Jump to content

έξορκισμός;;;


Recommended Posts

Αυτή είναι μεταγενέστερη έννοια.

Οπωσδήποτε όταν στο θέμα δαιμονισμός/εξορκισμός δεν έχει την έννοια του δαίμων=ειδήμων.

 

Το ξέρω, πλάκα έκανα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:blink: Λες να μπορώ κι εγώ να εξορκίσω;;;;

Ένα χαρτζιλίκι θα το'χω πάντως.. :lol:

(πιθανόν μετά την πρώτη μου φορά να χρειαστώ εγώ έναν εξορκιστή..)

Μάλλον καθαρά εσώρουχα θα χρειαστείς.
Link to comment
Share on other sites

είναι αλήθεια αυτό που λέει;;;; σοκαρίστηκα τώρα

 

Είναι αλήθεια, ότι βοηθάει και στο αδυνάτισμα;

Αμα είναι έτσι ...να μην ξοδεύομαι για μποντιλάνια ... να ξορκίσω πέντε κιλάκια να τελειώνω στα γρήγορα ... και τα ρέστα παγωτά! :lol:

 

Μάλλον καθαρά εσώρουχα θα χρειαστείς.

Μπικινάκι κάνει; :getreal:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε αν είναι να τραβήξεις οτι τράβηξε ο παπάς στον εξορκιστή χέστο δεν αξίζει τι χαρτζιλίκι στα ψυχοφάρμακα θα το φάς

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και δαιμονισμος και εξορκισμος...Επισης οσοι δεν αντεχουν την οποιαδηποτε πιεση/ενεργεια απο τις μαγειες αντιδρουν εντονα πχ οπως αναφερει ο Πατερ Παισιος ενας νεος δαιμονισμενος αντιδρουσε ως εξης:Ελεγε καιγομαι δεν αντεχω και χτυπιοταν κτλ ..απο την αλλη καποια γυναικα ελεγε μεν τα ιδια και μη πω υποφερε και χειροτερα αλλα ηταν ησυχη φυσικα εως οτου εν βρεθηκε τιποτα παθολογικο και πηγε καπου που για καλη της τυχη της συστησαν και διαβαστηκε και λυθηκε το θεμα και δε ξεκολλαει απο τις εκκλησιες τωρα .Δε ξερω γιατι μερικοι αντιδρουν εντονα ενω αλλοι οχι

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω παρατηρήσει πως όσοι ασχολούνται με πνευματισμό, σαμανισμό και απόκρυφες τέχνες παρουσιάζουν μια μεγαλύτερη ανοσία σε ορισμένα πράγματα απο κάποιους άλλους... δεν ξέρω αν είναι επειδή συνηθίζουν αυτά τα είδη ενέργειας αλλά πλέον ματιάζομαι σπάνια, αναρρώνω γρηγορότερα και το αποδίδω μάλλον σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

έψαχνα στον γούγλη για κάτι και έπεσα πάνω σε αυτό το σάιτ: http://www.exorcism.ru/ ομολογώ πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι αληθινό. πάντως συγκλονίστηκα. κάτι μου λέει πως είναι αυθυποβολή ή απλώς ψέμα. εσείς τι λετε;;

 

 

Dear Sevando και λοιπή κομπανία

 

Πριν από κάποια χρόνια, πέφτω πάνω σε έναν δαιμονισμένο στη Μονή Οσίου Εφραίμ στη Νέα Μάκρη (εκεί πάνε πολλοί). Το αγόρι λεγόταν Κωνσταντίνος, ήτανε καλόγερος στο Όρος και είχε και μεσογειακή αναιμία, κοντά σ' όλα του τα βάσανα. Ομολογουμένως συγκλονιστική εμπειρία. Το πιο χαρακτηριστικό ήταν πως δεν μπορούσε να πει ο Άγιος Εφραίμ, η Παναγία, αλλά έλεγε απλά ο Εφραίμ, η Μαρία με καίνε και τα λοιπά. Άμα του πέρναγε ήταν μία χαρά άνθρωπος και προσπαθούσε να μας πιάσει και τη συζήτηση. Κουβεντιάζοντας μαζί του μάθαμε πως οι γονείς του δεν ήθελαν λέει, να γίνει καλόγερος, και του κάνανε μάγια για να μην αντέχει το Χριστό -και από τοτε ξεκίνησαν τα φαινόμενα του δαιμονισμού. Μιλούσε με μια μοναχή, καλή μου φίλη, κι απάνω στη συζήτηση άλλαζε η φωνή του, της έχωνε μούτζες και την απειλούσε ότι θα της στείλει λεγεώνα. Φράσεις όπως: Αν δεν ήτανε ο Εφραίμ θα βλέπατε τί θα σας έκανα, τι ήθελες βρρρρε! π.....α κι έγινες καλόγρια, θα τον σκοτώσω τον π....η εδώ που με έφερε, σε φτύνω Μιχάλη στα μούτρα, και ούτω καθ' εξής, πραγματικά δεν θα μου φύγουν ποτέ από το μυαλό. Ήταν σαν ένα τεράστιο θηρίο να σφαδάζει και να υποφέρει. Η αίσθηση της κακίας ήταν κάτι το απερίγραπτο.

Τη στιγμή που τα έβλεπα αυτά, μου φαινόντουσαν αληθινά.

Τώρα, με βεβαιότητα ποτέ δεν θα μάθουμε. Εύχομαι όμως ολόψυχα να μην υπάρχουν πραγματικά δαιμονισμένοι. Εύχομαι να ήταν φάρσα.

Δεν ξέρω τί απέγινε το δόλιο το παλικάρι.

 

Όσο για τα σχόλια των παιδιών ότι συνήθως τα φαινόμενα παρατηρούνται σε χαμηλότερου πνευματικού επιπέδου ανθρώπους, συμφωνώ. Και συμφωνούν και εκείνοι που πιστεύουν στο δαιμονισμό. Λένε δηλαδή, ότι ο χαμηλού επιπέδου άνθρωπος έχει χαμηλές νοητικές άμυνες και διαιρεμένο "εγώ". Υπάρχει δηλαδή μία ανακατωσούρα στο μυαλό του, μία έλλειψη συνοχής που ευνοεί τέτοια φαινόμενα.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πλέον τι να πιστέψω... ουσιαστικά θέλω να πιστεύω (έιμαι χριστιανός) πως δεν υπάρχει κόλαση. θέλω να το πιστεύω με την λογική πως μια αιώνια τιμωρία δεν θα οφελούσε πουθενά. δηλαδή ο Θεός ως ανώτερο πνευματικό ον σίγουρα καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει νόημα. σκεφτείτε το για κάτι που έκανες στον ψευτικο υλικό κόσμο να τιμωρείσαι για την αιωνιότητα;;; γι'αυτό δεν ξέρω κιόλας και για τον εξορκισμό

Link to comment
Share on other sites

μα υπαρχει και η εξομοληγηση για να μη...τιμωρησαι στην αιωνιοτητα που λες,κι αυτο μας το εδωσε ο θεος γι αφεση αμαρτιων...για να καταλαβουμε τα λαθη μας,εξομολογουμενοι να λυτρωνομαστε και να γινομαστε καλυτεροι ως ατομα,πρωτα βασικα για μας για να ειμαστε εμεις καλα κι επειτα και για τους τριγυρω μας.Αν θελεις το περνεις κι αλλιως ,κανω λαθη ,φιλοσοφω,αυτοσυνχωρω τον εαυτο μου γιατι βλεπω οτι τα λαθη μου με επηρεαζουν και γινομαι καλυτερος(για οποιους δε πιστευουν στη θεια εξομολογηση)...μεσα απο τα λαθη μας μαθαινουμε

Link to comment
Share on other sites

σωστό αλλά τι οφελεί αν τιμωρείσαι για πάντα. εννοώ είναι απλώς άσκοπο. εφ'όσον ο Θεός μας έφτιαξε και είμαστε δικό του δημιούργημα λογικά δεν νομίζω να υπάρχει τιμωρία

Link to comment
Share on other sites

Niphredil...

 

Μπορεί να ήταν δαιμονισμένος.. μπορεί όμως να ήταν και ψυχικά άρρωστος , ίσως απο την υπερβολική πίεση που είχε δεχτεί απο τους γονείς του για να μην γίνει καλόγερος. Εξού και σε κάθε εικόνα που εμφανιζόταν ή νόημα που να έχει σχέση με τον Χριστιανισμό , να αντιδρούσε με αυτόν τον τρόπο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι το πως το βιώνεις εσύ εκείνη την στιγμή βλέποντας τον , είναι κάτι που δεν μπορεί να περάσει απο εδώ μέσα. Δεν αμφιβάλω οτι μπορεί να ήταν δαιμονισμένος όπως δεν γνωρίζω αν ήταν και άρρωστος. Δύσκολο να κρίνεις... ειδικά αν δεν είσαι και ικανός (δεν είμαι) να το κάνεις.

 

Όσον αφορά το θέμα της τιμωρίας και του δημιουργήματος των ανθρώπων απο τον Θεό, το μόνο που έχω να πώ είναι πως πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη το "ελεύθερη βούληση". Είναι το μοναδικό που μπορεί να μας φέρει κοντά Του ή να μας πάει μακριά Του ... που μπορείς να το χαρακτηρίσεις και ώς τιμωρία. Η ελεύθερη βούληση άλλωστε κατά την Βίβλο είναι εκείνη που έκανε την Εύα και τον Αδάμ να ενδώσουν και να παραβούν την εντολή για το "απαγορευμένο καρπό".

Link to comment
Share on other sites

Niphredil...

 

Μπορεί να ήταν δαιμονισμένος.. μπορεί όμως να ήταν και ψυχικά άρρωστος , ίσως απο την υπερβολική πίεση που είχε δεχτεί απο τους γονείς του για να μην γίνει καλόγερος. Εξού και σε κάθε εικόνα που εμφανιζόταν ή νόημα που να έχει σχέση με τον Χριστιανισμό , να αντιδρούσε με αυτόν τον τρόπο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι το πως το βιώνεις εσύ εκείνη την στιγμή βλέποντας τον , είναι κάτι που δεν μπορεί να περάσει απο εδώ μέσα. Δεν αμφιβάλω οτι μπορεί να ήταν δαιμονισμένος όπως δεν γνωρίζω αν ήταν και άρρωστος. Δύσκολο να κρίνεις... ειδικά αν δεν είσαι και ικανός (δεν είμαι) να το κάνεις.

 

Όσον αφορά το θέμα της τιμωρίας και του δημιουργήματος των ανθρώπων απο τον Θεό, το μόνο που έχω να πώ είναι πως πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη το "ελεύθερη βούληση". Είναι το μοναδικό που μπορεί να μας φέρει κοντά Του ή να μας πάει μακριά Του ... που μπορείς να το χαρακτηρίσεις και ώς τιμωρία. Η ελεύθερη βούληση άλλωστε κατά την Βίβλο είναι εκείνη που έκανε την Εύα και τον Αδάμ να ενδώσουν και να παραβούν την εντολή για το "απαγορευμένο καρπό".

 

 

εδώ είναι μια παρόμοια περίπτωση που το αγόρι το ανάγκασε η μάνα του να πιστεύσει πως είναι δαιμονισμένο εμμέσως. στην πραγματικότητα έφταιγε ο θάνατος του πατέρα του που του έβγαζε ανεξήγητη συμπεριφορά
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να αναφερθεί και μια άλλη πιθανή εξήγηση - ορισμένων τουλάχιστον περιστατικών - "δαιμονισμού":

Αυτή να πρόκειται για "κυριαρχία" στο μυαλό του "θύματος" παρασιτικού meme...

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι πιθανό αλλά απ'οτι ξέρω τα παράσιτα εμφανίζουν άλλα συμπτώματα. πρώτα είσαι συνέχεια κουρασμένος έχεις κατάθλιψη δεν χαίρεσαι με τίποτα στη ζωή σου κτλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...