Jump to content

έξορκισμός;;;


Recommended Posts

ναι είναι πιθανό αλλά απ'οτι ξέρω τα παράσιτα εμφανίζουν άλλα συμπτώματα. πρώτα είσαι συνέχεια κουρασμένος έχεις κατάθλιψη δεν χαίρεσαι με τίποτα στη ζωή σου κτλ
Ενώ ένας πιθανά "δαιμονισμένος" είναι συνέχεια ξεκούραστος, εύθυμος και καταχαίρεται της ζωή του; :wacko::blink: Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ναι αλλα οι δαιμονισμένοι δεν έχουν και βίαια ξεσπάσματα οπως αυτά που προαναφέρθηκαν;;; δν το παοκλείω ως περίπτωση αλλα δεν νομίζω πως πάντα είναι παράσιτο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απόψε το βράδυ στις 00.15 στον ΣΚΑΙ έχει ντοκιμαντέρ σχετικά με τον εξορκισμό -μάλιστα νομίζω ότι είναι αυτό που είχα αναφέρει ότι είχα δει.

Link to comment
Share on other sites

Eίδα την περασμένη εβδομάδα Σαμπρίνα στο SKAI ένα ντοκιμαντερ με αυτό το θέμα.

Λίγο γελοια μου φάνηκαν.......

Εμένα μου φάνηκαν λυπηρά εντελώς. Πώς μπορούν κάποιοι ανίδεοι να παίζουν με τον φανατισμό και την αμάθεια του κόσμου..:(

(πάντως δεν ήταν αυτό που είχα δει την προηγούμενη φορά)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φάνηκαν λυπηρά εντελώς. Πώς μπορούν κάποιοι ανίδεοι να παίζουν με τον φανατισμό και την αμάθεια του κόσμου..:(

(πάντως δεν ήταν αυτό που είχα δει την προηγούμενη φορά)

Γιατί το λες αυτό;
Link to comment
Share on other sites

To λέω αυτό επειδή το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ έδειχνε για παράδειγμα μία γυναίκα η οποία ήταν σχιζοφρενής (ιατρικά αποδεδειγμένο) και ορισμένοι το απέδωσαν σε καταβολή της από δαίμονα. Πήγε από μόνη της σε έναν εξορικιστή, έγινε και καλά ο εξορκισμός μετά από πολύ κόπο και ιδρώτα. Χάρηκε αυτή, έλεγε ότι "επιτέλους ανασαίνω ξανά" και μετά από λίγο ξανά μανά μπήκε ο δαίμονας μέσα της.

Αλλά χρειαζόταν εξορκισμό!!

 

Ή άλλο περιστατικό ενός φήμης εξορκιστή. Τύπος ο οποίος κάνει εξορκισμό δημόσιο θέαμα με κάμερες και εκατοντάδες "παθόντα" άτομα, λες και είναι κάποιο show. Οι περισσότεροι φαίνεται ότι είναι φανατισμένοι με τη θρησκεία ή/και να έχουν φόβο. Ο συγκεκριμένος έκανε εξορκισμό και μέσω ραδιοφωνικής εκπομπής, μέσω τηλεφώνου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είδα Σαμπρίνα με τον showman εξορκιστή.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως αντιδρούν οι παρευρισκόμενοι....λυποθυμάνε ουρλιάζουν κ.λ.π. (μπλιαχ)

Φαίνεται ο τύπος έχει την "ικανότητα" να βάζει στο κεφάλι των άλλων αυτά που θέλει (μάλλον των ανίδεων όπως είπες Σαμπρίνα).

 

Ασχετο...

Θυμάμαι στο Γυμνάσιο κάθε τόσο ερχόταν ένας παπάς για να εξομοληθούμε.

Όσα λοιπόν παιδιά πήγαιναν έπαιρναν 4 τελευταίες ώρες "άδεια".

Οπότε όπως καταλαβαίνεται γινόταν χαμός από εξομολογήσεις.

Ε πήγα και γω. ΛΟΛ Είχα λιώσει στα γέλια.

Επειδή κάπνιζα και επειδή του είπα ότι έχω σχέσεις με το αντίθετο φύλλο ούρλιαζε ... με έλεγε δαιμονησμένη.

Και όπως φώναζε άκουγε όλος ο όροφος. Κάθε Παρασκευή γινόταν show με μένα και τον Παπά

Αχ Νιάτα..

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο...

Θυμάμαι στο Γυμνάσιο κάθε τόσο ερχόταν ένας παπάς για να εξομοληθούμε.

Όσα λοιπόν παιδιά πήγαιναν έπαιρναν 4 τελευταίες ώρες "άδεια".

Οπότε όπως καταλαβαίνεται γινόταν χαμός από εξομολογήσεις.

Ε πήγα και γω. ΛΟΛ Είχα λιώσει στα γέλια.

Επειδή κάπνιζα και επειδή του είπα ότι έχω σχέσεις με το αντίθετο φύλλο ούρλιαζε ... με έλεγε δαιμονησμένη.

Και όπως φώναζε άκουγε όλος ο όροφος. Κάθε Παρασκευή γινόταν show με μένα και τον Παπά

Αχ Νιάτα..

Nα συνεχίσω λίγο αυτό το άσχετο.. Εμείς στο Λύκειο είχαμε έναν Θεολόγο παπά, ο οποίος πριν τα Χριστούγεννα έκανε εξομολογήσεις. Και μάλιστα επειδή είχε πολύ..πελατεία μια χρονιά, χτυπούσε την ώρα του μαθήματος "ποια παιδιά από εδώ θέλουν να εξομολογηθούν;". Γινόταν μια σειρά μέσα στην αίθουσα, ο παπάς έξω από την αίθουσα και η εξομολόγηση να γίνεται κάτω από το κούφωμα της πόρτας με την πόρτα μάλιστα λίιιγο ανοιχτή. Το παιδί έχωνε το κεφάλι του στο άνοιγμα ώστε να βρεθεί το κεφάλι μόνο έξω από την αίθουσα και γινόταν η..διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου "κάθεται καλά" οποιαδήποτε "πρόχειρη" καταδίκη ορισμένων φαινομένων. Το πράγμα έχει και μια ιδιαίτερη διάσταση που μας αφορά (νομίζω) αλλά γι' αυτό μετά*

To λέω αυτό επειδή το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ έδειχνε για παράδειγμα μία γυναίκα η οποία ήταν σχιζοφρενής (ιατρικά αποδεδειγμένο) και ορισμένοι το απέδωσαν σε καταβολή της από δαίμονα. Πήγε από μόνη της σε έναν εξορικιστή, έγινε και καλά ο εξορκισμός μετά από πολύ κόπο και ιδρώτα. Χάρηκε αυτή, έλεγε ότι "επιτέλους ανασαίνω ξανά" και μετά από λίγο ξανά μανά μπήκε ο δαίμονας μέσα της. Αλλά χρειαζόταν εξορκισμό!!...
Η λογική "αφού το είπε η τηλεόραση, έτσι θα είναι" νομίζω πως δεν θα έπρεπε να μας παρασύρει σε ετυμηγορίες. Φυσικά το ντοκυμαντέρ έδειξε κάποια περιστατικά έχοντας την δική του "ατζέντα". Θα μπορούσε το ίδιο να το παρασιωπήσει, και να δείξει μόνο "υγιείς και σώφρονες" ανθρώπους μετά τον "εξορκισμό". Γιατί υπάρχουν και τέτοιοι.
...Ή άλλο περιστατικό ενός φήμης εξορκιστή. Τύπος ο οποίος κάνει εξορκισμό δημόσιο θέαμα με κάμερες και εκατοντάδες "παθόντα" άτομα, λες και είναι κάποιο show. Οι περισσότεροι φαίνεται ότι είναι φανατισμένοι με τη θρησκεία ή/και να έχουν φόβο. Ο συγκεκριμένος έκανε εξορκισμό και μέσω ραδιοφωνικής εκπομπής, μέσω τηλεφώνου..
Εδώ έχεις το δίκιο σου - και έχει να κάνει με την "ιδιαίτερη διάσταση που μας αφορά (νομίζω)"*.... χωρίς αυτό να σημαίνει ότι για κάποιους δεν υπάρχει αποτέλεσμα.
Αυτό είδα Σαμπρίνα με τον showman εξορκιστή.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως αντιδρούν οι παρευρισκόμενοι....λυποθυμάνε ουρλιάζουν κ.λ.π. (μπλιαχ)

Φαίνεται ο τύπος έχει την "ικανότητα" να βάζει στο κεφάλι των άλλων αυτά που θέλει (μάλλον των ανίδεων όπως είπες Σαμπρίνα).

...

Εντάξει. Από τη μια μας ενοχλούν οι "προκαταλήψεις" από την άλλη κάποια φαινόμενα βγάζουν από μέσα μας τη δική μας.
...Ασχετο...

Θυμάμαι στο Γυμνάσιο κάθε τόσο ερχόταν ένας παπάς για να εξομοληθούμε.

Όσα λοιπόν παιδιά πήγαιναν έπαιρναν 4 τελευταίες ώρες "άδεια".

Οπότε όπως καταλαβαίνεται γινόταν χαμός από εξομολογήσεις.

Ε πήγα και γω. ΛΟΛ Είχα λιώσει στα γέλια.

Επειδή κάπνιζα και επειδή του είπα ότι έχω σχέσεις με το αντίθετο φύλλο ούρλιαζε ... με έλεγε δαιμονησμένη.

Και όπως φώναζε άκουγε όλος ο όροφος. Κάθε Παρασκευή γινόταν show με μένα και τον Παπά

Αχ Νιάτα..

:huh:
Link to comment
Share on other sites

Η λογική "αφού το είπε η τηλεόραση, έτσι θα είναι" νομίζω πως δεν θα έπρεπε να μας παρασύρει σε ετυμηγορίες. Φυσικά το ντοκυμαντέρ έδειξε κάποια περιστατικά έχοντας την δική του "ατζέντα". Θα μπορούσε το ίδιο να το παρασιωπήσει, και να δείξει μόνο "υγιείς και σώφρονες" ανθρώπους μετά τον "εξορκισμό". Γιατί υπάρχουν και τέτοιοι.Εδώ έχεις το δίκιο σου - και έχει να κάνει με την "ιδιαίτερη διάσταση που μας αφορά (νομίζω)"*.... χωρίς αυτό να σημαίνει ότι για κάποιους δεν υπάρχει αποτέλεσμα.Εντάξει. Από τη μια μας ενοχλούν οι "προκαταλήψεις" από την άλλη κάποια φαινόμενα βγάζουν από μέσα μας τη δική μας. :huh:

 

Παραπάνω είπα

Εμένα μου φάνηκαν λυπηρά εντελώς. Πώς μπορούν κάποιοι ανίδεοι να παίζουν με τον φανατισμό και την αμάθεια του κόσμου..

 

Δεν χρησιμοποίησα λογική "αφού το είπε η τηλεόραση έτσι θα είναι" για να στηρίξω κάποια επιχειρηματολογία μου. Η άποψη που εξέφρασα είναι η παραπάνω, στη συνέχεια απλά περιέγραψα ορισμένα γεγονότα που έδειξε το ντοκιμαντέρ χωρίς να καθήσω να κρίνω το συγκεκριμένο συμβάν με τη γυναίκα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ι. Από τη μια μας ενοχλούν οι "προκαταλήψεις" από την άλλη κάποια φαινόμενα βγάζουν από μέσα μας τη δική μας.

 

Δηλαδή? sorry αλλά δεν κατάλαβα..... :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Nα συνεχίσω λίγο αυτό το άσχετο.. Εμείς στο Λύκειο είχαμε έναν Θεολόγο παπά, ο οποίος πριν τα Χριστούγεννα έκανε εξομολογήσεις. Και μάλιστα επειδή είχε πολύ..πελατεία μια χρονιά, χτυπούσε την ώρα του μαθήματος "ποια παιδιά από εδώ θέλουν να εξομολογηθούν;". Γινόταν μια σειρά μέσα στην αίθουσα, ο παπάς έξω από την αίθουσα και η εξομολόγηση να γίνεται κάτω από το κούφωμα της πόρτας με την πόρτα μάλιστα λίιιγο ανοιχτή. Το παιδί έχωνε το κεφάλι του στο άνοιγμα ώστε να βρεθεί το κεφάλι μόνο έξω από την αίθουσα και γινόταν η..διαδικασία...

 

Χαχα, ιστορία εχει γράψει ο συγκεκριμμένος πατερ ....... :cheerful: :cheerful:

και αυτό είναι το πιο "light" κατόρθωμα του...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...