Jump to content

Νεκρονομικόν~ Πού αρχίζει ο μύθος και πού το παραμύθι;


Recommended Posts

Τώρα η Δαιμόνισα των αρχαίων Εβραίων, η Lilith, προέρχεται από τον Βαβυλωνιακό θύληκο Δαίμονα Lilitu που υπάρχει και στο Necronomicon, είναι ένα πνεύμα της νύχτας, και αντιπροσωπεύει την Νύχτα καθώς και την την παράνομη ερωμένη. [/b]

 

 

Δηλαδή, υπάρχει το Νεκρονομικόν; Νόμιζα πως είναι δημιούργημα της φαντασίας του Λάβκραφτ. (Μια που το έφερε η κουβέντα, :offtopic: έχει διαβάσει κανείς το Δαιμόνιο της Γραφής; (Genius Scribendi). Λογοτεχνία είναι, εννοώ, δεν είναι εμπειρίες ή κάτι πραγματικό. Ή μήπως έχει κανείς άλλη γνώμη;.....[/color]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δηλαδή, υπάρχει το Νεκρονομικόν; Νόμιζα πως είναι δημιούργημα της φαντασίας του Λάβκραφτ. (Μια που το έφερε η κουβέντα, έχει διαβάσει κανείς το Δαιμόνιο της Γραφής; (Genius Scribendi). Λογοτεχνία είναι, εννοώ, δεν είναι εμπειρίες ή κάτι πραγματικό. Ή μήπως έχει κανείς άλλη γνώμη;.....

 

Δεν γνωρίζω καλά το Genius Scribendi. Από λογοτεχνία μ άρεσε και η κόλαση του Δάντη...

 

Το Necronomicon έχει βγει σε τρεις εκδώσεις απ ότι γνωρίζω, και οι τρεις είναι αξιόλογες, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι το αυθεντικές (ή ακόμα και αν υπάρχουν αυθεντικές)...

Έχει να κάνει με αρχαίες Σουμεριακές και Βαβυλωνιακές πεποιθήσεις, πέρασμα πυλών, την σχέση ανάμεσα στους αρχαίους και τους αρχαιότερους θεούς, σφραγίδες διάφορων πνευμάτων κλπ κλπ.

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το Necronomicon έχει βγει σε τρεις εκδώσεις απ ότι γνωρίζω, και οι τρεις είναι αξιόλογες, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι το αυθεντικές (ή ακόμα και αν υπάρχουν αυθεντικές)...

Το Νεκρονομικόν έχει βγει σε άπειρες εκδόσεις, από τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει τα στοιχεία που έχει δώσει ο Lovecraft, να προσθέσει και τη δική του φαντασία και να φτιάξει ένα "απαγορευμένο βιβλίο"...

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ο Μπαλάνος (αν θυμάμαι καλά) έγραφε πως το Νεκρονομικόν είναι τόσο αυθεντικό όσο τα φλουριά της βασιλόπιττας...
Κι εγώ που κέρδισα το φλουρί;;;;;;; :crying:
Link to comment
Share on other sites

Αφού μου λέτε ότι δεν υπάρχει :crying::crying: :001almostcry:

 

 

Εγώ 'εχω την παρακάτω έκδοση: ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ABDUL ALHAZRED εκδ ΚΑΚΤΟΣ μετ. Τάσος Ρούσσος (όχι ο Ντέμης)

ΚΑλό είναι... δεν κάνω πρακτική από βιβλία που αμφιβάλλω για την ποιότητα και το περιεχόμενο... Ο Μπαλάνος καλός είναι... Οι μεταφράσεις του είναι αξιόλογες αλλά με αυτά που ασχολείται λέει τίποτα???

 

ΜΙΧΑΗΛ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 'εχω την παρακάτω έκδοση: ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ABDUL ALHAZRED εκδ ΚΑΚΤΟΣ μετ. Τάσος Ρούσσος (όχι ο Ντέμης)

ΚΑλό είναι... δεν κάνω πρακτική από βιβλία που αμφιβάλλω για την ποιότητα και το περιεχόμενο... Ο Μπαλάνος καλός είναι... Οι μεταφράσεις του είναι αξιόλογες αλλά με αυτά που ασχολείται λέει τίποτα???

 

ΜΙΧΑΗΛ

Λοιπόν, επειδή μας διαβάζουν να το ξεκαθαρίσουμε: ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟ, τέτοιο που να ταιριάζει στην περιγραφή το Λαβκραφτ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Επειδή όμως πολλοί θα ήθελαν να υπάρχει φρόντισαν διάφοροι να προμηθεύσουν την αγορά με "νεκρονομικά" που μιμούνται, λίγο ή πολύ, τα χαρακτιριστικά του "φανταστικού", τα "βάφτισαν" νεκρονομικόν και voila!

Link to comment
Share on other sites

Το Νεκρονομικόν έχει βγει σε άπειρες εκδόσεις, από τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει τα στοιχεία που έχει δώσει ο Lovecraft, να προσθέσει και τη δική του φαντασία και να φτιάξει ένα "απαγορευμένο βιβλίο"...

 

Για τις ελληνικές εκδώσεις αναφέρθηκα, οι οποίες πιθανότατα είναι τρεις.

 

Θεωρείς δηλαδή ότι ο Lovecraft, κάνει τυχαία αναφορά στο Necronomicon ;;;

 

Μην ξεχνάμε ότι ήταν και αποκρυφιστής εκτός απο συγγραφέας.

 

Το Νεκρονομικον απ ότι γνωρίζω δεν γράφτηκε από τον Lovecraft, αλλά από τον Αμπντούλ Αλχαζρέντ, και περιέχει μια περιγραφή των αρχαίων και των αρχαιότερων θεών, την ιστορία τους, τους τρόπους επίκλησης τους κλπ.

 

ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

και εμένα πάντως για ψέυτικο μου φαίνεται. είχα ρίξει μια ματιά σε μια εκδοση όταν βρισκόμουν στα fnac και μου φάνηκε κάπως

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν είναι οι εκδώσεις του Νεκρονομικόν, έχουν αρχαία ονόματά τα οποία περιέχουν δύναμή...

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν είναι οι εκδώσεις του Νεκρονομικόν, έχουν αρχαία ονόματά τα οποία περιέχουν δύναμή...

 

 

και πως ξέρεις οτι όλα τα ονοματα ειναι αυθεντικα και περιεχουν δυναμη;;;; μπορεις να το αποδειξεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

και πως ξέρεις οτι όλα τα ονοματα ειναι αυθεντικα και περιεχουν δυναμη;;;; μπορεις να το αποδειξεις;;;;

 

Δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι.

 

Το ότι είναι αρχαία ονόματά, είναι φανερό, και αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

το οτι κάτι είναι "αρχαίο" δεν σημαίνει και πως κρύβει δύναμη. και αμφιβάλλω αν πράγματι πολλά απο αυτά είναι αρχαία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...