Jump to content

έξορκισμός;;;


Recommended Posts

Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι και οι κλιματολογικές συνθήκες επηρεάζουν την διαμόρφωση θεολογικών απόψεων;

 

Σε περιοχές όπου ο άνθρωπος έπασχε π.χ. σε ζεστά κλίματα, σαχάρες, έρημους κτλ τα έβλεπε όλα μαύρα και δαιμονικά.

Στην μεσόγειο έχουμε άλλη θεολογία όλα καλά και ωραία να χαιρόμαστε την φύση και τα δωρήματα των θεών.

 

Δικαιολογημένο μέχρι ενός σημείου οι Ιουδαίοι να έχουν "δαίμονες" και σατανά.

Δικαιολογημένο και οι παγανιστές Έλληνες να βλέπουν τους Δαίμονες θετικά και να χαίρονται με κάθε θεό.

 

Εγώ ακολουθώ διαφορετική παράδοση από αυτή του Χριστιανισμού, Ιουδαϊσμού κτλ και οπότε η λέξη Δαίμονας ηχεί διαφορετικά στα αφτιά μου και έχει άλλη σημασία.

 

Όλα αυτά που αποκαλούνται σήμερα δαιμονισμός για μένα είναι πνευματική δυσλειτουργία.

 

Κατάληψη από πνεύματα ναι υπάρχει, ..... μόνο που δεν υπάρχουν κακά πνεύματα αυτό που συμβαίνει είναι ψυχική ασθένεια για την οποία ευθύνεται το άτομο και το περιβάλλον του.

 

Απλά οι ψυχικά ασθενείς μπορεί να είναι και δεκτικοί στην καταληψία οπότε το πράγμα γίνεται πιο περίπλοκο.

 

Να σας πω ένα απλό παράδειγμα.

Έχουμε ένα άτομο που είναι εν δυνάμει τηλεπαθητικός και το αγνοεί.

Κάποια στιγμή αυτή η ικανότητα "φουντώνει" και το άτομο αρχίζει και ακούει φωνές μέσα στο μυαλό του.

Οι φωνές τον βασανίζουν, άλλοτε οι φωνές είναι πολλές και άλλοτε μια.

Το άτομο αρχίζει και μπερδεύει την δικιά του εσωτερική φωνή (π.χ. αυτή που έχουμε όταν διαβάζουμε από μέσα μας) με αυτές που ακούει.

Επειδή η όλη κατάσταση είναι νοητική οι φωνές δεν έχουν ήχo-χροιά αλλά εμφανίζονται σαν φωνές-σκέψεις στο μυαλό του ανθρώπου.

Το άτομο φανταστείτε σε τι δύσκολη κατάσταση είναι, είναι σχιζοφρενής; είναι τρελός; είναι ψυχασθενείς; είναι ψυχωσικός; ή είναι τηλεπαθητικός και δεν το ξέρει.

Ακριβώς επειδή έχει κάποια πιστεύω θρησκευτικά το άτομο αρχίζει να νομίζει ότι βασανίζεται από δαίμονες και τσουπ νασου φτάνει και ο εξορκισμός σε λίγο.

 

Και όλα αυτά γιατί; Γιατί πανικοβλήθηκε και φοβήθηκε. Οι λέξεις αυτές πανικός και φόβος δεν ξέρετε πόσο ισχυρές είναι για έναν πρωτάρη στον κόσμο της μαγείας ή παραψυχολογίας ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το. Εκεί που ήταν να αναπτυχθεί ένα χάρισμα έγινε αρρώστια.

 

Το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο ούτε ψεύτικο για αυτό τα παλιά χρόνια είχαν άλλη αντίληψη περί θεού κτλ κτλ στις μέρες μας επικρατεί ένα μπουρδούκλωμα και ο κόσμος φοβάται και αυτό του βγαίνει σε αρρώστια και μεις νομίζουμε ότι ......... είναι δαιμονισμένος ο άλλος .

 

Αυτά από μένα. Νιώθω ότι μίλησα πολύ... :censored:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nα συνεχίσω λίγο αυτό το άσχετο.. Εμείς στο Λύκειο είχαμε έναν Θεολόγο παπά, ο οποίος πριν τα Χριστούγεννα έκανε εξομολογήσεις. Και μάλιστα επειδή είχε πολύ..πελατεία μια χρονιά, χτυπούσε την ώρα του μαθήματος "ποια παιδιά από εδώ θέλουν να εξομολογηθούν;". Γινόταν μια σειρά μέσα στην αίθουσα, ο παπάς έξω από την αίθουσα και η εξομολόγηση να γίνεται κάτω από το κούφωμα της πόρτας με την πόρτα μάλιστα λίιιγο ανοιχτή. Το παιδί έχωνε το κεφάλι του στο άνοιγμα ώστε να βρεθεί το κεφάλι μόνο έξω από την αίθουσα και γινόταν η..διαδικασία...

 

θυμηθηκα τυχαια αυτο το τοπικ και ειδα αυτο. τι μου θυμιζετε και μενα....

ο θεολογος μας ηταν και γα@#μω τους τυπους. μας ελεγε σοκινγκ ανεκδοτα στην ταξη και παντα καταφερενε να ξερουμε το μαθημα. με τον παπα της ενοριας δεν τα πηγαινα και τοσο καλα...

μια φορα αρνηθηκε να με μεταλαβει γτ φορουσα ροσαριο στον λαιμο.φυσικα μπαστακωθηκα εκει και εκλεινα την κυκλοφορια μεχρι που με κοινωνησε....

αλλο περιστατικο με τον ιδιο παπα. σαν παιδι και εγω ηθελα να κανω την πλακα μου. ημουν πολυ κωλοπαιδο στο γυμνασιο. ετσι κανονισα εξομολογηση. :whistling::whistling: ενα εχω να πω: απο τοτε σταματησα να πηγαινω στην συγκεκριμενη εκκλησια μεχρι που ο τυπος πηρε μεταθεση. βασικα τωρα που το σκεφτομαι καταλαβαινω πως ειχα απαισια συμπεριφορα αλλα... νιατα

Link to comment
Share on other sites

θυμηθηκα τυχαια αυτο το τοπικ και ειδα αυτο. τι μου θυμιζετε και μενα....

ο θεολογος μας ηταν και γα@#μω τους τυπους. μας ελεγε σοκινγκ ανεκδοτα στην ταξη και παντα καταφερενε να ξερουμε το μαθημα. με τον παπα της ενοριας δεν τα πηγαινα και τοσο καλα...

μια φορα αρνηθηκε να με μεταλαβει γτ φορουσα ροσαριο στον λαιμο.φυσικα μπαστακωθηκα εκει και εκλεινα την κυκλοφορια μεχρι που με κοινωνησε....

αλλο περιστατικο με τον ιδιο παπα. σαν παιδι και εγω ηθελα να κανω την πλακα μου. ημουν πολυ κωλοπαιδο στο γυμνασιο. ετσι κανονισα εξομολογηση. :whistling::whistling: ενα εχω να πω: απο τοτε σταματησα να πηγαινω στην συγκεκριμενη εκκλησια μεχρι που ο τυπος πηρε μεταθεση. βασικα τωρα που το σκεφτομαι καταλαβαινω πως ειχα απαισια συμπεριφορα αλλα... νιατα

 

 

Sevando είσαι... αιρετικός;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις;;; απλως πιστευω πως το σχισμα στον χριστιανισμο δεν πρεπει να υφισταται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δαιμόνια που δρουν στον άνθρωπο υπάρχουν μόνο στην φαντασία των Καθολικών και ελαχίστων Ορθοδόξων Ιερέων που πράττουν Εξορκισμούς.

 

Στις γραφές αναγράφεται ότι ο Κύριος συνέλαβε και ΕΞΟΡΙΣΕ τον αρχηγό των δαιμονίων Εωσφόρο που του συνέτριψε την φτέρνα. Πιστεύετε εσείς ότι μπορεί να άφησε τους υπόλοιπους να δρούν;

 

Υπάρχει η αναγραφή του Φύλακα Άγγελου που ορίζεται από τον Κύριο για να προστατέψει ΚΑΘΕ ΨΥΧΗ στη Γη.

 

Πως θα δράσει δαιμόνιο; Ποιος μπορεί και ορίζει ως ψεύτη τον Κύριο που υποσχέθηκε και ΟΡΙΣΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ;

 

Ας διαβάσουν λίγο τις γραφές με προσοχή και ας αφήσουν τις ανοησίες στους αγνοούντες Καθολικούς οι Ορθόδοξοι ΕΙΔΙΚΑ Ιερείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο εξορκισμός, κατά τη γνώμη μου, είναι απλά θέμα ανθρώπινου εγκεφάλου. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει αμέτρητες δυνατότητες, περισσότερες απ' όσες μπορεί κανεις να φανταστεί. Επίσης, ο εγκέφαλος ελέγχει το ανθρώπινο σώμα. Κάθε πληγή, κάθε αλλαγή στο ανθρώπινο σώμα οφείλεται εν μέρει και στον εγκέφαλο, οπότε μπορεί να εξηγηθεί η αλλαγή του χρώματος των ματιών. Επιπλέον, οι "δαιμονικές φωνες" ή οι φωνές διαφόρων ζώων που βγάζει ο δαιμονισμένος μπορούν και πάλι να εξηγηθούν. Στο εγκέφαλο "αποθηκεύονται" όλες οι εμπειρίες που έχει ζήσει ένας άνθρωπος στη ζωή του, ανεξάρτητα αν ο ίδιος τις θυμάται ή όχι (εξ' ού και οι τραυματικές εμπειρίες-πολλοί δεν ξέρουν από ποια εμπειρία προέρχονται ψυχολογικά προβλήματα που τυχόν έχουν και γι΄ αυτό πηγαίνουν σε ψυχολόγο, για να του βοηθήσει να θυμηθούν και να εντοπίσουν την τραυματική εμπειρία που είχαν). Έτσι, με ένα απλό "μπλοκάρισμα" του εγκεφάλου (όπως πχ μπορεί να μπλοκάρει ένας υπολογιστής), ίσως είναι δυνατόν να αναπαράγονται οι φωνές ζώων ή απλά φωνές που τυχόν έχει ακούσει το άτομο που "δαιμονίζεται".

 

Ωστόσο, ίσως το άτομο έχει και κάποια επαφή με το περιβάλλον του. Και ίσως να λειτουργεί η αυθυποβολή όταν ακούει να επικαλούνται το θεό στον οποίο πιστεύει, και λογικά πιστεύει ότι κανείς δεν μπορεί να αναμετρηθεί με το Θεό και ότι Αυτός θα το βοηθήσει. Γι' αυτό και τα "αμπρακατάμπρα" του εξορκισμού το επαναφέρουν.

 

Εξάλλου, εξορκισμός δε γίνεται μόνο στο χριστιανισμό. Γίνεται και σε πολλές άλλες θρησκείες (το έχω δει). Άρα δεν γίνεται να είναι "θαύμα" αυτό που συμβαίνει ή να έχει γενικότερα "θεϊκή" προέλευση (αναφέρομαι στην "θεραπεία" του δαιμονισμένου). Αν όντως, τότε δεν υφίσταται μία και μόνο θρησκεία. Άρα υπάρχουν παραπάνω από ένας θεοί. Πράγμα που δεν νομίζω να υφίσταται.

 

 

Προσωπικά δεν πιστεύω σε καμιά δαιμονική ύπαρξη. Και γενικότερα σε καμιά ανώτερη δύναμη ή οποιαδήποτε υπερφυσική παρουσία.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως, τότε δεν υφίσταται μία και μόνο θρησκεία. Άρα υπάρχουν παραπάνω από ένας θεοί. Πράγμα που δεν νομίζω να υφίσταται.

Ωπα ΩΠΑ ΩΠΑ!!

Παρα πηραμε φόρα!!

Το ενδεχόμενο πως ολες οι θρησκειες Υμνουν τον ίδιο θεο αλλα Υπο διαφορετικες ονομασίες δεν το λαμβανεις υπ'οψιν;;;;

 

 

 

Κάποτε ειχα πει εδω πως βλέπω τον εξορκισμο ως κατι τελειως αντιθετο απο αυτο που μας λενε...

Ισως να μην μπαινουν δαιμόνια μεσα στον παθόντα, αλλα αυτος να αρχισει να αντιλαμβανεται τον κοσμο ως εχει, δηλαδη πως ΟΛΟΙ ειναι κατα καποιον τροπο δαιμονισμενοι και ΔΟΥΛΟΙ του ακατανόμαστου, και απλα να γινεται φορες της εξωτερικευσης του ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ αυτου..

 

Φυσικα και σε εμας, κατι τετοιο θα φαινοταν ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ...οπως και φαινεται στις περιπτωσεις αυτες...ομως με μια καλυτερη ματια καταλαβαινουμε πως ο "δαιμονισμενος" βρισκεται ΚΑΘΑΡΑ σε σταση ΑΜΥΝΑΣ εξ'αιτιας της βαναυσης επιθεσης που δεχεται απο τον "ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ" (θειο οργανο επιβολης της ταξης....Πφφφ)

 

..

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ΩΠΑ ΩΠΑ!!

Παρα πηραμε φόρα!!

Το ενδεχόμενο πως ολες οι θρησκειες Υμνουν τον ίδιο θεο αλλα Υπο διαφορετικες ονομασίες δεν το λαμβανεις υπ'οψιν;;;;

Εξαρτάται. Υπάρχουν πολλές δογματικές διαφορές οι οποίες κάνουν αρκετά μεγάλη διαφορά νομίζω :P

Πάρε για παράδειγμα τον Χριστιανισμό. Υμνεί τις τρείς "υποστάσεις" του Θεού (Πατηρ Υιός και Άγιο Πνεύμα) και ο ιερέας τις επικαλείται στον εξορκισμό. Και πετυχαίνει.

Το ίδιο κάνει και ένας Ισλαμιστής ιμάμης. Δεν είμαι τελείως σίγουρη για το δόγμα του Ισλάμ, ωστόσο επικαλείται το Θεό που αυτός θεωρεί ως αληθινό (δηλαδή τον Δικό μας "Πατέρα") και πάλι ο εξορκισμός πετυχαίνει. Επίσης έχω δει και εξορκισμό στην Ινδία, Ινδουιστικό εξορκισμό. Λογικά τα "λόγια" του εξορκισμού θα επικαλούνται κάποιες υποστάσεις που οι Ινδουιστές πιστεύουν οτι έχει ο Θεός (που είναι πάμπολλες). Μπορεί να επικαλούνται τις τρείς βασικές ή τις δυο (αφού ο Σίβα είναι ο καταστροφέας). Ίσως επικαλούνται τον Τσάκρα (που βοηθά στη γιατρική νομίζω). Και πάλι ο εξορκισμός πετυχαίνει.

 

Δηλαδή όλες αυτές οι υποστάσεις του Θεού υφίστανται? Ακόμα και να επικαλούνται την ίδια δύναμη (και αυτή να δρα ανεξάρτητα με το ποια υπόσταση της θα επικαλεστούν), με την ίδια λογική μπορώ κι εγώ να βρω τον Θεό σε μια τσαγιέρα και να επικαλούμαι αυτή κατά τη διάρκεια του εξορκισμού. Και ο Θεός δεν μπορεί να μην δράσει, αφού εγώ βρίσκω Αυτόν στην τσαγιέρα.

Edited by MsVelzevoul
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Υπάρχουν πολλές δογματικές διαφορές οι οποίες κάνουν αρκετά μεγάλη διαφορά νομίζω :P

Πάρε για παράδειγμα τον Χριστιανισμό. Υμνεί τις τρείς "υποστάσεις" του Θεού (Πατηρ Υιός και Άγιο Πνεύμα) και ο ιερέας τις επικαλείται στον εξορκισμό. Και πετυχαίνει.

Το ίδιο κάνει και ένας Ισλαμιστής ιμάμης. Δεν είμαι τελείως σίγουρη για το δόγμα του Ισλάμ, ωστόσο επικαλείται το Θεό που αυτός θεωρεί ως αληθινό (δηλαδή τον Δικό μας "Πατέρα") και πάλι ο εξορκισμός πετυχαίνει. Επίσης έχω δει και εξορκισμό στην Ινδία, Ινδουιστικό εξορκισμό. Λογικά τα "λόγια" του εξορκισμού θα επικαλούνται κάποιες υποστάσεις που οι Ινδουιστές πιστεύουν οτι έχει ο Θεός (που είναι πάμπολλες). Μπορεί να επικαλούνται τις τρείς βασικές ή τις δυο (αφού ο Σίβα είναι ο καταστροφέας). Ίσως επικαλούνται τον Τσάκρα (που βοηθά στη γιατρική νομίζω). Και πάλι ο εξορκισμός πετυχαίνει.

 

Δηλαδή όλες αυτές οι υποστάσεις του Θεού υφίστανται? Ακόμα και να επικαλούνται την ίδια δύναμη (και αυτή να δρα ανεξάρτητα με το ποια υπόσταση της θα επικαλεστούν), με την ίδια λογική μπορώ κι εγώ να βρω τον Θεό σε μια τσαγιέρα και να επικαλούμαι αυτή κατά τη διάρκεια του εξορκισμού. Και ο Θεός δεν μπορεί να μην δράσει, αφού εγώ βρίσκω Αυτόν στην τσαγιέρα.

επιτρεψε μου να απαντησω με ενα στοιχο:

Αλλου σε λέγανε Γιουντίθ, εδώ μαρία

 

Όσο για την τσαγιέρα, ναι! Αν τον βρεις εκει, απο εκει θα ερχετε και αυτος!

Link to comment
Share on other sites

Εγείρονται πολλά ερωτήματα από αυτό εδώ το νήμα.

 

Ας τα πάρω ένα - ένα:

 

Υπάρχει η αναγραφή του Φύλακα Άγγελου που ορίζεται από τον Κύριο για να προστατέψει ΚΑΘΕ ΨΥΧΗ στη Γη.

 

Πως θα δράσει δαιμόνιο; Ποιος μπορεί και ορίζει ως ψεύτη τον Κύριο που υποσχέθηκε και ΟΡΙΣΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ;

 

 

Είμαστε σίγουροι πως ο φύλακας άγγελος είναι μόνο ένας;

 

Υστερα τα δαιμόνια είναι, για τις θρησκείες που δέχονται την ύπαρξη τους, ταραχοποιά πνεύματα. Είναι πιο ισχυροί οι προστάτες φύλακες άγγελοι ή τα ταραχοποιά πνεύματα; Μπαίνουμε στη λογική της αέναης πάλης Καλού - Κακού. Για όποιον πιστεύει σε δυισμούς είναι ματς με αγωνία.

 

Ο εξορκισμός, κατά τη γνώμη μου, είναι απλά θέμα ανθρώπινου εγκεφάλου. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει αμέτρητες δυνατότητες, περισσότερες απ' όσες μπορεί κανεις να φανταστεί. Επίσης, ο εγκέφαλος ελέγχει το ανθρώπινο σώμα. Κάθε πληγή, κάθε αλλαγή στο ανθρώπινο σώμα οφείλεται εν μέρει και στον εγκέφαλο, οπότε μπορεί να εξηγηθεί η αλλαγή του χρώματος των ματιών.

 

Αλλάζουν χρώμα τα μάτια;

 

 

Επιπλέον, οι "δαιμονικές φωνες" ή οι φωνές διαφόρων ζώων που βγάζει ο δαιμονισμένος μπορούν και πάλι να εξηγηθούν. Στο εγκέφαλο "αποθηκεύονται" όλες οι εμπειρίες που έχει ζήσει ένας άνθρωπος στη ζωή του, ανεξάρτητα αν ο ίδιος τις θυμάται ή όχι (εξ' ού και οι τραυματικές εμπειρίες-πολλοί δεν ξέρουν από ποια εμπειρία προέρχονται ψυχολογικά προβλήματα που τυχόν έχουν και γι΄ αυτό πηγαίνουν σε ψυχολόγο, για να του βοηθήσει να θυμηθούν και να εντοπίσουν την τραυματική εμπειρία που είχαν). Έτσι, με ένα απλό "μπλοκάρισμα" του εγκεφάλου (όπως πχ μπορεί να μπλοκάρει ένας υπολογιστής), ίσως είναι δυνατόν να αναπαράγονται οι φωνές ζώων ή απλά φωνές που τυχόν έχει ακούσει το άτομο που "δαιμονίζεται".

 

Βαριά κουβέντα περί ψυχολογίας, ειδικά για καλοκαίρι. Ο "δαιμονισμός" θα μπορούσε προκαλείται από (αυθ)υποβολή, ορμονικές ή οργανικές ανωμαλίες. Η ψυχανάλυση δεν είναι εξίσου αποτελεσματική ή κατάλληλη για όλους. Ασε που απίστευτα πολλοί ψυχαναλυόμενοι καταλήγουν πρεζάκια του ντιβανιού. Καμία διαφορά από την τακτική εξομολόγηση σε παππά, κατ' εμέ.

Αυτά τα τραυματικά που δεν θυμασαι, τα θυμούνται σίγουρα κάποιοι από τους φίλους και τους δικούς σου. Αντί να τρέχεις σε ψυχαναλυτές μίλησε καλύτερα με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι. Εάν φυσικά το πρόβλημα δεν χρήζει άμεσης ιατρικής παρέμβασης.

 

Πάρε για παράδειγμα τον Χριστιανισμό. Υμνεί τις τρείς "υποστάσεις" του Θεού (Πατηρ Υιός και Άγιο Πνεύμα) και ο ιερέας τις επικαλείται στον εξορκισμό. Και πετυχαίνει.

Το ίδιο κάνει και ένας Ισλαμιστής ιμάμης. Δεν είμαι τελείως σίγουρη για το δόγμα του Ισλάμ, ωστόσο επικαλείται το Θεό που αυτός θεωρεί ως αληθινό (δηλαδή τον Δικό μας "Πατέρα") και πάλι ο εξορκισμός πετυχαίνει. Επίσης έχω δει και εξορκισμό στην Ινδία, Ινδουιστικό εξορκισμό. Λογικά τα "λόγια" του εξορκισμού θα επικαλούνται κάποιες υποστάσεις που οι Ινδουιστές πιστεύουν οτι έχει ο Θεός (που είναι πάμπολλες). Μπορεί να επικαλούνται τις τρείς βασικές ή τις δυο (αφού ο Σίβα είναι ο καταστροφέας). Ίσως επικαλούνται τον Τσάκρα (που βοηθά στη γιατρική νομίζω). Και πάλι ο εξορκισμός πετυχαίνει.

 

Το δικό μου ερώτημα είναι το εξής: Μπορεί ένας ιμάμης να εξορκίσει έναν χριστιανό ή ένας παππάς έναν μουσουλμάνο ή ινδουιστή; Θεωρώ πώς είναι πιθανόν.

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο περι ματιων και χρωματων να παρεμβω λιγο γτ κατι τετοιο ειναι ουσιαστικα αδυνατο διοτι το χρωμα των ματιων μας εξαρταται απο την διαφορετικη καταταξη των κυτταρων στο ματι και πως αναλογα με την καταταξη και σειρα δεινουν διαφορετικο χρωμα. απ'οτι ξερω εγω και η συγχρονη ιατρικη το να αλλαξεις χρωμα εχω την εντυπωση πως γινεται σε ελαχιστες περιπτωσεις και σε αυτες δεν συμπεριλαμβανεται ο δαιμονισμος

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν χρώμα τα μάτια;

Κάτω από τέτοιες συνθήκες μάλλον :P

 

 

Βαριά κουβέντα περί ψυχολογίας, ειδικά για καλοκαίρι. Ο "δαιμονισμός" θα μπορούσε προκαλείται από (αυθ)υποβολή, ορμονικές ή οργανικές ανωμαλίες. Η ψυχανάλυση δεν είναι εξίσου αποτελεσματική ή κατάλληλη για όλους. Ασε που απίστευτα πολλοί ψυχαναλυόμενοι καταλήγουν πρεζάκια του ντιβανιού. Καμία διαφορά από την τακτική εξομολόγηση σε παππά, κατ' εμέ.

Αυτά τα τραυματικά που δεν θυμασαι, τα θυμούνται σίγουρα κάποιοι από τους φίλους και τους δικούς σου. Αντί να τρέχεις σε ψυχαναλυτές μίλησε καλύτερα με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι. Εάν φυσικά το πρόβλημα δεν χρήζει άμεσης ιατρικής παρέμβασης.

 

Έδωσα τον ψυχολόγο σαν παράδειγμα, για να δείξω πως στον εγκέφαλο αποθηκεύονται τα πάντα...

 

Το δικό μου ερώτημα είναι το εξής: Μπορεί ένας ιμάμης να εξορκίσει έναν χριστιανό ή ένας παππάς έναν μουσουλμάνο ή ινδουιστή; Θεωρώ πώς είναι πιθανόν.

Δεν είναι όμως εξίσου πιθανό να λειτουργεί η αυθυποβολή με τη σκέψη του "δαιμονισμένου" πως επικαλούνται το Θεό για να τον "απελευθερώσει" απ το δαίμονα που υποτίθεται πως έχει μπει μέσα του?

 

 

 

 

 

δηλαδή θεωρείτε πιο πιθανό να αλλάζει το χρώμα των ματιών ο δαίμονας που υποτίθεται πως βρίσκεται μέσα στο σώμα του ανθρώπου παρά αυτό να οφείλεται σε εγκεφαλική δυσλειτουργία?

Edited by MsVelzevoul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...