Jump to content

έξορκισμός;;;


Recommended Posts

Γρηγορείτε μαγόπουλα! Τώρα που οι γερμανοί άρχισαν να δένονται με "τα δεσμά του Διαβόλου", έχει αυξηθεί η ζήτηση (και η ταρίφα :cool4: ) για εξορκιστές εκεί, καθώς οι καθολικοί ιερείς δεν επιτρέπεται να κάνουν εξορκισμό!

(click)

Είναι πολλά τα λεφτά λέμε! :lol:

 

είναι αλήθεια αυτό που λέει;;;; σοκαρίστηκα τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Είναι πολλά τα λεφτά λέμε! :lol:
Νομίζω πως είναι όμοια υπερβολικό το σχόλιο. Ούτε το άρθρο μιλά για λεφτά - μάλλον για νομικούς κινδύνους μιλά - ούτε έχω ακούσει να "χρεώνεται" ο εξορκισμός.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Δεν θέλει και μεγάλη φαντασία για να καταλάβει κανείς οτι αστιεύομαι.

 

Βέβαια, και για γάμους/βαφτίσια/κηδείες κτλ υποτίθεται πως δεν παίρνουν λεφτά αλλά ενδεχομένως γνωρίζεις τις "ταρίφες" που παίρνουν οι παπάδες για να τελέσουν τα μυστήρια, συνεπώς δεν βλέπω γιατί να μη γίνεται το ίδιο και με τους εξορκισμούς (ίσα-ίσα που εκεί βρίσκεται και "σε ανάγκη" ο άλλος, οπότε ενδεχομένως να σου δώσει όσα κι αν του ζητήσεις).

Link to comment
Share on other sites

outis αν το σκφτείς έχει απόλυτο δίκιο ο τζόνυ. έχουν κανονική ταρίφα πράγμα που αποδεικνύει πως η εκκλησία έχει αρχίσει να παρεκκλίνει απο τα καθηκοντά της λόγω της ανικανότητας και της απληστίας του ανθρώπου

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Δεν θέλει και μεγάλη φαντασία για να καταλάβει κανείς οτι αστιεύομαι.

 

Βέβαια, και για γάμους/βαφτίσια/κηδείες κτλ υποτίθεται πως δεν παίρνουν λεφτά αλλά ενδεχομένως γνωρίζεις τις "ταρίφες" που παίρνουν οι παπάδες για να τελέσουν τα μυστήρια, συνεπώς δεν βλέπω γιατί να μη γίνεται το ίδιο και με τους εξορκισμούς (ίσα-ίσα που εκεί βρίσκεται και "σε ανάγκη" ο άλλος, οπότε ενδεχομένως να σου δώσει όσα κι αν του ζητήσεις).

Το "γιατί να μη γίνεται το ίδιο" είναι υποθετικό (και άδικο ως γενίκευση, εκτός κι αν υπάρχει σχετική θλιβερή πείρα).

Πες ότι αυτοί που ξέρω από κοντά είναι από το είδος που καταδικάζει και αρνείται τις ταρίφες.

Για τον εξορκισμό όμως - γι' αυτό δεν μιλέμε; - (όπως και για εξομολόγηση) δεν υπάρχει ούτε ταρίφα. Απ' ότι φαίνεται σε "προσωπικές" πράξεις δεν υπάρχει ταρίφα ("γάμους/βαφτίσια/κηδείες" είναι μάλλον κοινωνικές πράξεις).

Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχνάμε το γνωστό περιστατικό με τον δαιμονισμένο φαντάρο....

http://www.youtube.com/watch?v=4saAu1Jnigc

:063laugh:

αρχάγγελε μέσω youtube exorcist greek parody ανακαλυψα παραδόξως το σαιτ και το ειχα δει αυτο το βιντεο. μαντης είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

Αίντε πάμε πάλι....

 

Δαιμονισμος και εξορκισμός είναι πολύ σπάνια να συναντήσει κάποιος και να είναι πραγματικά κάτι τέτοιο. Σχεδόν πάντα είναι η περίπτωση κάποια ασθένειας, ή περίπτωση απάτης. Απο εκεί και πέρα, όσον αφορά Καθολικούς και Ορθοδόξους και Προτεστάντες και δεν ξέρω τι άλλο, είναι ενα θέμα που έχει προκύψει απο τον καιρό του Σχίσματος και οι μεν και οι δε, αρνιούνται την ακεραιότητα πίστης του άλλου. Απο εκεί προκύπτει και οτι ο τάδε δεν μπορεί αυτό και δείνα δεν μπορεί εκείνο.

 

Η αλήθεια είναι πως όπως τα δαιμόνια δεν χωρίζονται σε κάστες και αιρέσεις...( :lol: ) ,....έτσι και εκείνοι που θα μπούν στην διαδικασία του εξορκισμού , κάνουν την προσευχή ώς σημάδι πίστης στον Θεό και οχι στο δόγμα της θρησκείας τους. Μην πέφτετε θύματα της παραπληρόφορησης που έχει ξεκινήσει απο το Βυζάντιο και την εποχή εκείνη.

 

Όσον αφορά παλαιότερες εποχές, δεν αποκαλόντουσαν δαιμονοποιήσεις, καθώς η εικόνα ήταν αυτή της "κατάληψης" του σώματος , απο κάποιον Θεό. Οπότε δεν υφίσταται και το θέμα γιατί δεν αναγράφονταν τότε γεγονότα εξορκισμών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι οι ορθόδοξοι ιερείς μπορούν να κάνουν όλοι τους εξορκισμούς, ενω οι καθολικοί για παράδειγμα έχουν ιερείς μόνο γι'αυτή τη δουλειά;

Είχα ακούσει κάποτε ότι το Βατικανό εκπαιδεύει ιερεις του γι'αυτόν τον σκοπο, αλλά δεν είμαι σίγουρη..

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται σε "προσωπικές" πράξεις δεν υπάρχει ταρίφα ("γάμους/βαφτίσια/κηδείες" είναι μάλλον κοινωνικές πράξεις).

Είναι θεμιτό να υπάρχει αυτή η διάκριση, στα πλαίσια του "κοινωνικού έργου" που ασκεί η κάθε εκκλησία?

Αφού έτσι κι αλλιώς πληρώνονται από τον εργοδότη τους (εκκλησία της Ελλάδος) για οποιουδήποτε είδους "υπηρεσία" τους, από την εξομολόγηση μέχρι το γάμο. Και ο ρόλος τους έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει από περίπτωση σε περίπτωση, το μόνο που αλλάζει είναι τα ευαγγέλια που απαγγέλλουν. Ποιά η λογική λοιπόν του "για τα μεν πληρωνόμαστε, για τα δε όχι"?!

 

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο Δαιμονισμός βγαίνει από την λέξη Δαίμονας.

 

Τι σημαίνει Δαίμονας ;;;

 

Δαίμονας βγαίνει από την αρχαιοελληνική λέξη "Δαίμων" που σημαίνει "Γνώση".

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε mendesius το θέμα δεν είναι μόνο τι σημαίνει μια λέξη αλλά και τι σημασία της δίνουμε. μπορεί με αυτό το όνομα να έχουμε κατονομάσει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του Sevando όσο λιτή φαίνεται τόσο ουσιαστική είναι.

 

Τα ονόματα και ο προσδιορισμός δυνάμεων κατά των άνθρωπων μπορεί να αλλάζει ονομασίες και σημασία ετοιμολογική στις λέξεις, ανά τις εποχές και κατά τις αντιλήψεις που ισχύουν τότε.

 

Έτσι Δαίμων μπορεί να σήμαινε "φέρων γνώση θεότητα" στην Αρχαιότητα, μετά να σήμαινε θεότητα κακού και σήμερα να ισχύει και ώς daemon σε Υπολογιστικό σύστημα (Η/Υ).. :lol:

 

Johnnh, καμία δικαιολογία... έχει δικαιολογία φίλε μου, η απληστεία και η εκμετάλλευση;... είτε φοράς ράσα , είτε σμόκιν;

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο Δαιμονισμός βγαίνει από την λέξη Δαίμονας.

 

Τι σημαίνει Δαίμονας ;;;

 

Δαίμονας βγαίνει από την αρχαιοελληνική λέξη "Δαίμων" που σημαίνει "Γνώση".

Αυτή είναι μεταγενέστερη έννοια.

Οπωσδήποτε όταν στο θέμα δαιμονισμός/εξορκισμός δεν έχει την έννοια του δαίμων=ειδήμων.

Είναι θεμιτό να υπάρχει αυτή η διάκριση, στα πλαίσια του "κοινωνικού έργου" που ασκεί η κάθε εκκλησία?

Αφού έτσι κι αλλιώς πληρώνονται από τον εργοδότη τους (εκκλησία της Ελλάδος) για οποιουδήποτε είδους "υπηρεσία" τους, από την εξομολόγηση μέχρι το γάμο. Και ο ρόλος τους έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει από περίπτωση σε περίπτωση, το μόνο που αλλάζει είναι τα ευαγγέλια που απαγγέλλουν. Ποιά η λογική λοιπόν του "για τα μεν πληρωνόμαστε, για τα δε όχι"?!

 

:offtopic:

Εγώ απλά σημείωσα κάτι που πρόσεξα. Το τι είναι είναι θεμιτό είναι άλλο.

Ίσως έχει να κάνει με την σχέση προσφορά/ζήτηση.

Όπως είπα την ταρίφα εξ ακοής την έχω γνωρίσει μόνο. Τυπικά δεν υπάρχει - άλλοι δεν δέχονται καθόλου, άλλος σου λέει αν θέλεις δώσε ότι νομίζεις. Μερικοί τηρούν την ταρίφα. Όπως και να έχει σε σχέση με τον εξορκισμό είναι άσχετη.

Α, ναι... ο εξορκισμός δεν είναι αποκλειστηκότητα παπάδων (θεωρητικά τουλάχιστον).

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Α, ναι... ο εξορκισμός δεν είναι αποκλειστηκότητα παπάδων (θεωρητικά τουλάχιστον).

 

:blink: Λες να μπορώ κι εγώ να εξορκίσω;;;;

Ένα χαρτζιλίκι θα το'χω πάντως.. :lol:

(πιθανόν μετά την πρώτη μου φορά να χρειαστώ εγώ έναν εξορκιστή..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...