Jump to content

σατανισμος


Recommended Posts

Έχει έλθει 13χρόνος σε επαφή με τις δυνάμεις του σκότους και ζει ακόμα ;;;

 

Ναι ! Eγώ έχω έλθει... icon10.gif

 

Αχ τι ψώνιο είμαι... :cheerful:

 

Με τον Mumm-Ra έχει έρθει σε επαφή

 

Εγω με την Σκιά της Morra... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κοίταξε αν πιστεύεις πως επειδή είσαι κάποιας ηλικίας μπορείς να αντισταθείς στις δυνάμεις του σκότους είσαι νυχτωμένος. δεν είναι το θέμα αν υπάρχει 13χρονός που μπορεί να αντέξει το σκότος πιστεψέ με. το θέμα είναι πως πρέπει να καταλάβουμε πως το θέμα δεν είναι η δύναμη και οι αντιστάσεις αλλα οι ψευτοσατανιστές και τα 13χρονα που για να προκαλέσουν μας βγάζουν το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

..αλλα οι ψευτοσατανιστές και τα 13χρονα που για να προκαλέσουν μας βγάζουν το όνομα.

 

Αμάν με τις "δυνάμεις του σκότους".. :lol:

 

Αυτό το "μου βγαίνει το όνομα" θα το ξεπεράσεις. Βρε, πολύ σημασία δίνεις τί σκέφτονται οι άλλοι για εσένα.. Δεν κάνει, δεν κάνει. Δείχνεις σαν να μη δέχεσαι ο ίδιος αυτά που στηρίζεις με αυτού του είδους την αντιπαλότητα ή να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους ή και τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Sabrina...!

 

Ποιος ο λόγος να πείσει κάποιος κάτι που δεν είναι, από την στιγμή που γίνετε κάτι πραγματικά όταν παριστάνει να είναι.

 

Όταν δεν θα προσπαθήσει να αποδείξει τι δεν είναι, αλλά θα δρα με αυτό που είναι. :cheerful:

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

οκ σαμπρίνα έχεις δίκιο. αλλά σαν στάση δεν στην σπάει;;;

Link to comment
Share on other sites

οκ σαμπρίνα έχεις δίκιο. αλλά σαν στάση δεν στην σπάει;;;

Κοίτα αυτή την αντιμετώπιση από τον κόσμο την έχω ξεπεράσει ως "πρόβλημα". Πλέον το διασκεδάζω και δε με ενδιαφέρει. Καιρόοο τώρα. Αλλά το θέμα είναι πως κάθεσαι λες για τους σατανιστές ότι σου τη σπάνε ενώ περισσότερο βλέπω να σε ενοχλεί η αμάθεια του κόσμου παρά οι ίδιοι.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτή την αντιμετώπιση από τον κόσμο την έχω ξεπεράσει ως "πρόβλημα". Πλέον το διασκεδάζω και δε με ενδιαφέρει. Καιρόοο τώρα. Αλλά το θέμα είναι πως κάθεσαι λες για τους σατανιστές ότι σου τη σπάνε ενώ περισσότερο βλέπω να σε ενοχλεί η αμάθεια του κόσμου παρά οι ίδιοι.

 

 

και τα δύο με ενοχλούν και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο... γτ δεν μας αφήνουν στην ησυχία μας;;;

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο με ενοχλούν και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο... γτ δεν μας αφήνουν στην ησυχία μας;;;

 

Eσύ γιατί δε τους αφήνεις στην ησυχία τους;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτή την αντιμετώπιση από τον κόσμο την έχω ξεπεράσει ως "πρόβλημα". Πλέον το διασκεδάζω και δε με ενδιαφέρει. Καιρόοο τώρα. Αλλά το θέμα είναι πως κάθεσαι λες για τους σατανιστές ότι σου τη σπάνε ενώ περισσότερο βλέπω να σε ενοχλεί η αμάθεια του κόσμου παρά οι ίδιοι.

Μπορείς να ορίσεις τον προβληματισμό σου πιο ξεκάθαρα; Που είναι το πρόβλημα; και ποιό είναι;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει τέσσερά χρονιά κατηχητικό, έχω διαβάσει την παλαιά και την καινή διαθήκη, στα θρησκευτικά έπαιρνα 19, 20...

 

Και βρίσκω εξαίσιο το φίδι που έδωσε τα φρούτα της γνώσης του καλού και του κακού. Για μένα το αγαθό και το κακό της γνώσης είναι η γέννησή της Σοφίας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ορίσεις τον προβληματισμό σου πιο ξεκάθαρα; Που είναι το πρόβλημα; και ποιό είναι;

Χμ.. Είπα ότι έχω κάποιο προβληματισμό στο συγκεκριμένο θέμα; Δε μίλησα εγώ για προβληματισμό. Άλλος τον έχει.

Link to comment
Share on other sites

μπηχτήηηηηηηηηηηηηη. ο προβληματισμός μου είναι πως αν και πρέπει να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες ανεξαιρέτως τι γίνεται όταν οι θρησκείες αυτές ίσως να μας επηρρεάζουν με κάποιον πολύ κακό τρόπο. είναι αυτό που λέμε η προσωπική ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η προσωπική ελευθερία του άλλου.ωστόσο απο την άλλη η σαμπρίνα έχει απόλυτο δίκιο λέγοντας πως δεν πρέπει να μας νοιάζει η γνώμη των άλλων και πως με αυτόν τον τρόπο γινόμαστε εμείς ρατσιστές και κακοί. μπερδεύτηκα χειρότερα. a bit help over here plz

Link to comment
Share on other sites

Οι σατανιστές δεν πιστεύουν ακριβώς στην ύπαρξη του χριστιανικού σατανά και χριστιανικού θεού. Απλά ο σατανάς στα χριστιανικά κείμενα είναι μια συλλογή διαφόρων στοιχείων που πήραν απο αυτό που λέμε dark archetype όπως ο αιγυπτιακός θεός Σετ. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει διαβάζοντάς τι λένε μερικοί σατανιστές.

 

Σατανάς=Σετ=Τυφώνας στην ελληνική μυθολογία. Είναι αυτός που αντιτίθεται στους θεούς. Επομένως δεν είναι αντίθετοι μόνο προς τον χριστιανισμός αλλα και προς τον παγανισμό. Η σύνδεση σατανισμού παγανισμού που προσπαθούνα κάποιοι να παρουσιάσουν είναι απαράδεκτη.

 

όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερ για τον σατανισμό(απο περιέργια, και για να ξέρουμε τι λένε και αυτοί) ας κοιτάξει αυτό --> σύνδεσμος διαγράφτηκε (κανάλι στο youtube που πολλά βίντεο για τον σατανισμό)

 

Απαγορεύεται αυστηρά η έμμεση ή άμεση παρότρυνση για συμμετοχή σε Αδελφότητες, Σέκτες, Τάγματα, Covens, κλπ, μυστικιστικού ή/και αποκρυφιστικού ή/και θρησκευτικού χαρακτήρα. Είναι σεβαστή η επιλογή μελών να ανήκουν σε κάποια Αδελφότητα ή Σέκτα ή Τάγμα ή Coven, κλπ, αλλά δεν μας αφορά και απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, δημόσια ή μέσω πμ.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση,

 

--~ Α.

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπόν ναί! μου τη σπάνε άγρια. σέβομαι όλες τις θρησκείες. σέβομαι κάθε άνθρωπο που νιώθωντας την ανάγκη να πιστέψει΄κάπου και να τιμήσει τον κόσμο πιστεύει όπως και εγώ σε μια θρησκεία. αυτό όμως που δεν αντέχω καθόλου είναι οι σατανιστές.... έχουμε καταντήσει να θεωρούμαστε δαίμονες και να μας κοιτάζουν λοξά στον δρόμο αν τους πούμε πως πιστεύουμε κάπου αλλού και να μας παρομοιάζουν με σατανιστές....
Στην πραγματικότητα δεν θα έπρεπε να προβληματίζεσαι - μη πω ότι αν ψάξεις στον εαυτό σου θα βρεις ότι κι εσύ ο ίδιος φυλάς παρόμοια στάση σε άλλες περιπτώσεις - όλοι το κάνουμε λίγο πολύ γιατί φαίνεται ότι είναι μέρος της ψυχολογίας μας.

Είναι μέρος της ζωής να ταυτίζονται ορισμένα πράγματα ακόμα κι αν (ή όταν) δεν έχουν σχέση. Ούτε η περίπτωση είναι μοναδική:

Σκέψου πως πολλοί θεωρούν "δαίμονες και... κοιτάζουν λοξά" χριστιανούς που δεν έχουν ενοχλήσει κανένα επειδή πριν 1000 ή 1500 χρόνια κάποιοι που φορούσαν ράσα ή είχαν ραμμένους σταυρούς στα πουκάμισά τους κάνανε διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...