγια απο διαγωνια.

Αρχιστε πρωτα εσεις την "επανασταση" και εγω θα ακουληθησω μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και πιστεύεις ότι αυτή είναι η λύση…;

Άντε και τάισες τον κόσμο για σήμερα, για αύριο, για την εβδομάδα… και μετά;!

Θα ξανακάνεις πλιάτσικο στα super market?

Και μετά…;

Νομίζεις ότι αυτές είναι λύσεις ουσίας;

Δεν άκουσα αυτή την είδηση. Εάν όντως συνέβη, μόνο συμβολική μπορώ να την χαρακτηρίσω -όχι ουσιαστική.

 

σημερα 10 ατομα ενα σουπερ μαρκετ

αυριο 100 ατομα 10 σουπερ μαρκετ

.......

καποια στιγμη ΠΟΛΛΑ ατομα ΟΛΑ τα χρηματιστηρια,τραπεζες κλπ

 

:clapping::clapping::clapping:

 

και μετα τι...?

ΟΚ λιγο χαοτικη η κατασταση αρχικα... :cheerful: :cheerful: :cheerful:

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη άποψη λέει ότι το σύστημα πολεμάται αν καταφέρεις να βγεις απ' αυτό.

 

Πρόσεξε την αντινομία: αν καταφέρεις πράγματι να βγεις από το σύστημα, εξ ορισμού, παύεις να αλληλεπιδράς με αυτό, άρα δεν μπορείς να το επηρεάσεις, άρα να το αλλάξεις.

 

Βεβαίως, αν βγουν πολλοί από το σύστημα, το σύστημα παύει να εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη ,πηρες οτι σε βολευει απο αυτα που εγραψα και απαντησες.

Εσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις δεν μας ειπες?

Διοτι αν εισαι στην κατηγορια των βολεμενων αστω καλυτερα μην μιλας για τους υπολλοιπους

Κατσε και διαλογισου

...

Φίλε Artzuna,

πρέπει κάποτε επιτέλους να καταλάβεις ότι το να προσπαθείς (άτεχνα) να βάλεις τον άλλο σε θέση άμυνας για να βγεις εσύ από αυτή τη θέση, είναι καλή τακτική μονάχα στον πόλεμο. Στη συζήτηση, είναι απλά παιδιαρώδες.

 

Εάν κρίνεις ότι δεν καταλαβα καλά το τι ήθελες να πεις, τότε απλά ξαναπροσπάθησε να εξηγήσεις την άποψή σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Artzuna,

πρέπει κάποτε επιτέλους να καταλάβεις ότι το να προσπαθείς (άτεχνα) να βάλεις τον άλλο σε θέση άμυνας για να βγεις εσύ από αυτή τη θέση, είναι καλή τακτική μονάχα στον πόλεμο. Στη συζήτηση, είναι απλά παιδιαρώδες.

 

Εάν κρίνεις ότι δεν καταλαβα καλά το τι ήθελες να πεις, τότε απλά ξαναπροσπάθησε να εξηγήσεις την άποψή σου καλύτερα.

 

Nα μιλας εμπειρικα τοτε αγαπητη Νεφελη αν θες να επιχειρηματολογησεις τουλαχιστον μαζι μου,

Αν παλι σε βολευει να το βρισκεις παιδιαρωδες δικαιωμα σου,

 

Δεν χρειαζεται να σου εξηγησω κατι καλυτερα,αν θελεις να καταλαβεις εχεις την ευφυια(πιστευω) να το κανεις.

Δεν σε βολευει ομως.

Στο να βαζεις χαρακτηρισμους (ατεχνα,παιδαριωδης,και βολεψακιας) σου ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Στο να βαζεις χαρακτηρισμους (ατεχνα,παιδαριωδης,και βολεψακιας) σου ειναι ευκολο.

Το δυστυχώς είναι ότι προφανώς είναι για μένα πιο εύκολο αυτό, απ'ότι για σένα το να υποστηρίξεις σωστά τη θέση σου...

 

...Κρίμα... περίμενα περισσότερα... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

και μετα τι...?

ΟΚ λιγο χαοτικη η κατασταση αρχικα... :cheerful: :cheerful: :cheerful:

 

Μετά ...(αυτοί που μπήκαν στο super market) ... με την πιο ευνοϊκη πρόγνωση θα "ξυπνήσουν" γύρω στα 30 οπου ακόμα θα τώνε την σύνταξη του πατέρα τους και θα κατηγορούν το "συστημα¨που δεν πέτυχαν κάτι καλύτερο....

Όσοι από αυτούς είναι λίγο πιο "γάτοι" σε λίγα χρόνια θα το πάρουν λίγο πιο "δεξιά" το τιμόνι και θα διοριστούν στο δημόσιο...

 

Πάντως γνώμη μου είναι οτι ζούμε την ζωή στην καλύτερη εκδοχή της για να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε άρδην τα κοινωνικοπολιτικοοικονομικά συστήματα, όσο αλτρουιστές και να θέλουμε να είμαστε αυτή δυστυχώς ή ευτυχώς είναι η αλήθεια....

 

Καλό μήνα....

Link to comment
Share on other sites

Όσοι από αυτούς είναι λίγο πιο "γάτοι" σε λίγα χρόνια θα το πάρουν λίγο πιο "δεξιά" το τιμόνι και θα διοριστούν στο δημόσιο...

Eχμ, κάτσε κάτσε. Δηλαδή εμείς που δουλεύουμε στο δημόσιο σημαίνει ότι έχουμε πάρει το τιμόνι λίγο προς τα δεξιά; Το ότι ξεσκιστήκαμε στο διάβασμα και στην προσπάθεια ακριβώς επειδή δεν θέλαμε να ζούμε από τους γονείς μας σημαίνει ότι γέρνουμε προς μία πλευρά; Θα διαφωνήσω γιατί στο δημόσιο δε μπαίνεις παντού μόνο με το μέσο. Στον εκπαιδευτικό τομέα στον οποίο βρίσκομαι κάθε άλλο παρά μέσο. Προσπάθεια και δική μας θέληση υπάρχει. Ας μην γινόμαστε απόλυτοι.

Και στην τελική δεν είναι όλα δεξιά ή αριστερά, άσπρα ή μαύρα! Υπάρχει και η μέση, το γκρι :)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά εμείς δεν ληστεύαμε σουπερ μάρκετ στα νιάτα μάς, για να αλλάξουμε τον κόσμο...

Σε αυτούς αναφέρομαι οι οποίοι αμφιβάλλω αν έχουν ποτε στην ζωή τους δουλέψει... και εκτιμώ οτι δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος από το να βρούν δουλειά από τα βάλουν μέσο ή εν γένει να ακολουθήσουν τον δρόμο του σάλίγκαρου...(γλύφει και έρπεται)

 

 

 

Θα διαφωνήσω γιατί στο δημόσιο δε μπαίνεις παντού μόνο με το μέσο. Στον εκπαιδευτικό τομέα στον οποίο βρίσκομαι κάθε άλλο παρά μέσο. Προσπάθεια και δική μας θέληση υπάρχει. Ας μην γινόμαστε απόλυτοι.

 

Σε νοιώθω... αυτή η εξελικτική ψυχολογία ανέκαθεν στο λαιμό μου καθόταν.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως :

 

<<...Αντιμέτωποι με ένα από τα μεγαλύτερα κύματα ακρίβειας και μείωσης της αγοραστικής τους δύναμης, οι καταναλωτές έχουν αρχίσει ήδη να αντιδρούν, περιορίζοντας τις αγορές τους ακόμα και σε βασικά είδη. Κατά 3% υποχώρησε ο τζίρος των σούπερ-μάρκετ, 15% μειώθηκαν οι πωλήσεις σε ένδυση-υπόδηση...>>

 

(http://greece.flash.gr//soon/2008/6/1/39268id/)

 

:cheerful:

 

...Οι αλλαγές δεν απαιτούν πάντα θυσίες για να γίνουν. Μονάχα λίγη κοινή λογική και καλή θέληση. Ας προτιμήσουμε τον μανάβη, τον μπακάλη, τον κρεοπώλη κλπ της γειτονιάς μας αντί να πάμε στο σούπερ μάρκετ. Καλύτερα να δώσουμε τα λεφτά μας στον απλό βιοπαλεστή (που θα μας προσέξει κιόλας) παρά στον μεγιστάνα (που γι'αυτόν είμαστε μονάχα κινούμενα ?).

Και ας μην επιτρέπουμε να μας πιάνουν κορόιδα πουλώντας μας απλά παπουτσάκια και ρουχαλάκια σε εξωφρενικές τιμές (τις προάλλες, για παράδειγμα, είδα σε βιτρίνα τιμή 70? για ένα απλό ζευγάρι σαγιονάρες της θάλασσας!! :blink: έλεος!!).

Link to comment
Share on other sites

Ας προτιμήσουμε τον μανάβη, τον μπακάλη, τον κρεοπώλη κλπ της γειτονιάς μας αντί να πάμε στο σούπερ μάρκετ. Καλύτερα να δώσουμε τα λεφτά μας στον απλό βιοπαλεστή (που θα μας προσέξει κιόλας) παρά στον μεγιστάνα (που γι'αυτόν είμαστε μονάχα κινούμενα ?).

Aχ ναι! Και όχι μόνο από οικονομικής άποψης, αλλά να έχουμε μια επιπλέον καλημέρα κάθε πρωί, ένα χαμόγελο παραπάνω, να είμαστε κοινωνικοί.. πράγματα που τα έχουμε χάσει και αυτά στο βωμό του χρήματος :(κρατάμε την

Link to comment
Share on other sites

.... Ας προτιμήσουμε τον μανάβη, τον μπακάλη, τον κρεοπώλη κλπ της γειτονιάς μας αντί να πάμε στο σούπερ μάρκετ. Καλύτερα να δώσουμε τα λεφτά μας στον απλό βιοπαλεστή (που θα μας προσέξει κιόλας) παρά στον μεγιστάνα (που γι'αυτόν είμαστε μονάχα κινούμενα ?).

Και ας μην επιτρέπουμε να μας πιάνουν κορόιδα πουλώντας μας απλά παπουτσάκια και ρουχαλάκια σε εξωφρενικές τιμές (τις προάλλες, για παράδειγμα, είδα σε βιτρίνα τιμή 70? για ένα απλό ζευγάρι σαγιονάρες της θάλασσας!! :blink: έλεος!!).

Δεν ξέρω σε ποια γειτονιά μένεις αλλά στη δική μου ο μπακάλης, ο κρεοπώλης κλπ της γειτονιάς έχουν τέτοιες τιμές που απλά δεν.... 20-30% πάνω από τις τιμές SM.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια γειτονιά μένεις αλλά στη δική μου ο μπακάλης, ο κρεοπώλης κλπ της γειτονιάς έχουν τέτοιες τιμές που απλά δεν.... 20-30% πάνω από τις τιμές SM.

 

Δυστυχώς,ο ουτις εδώ έχει δίκιο: υπάρχουν μανάβηδες-κρεοπώληδες που...ακολουθούν την αισχρή "πεπατημένη" των Σ.Μ., :isaygrrr: ενώ δεν τους συμφέρει! Παράδοξο,διότι εάν μείωναν αυτοί τις τιμές τους, ο κοσμάκης (γενιά των 700 ευρώ πλέον)θα πήγαινε σε αυτούς και όχι στα μεγαθήρια Σ.Μ....

Τι κοινωνικότητα...τι χαμόγελο να ανταλλάξουμε όταν όλοι κοιτάν τη πονηρή & γρήγορη 'κονόμα;;;??? :4_14_202[1]: Μπα...Κουτόφραγκοι γίναμε...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά τι ποιότητα έχει ο μανάβης και τι ποιότητα έχουν τα μάρκετ. Μια φορά να πάω σε μάρκετ και να μη βρω σάπια φρούτα...(ή να πω να βρω φρούτα της προκοπής;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά ...(αυτοί που μπήκαν στο super market) ... με την πιο ευνοϊκη πρόγνωση θα "ξυπνήσουν" γύρω στα 30 οπου ακόμα θα τώνε την σύνταξη του πατέρα τους και θα κατηγορούν το "συστημα¨που δεν πέτυχαν κάτι καλύτερο....

Όσοι από αυτούς είναι λίγο πιο "γάτοι" σε λίγα χρόνια θα το πάρουν λίγο πιο "δεξιά" το τιμόνι και θα διοριστούν στο δημόσιο...

 

χαχα.. καλε μου panseline...

Τι σε κανει να πιστευεις οτι αν βγουμε με ροπαλα στου δρομους κ σπασουμε τραπεζες κλπ κλπ (σε παγκοσμιο επιπεδο)

μετα θα υπαρχει ιδιωτικος κ δημοσιος τομεας...? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...