Jump to content

Νεκρονομικόν~ Πού αρχίζει ο μύθος και πού το παραμύθι;


Recommended Posts

το οτι κάτι είναι "αρχαίο" δεν σημαίνει και πως κρύβει δύναμη. και αμφιβάλλω αν πράγματι πολλά απο αυτά είναι αρχαία

 

Μπορεί κι όλας να μην είναι όλα αρχαία ονόματά αυτά που καταγράφονται στο Νεκρονομικον (για να το μάθεις πρέπει να ψάξεις τα ονόματά των αρχαίων θεών), η αυθεντική έκδοσή (και αν υπάρχει) είναι πολύ δύσκολή να βρεθεί.

 

Το ότι κάτι είναι αρχαίο, σημαίνει και πως κρύβει και κάποιου είδους δύναμή-αξία είτε μαγική είτε ιστορική...

 

Στο ότι κάποια από αυτά τα ονόματά έχουν περάσει μέσα από τις χιλιετίες και παραμένουν και στην σημερινή εποχή, αυτό δεν είναι τυχαίο, είναι έτσι για κάποιον λόγο...και αν δεν είχαν δύναμή τότε θα είχαν χαθεί στους ανέμους της ανυπαρξίας αλλά και από την μνήμη πολλών.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mendesius, βλέπω συνεχίζεις απτόητα να γράφεις λάθος την λέξη "εκδόσεις". Ρίξε μια ματιά και στο τόπικ περί ορθογραφίας...

Και 'συ τζόνι κοίτα εδώ καλύτερα, είπαμε το τόπικ δεν είναι κανόνας και η ανορθογραφία δεν είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ. Αν θες να διορθώσεις κάποιον για ένα λάθος του, κάντο χωρίς να παραθέτεις ως κανόνα το τόπικ, εξάλου ήμουν ξεκάθαρος πιστεύω και στο άλλο τόπικ. Ευχαριστώ --~ Α.

Θεωρείς δηλαδή ότι ο Lovecraft, κάνει τυχαία αναφορά στο Necronomicon ;;;

Διάβασε το άρθρο στη σελίδα για το Νεκρονομικόν, για να μην επαναλαμβάνομαι. Φυσικά και δεν κάνει "τυχαία" αναφορά στο Νεκρονομικόν, εφόσον είναι δική του επιλογή να γράψει γι' αυτό.

 

Μην ξεχνάμε ότι ήταν και αποκρυφιστής εκτός απο συγγραφέας.

Πού το διάβασες αυτό?

 

Το Νεκρονομικον απ ότι γνωρίζω δεν γράφτηκε από τον Lovecraft, αλλά από τον Αμπντούλ Αλχαζρέντ, και περιέχει μια περιγραφή των αρχαίων και των αρχαιότερων θεών, την ιστορία τους, τους τρόπους επίκλησης τους κλπ.

Εσύ που το ξέρεις ότι γράφτηκε από τον Αμπντούλ Αλχαζρέντ? (απαντώ: επειδή έτσι έγραψε ο Lovecraft!)

Περιέχει αρκετές αναφορές στον Κθούλου και στους Μεγάλους Παλαιούς, μια θρησκεία που υποτίθεται πως υπάρχει από τα πανάρχαια χρόνια.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί να πιστεύεις πως υπάρχουν οι Μεγάλοι Παλαιοί και δεν υπάρχουν τα Χόμπιτ για παράδειγμα, ή άλλα δημιουργήματα του Τόλκιν?!...

Δεν θα ασχοληθώ με το κατά πόσο είναι αλήθεια ή ψέμματα όλα αυτά, διότι πολύ απλά αποτελούν προϊόντα της φαντασίας κάποιων ταλαντούχων συγγραφέων. Αν υπάρχουν προεκτάσεις τους που ανταποκρίνονται σε πραγματικά στοιχεία, είναι άλλος ένας λόγος να παραδεχτεί κανείς αυτούς τους συγγραφείς επειδή τα χρησιμοποίησαν, αλλά όχι να δεχτεί την επιστημονική φαντασία ως αξίωμα ή ως αλήθεια.

 

Όσον αφορά τα "αρχαία ονόματα", σημειώνω πως ο Lovecraft στα 9 του χρόνια ήξερε ήδη να μιλά και να διαβάζει αρχαία ελληνικά και λατινικά...

 

 

(ας μεταφέρει κάποιος συντονιστής τα μηνύματα για το νεκρονομικόν στο αντίστοιχο τόπικ, είναι άσχετα με το θέμα)

Edited by Αλκιβιάδης Χ
Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις mendesius πως στέκει αυτο που λές;;; γτ αν το πιστέυεις πάω πάσσο. +φωνω με τον johny

Link to comment
Share on other sites

Περιέχει αρκετές αναφορές στον Κθούλου και στους Μεγάλους Παλαιούς, μια θρησκεία που υποτίθεται πως υπάρχει από τα πανάρχαια χρόνια.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί να πιστεύεις πως υπάρχουν οι Μεγάλοι Παλαιοί και δεν υπάρχουν τα Χόμπιτ για παράδειγμα, ή άλλα δημιουργήματα του Τόλκιν?!...

 

Πολλά αρχαία ονόματά έχουν περάσει μέσα από τις Χιλιετίες μέχρι σήμερα, για κάποιον λόγο. Τώρα αν είναι το Νεκρονομικόν που έκανε μια ακόμα προώθησή σε αυτά τα ονόματά, η κάποιο άλλο είδους βιβλίο, αυτό που έχει σημασία κατά την άποψη μου είναι η πανάρχαια και συμβολική ιδιότητά τους.

 

Πολλές φορές είναι και τι έχει κάποιος μέσα του, αυτό κατα την γνώμη μου απέδειξε και ο Lovecraft σε κάποια απο τα Λογοτεχνικά του έργα.

 

Δεν θα ασχοληθώ με το κατά πόσο είναι αλήθεια ή ψέμματα όλα αυτά, διότι πολύ απλά αποτελούν προϊόντα της φαντασίας κάποιων ταλαντούχων συγγραφέων. Αν υπάρχουν προεκτάσεις τους που ανταποκρίνονται σε πραγματικά στοιχεία, είναι άλλος ένας λόγος να παραδεχτεί κανείς αυτούς τους συγγραφείς επειδή τα χρησιμοποίησαν, αλλά όχι να δεχτεί την επιστημονική φαντασία ως αξίωμα ή ως αλήθεια.

 

Μπορεί να είναι φαντασίες. Αν και πολλές φορές και μέσα από την φαντασία μπορεί να βγει και μια πραγματικότητά.

 

Πού το διάβασες αυτό?

 

Δεν θυμάμαι την πυγή, για το συγκεκριμένο. Διάβασα μόνο ότι ήταν ένας ενδιαφερόμενος ερευνητής του αποκρυφισμού.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις mendesius πως στέκει αυτο που λές;;;

 

Πολλές φορές ότι δεν μπορεί να καταλάβει ο εγκέφαλος (ανίκανος να κατανοήσει κάποια πράγματά) τα θεωρεί ότι δεν στέκουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία να είμαστε ακριβείς όταν κάνουμε τέτοιου είδους ισχυρισμούς Mendesius. Άλλο "ενδιαφερόμενος ερευνητής του αποκρυφισμού" και άλλο "Αποκρυφιστής".

 

Φίλε Άλκη, το "εξάλλου" γράφεται με δύο "λ", όχι με ένα. Μπορεί να μην είναι κανόνας του φόρουμ, αλλά είναι κανόνας της νέας ελληνικής γλώσσας. Δεν παρέθεσα ως κανόνα το τόπικ, απλώς προέτρεψα ένα ανορθόγραφο μέλος να ρίξει μια ματιά στο αντίστοιχο τόπικ. Αντί να ασχολείσαι λοιπόν με το να παραφράζεις και να διορθώνεις το τί λέω, μπορείς να κάνεις καμιά πιο ουσιαστική συντονιστική παρέμβαση διαχωρίζοντας τα ποστς που αναφέρονται στο νεκρονομικόν στο αντίστοιχο τόπικ.

 

Ευχαριστώ.

~J.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ότι δεν μπορεί να καταλάβει ο εγκέφαλος (ανίκανος να κατανοήσει κάποια πράγματά) τα θεωρεί ότι δεν στέκουν.

 

 

ο εξυπνος ανθρωπος αμφισβητει τα παντα. ο ηλιθιος τιποτε..............

 

και κάτι άλλο: Έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί να αλλάξει την άποψη του όταν χρειάζεται. Αντίθετα ανόητος είναι εκείνος που δεν αλλάζει την άποψη του με κανένα τρόπο.

Ν.Κ.

 

 

για τον λόγο αυτό αν μπορέσεις να το αποδείξεις η να δείξεις κάτι που το αποδεικνύει θα αλλάξω τη γνώμη μου

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν είναι οι εκδώσεις του Νεκρονομικόν, έχουν αρχαία ονόματά τα οποία περιέχουν δύναμή...

 

:blink:

 

Άνθρωπέ μου, καταλαβαίνεις τι έγραψες;

 

Δηλαδή αν πάρω κι εγώ τα ονόματα μερικών αρχαίων θεοτήτων και γράψω ό,τι μου κατέβει, π.χ. πως ο Βισνού κι η Εκάτη πήγαν για πικ-νικ στην Τιτικάκα, δεν έχει σημασία τι έχω γράψει, έχει όμως δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

τράγου κέρατο απλώς όπως εξήγησε ο φίλτατος mendesius "Πολλές φορές ότι δεν μπορεί να καταλάβει ο εγκέφαλος (ανίκανος να κατανοήσει κάποια πράγματά) τα θεωρεί ότι δεν στέκουν." Οπότε ας μην ασχοληθούμε γτ αφου δεν το καταλαβαίνουμε και το αμφισβητούμε εχουμε εγκέφαλους ανίκανους για κατι τετοιο :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh:

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Άνθρωπέ μου, καταλαβαίνεις τι έγραψες;

 

Δηλαδή αν πάρω κι εγώ τα ονόματα μερικών αρχαίων θεοτήτων και γράψω ό,τι μου κατέβει, π.χ. πως ο Βισνού κι η Εκάτη πήγαν για πικ-νικ στην Τιτικάκα, δεν έχει σημασία τι έχω γράψει, έχει όμως δύναμη!

 

Το Νεκρονομικόν δεν είναι έτσι φίλτατε, δεν αλλοιώνει τόσο τους μύθους. Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείς να το διαβάσεις.

 

Δεν έχει σχέση με Πικ-Νικ, αλλά με την άβυσσο.

 

τράγου κέρατο απλώς όπως εξήγησε ο φίλτατος mendesius "Πολλές φορές ότι δεν μπορεί να καταλάβει ο εγκέφαλος (ανίκανος να κατανοήσει κάποια πράγματά) τα θεωρεί ότι δεν στέκουν." Οπότε ας μην ασχοληθούμε γτ αφου δεν το καταλαβαίνουμε και το αμφισβητούμε εχουμε εγκέφαλους ανίκανους για κατι τετοιο

 

Καταρχήν αυτό που είπα ποιο πάνω δεν πήγαινέ συγκεκριμένα μόνο για σένα, αλλά γενικότερα ότι δεν μπορεί να καταλάβει ο ανθρωπινός εγκέφαλος το βγάζει τρελό και παράλογο (οχι μονο στο θέμα Νεκρονομικόν αλλά γενικότερα)...

 

ο εξυπνος ανθρωπος αμφισβητει τα παντα. ο ηλιθιος τιποτε..............

 

και κάτι άλλο: Έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί να αλλάξει την άποψη του όταν χρειάζεται. Αντίθετα ανόητος είναι εκείνος που δεν αλλάζει την άποψη του με κανένα τρόπο.

Ν.Κ.

 

Αν νομίζεις ότι κάθομαι να βρίζω μπροστά σε μια οθόνη ή μέσα σε ένα όποιο δίποτε ξένο site, κάνεις λάθος...δεν το κάνω περισσότερο από σεβασμό της ιστοσελίδας που επισκέπτομαι...τίποτε άλλο.

 

Τώρα αν κάθεσαι να με κράζεις έμμεσα ή άμεσα πίσω από την διαδικτυακή σου μάσκα, από αυτό και μόνο που κάνεις, καταφέρνεις μόνο γέλια να μου προκαλείς. :blblbl:

 

Εγώ το λέω αλλιώς: Ότι στον κόσμο μας δυο τύποι ανθρώπων υπάρχουν. O ένας είναι αυτός που έχει καταλάβει την βαθύτερη σημασία της Ζωής του. Και ο άλλος είναι αυτός που λες. :cheerful:

 

για τον λόγο αυτό αν μπορέσεις να το αποδείξεις η να δείξεις κάτι που το αποδεικνύει θα αλλάξω τη γνώμη μου

 

Όπως σου ξανα είπα δεν έχω ανάγκη να αποδείξω κάτι !

 

Να αποδείξω τι ;;; Ότι το Νεκρονομικον είναι αληθινό ή ψεύτικο ;;;

Μα δεν το ξέρω αυτό για να το αποδείξω, αυτό αποδεικνύετε και στον καθέναν ξεχωριστά.

 

ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άλκη, το "εξάλλου" γράφεται με δύο "λ", όχι με ένα.

 

Ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν.

 

Μπορεί να μην είναι κανόνας του φόρουμ, αλλά είναι κανόνας της νέας ελληνικής γλώσσας. Δεν παρέθεσα ως κανόνα το τόπικ, απλώς προέτρεψα ένα ανορθόγραφο μέλος να ρίξει μια ματιά στο αντίστοιχο τόπικ.

 

Δεν σου είπα να μην διωρθώσεις τον άνθρωπο, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, δεν χρειαζόταν να τον παραπέμψεις καν στο thread. Εξάλλου, το θέμα στο άλλο ποστ αφορούσε την ορθογραφία μίας μετοχής και αργότερα τους γενικούς κανόνες γραμματικής, όχι την ορθογραφία. Αν θες βέβαια να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, καλώς.

 

Αντί να ασχολείσαι λοιπόν με το να παραφράζεις και να διορθώνεις το τί λέω, μπορείς να κάνεις καμιά πιο ουσιαστική συντονιστική παρέμβαση διαχωρίζοντας τα ποστς που αναφέρονται στο νεκρονομικόν στο αντίστοιχο τόπικ.

 

Το συντονιστικό -και συγνώμη που στο αναφέρω- πλέον δεν σε αφορά. Το τι κάνει ο συντονισμός επίσης δεν σε αφορά. Και ο υπαινιγμός του ότι "κάνω την δουλειά μου λάθος ή/και μισή σίγουρα δεν σε αφορά. Οπότε δεν νομίζω να έχουμε να πούμε κάτι άλλο επί του θέματος

 

Ευχαριστώ.

~J.

 

Η ευχαρίστησις ήτο όλη δική μου

 

--~ Α,

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν μπορείς να το αποδείξεις τότε πως ισχυρίζεσαι πως τα ονόματα αυτά εχουν δύναμη;;;;;;;;;;

 

και δεύτερον εγω δεν προσέβαλα κανενα ουτε άμεσα ούτε έμμεσα. απλώς έκανα μια δήλωση. το αν είναι σωστή η όχι το εκλαμβάνει διαφορετικά κάθε ένας. θα γίνω clichè αλλα όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. πίστεψε με δεν έχω καμία όρεξη να ξεκατινιάζομαι διαδικτυακά. το θέμα δεν είναι τόσο η εγκυρότητα του νεκρονομικον οσο η απολυτότητα που εκφράζεται μέσω του γραπτού σου. με αυτήν την απόλυτη λογική θα έπρεπε ακόμα να πιστεύουμε πως το άτομο είναι αφθαρτο. τέλος αφου δεν έχεις ανάγκη να το αποδειξεις γτ κάθεσαι και δίνεις εξηγήσεις τα τελευταία ποστ σε μένα και στον τράγου κέρατο;;;

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν μπορείς να το αποδείξεις τότε πως ισχυρίζεσαι πως τα ονόματα αυτά εχουν δύναμη;;;;;;;;;;

 

 

Πάμε πάλι...

 

Καταρχήν άλλο να μιλάμε για το Νεκρονομικον και άλλο να μιλάμε για τα ονόματά που έχει μέσα.

Τα ονόματά που έχει μέσα είναι από Αρχαίες Σουμεριακές πεποιθήσεις.

Το Νεκρονομικον απλά δίνει και κάποιου είδους τυπικά ιεροτελεστιων, μαρτυρίες, σφραγίδες κλπ.

 

Και όπως είπα και ποιο πριν:

 

Τα ονόματά είναι ονόματά αρχαίων θεών. Όταν κάτι είναι αρχαίο, σημαίνει και πως κρύβει και κάποιου είδους δύναμή- αξία - Σοφία είτε μαγική είτε ιστορική. Γιατί ;;;; Γιατί κάποια από αυτά τα ονόματά έχουν περάσει μέσα από πάρα πολλές χιλιετίες (όχι 2000 χρόνια μόνο, αλλά και 4000 χρόνια και βάλε) και παραμένουν και στην σημερινή εποχή, αυτό δεν είναι τυχαίο, είναι έτσι για κάποιον λόγο...και όπως είπαμε ξανά, αν δεν είχαν δύναμή τότε θα είχαν χαθεί στους ανέμους της ανυπαρξίας, αλλά και από την μνήμη πολλών ανθρώπων.

 

Αυτό με ξανά ρώτησές είναι άσκοπο να επαναλαμβανόμαστε...

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

 

Καταρχήν άλλο να μιλάμε για το Νεκρονομικον και άλλο να μιλάμε για τα ονόματά που έχει μέσα.

 

Τα ονόματά που έχει μέσα είναι από αρχαίες σουμεριακές πεποιθήσεις.

 

Το Νεκρονομικον απλά δίνει και κάποιου είδους τυπικά ιεροτελεστιων, μαρτυρίες, σφραγίδες κλπ.

 

Και όπως είπα και ποιο πριν:

 

Τα ονόματά είναι ονόματά αρχαίων θεών. Όταν κάτι είναι αρχαίο, σημαίνει και πως κρύβει και κάποιου είδους δύναμή- αξία - Σοφία είτε μαγική είτε ιστορική. Γιατί ;;;; Γιατί κάποια από αυτά τα ονόματά έχουν περάσει μέσα από πάρα πολλές χιλιετίες (όχι 2000 χρόνια μόνο, αλλά και 4000 χρόνια και βάλε) και παραμένουν και στην σημερινή εποχή, αυτό δεν είναι τυχαίο, είναι έτσι για κάποιον λόγο...και όπως είπαμε ξανά, αν δεν είχαν δύναμή τότε θα είχαν χαθεί στους ανέμους της ανυπαρξίας, αλλά και από την μνήμη πολλών ανθρώπων.

 

Αυτό με ξανά ρώτησές είναι άσκοπο να επαναλαμβανόμαστε...

Υπάρχει κάτι πολύ χρήσιμο στα πράγματα του αποκρυφισμού (ας πούμε) που λέγεται "Reality Check". Το να μπορούμε να ξεχωρίζουμε το ολότελα φανταστικό, από το πραγματικό (είτε αυτό είναι υποκειμενική εμπειρία είτε κάποια παράδοση).

Για ποιο "νεκρονομικό" μιλάμε;

Τα περισσότερα "ονόματα" που δίνει ο Λάβκραφτ είναι ανύπαρκτα - πριν από αυτόν.

Εκείνο που κάνει είναι να συνδέει μερικά κάπως γνωστά πράματα "Παλαιούς", "φύλακες" (δεν είναι ονόματα αυτά) με κανένα γνωστό όνομα (τώρα μόνο το Δαγών μου έρχεται στο νου) και από αυτά φτιάχνει ένα "μύθο" ανήκουστο πριν από αυτόν.

Τα νεκρονομικά που κυκλοφορούνε δεν έχουν σχέση με αυτά - τουλάχιστον με κάποια εσωτερική συνέπεια. Υπάρχει ένα που χρησιμοποιεί "θέματα" από το Σουμεριακό πάνθεο (ο Δαγών δεν ήταν σ' αυτό αν και έχει και ομοιότητες)

Δεν έχει σχέση πάντως με τον "Μύθο" του Λάβκραφτ.

Θα είχε ασφαλώς ενδιαφέρον να δούμε να μιλούν για τα ονόματα που θεωρούμε πως επινόησε ο Λάβκραφτ κάποιοι πριν από αυτόν. Αυτό όμως δεν έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι πολύ χρήσιμο στα πράγματα του αποκρυφισμού (ας πούμε) που λέγεται "Reality Check". Το να μπορούμε να ξεχωρίζουμε το ολότελα φανταστικό, από το πραγματικό (είτε αυτό είναι υποκειμενική εμπειρία είτε κάποια παράδοση).

Για ποιο "νεκρονομικό" μιλάμε;

Τα περισσότερα "ονόματα" που δίνει ο Λάβκραφτ είναι ανύπαρκτα - πριν από αυτόν.

Εκείνο που κάνει είναι να συνδέει μερικά κάπως γνωστά πράματα "Παλαιούς", "φύλακες" (δεν είναι ονόματα αυτά) με κανένα γνωστό όνομα (τώρα μόνο το Δαγών μου έρχεται στο νου) και από αυτά φτιάχνει ένα "μύθο" ανήκουστο πριν από αυτόν.

Τα νεκρονομικά που κυκλοφορούνε δεν έχουν σχέση με αυτά - τουλάχιστον με κάποια εσωτερική συνέπεια. Υπάρχει ένα που χρησιμοποιεί "θέματα" από το Σουμεριακό πάνθεο (ο Δαγών δεν ήταν σ' αυτό αν και έχει και ομοιότητες)

Δεν έχει σχέση πάντως με τον "Μύθο" του Λάβκραφτ.

Θα είχε ασφαλώς ενδιαφέρον να δούμε να μιλούν για τα ονόματα που θεωρούμε πως επινόησε ο Λάβκραφτ κάποιοι πριν από αυτόν. Αυτό όμως δεν έχει γίνει.

 

Φίλε outis

 

Δεν έχω ψάξει όλα τα ονόματά.

 

Έχει όμως πολλές αρχαίες θεότητες....

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...