Jump to content

Το Μυστήριο 11:11...


 Share

Recommended Posts

Πολλές φορές έχω συναντήσει άτομα που μου "παραπονιούνται" πως όπου σταθούν κι όπου βρεθούν, κάποιοι συγκεκριμένοι αριθμοί, ειδικά το 1111 ή 11:11 σε ρολόγια, τους πετάγονται παντού και συνέχεια!

 

Πχ... Τυχαίνει να κοιτάζουν το ρολόι κάθε φορά που η ώρα είναι 11:11... Ή βλέπουν πινακίδες αυτοκινήτων με τον αριθμό 1 σε επανάληψη... Αλλά συνήθως, αυτό το 11:11 συμβαίνει με την ώρα.

 

Έκανα μια μικρή internet έρευνα και είδα πως τελικά, υπάρχουν χιλιάδες άτομα που "παραπονιούνται" για το ίδιο πράγμα! Έχουν φτιάξει δεκάδες φόρουμ ανά τον κόσμο, στα οποία συζητούν τις καθημερινές τους 11:11 εμπειρίες.

 

Αυτοί λοιπόν, υποστηρίζουν πως υπάρχει μια ομάδα αγγέλων οι οποίοι προσπαθούν να σου στείλουν ένα πολύ σημαντικό μήνυμα. Και αφού δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σου διαφορετικά, προσπαθούν να σου αποσπάσουν την προσοχή δείχνοντάς σου συνέχεια τον αριθμό 1111.

Και όταν τελικά αναρωτηθείς ΓΙΑΤΙ βλέπεις συνέχεια αυτόν τον αριθμό και αρχίσεις να το ψάχνεις, και τελικά ανακαλύπτεις όλα αυτά περί αγγέλων και μηνυμάτων, το επόμενο βήμα είναι να ανοίξεις προσεκτικά τα "μάτια" και τα "αυτιά" σου για να λάβεις το μήνυμά τους.

 

Μάλιστα αυτοί οι Άγγελοι ονομάζονται Ενδιάμεσοι και "ζουν" σε μια διάσταση που βρίσκεται ανάμεσα στον δικό μας κόσμο και σε αυτόν που πηγαίνουμε μετά τον θάνατό μας. (Εντάξει, αυτό τώρα είναι θέμα ολόκληρης συζήτησης, αλλά για χάρη του παρόντος θέματος, ας δεχτούμε πως πηγαίνουμε κάπου μετά τον θάνατό μας... :angel: )

 

Τί γνώμη έχετε για όλα αυτά;

 

Υπάρχει κανείς σας που να βλέπει παντού αυτά τα "αριθμητικά" μηνύματα;

 

^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ θα πω το άλλο... παρατηρήστε πόσες φορές την ημέρα βλέπετε/ακούτε τον αριθμό 23! :whistling:

 

(μπορεί σαν θέμα να 'γινε γνωστό με την ομώνυμη ταινία στην οποία πρωταγωνίστησε ο Τζιμ Κάρεϋ, αλλά είναι πιο παλιό)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές έχω συναντήσει άτομα που μου "παραπονιούνται" πως όπου σταθούν κι όπου βρεθούν, κάποιοι συγκεκριμένοι αριθμοί, ειδικά το 1111 ή 11:11 σε ρολόγια, τους πετάγονται παντού και συνέχεια!

 

...

Τί γνώμη έχετε για όλα αυτά;

 

Υπάρχει κανείς σας που να βλέπει παντού αυτά τα "αριθμητικά" μηνύματα;

 

^_^

Πρώτα η "απομυθοποιητική" άποψη:

Πετάγονται μπροστά γιατί τα προσέχουμε. Κι άλλα πετάγονται μπροστά αλλά δεν τα προσέχουμε οπότε μας φαίνεται να ξεχωρίζει.

Έχω μια παρόμοια εμπειρία με το 3 και το D

Τα βλέπω να συνδυάζονται πιο συχνά 3D δηλαδή. Θεωρώ ότι είτε

1. Τα συνδυάζουν συχνά οι άνθρωποι, οπότε εμφανίζονται περισσότερο, είτε

2. Εγώ απλά τα προσέχω, ενώ ας πούμε τον συνδυασμό 1E, 4A ενώ τον βλέπω το ίδιο συχνά, δεν τον προσέχω επειδή δε μου λέει τίποτα.

Φυσικά υπάρχει και

3. η πιθανότητα να ισχύει "κάτι άλλο"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω το άλλο... παρατηρήστε πόσες φορές την ημέρα βλέπετε/ακούτε τον αριθμό 23! :whistling:

 

(μπορεί σαν θέμα να 'γινε γνωστό με την ομώνυμη ταινία στην οποία πρωταγωνίστησε ο Τζιμ Κάρεϋ, αλλά είναι πιο παλιό)

 

Δε μου έχει τύχει με το 23... Περισσότερο με το 19 και το 21.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα αυτά τα θεωρώ συμπτώσεις απλές. Και όσο περισσότερο τα σκεφτόμαστε τόσο πιο πολύ "τυχαίνει" να τα βλέπουμε. Είδα την ταινία με τον Αριθμό 23 και εκεί που είχαμε έναν ανυποψίαστο άνθρωπο καταλήξαμε σε έναν άνθρωπο με τρελή εμμονή του αριθμού σε σημείο τραγικό.. Όσο περισσότερο αφήνουμε τον εαυτό μας ανοιχτό σε κάτι, τόσο πιο πολύ εμφανίζεται και τόσο πιο πολύ το παρατηρούμε..

(είναι της.. μοδός μάλιστα τελευταία ένα chain mail με τον αριθμό 11)

Link to comment
Share on other sites

...Φυσικά υπάρχει και

3. η πιθανότητα να ισχύει "κάτι άλλο"....

 

Αυτό το "κάτι άλλο" είναι που θα ήθελα να μου προσδιορίσεις...

Έχεις κάτι υπόψη σου;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

O άσσος ΄σαν σύμβολο , δείχνει δύναμη. Αν θυμάμαι καλύτερα (πάει και καιρός που έχω ασχοληθεί με τα σύμβολα) οι δύο άσσοι συμβολίζουν και την γονιμότητα. Αλλά για να είμαι ειλικρινείς , δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω όσον αφορά τον συμβολισμό και τον συσχετισμό του 11.11.

Χώρια που δεν συμμερίζομαι οτι συμβάίνει πάντα κάτι , εκείνη την ώρα... τουλάχιστον για εμένα και για όσους γνωρίζω. Ελπίζω να έχεις κάποιος άλλος μια εξήγηση παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ το σύστημα Attachments έχει πρόβλημα: ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω εικόνες αρχείου μου (παρά μόνο με copy-paste εικόνων από ονλάϊν σελίδες!).

 

 

τέσπα, ήθελα να σας δείξω μια εικόνα,ένα σύμβολο σε κύκλο και μέσα αυτά:

 

ΙΙ

 

// \\

 

οι ΙΙ γραμμές μου θύμισαν το 11. Υποθέτω υπάρχει κάποια σχέση;? :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράξενο? Είναι αλήθεια πως έχω παρατηρήσει κι εγώ το συγκεκριμένο φαινόμενο? Και όποτε το ακούω από άλλους, νιώθω πως ενισχύεται ο αντικειμενικός χαρακτήρας του μυστηρίου που το περιβάλει?

 

Πολύ συχνά, όταν κοιτάζω το ρολόι μου, βλέπω να δείχνει την ώρα «11:11», και μάλιστα τολμώ να πω πως πιο πρόσφατα γίνεται και σε κομβικά χρονικά σημεία : Σταματώ μια ασχολία για να κάνω κάτι άλλο, κοιτώ το ρολόι μου και βλέπω «11:11». Κατευθύνομαι προς την έξοδο και λίγο πριν βγω βλέπω την ώρα «11:11». Μου έρχεται ξαφνικά μια σκέψη, ρίχνω μια ματιά στο κινητό και βλέπω την ώρα «11:11». Δεν συμβαίνει συνέχεια, αλλά συμβαίνει μερικές φορές, και μόνο αυτή η ώρα επαναλαμβάνεται, καμία άλλη, αυτό είναι όλο το παράξενο?

 

Μία ρεαλιστική ερμηνεία που είχα δώσει παλαιότερα είναι η εξής : «Λοιπόν, πιστεύω πως βλέπω κάποια στιγμή την ώρα ασυνείδητα, χωρίς να το θυμάμαι, απλώς πέφτει το μάτι μου, είναι μία ώρα πριν τις έντεκα και έντεκα, κι όταν περνά το κατάλληλο διάστημα -είναι σα να γίνεται μέσα μου ένας υπολογισμός- μια επίσης εσωτερική φωνούλα που δεν καταλαβαίνω μου λέει «ωραία, κοίταξε την ώρα τώρα». Κοιτάω το ρολόι και βλέπω «11:11». Πόσο ιδέα μου μπορεί να είναι αφού το ρολόι δείχνει πράγματι αυτήν την ώρα ; Και πόσο τυχαίο μπορεί να είναι να συμβαίνει το ίδιο, μέσα σε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα βέβαια, σε ανύποπτους χρόνους, ας πούμε 15 φορές ;».

 

Ίσως είναι κάποια υποσυνείδητη λειτουργία, ένας χρονικός συντονισμός, που ενισχύεται όλο και περισσότερο καθώς υποσυνείδητα τον επιδιώκουμε.

 

Νομίζω πως ο ισχυρισμός ότι καταλήγεις να «βλέπεις παντού αυτόν τον αριθμό» είναι μάλλον υπερβολή. Και αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα πίσω από αυτήν την σύμπτωση, αν είναι μία σύμπτωση με νόημα, δεν είναι και τόσο σίγουρο. Πάντως επιβεβαιώνω πως, ως έναν βαθμό, συμβαίνει.

 

 

Γιατί η συγκεκριμένη ώρα και όχι άλλη ;

Link to comment
Share on other sites

Ιngmar οι γραμμές αυτές που λες είναι τρεις ή τέσσερις; Γιατί αν είναι τρεις είναι το κέλτικο tribann, αν είναι τέσσερις δε ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα κάτι ενδιαφέρον: το 11 είναι ο αριθμός του Αρχάγγελου Ουριήλ... ο οποίος θεωρείται ο "αρχηγός" των Αγγέλων και η Θεϊκή Φλόγα, που πέφτει στην Γη και δημιουργεί κόσμους και νέα ζωή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια όσους ενδιαφέρονται ήρθε η μέρα 11/11/11.

Μπορείτε να στείλετε την θετική σας ενέργεια,να διαλογιστείτε,να προσευχηθείτε στις 11:11 το πρωι καθώς και το βράδυ την αντίστοιχη ώρα.

Υπάρχουν αρκετές ομάδες που θα συντονιστούν αυτές τις ώρες οπότε δεν θα αισθάνεστε μόνοι. :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...