Jump to content

Νεκρονομικόν~ Πού αρχίζει ο μύθος και πού το παραμύθι;


Recommended Posts

Στο Λονδίνο, στο Πικαντίλυ, υπάρχει sex shop με το όνομα Lovecraft.... :blink: Δεν κάνω πλάκα!!!

Το μαγαζί θα ερευνηθεί εξονυχιστικά και ο ιδιοκτήτης θα ανακριθεί για τυχόν σχέσεις με τους μεγάλους παλαιούς, λίαν συντόμως... B)

 

 

(στο μεταξύ δέχομαι παραγγελίες :P )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το μαγαζί θα ερευνηθεί εξονυχιστικά και ο ιδιοκτήτης θα ανακριθεί για τυχόν σχέσεις με τους μεγάλους παλαιούς, λίαν συντόμως... B)

 

 

(στο μεταξύ δέχομαι παραγγελίες :P )

Αν είναι να πας εκεί γύρω, μη χάσεις τον καιρό σου. Ακολούθα το "esoteric walk" εκεί θα βρεις πράγματα που αμφιβάλλω αν θα βρεις αλλού.
Link to comment
Share on other sites

...ή ακόμα καλύτερα:μια πολύωρη επισκεψούλα στο...Atlantis Bookshop (όσοι μυημένοι, προσέλθετε!) :gleam: :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

...ή ακόμα καλύτερα:μια πολύωρη επισκεψούλα στο...Atlantis Bookshop (όσοι μυημένοι, προσέλθετε!) :gleam: :smilewink:

A must

Από εκεί θα βρεις και χάρτη του esoteric walk (πως λέμε Diagon Alley)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν κάνεις πλάκα...Λονδίνο έχω πάει κι εγώ... :smilewink:

 

Και αναρωτιόμουνα: αυτά τα πλαστικά "ψευδοπροσόντα" στα ράφια...λέτε να βγάζουν πλοκάμια με γλοιώδεις βεντούζες ,μετά που έχουν χρησιμοποιηθεί και φυλαχθεί σε συρτάρι...? :063laugh:

 

 

Πολύ "κίνκι" μου ακούγεται... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

...και που'σαι ακόμα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους, ξεκίνησα να διαβάζω πρόσφατα το βιβλίο του Γιώργου Μπαλάνου Στη Σκιά του Κθούλου και με έχει συνεπάρει με τις θεωρίες του Kenneth Grant σχετικά με το Νεκρονομικόν. Φίλοι όμως μου έχουν πει πως υπάρχουν και άλλα βιβλία που ερευνούν αυτό το θέμα. Γνωρίζετε μήπως αν κυκλοφορεί κάτι ποιο εξειδικευμένο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους, ξεκίνησα να διαβάζω πρόσφατα το βιβλίο του Γιώργου Μπαλάνου Στη Σκιά του Κθούλου και με έχει συνεπάρει με τις θεωρίες του Kenneth Grant σχετικά με το Νεκρονομικόν. Φίλοι όμως μου έχουν πει πως υπάρχουν και άλλα βιβλία που ερευνούν αυτό το θέμα. Γνωρίζετε μήπως αν κυκλοφορεί κάτι ποιο εξειδικευμένο;

 

Al Azif: The Necronomicon - L. Sprague de Camp

The Gates of the Necronomicon - "Simon"

Necronomicon: A Study in the Forbidden Magic of Lovecraft & the Great Mystery of Stargates - Γιώργος Ιωαννίδης

The Necronomicon - George Hay

Necronomicon: The Wanderings Of Alhazred - Donald Tyson

 

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!

Edited by χρυσηίδα
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή σημείωσή, η αγγλική έκδοσή του Νεκρονομικον με την ελληνική έκδοσή διαφέρουν στο κεφάλαιο Urilia σε ένα σημείο...και ποιο συγκεκριμένα σε έναν Δαίμονα με το όνομά Χουμβάβα, το πλάσμα αυτό σύμφωνα με την αγγλική έκδοσή του Νεκρονομικόν αντιστοιχεί στους νότιους ανέμους, ενώ στην ελληνική έκδοσή αντιστοιχεί στους δυτικούς ανέμους.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή σημείωσή, η αγγλική έκδοσή του Νεκρονομικον με την ελληνική έκδοσή διαφέρουν στο κεφάλαιο Urilia σε ένα σημείο...και ποιο συγκεκριμένα σε έναν Δαίμονα με το όνομά Χουμβάβα, το πλάσμα αυτό σύμφωνα με την αγγλική έκδοσή του Νεκρονομικόν αντιστοιχεί στους νότιους ανέμους, ενώ στην ελληνική έκδοσή αντιστοιχεί στους δυτικούς ανέμους.

Συγνώμη αλλά κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτωμαι: "τι παλαβωμάρες κυκλοφορούν" (και πως υπάρχουν άνθρωποι που τις "καταπίνουν").

Λοιπόν ο Humbaba είναι "χαρακτήρας" του Έπους του Γιγαλμές (αν δεν το έχετε διαβάσει κάντε τη χάρη στον εαυτό σας, και μετά ψάξτε και για Νεκρονομικά) μιας επικής διήγησης Σουμεριακής προέλευσης που γράφτηκε πριν 4600 ή και περισσότερα χρόνια πριν (2650 π.Χ.). Η πρώτη ίσως "περιπέτεια" που έχουμε καταγραμμένη. http://en.wikipedia.org/wiki/Humbaba

Καμιά σχέση με "δαίμονες" κι αερικά. Ήταν από τους "κακούς" της υπόθεσης (χωρίς να παρουσιάζεται ακριβώς κακός, περισσότερο άγριος και αδάμαστος σαν τη φύση). Γίγαντας, φύλακας του Δάσους δαμάζεται (νικιέται) από τον Γιλγαμές αλλά ενώ έχει παραδοθεί ο φίλος του Γιλγαμές ο Ενκιντού τον σκοτώνει (και πιθανότατα εξαιτίας της "ύβρης" αυτής, του φόνου του Humbaba, αργότερα ο Ενκιντού πεθαίνει πρόωρα).

Θεωρείται ότι απεικονίζει "άγριους" ανθρώπους των δασών, οπότε στις μέρες μας ακούγονται και εικασίες που τον θέλουν Νεάντερταλ ή Γέτι (Bigfoot κτλ). Πολύ πιθανότερο αυτό παρά "δαίμονας" "νεκρονομικών" που γράφτηκαν πριν 10-20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτωμαι: "τι παλαβωμάρες κυκλοφορούν" (και πως υπάρχουν άνθρωποι που τις "καταπίνουν").

...

Τςτςτς! Τι κακίες είναι αυτές? Είπε ο Mendesius ότι κατάπιε την παλαβομάρα που κυκλοφορεί χρόνια και χρόνια??? Μια επισήμανση έκανε για να δείξει μια διαφορά ανάμεσα σε δύο εκδόσεις (και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα, μόνο και μόνο που έχει χρόνο να αναλώσει για να διαβάσει και την ελληνική και την αγγλική έκδοση)! Η μήπως νομίζεις ότι δεν ξέρει ο καθένας από εμάς ότι ο Lovecraft όπως κάθε καλός συγγραφέας αναμίγνυε ΥΠΑΡΚΤΑ ονόματα με ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ στοιχεία και καταστάσεις??? Του Lovecraft του άρεσε το Husbaba σαν όνομα και το χρησιμοποίησε, άλλος μπορεί να γούσταρε να ονομάσει το δαίμονα Huesvarna (από τα γνωστά κοπτικά μηχανήματα, μια χαρά το βρίσκω για high δαιμονικές απεικονήσεις, με λίγο Giger στυλάκι). Υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τςτςτς! Τι κακίες είναι αυτές? Είπε ο Mendesius ότι κατάπιε την παλαβομάρα που κυκλοφορεί χρόνια και χρόνια???...
Είπα εγώ τίποτα για Mendesius;
Link to comment
Share on other sites

Σ? ευχαριστώ χρυσηίδα για τις βιβλιογραφικές σου προτάσεις?

Από ότι έχω καταλάβει ο κάθε συγγραφέας προσθέτει δικά του στοιχεία στην μυθολογία κθούλου αφού δανείζεται από τον ένα και τον άλλο ασύστολα. Όσο για τις διαφορές, μήπως φταίει ο μεταφραστής; Στο μεταξύ? το Νεκρονομικόν του Simon που είχε βγάλει ο Κάκτος, νομίζω πως δεν κυκλοφορεί πλέον, έτσι δεν είναι;

Ξέρετε τίποτα γι? αυτό το Necronomicon + Stargate βιβλίο;

Πως μπορώ να βρω βιβλία του Kenneth Grant;

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ τίποτα για Mendesius;

Kαι για ποιον ήταν το σχόλιο? Για όλους εμάς?

Aυτό το σχόλιο ""τι παλαβωμάρες κυκλοφορούν" (και πως υπάρχουν άνθρωποι που τις "καταπίνουν")." που απευθυνόταν?

Link to comment
Share on other sites

Kαι για ποιον ήταν το σχόλιο? Για όλους εμάς?

Aυτό το σχόλιο ""τι παλαβωμάρες κυκλοφορούν" (και πως υπάρχουν άνθρωποι που τις "καταπίνουν")." που απευθυνόταν?

Δεν ξέρω τι πιστεύει ο καθένας. Αναφερόμουν όχι προσωπικά αλλά στο ότι οι εκδόσεις των ψευτονεκρονομικών που κυκλοφορούν κάνουν χρήση άσχετων πραγμάτων (όπως τον Humbaba του Γιλγαμές). Ξέρουν ότι υπάρχει μια "αγορά" εκεί έξω και κοιτάζουν να την ικανοποιήσουν με "πλαστικές γνώσεις. Με προβληματίζει λοιπόν όταν άνθρωποι -από άγνοια; ή βάθια επιθυμία να βρούνε "κάτι" - τα παίρνουν αυτά στα σοβαρά. Διότι άλλο να πάρεις τα έργα του Giger ή του Lovecraft ως τέχνη που περιέχει ενδεχόμενα "μηνύματα" και "αλήθειες" και να ψάξεις βαθύτερα κι άλλο αυτά που δείχνουν είτε άγνοια από την πλευρά των συγγραφέων/εκδοτών τους, είτε περιφρόνηση των αναγνωνστών όταν θέλουν να "πουλήσουν" τον Humbaba για δαίμονα των ανέμων (άντε αν έλεγε "των δασών", "του βουνού" θα έλεγα, ξέρει έστω για τι πράγμα γράφει...). Και μιλάμε για ανανώστες που θεωρούνται "αναζητητές", το λιγότερο. Γιατί να επιτρέπουμε το "πάθος" μας να μας κάνει κορόιδα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...