Jump to content

Ομοφιλοφιλικοί γάμοι και απόψεις



Recommended Posts

'Οταν λέω με τις "πέτρες", δεν εννοώ βέβαια κυριολεκτικά...

Εννοώ πως άρχισαν να γελάνε μαζί της και να την κοροϊδευουν σε στυλ "τί βλακείες είναι αυτές που σου λέει η μάνα σου..." Που δεν είναι ούτε αυτό όμορφο, ούτως ή άλλως.

 

Και αυτό είναι που φάνηκε περίεργο στην φίλη μου: ότι κανονικά τα παιδιά έχουν ακόμα αυτό το χαρακτηριστικό που λείπει από τους περισσότερους μεγάλους, που τα κάνουν ανοιχτά σε "παράξενα" πράγματα. Οπότε τί; Έχει αρχίσει κι αυτό που αποκαλούμε "παιδική αθωότητα" να χάνεται;

 

"Συγκρούσεις"... ; Σε εισαγωγικά... ναί. Παλιότερα.

Η κοπέλα αυτή έχει μεγαλώσει την κόρη της με την πεποίθηση ότι η Φύση είναι ζωντανή και ότι υπάρχουν και στοιχειακά της Φύσης, επίσης ζωντανά (νεράϊδες, ξωτικά κτλ). Απλά οι μεγάλοι δεν τα βλεπουν πια γιατί τα έχουν ξεχάσει.

Το κοριτσάκι πήγε βέβαια και τα είπε όλα αυτά στην τάξη της. Και η δασκάλα της της είπε ότι όλα αυτά είναι ψέμματα, απλά παραμύθια.

Πήγε τότε η μητέρα της και έκανε μια συζήτηση με την δασκάλα ότι θα προτιμούσε να κρατούσε τις πεποιθήσεις της για τον εαυτό της, παρά να τα βάζει με τον "κόσμο" των μικρών παιδιών επειδή εκείνη τα θεωρεί όλα αυτά βλακείες. Θα προτιμούσε να επέλεγε η ίδια τί θεωρούσε καλό να ξέρει ή κόρη της και τί όχι. Της είπε τότε ότι αυτό δεν γίνεται γιατί δεν θέλει να δημιουργεί "αυταπάτες" στα μικρά παιδιά....

 

ΥΓ. Το ξέρω ότι έχουμε βγεί εντελώς offtopic... Αν θέλει κάποιος και θεωρεί καλύτερο, ας τα διαχωρίσει.

 

Α ΤΗΝ ΠΑΛΙΟ :censored: ΑΝΑ (την δασκαλα εννοω). στην θεση της φιλης σου θα της εκανα μηνυση.αλλα αυτο ακριβως ειναι και παραδειγμα του τι θα γινονταν αν ομοφυλοφιλοι υιοθετουσαν παιδια δεν νομίζετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ας κάνουν ότι θέλουν αρκεί να μην δίνουν δικαιώματα.... Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του.

 

και να σας πω κάτι άλλο, είχα συμφοιτητές στην σχολή που ήταν ομοφυλόφιλοι και ήταν μια χαρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωρισει ομοφυλοφιλους που ναι ας το πω χαμηλων τονων (χωρις αυτο να σημαινει οτι κρυβουν τις σεξουαλικες τους προτιμησεις)..

Αλλα εχω γνωρισει και "κραγμενες"

Με την ιδια λογικη υπαρχουν straight μια χαρα παιδια κ straight "γεια σας ειμαι ο μαμιας της γειτονιας σας"....

Και τις δυο αυτες ομαδες τις θεωρω εξισου αντιπαθητικες..

Ειναι η συμπεριφορα που προσωπικα με ενοχλει, οχι η επιλογη αυτη καθ΄εαυτη.

 

Για τον γαμο.. εξαρταται...ως θρησκευτικο μυστηριο δεν ξερω.... δεν μου αρεσει κ πολυ για να ειμαι ειλικρινης.Ωστοσο στα πλαισια ενας συμβολαιου που εξασφαλιζει κ προφυλασει καποια συγκεκριμενα διαιωματα ναι το θεωρω αναγκαιο.

 

Τελος για την υιοθεσια..

Ε συγνωμη αλλα οχι...

Προσωπικα ξενερωνω απειρα στην εικονα αντρων να φιλιουνται..

Δεν θα θελα μια παιδικη εικονα-αναμνηση οπου καθε πρωι ο μπαμπας μου θα δινει ενα φιλι στην πορτα στον μπαμπα μου...!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω την κατάργηση του γάμου ως θεσμού για λόγους που δεν είναι επί του παρόντος να εκθέσω..αλλά δεδομένης της εν Ελλαδιστάν πραγματικότητας όπου αυτός ζει και βασιλεύει καλό θα ήταν αντί να ζητούμε κατάργηση του αφού για αρκετούς είναι και το ζητούμενο, καλό θα ήταν να απαιτήσουμε την αναγνώριση της συμβίωσης όπως συμβαίνει και σε άλλα κράτη με τα γνωστά (?) πρακτικά οφέλη.

 

Επειδή "έξω απ τον χορό πολλά τραγούδια λέμε" δεν μπορώ να κρίνω την ανάγκη ενός ομοφυλόφιλου για γάμο...αλλά ο γάμος γενικά ναι μεν έχει να κάνει με την απόκτηση φυσικών απογόνων αλλά ΚΥΡΙΩΣ με την απόκτηση ΝΟΜΙΜΩΝ απογόνων γιατί ως γνωστόν οι άνθρωποι ανέκαθεν είχαν την τάση να @#$%^^ μεταξύ τους και εκτός γάμου - παρ όλους τους όρκους περί αιώνιας πίστης και αφοσίωσης - με τα γνωστά επακόλουθα, με σκοπό την κατοχύρωση περιουσιών και δεν συμμαζεύεται...

 

Σχετικά με την κοινωνική κατακραυγή ..ας μην υποταχθούμε στον παρωπιδισμό και στην κακία που διέπει το είδος μας γιατί και το παιδί των χωρισμένων ήταν κάποτε στόχος ειρωνείας αλλά αυτό δεν μείωσε τον αριθμό των διαζυγίων...ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά έχουν αφτιά και ακούν τα σχόλια συγγενικών προσώπων τα οποία στην συνέχεια αναπαράγουν εν είδει αυθεντίας προς τα εκάστοτε θύματα...ας μπούμε εμείς οι υπεύθυνοι στον κόπο να εξηγήσουμε κάποια πράγματα στα παιδιά που μεγαλώνουμε χωρίς να εκφέρουμε συμπεράσματα και ετυμηγορίες.

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

Τελος για την υιοθεσια..

Ε συγνωμη αλλα οχι...

Προσωπικα ξενερωνω απειρα στην εικονα αντρων να φιλιουνται..

Δεν θα θελα μια παιδικη εικονα-αναμνηση οπου καθε πρωι ο μπαμπας μου θα δινει ενα φιλι στην πορτα στον μπαμπα μου...!

 

Συγνώμη αλλά το προσωπικό μας ξενέρωμα δεν μπορεί να καθορίζει τις ζωές άλλων ανθρώπων.... κανένα άλλο επιχείρημα μήπως?

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το προσωπικό μας ξενέρωμα δεν μπορεί να καθορίζει τις ζωές άλλων ανθρώπων.... κανένα άλλο επιχείρημα μήπως?

Γιατι οχι...? Κατι που δεν θα θελα να συμβει σε μενα δεν θα ταν λιγο υποκριτικο να υπερασπιζομαι μια αποψη που θα μπορουσε να φερει σε αυτη την θεση καποιο αλλο παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη δασκάλα είναι απλά απαράδεκτη.

 

Αλήθεια, τι λέει για τον Άη-Βασίλη;

 

Επειδή με την συγκεκριμένη, έχει τεθεί ΚΑΙ θέμα με τον Αη - Βασίλη, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ της ίδιας άποψης... Την οποία βέβαια άποψη λέει και στα παιδιά...

 

:015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Μισό διότι δεν κατάλαβα: λέει στα παιδιά πως δεν υπάρχει Αη-Βασίλης; Αν συμβαίνει αυτό, τουλάχιστον είναι συνεπής σε αυτό που υποστηρίζει. Τα παιδιά δεν ξέρω τι παθαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι...? Κατι που δεν θα θελα να συμβει σε μενα δεν θα ταν λιγο υποκριτικο να υπερασπιζομαι μια αποψη που θα μπορουσε να φερει σε αυτη την θεση καποιο αλλο παιδι?

 

Κάτι που ενδεχομένως είναι ανεπιθύμητο σε μας μπορεί κάλλιστα να είναι έως και διακαής πόθος κάποιου άλλου...

 

Σε ποια θέση ακριβώς ?

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λιγο αναλυτικοτερα...

Θεωρω τραγελαφικο να συζηταμε για το αν θα πρεπει ενα παιδι να μεγαλωνει με ομοφυλοφιλους γονεις απο την στιγμη που στον κοσμο μας υπαρχουν παιδια που μεγαλωνουν ειτε χωρις τροφη κ ποσιμο νερο ειτε μεσα σε ορφανοτροφεια οπου δεχονται ψυχολογικη και σωματικη βια.

Πιο συγκεκριμενα οποιοσδηποτε μπορει να προσφερει στεγη,αγαπη,ασφαλεια κλπ σ'ενα παιδι ειναι καταλληλος να το μεγαλωσει.

 

Ωστοσο σε μια πιο ιδανικη κοινωνια οπου για καθε ορφανο παιδι υπαρχουν δυο πιθανες επιλογες, δλδ δυο διαφορετικες οικογενειες μια ομοφυλοφιλων και μια ετεροφυλοφιλων, κατα την γνωμη ειναι προτιμοτερη η ετεροφυλοφιλη.

Και γιατι αυτο..? γιατι απο οσο ξερω δεν εχει αποδειχτει πως υπαρχει γενετικη πληφορια που καθοριζει τις σεξουαλικες προτιμησεις.

Νομιζω πως οι εικονες-παραστασεις-ερεθισματα που δεχεται ενα παιδι τα πρωτα χρονια της ζωης του παιζουν καθοριστικο ρολο(ή εστω επηρεαζουν σημαντικα) στη(τη) διαμορφωση της ταυτοτητας- προσωπικοτητας του, και γιατι οχι, κ της σεξουαλικης του ταυτοτητας.

 

οποτε θεωρησα αρχικα ανοητο και καπως αδικο να εκφρασω αποψη υπερ της υιοθεσιας παιδιων απο ομοφυλοφιλους στα πλαισια της λογικης "το μη χειρων, βελτιστο"

 

τωρα αν με ρωτησεις "ok αντε κ γινεται κ το παιδι ομοφυλοφιλο.. ε και?" ε εκει δεν ξερω πραγματικα τι να απαντησω :unsure5:

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

... Θα προτιμούσε να επέλεγε η ίδια τί θεωρούσε καλό να ξέρει ή κόρη της και τί όχι. Της είπε τότε ότι αυτό δεν γίνεται γιατί δεν θέλει να δημιουργεί "αυταπάτες" στα μικρά παιδιά.......
Είναι φανερό ότι η δασκάλα είναι από αυτές που θα συμφωνούσε με το γάμο ομοφυλοφίλων αλλά όχι και με παιδιά που μιλούν για νεράιδε (ή Αη Βασίληδες).
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μας αρέσει δεν μας αρέσει, ξενερώνουμε ή όχι, ο ομοφυλόφιλος συνεχίζει να είναι "παρα φύσιν".

 

Αρκει να μην γίνει μόδα..... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

To να γινεις ομοφυλοφιλος η οχι δεν νομιζω οτι εχει σχεση τοσο με τα γονιδια αλλα και με τν ψυχολογια του ατομου. Εγω παντως οπως προειπα ειμαι υπερ της υιοθεσιας γιατι δεν ειναι σταντε οτι θα γινει ομοφυλοφιλο και οι ομοφυλοφιλοι στρειτ γονεις εχουν

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε λένε πως είναι κληρονομικό και ευθύνεται γονίδιο. ωστόσο σας διαβεβαιώ πως κάτι τέτοιο είναι αναπόδεικτο. ωστόσο πιστεύω πως τα παιδιά

λαμβάνουν ερεθίσματα που τα οδηγούν στην επιλογή τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...