Jump to content

Περί αρσενικού/ανήρ/ανδρός ο λόγος...


Anor
 Share

Recommended Posts

Πνίγεσαι σε μια κουτάλια νερό...

 

Θέλω να δείς καθαρά τι λέω..

 

1) Η δήλωση κυριαρχίας δεν απευθύνεται στο έταιρον ήμισυ. Αυταπόδεικτο δεν είναι; Υποδυκνείεται στα γύρω αρσενικά. Πως βλέπεις μια φίλη σου με ενα σύντροφο και εκείνος φαίνεται και απο το στήσιμο και απο το παρουσιαστικό του, οτι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ, είναι ο σύντροφος της; ... Δεν μπορώ να στο περιγράψω διαφορετικά καθότι δεν πρόκειται για μια πράξη "στιγματισμού" (βλ. οσμή απο ούρα που έιπες :D ).. αλλά για το συνολικό παρουσιαστικό κάποιου αρσενικού. Πως λέτε ρε παιδάκι μου , οι γυναίκες... να ένας Άντρας (το κεφαλαίο Α επίτηδες)... ε αυτό ακριβώς!

 

2)Βάρβαρος 24 ώρες το εικοσιτετράωρο , κάθε εβδομάδα. Αυτό που λέμε καραβλάχος με ρόπαλο ... αυτός που έσερνε τις γυναίκες ώς άλλα αρνιά στην σπηλιά τους... Αυτό ακριβώς!

 

3)Μπα... δεν χρειάζεται να ακολουθήσετε... Μήπως να το προλάβετε , με το να πείτε τι ζητάτε επιτέλους και να σταματήσετε το "κρυφτούλι";... Λέω τώρα!

 

4) Αυτό επηρρεάζεται απο το 1 παραπάνω.. Η αρσενική κυριαρχία είναι στάση ζωής. Είτε μιλάμε για προβολή παρουσίας, είτε μιλάμε για εργασιακό χώρο , είτε για οτιδήποτε πρέπει να προστατευτεί ή να κατακτήσει , το αρσενικό που συζητάμε. Δεν περιμένω να το κατανοήσεις, ειλικρινά...έίναι νοοτροπία φύλου και ανθρώπου... εδώ με άντρες το συζητώ και κάποιοι δεν το κατανοούν. Ειδικά οι νεαρότεροι.

 

5) Δεν το ξεστομίζουμε γιατί... μπορεί να έχουμε πληγωθεί ή να μην είμαστε σίγουροι ακόμα για το τι νιώθουμε... αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οτι για να υπερβούμε το εμπόδιο πρέπει να το λέμε και συνέχεια. Αυτό λέω... όσον αφορά την επιθυμία σου... πάσο!

 

6) Σεβαστό και απόλυτα αποδεκτό... η επιλογή του καθενός είναι ιερό πράγμα. Προσωπικά θα επέλεγα όπως σου είπα το καλύτερο "πακέτο". Άσχημη λέξη αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Για τις δε λεπτομέρειες επιλογής... ευχαριστώ ειλικρινά που τις μοιράστηκες μαζί μας και απλά τις διαβάζω ασχολίαστα. Είναι υποκειμενικές επιλογές και τις σέβομαι απόλυτα.

 

Να ξέρει όμως ν΄ αγαπάει….. μπορεί να ξέρει ν΄ αγαπάει;;;; Και να μη φοβάται;

Δύσκολη ερώτηση... με ακόμα πιο δύσκολη απάντηση που διαφέρει ανά πρόσωπο... δεν μπορώ να σου απαντήσω!

 

Στο θέμα one night stand... παρωχημένη αντίληψη... ειδικά σήμερα που όλοι κοιτάνε απλά πως θα περάσουν καλά χωρίς να ταλαιπωρούν και να ταλαιπωριούνται. Προσωπικά μιλώντας πιο πολύ θα σεβαστώ να έρθει να μου το πεί στα ίσα, παρά να μου παίζει την σεμνότυφη κορασίδα και να μου βγάλει την πίστη για να κάνουμε αυτό που ήδη θέλει και εκείνη... εκεί ίσως να την αποκαλέσω όπως είπες και εσύ παραπάνω. Γιατί το χαρακτηριστικό αυτό είναι στο μυαλό της...και οχι στην ανάγκη της.

 

Κι επειδή αναρωτήθηκες αν έχω μια φίλη που νιώθει καλά με τον σύντροφο της, αν νομίζω ότι θα πάει και με τρίτο πρόσωπο;…. Τι να σου πω μάλλον όχι! Αλλά και το χέρι μου στη φωτιά ... δεν το βάζω! Γιατί το βλέπω να γίνεται …. κάρβουνο….

Τώρα αν : «σε αντίθεση με τον άντρα που θα πάει ή θα σκεφτεί να το κάνει!» …… ε, εγώ τι να κάνω …..αν το΄ χει η κούτρα του να κατεβάζει ψείρες;….. Πάντως θα συμβούλευα τη φίλη μου, να του ρίξει κάτι ξεγυρισμένα κέρατα και να τον κάνει πρώτη φίρμα …… στους τάρανδους που σέρνουν το έλκηθρο του Αη Βασίλη!

Κι αν μου τύχαινε εμένα;;;;;……. Θα του έκλεινα και αραντεβού στο σπίτι να με τσακώσει επεξιπίτηδες με το τεκνό …. Για να μην έχει καμία …. Μα καμία αμφιβολία για τα κέρατά του! Και να το φυσάει και να μην κρυώνει!

 

Για το θέμα κέρατου... Μα δεν το γνωρίζεις , margarita... δεν ξέρεις πότε και αν θα γίνει, είτε άντρας είτε γυναίκα. Μετα Χριστόν προφήτες λένε και κάνουν πολλά, το θέμα είναι να το προλάβεις... και είναι ελάχιστοι αυτοί που το προλαβαίνουν και εκδικούνται προ πράξης του συντρόφου τους

 

 

Και σχετικά με τους συμβολισμούς……. Εγώ εντάξει….. δεν τους καταλαβαίνω….

Εχω όμως μεγάλη φιλομάθεια....Δίδαξέ με λοιπόν!

Εσύ όμως, που όπως διατείνεσαι, τους γνωρίζεις καλά…….. Μήπως μπορείς να φανταστείς …. ποιος είναι ο ξιφομάχος;;;;;;;

Μια και ......περί συμβολισμού ην ο λόγος επί του παρόντος;;;;

 

Ποιός ξιφομάχος ρε margarita;.. .την σύντροφο εννοείς;... Μα ακόμα και στον ίδιο τον συμβολισμό σου έχω βάλει οτι το ξίφος θέλει σεβασμό στην συνοχή και στην επιφάνεια του, αλλιώς θα σε κόψει; Μπήκες καθόλου στο νόημα των όσως έγραψα επί προσωπικού τι θεωρώ ώς χαρακτηριστικά ανδρός , παραθέτοντας τις 4-5 προτασούλες, ή απλά το σχολίασες χωρίς δεύτερη σκέψη;

 

Όσον αφορά την φιλομάθεια σου , στο θέμα των συμβολισμών, χαίρομαι... Μάθημα πρώτο εδόθη... πρόκληση/πρόσκληση ποτέ δεν αφήνω να πέσει κάτω.

 

Υ.Γ. Κακή διάθεση δεν υπάρχει, ούτε τάση για να θίξω προσωπικότητα. Ο αντίλογος μου έχει να κάνει με τα λεγόμενα σου εδώ και οχι το πρόσωπο σου καθότι δεν το γνωρίζω κιόλας. Ο εικονικός κόσμος ναι μεν δείχνει στοιχεία, αλλά δεν είναι και καθρέφτης. Οπότε αντιπαρατίθεμαι μόνο στα λεγόμενα σου. Αυτό προς διευκρίνηση και αποφυγή παρεξηγήσεων.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

name='Anor' date='Jun 26 2008, 09:36 AM' post='65624'

Πνίγεσαι σε μια κουτάλια νερό...

Πιθανότατα! Δε ζητάω Σωτήρες όμως.....

 

Θέλω να δείς καθαρά τι λέω..

Κάνω ότι μπορώ!

 

1) Η δήλωση κυριαρχίας δεν απευθύνεται στο έταιρον ήμισυ. Αυταπόδεικτο δεν είναι; Υποδυκνείεται στα γύρω αρσενικά. Πως βλέπεις μια φίλη σου με ενα σύντροφο και εκείνος φαίνεται και απο το στήσιμο και απο το παρουσιαστικό του, οτι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ, είναι ο σύντροφος της;

Τώρα ΔΕΝ έχω τίποτε άλλο να πω.... παρά μόνο ότι αυτό .... το βλέπω συνήθως .... ανάποδα....!!!!!!!! Δηλαδή έναν φίλο μου που από το παρουσιαστικό του και της συντρόφου του φαίνεται , οτι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ, είναι η σύντροφος του.........

 

.. Πως λέτε ρε παιδάκι μου , οι γυναίκες... να ένας Άντρας (το κεφαλαίο Α επίτηδες)... ε αυτό ακριβώς!

Ααααα!!! Αυτό.... Μάλιστα ... Το λέμε;;;; :whistling:

 

5) Δεν το ξεστομίζουμε γιατί... μπορεί να έχουμε πληγωθεί ή να μην είμαστε σίγουροι ακόμα για το τι νιώθουμε... αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οτι για να υπερβούμε το εμπόδιο πρέπει να το λέμε και συνέχεια. Αυτό λέω... όσον αφορά την επιθυμία σου... πάσο!

Από φόβο λοιπόν......Επιτέλους! Λοιπόν ... μάλλον φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη.

Ας επεξεργαστούμε λοιπόν τους φόβους μας κι ας προσπαθήσουμε να τους κάνουμε φίλους μας!

 

Και μην κολλάς στο "συνέχεια" !!! Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο. Το επίρρημα εσύ το έβαλες και κάποιοι το συνέχισαν!

Αλλωστε "το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται κι ο παπάς" ή μην το κάνουμε και : "Σούπα το βράδυ έχουμε, σούπα το μεσημέρι, σούπα γιορτή και Κυριακή, χειμώνα καλοκαίρι" :cheerful: Αλλά και τα δύο "κολλάνε" είτε δεν το λέμε καθόλου είτε το λέμε συνέχεια! Ας βγάλουμε τα επιρρήματα λοιπόν .... μπας και βγει καμιά άκρη.

 

6) Σεβαστό και απόλυτα αποδεκτό... η επιλογή του καθενός είναι ιερό πράγμα. Προσωπικά θα επέλεγα όπως σου είπα το καλύτερο "πακέτο". Άσχημη λέξη αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.

 

Εδώ δεν έχω να πω τίποτε! Απλά θα σημειώσω, ότι ο έρωτας και περισσότερο η αγάπη, δεν έχουν αιτιολογία! ΔΕν υπάρχει δηλαδή το "Διότι..." εάν τεθεί η ερώτηση : "γιατί μ΄ αγαπάς". Δεν αγαπάμε επειδή ο/η άλλος/η .... μπλα, μπλα, μπλα, έχει αυτό ή εκείνο!!!! Ούτε χρειάζονται "πακέτα".

Ας χαλαρώσουμε λίγο λοιπόν. Κι ας μάθουμε να ψάχνουμε εντός μας, αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλουμε! Κι ας μη φοβόμαστε να το αναζητούμε! Ξέρετε οι πρίγκηπες και οι πριγκηποπούλες είναι παντού, αλλά δεν έρχονται μόνοι τους στην πόρτα μας! Χρειάζεται και πρόσκληση και καλή φιλοξενία:cheerful:

 

Δύσκολη ερώτηση... με ακόμα πιο δύσκολη απάντηση που διαφέρει ανά πρόσωπο... δεν μπορώ να σου απαντήσω!

Το περίμενα. :(

 

Στο θέμα one night stand... παρωχημένη αντίληψη... ειδικά σήμερα που όλοι κοιτάνε απλά πως θα περάσουν καλά χωρίς να ταλαιπωρούν και να ταλαιπωριούνται. Προσωπικά μιλώντας πιο πολύ θα σεβαστώ να έρθει να μου το πεί στα ίσα, παρά να μου παίζει την σεμνότυφη κορασίδα και να μου βγάλει την πίστη για να κάνουμε αυτό που ήδη θέλει και εκείνη... εκεί ίσως να την αποκαλέσω όπως είπες και εσύ παραπάνω. Γιατί το χαρακτηριστικό αυτό είναι στο μυαλό της...και οχι στην ανάγκη της.

Να περάσουν καλά; Μα αν περνούσαμε καλά Anor.... θα είχαμε ένα χαμόγελο μέχρι τ΄ αυτιά! Πόσους χαμογελαστούς ανθρώπους συναντάς καθημερινά;;;;

Και λυπάμαι, αλλά πρέπει να σου θυμίσω, ότι οι περισσότεροι άντρες το λέτε ... αλλά δεν το τηρείτε! ... Οτιδήποτε κι αν σας πούμε στα ίσια, ΔΕΝ το εκτιμάτε!

Κι επίσης να θυμάσαι ... ότι για κάθε one night stand δικό σου αντιστοιχεί και μία γυναίκα! Θα σε διευκολύνει πολύ στο μέτρημα.

 

 

Για το θέμα κέρατου... Μα δεν το γνωρίζεις , margarita... δεν ξέρεις πότε και αν θα γίνει, είτε άντρας είτε γυναίκα. Μετα Χριστόν προφήτες λένε και κάνουν πολλά, το θέμα είναι να το προλάβεις... και είναι ελάχιστοι αυτοί που το προλαβαίνουν και εκδικούνται προ πράξης του συντρόφου τους

Τώρα το ποιος προλαβαίνει πρώτος, νομίζω ότι έχει μικρή σημασία! Και το καλύτερο κέρατο γι΄ αυτόν που κάνει την προσφορά στο "σύντροφο" είναι εκείνο που το "ευχαριστιέσαι με την ψυχή σου" κι όχι εκείνο που το κάνεις δήθεν για εκδίκηση....! Αυτό δεν είναι καν κέρατο! Και πίστεψέ με... ξέρω πολλούς/ες μπερμπάντηδες συντρόφους/συζύγους .... που πρόλαβαν δήθεν πρώτοι κι όταν διαπίστωσαν ότι ο σύντροφός ... το ευχαριστιέται... έτσουξε πολύ... μη σου πω ότι ακόμη τσούζει! Καυτό πράμα!

 

 

Μπήκες καθόλου στο νόημα των όσως έγραψα επί προσωπικού τι θεωρώ ώς χαρακτηριστικά ανδρός , παραθέτοντας τις 4-5 προτασούλες, ή απλά το σχολίασες χωρίς δεύτερη σκέψη;

Και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη! Και πολλά μου αρέσουν ιδιαιτέρως! Αλλά ΔΕ χαϊδεύω αυτιά εγώ Anor! Γι΄ αυτό σας τσιγκλάω :P Δεν είναι εμφανές;

 

Όσον αφορά την φιλομάθεια σου , στο θέμα των συμβολισμών, χαίρομαι... Μάθημα πρώτο εδόθη... πρόκληση/πρόσκληση ποτέ δεν αφήνω να πέσει κάτω.

ΑΨΟΓΑ!

 

Υ.Γ. Κακή διάθεση δεν υπάρχει, ούτε τάση για να θίξω προσωπικότητα.

Αμοιβαίο είναι! :cheerful: Αλλωστε και να είχες κακή διάθεση δύσκολα θα μπορούσες να με θίξεις. Οπως κι εγώ βέβαια! :cheerful:

 

Ο αντίλογος μου έχει να κάνει με τα λεγόμενα σου εδώ και οχι το πρόσωπο σου καθότι δεν το γνωρίζω κιόλας. Ο εικονικός κόσμος ναι μεν δείχνει στοιχεία, αλλά δεν είναι και καθρέφτης. Οπότε αντιπαρατίθεμαι μόνο στα λεγόμενα σου. Αυτό προς διευκρίνηση και αποφυγή παρεξηγήσεων.

Ντεν παρεξηγούμε καρντιά μου!!! :P :P :PΡίξε πράμα :lol: :lol: :lol:

 

 

ΚΑΙ .....

Φταίμε κι εμείς

Φταίτε κι εσείς

Φταίνε κι άλλοι....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καταλήγουμε διά του αντιλόγου... πολύ ευχάριστο αυτό όταν συμβαίνει.

 

δύο-τρείς διευκρινήσεις μόνο!

 

1. "Πακέτο" εννοώ για την επιλογή του να πλησιάσεις κάποιον στο να σοβαρέψεις μια σχέση κατάσταση. Δεν είναι ο καταλυτικός παράγοντας για να ερωτευτείς αλλά σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο. Ειδικά στα στάδια των πρώτων εντυπώσεων.

 

2. Σε μια παρέα ανθρώπων που έχω και είναι αρκετά μεγάλη...κυρίως αντρική λόγω κάποιου κοινού ενδιαφέροντος , οι ηλικίες είναι 25-45 ετών, η απορία είναι η ίδια που είπα και πριν. Γιατί οι Ελληνίδες δεν μιλούν ευθέως στο τι θέλουν; Θα γλυτώναμε όλοι πολύ κόπο και χρόνο , αλλά συνάμα θα ήμασταν όλοι σε θέση να βρούμε αυτό που θέλουμε. Ίσως να βοήθαγε να είχαμε και ενα ίχνος χαμόγελου όπως λες, ξεπερνώντας οικονομικά και άλλες καθημερινές βαριές σκέψεις και ευθύνες.

 

3. Το θέμα κέρατο χωράει ενα κείμενο απο μόνο του. Προδίδει πάντα ανασφάλεια και απογοήτευση προς τον σύντροφο που έχεις δίπλα σου. Μαζί και ανωριμότητα, γιατί δεν λήγεις κάτι που δεν έχει ζωή και μέλλον. Αλλά γιατί να μην έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο; (και για τα δύο φύλα αυτό)... άρα εγωισμός, αλαζονεία και ματαιοδοξία... τα τρία λάθη που οδηγούν σε προβλήματα και διάλυση. Ωραίο θέμα για άλλο μήνυμα όμως.

 

Αυτά απο μένα... πάντα χαίρομαι με ενα καλό αντίλογο :D

Link to comment
Share on other sites

2. Σε μια παρέα ανθρώπων που έχω και είναι αρκετά μεγάλη...κυρίως αντρική λόγω κάποιου κοινού ενδιαφέροντος , οι ηλικίες είναι 25-45 ετών, η απορία είναι η ίδια που είπα και πριν. Γιατί οι Ελληνίδες δεν μιλούν ευθέως στο τι θέλουν; Θα γλυτώναμε όλοι πολύ κόπο και χρόνο , αλλά συνάμα θα ήμασταν όλοι σε θέση να βρούμε αυτό που θέλουμε. Ίσως να βοήθαγε να είχαμε και ενα ίχνος χαμόγελου όπως λες, ξεπερνώντας οικονομικά και άλλες καθημερινές βαριές σκέψεις και ευθύνες.

 

Συγγνώμη και να με σχωρνάτε (!) θα μπω σφηνοειδώς και με χειρόφρενο, αλλά Anor έθιξες κάτι τις που πολύ με έχει προβληματίσει... Και στο ειδικό υπό εξέτασιν αλλά και σε ευρύτερο πλαίσιο, αμέτρητους έχω ακούσει να διαρυγνύουν ιμάτια αναζητώντας την αλήθεια " στα ίσα". Θες να σου πω πόσους μέτρησα να την αντέχουν;;;

Απογοητευτικό... πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αμέτρητους έχω ακούσει να διαρυγνύουν ιμάτια αναζητώντας την αλήθεια " στα ίσα". Θες να σου πω πόσους μέτρησα να την αντέχουν;;;

Απογοητευτικό... πολύ.

Γεγονός!!

 

Ισχύει βέβαια και για τις δύο πλευρές.

 

Anor (και όχι μόνο), θα επαναλάβω κάτι που τα τελευταία χρόνια λέω τακτικότατα : ας μάθουμε να επικοινωνούμε! Όχι μονάχα οι γυναίκες με τους άνδρες και ντούμπα, αλλά γενικότερα ως άνθρωποι μεταξύ μας.

Ό,τι είδους σχέσεις κι αν έχουμε (ερωτικές, φιλικές, επαγγελματικές, κλπ) δεν έχουμε μάθει (ή απλά δεν θέλουμε) να επικοινωνούμε. Αυτό είναι τραγικό και δεν περιορίζεται στις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων.

Ας μάθουμε επιτέλους να ακούμε όταν μας μιλάνε και να προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θέλουν να μας πούνε, αντί να σκεφτόμαστε ταυτόχρονα το πως θα "αντικρούσουμε". Και αν δεν καταλαβαίνουμε τι ακριβώς θέλουν να μας πούνε, ας μην ντρεπόμαστε/φοβόμαστε/απαξιούμε να ζητήσουμε διευκρινήσεις. Επίσης, ας μάθουμε να μιλάμε με τρόπο που να γινόμαστε κατανοητοί και να φροντίζουμε να επιβεβαιώνουμε ότι γίναμε κατανοητοί.

Είναι εντυπωσιακό το πόσες παρεξηγήσεις αποφεύγονται όταν είμαστε πρόθυμοι να επικοινωνήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βελανιδιά και Νεφέλη... μιλάτε για τις ηλικίες που λέω; 30-40 βία 45;.... γιατί στις μικρότερες είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις άντρα με κατασταλαγμένη άποψη στο τι θέλει απο μια γυναίκα. Μπορεί βέβαια να κάτσει η εξαίρεση , αλλά ο κανόνας είναι διαφορετικός.

 

Οχι βέβαια οτι δεν υπάρχουν και άντρες στην ηλικία που ανέφερα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται , αλλά είναι περισσότερες οι πιθανότητες να σε αποδεχτεί εκεί κάποιος για αυτό που θες απο εκείνον με ειλικρίνεια , παρά να τους κάνεις τσαλίμια. Οι περισσότεροι εκνευρίζονται με τα τσαλίμια και για αυτό δεν συνεχίζουν και να "κυνηγούν". Εκεί έιναι και το γνωστό αποτέλεσμα που λένε μετά κάποιες γυναίκες, οτι "δεν υπάρχουν άντρες"!

 

Κανείς δεν έχει όρεξη να παίζει κρυφτό με έναν άνθρωπο που ενώ δείχνει σημάδια οτι θέλει να προχωρήσουν , εντούτοις με τις αντιδράσεις του, τυρρανά τον/την σύντροφο του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανηλθα τηρωντας τον Λογο μου σε προηγουμενο ποστ οτι θα σχολιασω το θεμα.

Απ'οτι βλεπω το θεμα ειχει παρει πολλες προεκτασεις και εχουν υποθει πολλα προς σχολιασμο και συζητηση που για μενα προσωπικα ειναι δυσκολο να τα σχολιασω σε ενα φορουμ.

Σε γενικες γραμμες συμπλεω με πολλα απο τα λεγομενα του Ανορ,τον επιτυχες σχολιασμο που εκανε η Μινερβα και σε μερικα σχολια απο την Margarita.

 

Ανδρας=αυτος που δρα(δραση,δραστηριος) και επισης(ανδειωμενος,ανδρωνομαι κτλ)

 

Βασικα πολλοι αρσενικοι γεννιουνται αλλα δεν γινονται στην πορεια ολοι Αντρες.

Εδω θελω να τονισω οτι το ποσο Αντρας θα γινει καποιος δεν εξαρταται μονο απο βιολογικους παραγοντες αλλα κυριως απο τον τροπο που μεγαλωνει ενηληκιωνεται και κανει τις επιλογες του.

Βλεπωντας το θεμα λιγο πιο εσωτεριστικα μιας και ειμαστε σε φορουμ εσωτερισμου,πιστευω πως ο ολοκληρωμενος Αντρας ειναι αυτος που εχει βρει το θηλυκο κομματι μεσα του και δρα ως προς αυτο.

Υπαρχει μια αρκετα λαικιστικη παροιμια που λεει για το ψαρι που θελει υπομονη....και για το αλλο θελει κυνηγι.

Ο αντρας λοιπον πρεπει να ειναι ενας υπομονετικος κυνηγος που επιδιωκει την αυτοβελτιωση του μερα με την μερα,ξερωντας ποτε πρεπει να εχει ανοχη και υπομονη και ποτε πρεπει να δρασει και να κυνηγησει.

 

Υ.Γ (για γυναικες). Μην στερειτε στον Αντρα την χαρα της κατακτησης

Link to comment
Share on other sites

Βελανιδιά και Νεφέλη... μιλάτε για τις ηλικίες που λέω; 30-40 βία 45;.... γιατί στις μικρότερες είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις άντρα με κατασταλαγμένη άποψη στο τι θέλει απο μια γυναίκα. Μπορεί βέβαια να κάτσει η εξαίρεση , αλλά ο κανόνας είναι διαφορετικός.

 

Ηλικιακή γκάμα 18-60...

 

Αλλά και εγώ και η Νεφέλη απ' ότι κατάλαβα, μιλήσαμε και γενικότερα. Ελάχιστοι άνθρωποι (όχι μόνο άντρες ή μόνο γυναίκες) σε οποιοδήποτε θέμα μπορούν να ακούσουν κάτι που δεν έχουν ήδη διαμορφωμένο μέσα στο κεφάλι τους...

Προφανώς παθαίνουν εμπλοκή οι επεξεργαστές δεδομένων τους...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι και θέμα μορφωτικού επιπέδου... δεν το συζητώ. Η ανατροφή του μέσου ανθρώπου όπως και η εκπαίδευση του περιέχει αρκετά στεγανά ,που είναι δύσκολο να το αποτινάξεις.

 

Απλά με αυτό που έχω διαπιστώσει προσωπικά απο δικές μου παρέες μιλώντας πάντα, μιας και δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε άπαντες, είναι πως πλέον αυτό που ζητούν οι περισσότεροι άντρες είναι την ευθεία προσέγγιση. Για αυτό και όταν πλησιάζουν γυναίκα που "παίζει" παιχνίδι μαζί τους για αρκετό χρόνο, και ξαφνικά προβάλει σεμνότυφα παράδοξα και απίστευτα... ε... εκεί απλά φεύγουν και πιστέψε με.. και πάλι τις αποκαλούν π...νες επειδή ακριβως είναι πρώτα χαρακτηριστικό μυαλού και οχι όπως είπα φυσιολογικής ανάγκης και ορμής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Anor,

 

όπως προείπε και η Βελανιδιά, το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στις γυναίκες ή στους άνδρες ή στην ηλικία τους. Το πρόβλημα υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους.

 

Μπορούμε να γεμίσουμε εκατοντάδες διαδικτυακές σελίδες λέγοντας «οι γυναίκες ?αυτό?...», «οι άνδρες ?εκείνο?...» και άκρη δεν θα βγει (γέλιο πάντως σίγουρα θα πέσει μπόλικο! :lol: ). Έχω κι εγώ πολλά να πω για τους άνδρες! Κατεβατά ολόκληρα! ?Και για τις γυναίκες επίσης (για να μη λέτε :018bleh: ).

 

?Ε, και?;

 

Πέραν του γέλιου, το μόνο που τελικά -για άλλη μια φορά- θα φανεί, είναι ότι δεν επικοινωνούμε. Ενώ το γνωρίζουμε πολύ καλά ότι είμαστε διαφορετικοί, σκεφτόμαστε διαφορετικά, αντιδρούμε διαφορετικά, κλπ κλπ, αρνούμαστε να επικοινωνήσουμε!

 

Θέλετε την ?φόρμουλα? για μια επιτυχημένη σχέση; Τότε μάθετε να ακούτε όταν σας μιλάνε και να μιλάτε θέλοντας να σας καταλάβουν. Η τακτική «μυρίζω τα νύχια μου για να καταλάβω τι συμβαίνει» έχει αποδειχθεί επανειλημμένα παντελώς αποτυχημένη.

 

Έχω και παραδείγματα, για όποιον ενδιαφέρεται :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε την ‘φόρμουλα’ για μια επιτυχημένη σχέση; Τότε μάθετε να ακούτε όταν σας μιλάνε και να μιλάτε θέλοντας να σας καταλάβουν. Η τακτική «μυρίζω τα νύχια μου για να καταλάβω τι συμβαίνει» έχει αποδειχθεί επανειλημμένα παντελώς αποτυχημένη.

 

Ναι βρε Νεφελη αλλα καλο δεν ειναι να μπορει να σε καταλαβαινει ο αλλος χωρις να χρειαζεται να του εξηγεις παντα τα παντα..??? :unsure5:

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Νεφελη αλλα καλο δεν ειναι να μπορει να σε καταλαβαινει ο αλλος χωρις να χρειαζεται να του εξηγεις παντα τα παντα..??? :unsure5:

Καλό είναι nenya μου και πολύ όμορφο, αλλά όταν μιλάμε για καινούργιες σχέσεις, είναι ιδιαίτερα σπάνιο. Διότι, όπως είπα και προηγουμένως, είμαστε διαφορετικοί, σκεφτόμαστε διαφορετικά, αντιδρούμε διαφορετικά, κλπ κλπ. Πρέπει να περάσει πολύς καιρός (συνήθως χρόνια) μέχρι να φτάσει ένα ζευγάρι (ή γενικώς δύο άνθρωποι τέλος πάντων) να καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο χωρίς να το πολυ-συζητάνε. Να περάσει δηλαδή ο απαιτούμενος χρόνος για να έχει καταλάβει ο ένας πως σκέφτεται, αντιδρά, επεξεργάζεται, κλπ, ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσει πολύς καιρός (συνήθως χρόνια) μέχρι να φτάσει ένα ζευγάρι (ή γενικώς δύο άνθρωποι τέλος πάντων) να καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο χωρίς να το πολυ-συζητάνε. Να περάσει δηλαδή ο απαιτούμενος χρόνος για να έχει καταλάβει ο ένας πως σκέφτεται, αντιδρά, επεξεργάζεται, κλπ, ο άλλος.

 

Αααακριβώς αυτό. Προσωπικά, έχω βαρεθεί, και το δηλώνω..."δεν είμαι σε κανενός το κεφάλι μέσα, οπότε αν θέλετε κάτι, να μου το λέτε...όοοοχι, ΔΕΝ θα το μαντέψω..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...