Jump to content

ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΕΙΑ


 Share

Recommended Posts

Για ποιο λόγο ακριβώς γράφω το θέμα δεν ξέρω. Απλά θέλω να μοιραστώ τη στενοχώρια μου, μήπως και νιώσω έτσι ότι μου φεύγει ένα βάρος. Εδώ και 4-5 μέρες, έχω μάθει για έναν θείο μου, ο οποίος ήταν ο πιο αγαπημένος μου όταν ήμουν μικρή, ότι είναι κατάκοιτος εδώ και περίπου ένα χρόνο. Έχω να τον δω από 15 χρονών, γιατί είχε παντρευτεί και είχε φύγει στην αμερική. Τώρα, όμως, που είναι άρρωστος γύρισε, αλλά έχει απομονωθεί στο εξοχικό του και δε δέχεται να δει κανέναν. Βρήκα μια παλιά φωτογραφία και κοιτάζοντάς την ήμουν σίγουρη πως είναι μαγεία. Την πάω σε μια φίλη, να μου πει τη γνώμη της και ήταν ακριβώς αυτό που ήξερα από την αρχή κοιτάζοντάς την. Είναι από μαγεία η αρρώστεια και είναι πλέον πολύ αργά για να λυθεί. Παρόλα αυτά, την παρακάλεσα να τη λύσει, γιατί εγώ έχω παιδί στο σπίτι και δεν μπορώ να καίω κεριά που να τραβάνε μαγεία θανατικού. Ο θείος μου μάλλον θα επιβαρυνθεί (γιατί τα συμπτώματα στο λύσιμο είναι τα ίδια του δεσίματος) και θα φύγει γρηγορότερα, αλλά τουλάχιστον δε θα είναι βαριά η ψυχή του... Δεν ξέρω αν έκανα σωστά ή λάθος με την απόφαση να τον λύσω. Ούτως ή άλλως το τέλος του είναι προδιαγεγραμμένο. Είναι όμως το χειρότερο συναίσθημα να ξέρεις την καταδίκη ενός παλιού αγαπημένου σου προσώπου σε θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ..

«Πες μας ρε φίλε, ποιος θεός σ'ορίζει; Ποιος σε γεμίζει μ'αυτές τις ενοχές;»

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος μου μάλλον θα επιβαρυνθεί (γιατί τα συμπτώματα στο λύσιμο είναι τα ίδια του δεσίματος) και θα φύγει γρηγορότερα, αλλά τουλάχιστον δε θα είναι βαριά η ψυχή του...

 

Δηλώνω παντελλώς άσχετος. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα στα θέματα αυτά.

Και σίγουρα είναι και εκτός θέματος η ερώτησή μου, αλλά...γιατί να είναι βαριά η ψυχή του;

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω παντελλώς άσχετος. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα στα θέματα αυτά.

Και σίγουρα είναι και εκτός θέματος η ερώτησή μου, αλλά...γιατί να είναι βαριά η ψυχή του;

Γιατί δυστυχώς η μαγεία ακολουθεί την ψυχή, την "βαραίνει". Πεθαίνοντας το σώμα, δεν πεθαίνει η μαγεία. Συνεχίζει και υπάρχει.

 

Εχμ..

«Πες μας ρε φίλε, ποιος θεός σ'ορίζει; Ποιος σε γεμίζει μ'αυτές τις ενοχές;»

 

Αυγερινέ, δεν κατάλαβα το σχόλιο. Ελπίζω το "ποιος σε γεμίζει μ' αυτές τις ενοχές" να μην είναι υπονοούμενο για μένα! Απλά έγραψα το topic για να μοιραστώ τη στενοχώρια μου, δεν έχω ενοχή καμία. Δεν έκανα κάτι άσχημο. Επειδή φαίνεται ότι είσαι μουσικόφιλος, για να καταλάβεις πόσο με πείραξε η κατάσταση του συγκεκριμένου ανθρώπου, αν η θλίψη μου ήταν τραγούδι θα ήταν το "Laurelei" της Gerrard.

Link to comment
Share on other sites

ο θειος σου ειχε σχεση με παραφυσικα;;; το ο'τι ειναι μαγεια πως σου ηρθε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ, δεν κατάλαβα το σχόλιο. Ελπίζω το "ποιος σε γεμίζει μ' αυτές τις ενοχές" να μην είναι υπονοούμενο για μένα! Απλά έγραψα το topic για να μοιραστώ τη στενοχώρια μου, δεν έχω ενοχή καμία. Δεν έκανα κάτι άσχημο. Επειδή φαίνεται ότι είσαι μουσικόφιλος, για να καταλάβεις πόσο με πείραξε η κατάσταση του συγκεκριμένου ανθρώπου, αν η θλίψη μου ήταν τραγούδι θα ήταν το "Laurelei" της Gerrard.

Το σχόλιο, και να με συγχωρείς που δεν το διευκρίνησα ενώ θα μπορούσα, εννοεί αυτό ακριβώς που σου έγραψε και ο αρχάγγελος. Η ψυχή βαραίνει όσο της επιτρέπουμε να βαραίνει. Και το βάρος που κουβαλάει η κάθε ψυχή αφορά στις πράξεις και στις σκέψεις μας. Δεν μπορεί κάποιος να μας προσθέσει/αφαιρέσει κάτι από αυτό το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

ο θειος σου ειχε σχεση με παραφυσικα;;; το ο'τι ειναι μαγεια πως σου ηρθε;;;;

Bρε Sevando, περίμενα πιο σοβαρή ερώτηση από σένα!!!! Μάγια κάνουν μόνο σε ανθρώπους που ασχολούνται με παραφυσικά????? Δεν έχεις ακούσει ποτέ ότι οι φωτογραφίες διαβάζονται (και λένε και το μέλλον) όπως και με το ρίξιμο των χαρτιών, μόνο που η πρόβλεψη είναι πιο μακροχρόνια και όπως και στην τράπουλα μπορείς να δεις τη μαγεία, στη φωτογραφία το καταλαβαίνεις ακόμα ευκολότερα...

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο, και να με συγχωρείς που δεν το διευκρίνησα ενώ θα μπορούσα, εννοεί αυτό ακριβώς που σου έγραψε και ο αρχάγγελος. Η ψυχή βαραίνει όσο της επιτρέπουμε να βαραίνει. Και το βάρος που κουβαλάει η κάθε ψυχή αφορά στις πράξεις και στις σκέψεις μας. Δεν μπορεί κάποιος να μας προσθέσει/αφαιρέσει κάτι από αυτό το βάρος.
Ενώ έχεις κάποιο δίκιο, στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι.

Άλλο το βάρος που νιώθεις και άλλο το βάρος που... έχεις... μπορεί ο άλλος να είναι 120 κιλά και να νιώθει "πούπουλο" (όπως και με τα χρόνια άλλοι "πολλών" δεκαετιών "νιώθουν" έφηβοι).

Αυτό δεν αλλάζει το πραγματικό "βάρος της ψυχής" (όπως δεν αλλάζει τα χρόνια) - που βέβαια μπορεί να είναι "21 Γραμμάρια" :cheerful: - αλλά δεν εννοεί αυτό η "χρυσηίδα" είμαι σίγουρος.

Είμαι βέβαιος ότι διάφοροι "χασάπηδες" της ιστορίας (Χίτλερ, Στάλιν π.χ.) έννοιωθαν "πανάλαφρη" την "ψυχούλα" τους, όμως το τι βάρος κουβαλούσαν...

.... αυτό δεν έχει καθόλου να κάνει με το πόσο τις "επιτρέπουμε" - και να μην αναφέρουμε και το τι δυνατότητες έχει ένας άρρωστος να ελέγξει το τι επιτρέπει...

Link to comment
Share on other sites

O Aυγερινός εννοεί μάλλον αυτό που αποκαλούμε "συνείδηση". Εγώ εννοώντας "βαραίνει τη ψυχή", εννοώ ότι στην αστρική της περιπλάνηση δεν υπάρχει γαλήνη και όταν ξαναγεννηθεί έχει άσχημο κάρμα. (Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ, δεν είμαι καθηγήτρια φιλοσοφίας για να είμαι τόσο καλή στα λόγια!) Τουλάχιστον ελπίζω που θα λυθεί και θα γυρίσουν τα μάγια στην κ@*** που τα έκανε (διότι έχει την ατυχία να ξέρουμε ποια είναι), να την πάρει μαζί του με ένα πολύ άσχημο τέλος, το οποίο πραγματικά να της αξίζει (γιατί έχει βγάλει γύρω στα 15 άτομα από τη μέση)!

Link to comment
Share on other sites

Bρε Sevando, περίμενα πιο σοβαρή ερώτηση από σένα!!!! Μάγια κάνουν μόνο σε ανθρώπους που ασχολούνται με παραφυσικά????? Δεν έχεις ακούσει ποτέ ότι οι φωτογραφίες διαβάζονται (και λένε και το μέλλον) όπως και με το ρίξιμο των χαρτιών, μόνο που η πρόβλεψη είναι πιο μακροχρόνια και όπως και στην τράπουλα μπορείς να δεις τη μαγεία, στη φωτογραφία το καταλαβαίνεις ακόμα ευκολότερα...

 

 

οι φοτο ειναι κομματια χαρτιου και μονο. και ρωτησα διοτι συνηθως η ενασχοληση σε κανει πιο ανθεκτικο στις μαγειες. παντως εγω αν και δεν τον ξερω θα προσευχηθω γι'αυτον. μην στεναχωριεσαι κανε κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

εχμμμ....Δεν μπορούσες να ζορίσεις κάπως τη κατάσταση,δηλ. να πας να τον ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ!?

Κι ας επιμένει!!! Εσύ πήγαινε να τον επισκεφτείς! Νομίζω κατά βάθος,θα το εκτιμήσει...

 

Και κάτι άλλο: μήπως γνωρίζεις εάν έχει βεβαρημένο ιστορικό ασθενειών ο θείος σου; Πόσο χρονώ είναι...;?(αν επιτρέπεται)

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μη σε έθιξα με τις ερωτήσεις μου... :(

Link to comment
Share on other sites

Χρυσήιδα, καταλαβαίνω τι εννοείς με την περιγραφή που έκανες, παρόλο που προσωπικά χρησιμοποιώ διαφορετική ορολογία για να εκφράσω κάποιες έννοιες. Από κει και πέρα, αν είσαι σίγουρη -όσο μπορούμε σε τέτοιες καταστάσεις- για το τι συμβαίνει και πώς να το αντιμετωπίσεις- φυσικά και θα κάνεις ό,τι καλύτερο. Όσο κι αν ακουστεί περιττή η παραίνεση, δε μπορώ να μη σου πω να προσέχεις, στριφογυρνάνε περίεργα αυτά τα πράματα...

Και σε διαφορετικό επίπεδο, θα συμφωνήσω με τον Ingmar, που σου λέει να τον επισκεφτείς, πριν επιχειρήσεις ο,τιδήποτε.

Τις ειλικρινείς ευχές μου.

Link to comment
Share on other sites

εχμμμ....Δεν μπορούσες να ζορίσεις κάπως τη κατάσταση,δηλ. να πας να τον ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ!?

Κι ας επιμένει!!! Εσύ πήγαινε να τον επισκεφτείς! Νομίζω κατά βάθος,θα το εκτιμήσει...

Και κάτι άλλο: μήπως γνωρίζεις εάν έχει βεβαρημένο ιστορικό ασθενειών ο θείος σου; Πόσο χρονώ είναι...;?(αν επιτρέπεται)

Υ.Γ. Ελπίζω να μη σε έθιξα με τις ερωτήσεις μου... :(

Nαι, σκοπεύω να πάω να τον επισκεφτώ μαζί με το παιδί μου, για να έχω το "ατού" ότι αν δε με δεχτεί θα είναι σαν να κλείνει κατάμουτρα την πόρτα και σε ένα παιδάκι. Για το βεβαρημένο ιστορικό ασθενειών, σε διαβεβαιώνω ότι δεν είχε απολύτως τίποτα. Είναι 54 χρονών. (Δε θίχτηκα καθόλου με τις ερωτήσεις. Και μάλλον πρέπει να πληρώνω το site γιατί αυτή τη στιγμή κάνω ψυχοθεραπεία!).

 

....δε μπορώ να μη σου πω να προσέχεις, στριφογυρνάνε περίεργα αυτά τα πράματα...

Και σε διαφορετικό επίπεδο, θα συμφωνήσω με τον Ingmar, που σου λέει να τον επισκεφτείς, πριν επιχειρήσεις ο,τιδήποτε.

Τις ειλικρινείς ευχές μου.

Το ξέρω ότι στριφογυρνούν περίεργα αυτά τα πράγματα και γι' αυτό απευθύνθηκα στη φίλη μου (η οποία είναι επαγγελματίας), που δεν πρόκειται να κάνει κάποιο λάθος (ούτε λόγω συναισθηματισμού, ούτε θα γυρίσει παραπανήσια πράγματα στην υπαίτιο). Αυτό που θα κάνω σίγουρα στην ίδια είναι να της στέλνω δωράκια με το ταχυδρομείο που θα την κάνουν να χ...! (Βέβαια, θα είναι ψεύτικα, όχι φτιαγμένα, γιατί βλακείες δεν κάνω, έχω παιδί). Για να νιώσει πως είναι να σου κάνουν! Άσε που θα χάσει ένα σωρό λεφτά, προσπαθώντας να τα λύσει!!! Θα την κάνω να πάθει εγκεφαλικό χωρίς μάγια τη σκ#@$!

Link to comment
Share on other sites

οι φοτο ειναι κομματια χαρτιου και μονο. και ρωτησα διοτι συνηθως η ενασχοληση σε κανει πιο ανθεκτικο στις μαγειες. παντως εγω αν και δεν τον ξερω θα προσευχηθω γι'αυτον. μην στεναχωριεσαι κανε κουραγιο

Sevando σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

(Δε θίχτηκα καθόλου με τις ερωτήσεις. Και μάλλον πρέπει να πληρώνω το site γιατί αυτή τη στιγμή κάνω ψυχοθεραπεία!).

 

ΑΑΑΑΑΑ....Αυτό κι ΑΝ είναι κοπλιμέντο!!!

Κοκκίνησα... :019blush::019blush::019blush:

 

 

Ο.Κ. Πήγαινε επισκέψου τον και...βλέπεις!!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...