Jump to content

Ομοφιλοφιλικοί γάμοι και απόψεις



Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ παιδιά,είσασταν πολύ διαφωτιστικοί!! :)

 

Με πόσο χυδαίο και υποκριτικό τρόπο δεν κριτικάριζαν την προσωπική ζωή του καλλιτέχνη, αλλά όλο αυτή σχολίαζαν και τσουπ τα ρεπορτάζ για τον αγοραίο ομοφυλοφιλικό έρωτα (ω! τι σύμπτωση, να τους έρθει να κάνουν ρεπορτάζ εκείνη τη μέρα γι' αυτό το θέμα και να κολλήσει ακριβώς μετά την είδηση της δολοφονίας!).

 

Υποκρισία σκέτη.

 

Δεν νομίζω να ήταν ομοφυλόφιλος τον σκότωσαν επείδη έψαχνε με ντεντέκτιβ κάτι!!

Αυτά είναι ικασίες για να βλάψουν την μνήμη του. Κια όπως είπε επειδή πουλάει το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει τι ήταν ο μακαρίτης. Με ενοχλεί που ενδιαφέρει τα κανάλια. Αλλά κάνουν και καλά πως δεν τα ενδιαφέρει.

 

Ναι δίκιο έχεις.

Και σημασία έχει η δουλειά του,όχι η ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ!

Θέμα κι αυτό....

 

Τα ζητήματα που τίθενται είναι πολλά. Οι θέσεις και οι απόψεις ποικίλλουν και κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματα και τα "επιχειρήματά" της!

 

Στο θέμα του γάμου! Τι να πω!

Εδώ αμάν κάναμε να πείσουμε τις γυναίκες (άντε και κάποιους άντρες ) ότι ο γάμος είναι σαν το τσιγάρο : "Ο γάμος βλάπτει σοβαρά την υγεία" ή "Ο γάμος βλάπτει σοβαρά εσάς και τους γύρω σας" ή "Μην υποχρεώνετε τα παιδιά ν΄ αναπνέουν το γάμο σας" ή "Ο γάμος μπορεί να μειώσει τη ροή του αίματος και να προκαλέσει ανικανότητα" και άλλα πολλά... :whistling: .... και τα ομόφυλα ή ομοφυλοφιλικά (καλέ... ποιο είναι το σωστό τελικά; Βοηθήστε! *) φαγώθηκαν να παντρευτούν!!!!!

Μωρέ παντρευτείτε ..... αφού εσάς σας αρέσουν τ΄ ανθυγιεινά, εμείς θα σκάσουμε?

Εσείς θα "σκάσετε" ένα ωραίο πακέτο ευρωδάκια για τους γάμους και ένα ακόμη ωραιότερο πακέτο για τα διαζύγια!!!! Με γεια σας, με χαρά σας! Αντε και στα δικά μας οι λεύτερες/οι :P

 

Τώρα αν οι συνθήκες είναι ώριμες ή άγουρες για τη θεσμοθέτηση του γάμου από την Πολιτεία ή του συμφώνου συμβίωσης των ομοφυλο/φιλικών ζευγαριών.... Τι να να πω πάλι! Και το 1983 υποτίθεται, ότι δεν ήταν ώριμες οι συνθήκες για την αποποινικοποίηση της μοιχείας, την εισαγωγή του πολιτικού γάμου, την απεμπλοκή της υπαιτιότητας ως λόγου διαζυγίου (τετραετής διάσταση), τη μη "ποινικοποίηση" της διατροφής ... κ.ά. αλλά (μια χαρά ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ) προηγήθηκε ο νομοθέτης της κοινωνίας!

Γιατί ενίοτε συμβαίνει κι αυτό! Σπανίως μεν (συνήθως έρχεται για να μαζέψει τ΄ ασυμμάζευτα....) αλλά γίνεται και είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ευχής έργον και εξαιρετικών, αλλά κυρίως τολμηρών και ανοιχτόμυαλων νομοθετών πράξις!!!!! ΚΑΙ ΔΕΝ είναι κακό να είμαστε τολμηροί και ανοιχτόμυαλοι είτε ως Πολιτεία είτε ως κοινωνία....!

 

Το ζήτημα της υιοθεσίας είναι πολυπλοκότερο! Τα περισσότερα έχουν τεθεί ήδη! Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλήξει ακόμη, διότι αγνοώ όλες τις παραμέτρους του θέματος! Κοινωνικές, ψυχολογικές, κοινωνιολογικές, νομοθετικές (για να υιοθετήσει ένα ετεροφυλοφιλικό ζευγάρι ένα παιδί πρέπει να πάει στο Ταμ Τιριρί και μετά ν΄αναγνωρίσει την υιοθεσία στην Ελλάδα, αλλιώς θα γίνουν 100 χρονών και ακόμη θα εκκρεμεί η αίτηση υιοθεσίας), από την άλλη ποιος εγγυάται και πώς, ότι το παιδί που υιοθετείται θα είναι ασφαλέστερο και πιο ευτυχισμένο με ετεροφυλοφιλικούς γονείς ή όχι, ποιος θα αποδείξει αν η ανατροφή αλλά κυρίως η σεξουαλική επιλογή εξαρτάται μόνο από την οικογένεια (πρότυπα) κ.ά. Το "ουφ" πήγαινε εδώ!

 

Βέβαια υπάρχει και το πρακτικόν ζήτημα ....... δηλαδή τι κάνουμε εμείς οι "straight" αυτού του άδικου ντουνιά .... που κάτι το AIDS, κάτι οι ορμόνες, κάτι η "αλλιώτικη" σεξουαλική επιλογή αντρών και γυναικών, κάτι το "δε βαριέσαι, αφού δεν μπορούμε να τα βρούμε οι άντρες με τις γυναίκες και αντιστρόφως ....δε μπερδευόμαστε μεταξύ μας οι άντρες και μεταξύ μας οι γυναίκες να ησυχάσουμε" ... μας έκανε να ψάχνουμε το άλλο φύλο με το .... τηλεσκόπιο.

Αλλά και να σκυλοβρίζουμε : "Βρε κανένας καλός σου λέω! Οι καλοί είναι λίγοι και τους/τις άρπαξαν και οι υπόλοιποι είναι π :censored: ς και λεσβίες!"

 

Λοιπόν επ΄ αυτού ..... μου ήρθε να γράψω κάτι, που το έλεγε μια παλιά ιερόδουλος (όσο να πεις μία εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος την είχε η γυναίκα) .... αλλά από τη μία ...είναι ντιπ κατά ντιπ :censored: κι από την άλλη ...... δε θέλω να βάλω ιδέες στους άντρες!!! :lol: :lol: :lol:

Edited by margarita
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει και το πρακτικόν ζήτημα ....... δηλαδή τι κάνουμε εμείς οι "straight" αυτού του άδικου ντουνιά .... που κάτι το AIDS, κάτι οι ορμόνες, κάτι η "αλλιώτικη" σεξουαλική επιλογή αντρών και γυναικών, κάτι το "δε βαριέσαι, αφού δεν μπορούμε να τα βρούμε οι άντρες με τις γυναίκες και αντιστρόφως ....δε μπερδευόμαστε μεταξύ μας οι άντρες και μεταξύ μας οι γυναίκες να ησυχάσουμε" ... μας έκανε να ψάχνουμε το άλλο φύλο με το .... τηλεσκόπιο.

Αλλά και να σκυλοβρίζουμε : "Βρε κανένας καλός σου λέω! Οι καλοί είναι λίγοι και τους/τις άρπαξαν και οι υπόλοιποι είναι π :censored: ς και λεσβίες!"

 

Φταίτε και σεις οι γυναίκες γι αυτό,αλλά δεν θα το "τραβήξω" μακριά τώρα... :019blush:

 

Λοιπόν επ΄ αυτού ..... μου ήρθε να γράψω κάτι, που το έλεγε μια παλιά ιερόδουλος (όσο να πεις μία εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος την είχε η γυναίκα) .... αλλά από τη μία ...είναι ντιπ κατά ντιπ :censored: κι από την άλλη ...... δε θέλω να βάλω ιδέες στους άντρες!!! :lol: :lol: :lol:

 

Έλα έεεελαααααα!!! Πέστο μας στ'αυτάκι...Λέγε! :whistling:

Ή καλύτερα:στείλε μου pm την απάντηση: να το ξέρω ΜΟΝΟ εγώ!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις.

Και σημασία έχει η δουλειά του,όχι η ζωή του.

Εεεεε... είναι αυτό δείγμα "ολιστικής" προσέγγισης;

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα δύο - η δουλεία κάποιου "κρύβει" μέσα της "κάτι" από τη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

name='Ingmar' date='Jun 13 2008, 11:31 AM' post='64867']

Φταίτε και σεις οι γυναίκες γι αυτό,αλλά δεν θα το "τραβήξω" μακριά τώρα... :019blush:

Καλαααα! Οτι φταίμε ΓΙΑ ΟΛΑ φταίμε........

Αντρες και γυναίκες!

 

 

Έλα έεεελαααααα!!! Πέστο μας στ'αυτάκι...Λέγε! :whistling:

Ή καλύτερα:στείλε μου pm την απάντηση: να το ξέρω ΜΟΝΟ εγώ!!! :018bleh:

Κουτσομπόληηηηηη! Βρε ...... σερνικό γατάκι δεν είσαι; :P

Τι το ψάχνεις τώρα; Θέλεις μάλλον να το "τραβήξεις" και .... να σου "μπουν" ιδέες!

Τα θέλει ο κ :censored: κος σου .......... :whistling:

Αν μου επιτρέψει η αξιολογοτάτη διαχείρισις θα το .... αμολύσω με πολλά :censored: κι όποιος καταλάβει .... κατάλαβε!

Αλλιώς... η βαθυστόχαστη φράσις ... δηλώνω ότι θα γνωστοποιείται μόνον εις θυληκά μέλη του φόρουμ δια pm και ουχί εις σερνικά ..... (μη τους "μπουν" κι ιδέες) :P

 

 

name='outis' date='Jun 13 2008, 11:43 AM' post='64870']

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα δύο - η δουλεία κάποιου "κρύβει" μέσα της "κάτι" από τη ζωή του.

Συμφωνώ! Δυστυχώς ή ευτυχώς μας χαρακτηρίζει και καθορίζει και πολλές από τις απόψεις και τις θέσεις μας! Αλλωστε της .... αφιερώνουμε πολύ χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

ναι...αλλά δεν είμαι όποιο και όποιο 'σερνικό: σε μένα να λές τα πάντα! :gleam: :Evil_1061: :Evil_1061: :Evil_1061: :Evil_1061: :Evil_1061:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα από περιέργεια να αναγνώσω το θεματάκι και αφού ψήφισα, είδα ότι στη 2η θέση είναι η απάντηση "να παντρεύονται και να υιοθετούν παιδί"!!!!

Καλά, είπαμε να μη μας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τον κ :censored: του! Αλλά και παιδί!!! Έλεος! Τι δηλαδή, να μεγαλώσει ένα αγόρι με δύο πατεράδες και να βλέπει τα ακατανόμαστα μες στο σπίτι;;;; Εσείς νομίζετε ότι είναι υγιές αυτό για ένα παιδί; Ή ότι δε θα έχει την πιθανότητα στην εφηβεία (για να μην πω νωρίτερα) να το :censored: :censored: :censored: κι αυτό! Με τόσους παιδεραστές γύρω μας, αυτό μας έλειπε! Τα καημένα που είναι παρατημένα στα ορφανοτροφεία, να τα υιοθετούν οι αν :censored: λοι!!!

 

(Μάλλον καταλάβατε τι ψήφισα!)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα από περιέργεια να αναγνώσω το θεματάκι και αφού ψήφισα, είδα ότι στη 2η θέση είναι η απάντηση "να παντρεύονται και να υιοθετούν παιδί"!!!!

Καλά, είπαμε να μη μας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τον κ :censored: του! Αλλά και παιδί!!! Έλεος! Τι δηλαδή, να μεγαλώσει ένα αγόρι με δύο πατεράδες και να βλέπει τα ακατανόμαστα μες στο σπίτι;;;; Εσείς νομίζετε ότι είναι υγιές αυτό για ένα παιδί; Ή ότι δε θα έχει την πιθανότητα στην εφηβεία (για να μην πω νωρίτερα) να το :censored: :censored: :censored: κι αυτό! Με τόσους παιδεραστές γύρω μας, αυτό μας έλειπε! Τα καημένα που είναι παρατημένα στα ορφανοτροφεία, να τα υιοθετούν οι αν :censored: λοι!!!

 

(Μάλλον καταλάβατε τι ψήφισα!)

 

Για κάτσε ρε κοπελιά.

 

Α) Τα ετερόφυλα ζευγάρια δλδ βγάζουν τα μάτια τους μπροστά στα παιδιά τους; Γιατί οι ομοφυλόφιλοι να το κάνουν;

Β) Οι παιδεραστές είναι αποκλειστικότητα των ομοφυλοφίλων; Από που προκύπτει αυτό;

Γ) Μπορεί να το θεωρώ αφύσικο (λόγω του μηχανισμού της αναπαραγωγής, αλλιώς δεν έχω κανένα πρόβλημα), αλλά θα το σκεφτώ 2-3 φορές πριν προσβάλω κάποιον και τον πω ανώμαλο. Γιατί η ψυχική ανωμαλία, αυτή δηλαδή που βλέπει τους αποδέκτες του λόγου μας ως αντικείμενα και όχι ως ανθρώπους με αισθήματα, είναι πολύ χειρότερη της φυσικής.

 

Το αν ένα ζευγάρι είναι ικανό για να μεγαλώσει παιδιά δεν νομίζω ότι το κρίνει η ερωτική προτίμηση των μελών που το απαρτίζει, αλλά ο χαρακτήρας και η προσωπικότητά τους. Ό,τι κακό και μαύρο βλέπεις φυτρωμένο στον κόσμο μας (και είναι γεμάτος από τέτοια ο κόσμος μας) έχει προέλθει στη συντριπτική πλειοψηφία από «κανονικά» ζευγάρια.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΛΙΓΟ ΞΕΚΑΡΦΩΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ και διάβασα το τόπικ, και θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου πάνω στο κεντρικό θέμα του τόπικ.

Λοιπόν... Δεν είμαι κατά του γάμου των ομοφυλόφιλων. Αν είναι κάτι που θεωρώ απαράδεκτο είναι η αντίδραση της εκκλησίας απέναντί τους. Αν πραγματικά είναι "χριστιανική" εκκλησία, τότε θα έπρεπε να δέχεται όλους τους ανθρώπους, αφού θεωρητικά είναι "όλοι παιδιά του Θεού και όλους τους αγαπάει το ίδιο ο Θεός". Έγραψα τη συγκεκριμένη φράση μέσα σε εισαγωγικά επειδή, ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό πίστευα στο χριστιανισμό, αρχίζω πλέον και αμφιβάλλω για τα τριαδικά και θεολογικά δόγματά του,αλλά κυρίως διαφωνώ με τις απόψεις που έχει η εκκλησία πάνω σε κάποια θέματα και κάποιες διακρίσεις που κάνει. Τέλος πάντων, επειδή βγαίνω απ' το θέμα με την προηγούμενη πρόταση,ας συνεχίσωνα εκφράζω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα. Νομίζω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει τις δικές του σεξουαλικές προτιμίσεις και να μην του απαγορεύει κανείς να συνάψει σχέση γάμου με κάποιο άτομο εφόσον και αυτός και το άλλο άτομο θέλουν να παντρευτούν. Διαφωνώ όμως στο θέμα του παιδιού. Το καλύτερο για ένα παιδί είναι να μεγαλώσει σε μια οικογένεια με μητέρα και πατέρα και όχι με δυο μητέρες ή δυο πατέρες, γιατί πιθανόν να επηρεαστούν οι σεξουαλικές του προτιμήσεις από τους γονείς του. Οπότε είμαι κατά της υιοθεσίας ενός παιδιού από ομοφυλόφιλους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε ρε κοπελιά.

 

Α) Τα ετερόφυλα ζευγάρια δλδ βγάζουν τα μάτια τους μπροστά στα παιδιά τους; Γιατί οι ομοφυλόφιλοι να το κάνουν;

Β) Οι παιδεραστές είναι αποκλειστικότητα των ομοφυλοφίλων; Από που προκύπτει αυτό;

Γ) Μπορεί να το θεωρώ αφύσικο (λόγω του μηχανισμού της αναπαραγωγής, αλλιώς δεν έχω κανένα πρόβλημα), αλλά θα το σκεφτώ 2-3 φορές πριν προσβάλω κάποιον και τον πω ανώμαλο. Γιατί η ψυχική ανωμαλία, αυτή δηλαδή που βλέπει τους αποδέκτες του λόγου μας ως αντικείμενα και όχι ως ανθρώπους με αισθήματα, είναι πολύ χειρότερη της φυσικής.

 

Το αν ένα ζευγάρι είναι ικανό για να μεγαλώσει παιδιά δεν νομίζω ότι το κρίνει η ερωτική προτίμηση των μελών που το απαρτίζει, αλλά ο χαρακτήρας και η προσωπικότητά τους. Ό,τι κακό και μαύρο βλέπεις φυτρωμένο στον κόσμο μας (και είναι γεμάτος από τέτοια ο κόσμος μας) έχει προέλθει στη συντριπτική πλειοψηφία από «κανονικά» ζευγάρια.

 

Πρώτα απ' όλα να σου πω πως μιλάω εκ πείρας γιατί έχω δύο παιδιά.

Α) Τα ετερόφυλα ζευγάρια, που τυγχάνουν και καλοί γονείς, βγάζουν τα μάτια τους μετά τις μία το βράδυ, όταν είναι σίγουροι ότι τα παιδιά κοιμούνται και δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν κάτι χαμπάρι. Απλά τα gay ζευγάρια τα έχω, πως να το πω, πιο ξεδιάντροπα. Εγώ, προσωπικά, δε θα άφηνα το παιδί μου ούτε μισό λεπτό με έναν gay, όχι να αφήσω να υιοθετήσουν ένα και να υπάρχει έστω και η πιθανότητα 1/1.000.000 να το δουν "κάπως" όσο μεγαλώνει (που σου επαναλαμβάνω, γονείς και κάνουν τα χειρότερα στα παιδιά τους, φαντάσου δύο ξένοι)

Β) Για τους παιδεραστές, δεν κατάλαβες, εννοώ πως μας φτάνει το πρόβλημα με την παιδεραστεία, μας έλειπε η υιοθεσία από ομοφυλόφιλους.

Γ) Αν εσύ δεν θεωρείς ανωμαλία τις gay καταστάσεις, δημοκρατία έχουμε... γιατί να σε μεταπείσω; Η οικογένεια είναι αυτή που παίζει ρόλο για τις αντιλήψεις και τα πιστεύω που υιοθετούμε μεγαλώνοντας. Ούτως ή άλλως, η show biz και η τηλεόραση έχει ανεβάσει τους gay, τόσο που καταντούν να γίνονται και είδωλα. Και πάλι θα σου πω ότι δε με αφορά το κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του. Με αφορά, όμως, το τι θα συμβεί στην κοινωνία μεθαύριο αν δίνουν και ένα υιοθετημένο αγοράκι (ή κοριτσάκι) σε κάθε gay ζευγάρι. Έχουν μειωθεί που έχουν μειωθεί οι γνήσιοι άντρες σήμερα, δε νιώθεις κανένα οίκτο για το είδος σας;

Tώρα, για το αν νομίζεις πως είναι ωραία μια εικόνα της οικογένειας δυο μπαμπάδων και ενός παιδιού, που μεγαλώνοντας θα πηγαίνει στο σχολείο, θα το ρωτάνε πως λένε τη μαμά του και εκείνο θα λέει "Βαγγέλη" και θα αντιμετωπίζει μια πολύ σκληρή πραγματικότητα από τα συνομίληκά του (γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σκληρά γίνονται μεταξύ τους τα παιδιά) και θα αντιμετωπίζει βιώματα τόσο άσχημα, που μάλλον θα επηρεάσουν το ψυχικό του κόσμο ως παιδί και ως ενήλικα, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω... Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όσο μπορεί καλύτερα και θέλει το καλύτερο γι' αυτά. Όχι μόνο για τα δικά του, αλλά και όλα τα παιδιά. Βέβαια, θα έχεις δίκιο να μου πεις πως άλλοι γονείς (ετερόφυλοι) τα εκμεταλλεύονται, τα εμπορεύονται κ.α. Δίκιο έχεις. Δεν πρέπει όμως να υπολογίζουμε τι είναι καλύτερο για τα όλα τα παιδιά του κόσμου;

Edited by χρυσηίδα
Link to comment
Share on other sites

Απλά τα gay ζευγάρια τα έχω, πως να το πω, πιο ξεδιάντροπα.

Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό που λες μου φαίνεται λίγο ρατσιστικό. Όλα είναι τα ζευγάρια είναι πιο ξεδιάντροπα; Ας μην γινόμαστε απόλυτοι...

 

Εγώ, προσωπικά, δε θα άφηνα το παιδί μου ούτε μισό λεπτό με έναν gay

Γιατί τί έχουν καμιά κολλητική αρρώστια; Και όπως είπες κι εσύ:

 

δημοκρατία έχουμε...

..αλλά αυτή σου η στάση που δείχνει ότι περιθωριοποιείς άτομα είναι κάθε άλλο παρά δημοκρατική..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...