Jump to content

Μοναξιά ή με παρέα?


Πόσο μοναξιά νιώθετε?  

39 members have voted

  1. 1. ???? ??????? ????????

    • ???? ????
      2
    • ????
      5
    • ??????
      12
    • ????
      7
    • ???? ????
      5
    • ???????
      8
    • ????? ?? ??? ??????, ?? ??????? ???? ??? ????????.
      0


Recommended Posts

Έχετε νιώσει ποτέ πως οι περισσότεροι Μάγοι/μάγισσες καταλήγουν στο τέλος μόνοι, λόγο του φόβου των ανθρώπων?

 

Έχετε νοιώσει ποτέ πολύ μοναξιά που να πείτε "τα παρατάω όλα για να μην νιώσω ξανά τέτοια μοναξιά"?

 

Νομίζετε οτί θα καταλήξετε μόνοι σας στο τέλος, λόγο αυτού του φόβου των ανθρώπων?

 

 

Δώστε απαντήσεις, παρακαλώ.....

Link to comment
Share on other sites

Έχετε νιώσει ποτέ πως οι περισσότεροι Μάγοι/μάγισσες καταλήγουν στο τέλος μόνοι, λόγο του φόβου των ανθρώπων?

 

Έχετε νοιώσει ποτέ πολύ μοναξιά που να πείτε "τα παρατάω όλα για να μην νιώσω ξανά τέτοια μοναξιά"?

 

Νομίζετε οτί θα καταλήξετε μόνοι σας στο τέλος, λόγο αυτού του φόβου των ανθρώπων?

 

Όχι βέβαια!! Θα καθήσω να καταπιεστώ εξαιτίας του φόβου των άλλων; Ας ξεπεράσουν εκείνοι τον φόβο τους!

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως η μοναξιά οφείλεται στην όποια ενασχόλησή σου με τη μαγεία?

Και γιατί σ' αρέσει να χρησιμοποιείς την ταμπέλα "μαγεία" (αν όντως τη χρησιμοποιείς)?

 

Εκτός κι αν στις κοινωνικές σου συναναστροφές φροντίζεις να ξεκαθαρίσεις εξ' αρχής το ότι "είσαι μάγος", που σε αυτή την περίπτωση είναι λογικό να μένεις μόνος - και όχι μόνο λόγω του φόβου των ανθρώπων... φαντάσου ας πούμε να ερχόταν ένας τυχαίος άνθρωπος σε σένα και να σου 'λεγε έτσι ξερά "είμαι μάγος"... θα τον έπαιρνες στα σοβαρά?

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται να εξηγείς στον άλλον τα ενδιαφέροντά σου, τους προβληματισμούς σου, τον δρόμο που έχεις επιλέξει και να... φοβάται! Προφανώς είτε δεν έχεις τον κατάλληλο τρόπο να προσδιορίζεις τον εαυτό σου, στα πλαίσια της αλληλεπίδρασης που έχεις με τον κόσμο, είτε πέφτεις μόνο στις περιπτώσεις των ανθρώπων που έτσι κι αλλιώς φοβούνται οτιδήποτε δεν γνωρίζουν - και δεν έχουν και τη διάθεση να το μάθουν.

 

 

ΥΓ:...και τέλος πάντων τί είναι τελικά η μαγεία για σένα? Γιατί λέγοντας "Τέλος με την μαγεία, τα παρατάω λόγω της μοναξιάς" δίνεις μια περίεργη εικόνα, σαν να αναφέρεσαι σε ένα χόμπυ το οποίο σε αποξενώνει από τον κόσμο. Μήπως έχεις παρεξηγήσει λίγο τον όρο "μαγεία"?

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Τα λίγα άτομα που ξέρουν πέρα από το αρχικό κομπλάρισμα το πηραν σχετικά καλά ...

Η δε κοπέλα μου μόνο βόλτα με σκουπόξυλο δε ζήτησε από τη χαρά της! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω...

 

Οι όποιες "ικανότητες & ιδιότητες" που φέρω , είναι καθαρά προσωπικές και αν θέλω τις αποκαλύπτω , αν δεν θέλω πάλι , τις κρατώ για μένα. Σιγά μην περιμένω κατανοήση και επιβράβευση απο τους γύρω μου. Ούτως ή άλλως , παρέα κάνεις μαζί και περνάς απλά καλά ... αν μπορείς. Ο άνθρωπος έρχεται και φεύγει μόνος του. Κάποια πράγματα , εκ φύσεως , ακόμα και για την γυναίκα και το παιδί σου μπορεί να παραμείνουν άγνωστα. Δεν είναι απαραίτητο , ολοι να γνωρίζουν τα πάντα για σένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μοναξιά να είσαι μόνος kailor.

Μοναξιά είναι να είσαι ανάμεσα σε πολλούς και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις.

Και όχι λόγω του φόβου των ανθρώπων, αλλά λόγω της άγνοιά τους, λόγω του χαμηλού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κάνεις το κάνεις για εσένα και μόνο. Όχι για να "καυχιέσαι" στους άλλους. Αν δε δέχονται μην το αναφέρεις. Και στην τελική γιατί να σε νοιάζει αν δέχεται κάποιος πράγματα τα οποία κάνεις για την δική σου ηρεμία και την προσωπική σου πρόοδο..;

Link to comment
Share on other sites

Μοναξιά είναι να είσαι ανάμεσα σε πολλούς και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις.

Και όχι λόγω του φόβου των ανθρώπων, αλλά λόγω της άγνοιά τους, λόγω του χαμηλού επιπέδου.

Αυτό μάλιστα, είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

επειδή με παρεξηγήσατε, δεν έβαλα αυτό το θέμα μόνο για εμένα, αλλά για να δώ τι λένε και οι άλλοι....

 

μερικές φορές νιώθω μοναξιά και όχι μοναξιά επειδή οι άλλοι δεν με καταλαβαίνουν, ή φοβούνται το άγνωστο.

 

αλλά νοιώθω μοναξιά μέσα μου, έχω πάντα ότι θέλω και πάντα νοιώθω ότι κάτι μου λείπει.

 

Δεν έχω πρόβλημα με γύρω ανθρώπους συγκεκριμένα, γιατί και με την πρωην φιλενάδα μου που ήμουν, μπορεί να μην πολυκαταλάβαινε αλλά δεν είχε πρόβλημα που ασχολούμουν με την μαγεία....

 

και για να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα παραπάνω που μου θέσατε...

 

Η μαγεία είναι μέρος της ζωής μου και είμαι πολύ χαρούμενος που ασχολούμαι.

 

Η Μαγεία δεν είναι χόμπυ, και ούτε την βλέπω έτσι...

 

και επίσης έβαλα πάνω στο poll "Τέλος με την μαγεία, τα παρατάω λόγω της μοναξιάς." ... Γιατί έχω ακούσει άτομα να το λένε αυτό, δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ αυτό εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες όμως στο σημαντικότερο ερώτημα...

Πώς σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως η μοναξιά οφείλεται στην όποια ενασχόλησή σου με τη μαγεία?
Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες όμως στο σημαντικότερο ερώτημα...

 

Πώς σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως η μοναξιά οφείλεται στην όποια ενασχόλησή σου με τη μαγεία?

 

 

Γιατί απομονώνεσαι με τον έξω κόσμο, πιο πολύ από ότι φαντάζεσαι, και δεν εννοώ γενικά μοναξιά, αλλά εννοώ μοναξιά που έχεις από όταν αρχίσεις να ασχολείσαι με την μαγεία. το καταλαβαίνεις καθώς περνάν τα χρόνια, θέλεις να μαθαίνεις περισσότερα σχετικά με την μαγεία, τα ταρώ, τον αποκρυφισμό κτλ. και παρατάς κάπως την προσωπική σου ζωή έξω από την νορμάλ ζωή....

 

 

Ελπίζω να σου απάντησα johny, στην ερώτηση σου, εάν όχι διευκρίνισε το λίγο πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μου απάντησες, αλλά πάλι μου δίνεις την αίσθηση του "χόμπυ"...

Ποιά η διαφορά της προσωπικής ζωής και της νορμάλ ζωής, σε ποιά από τις δύο εντάσσεται η ενασχόλησή σου* με τη μαγεία και γιατί νομίζεις ότι η ίδια ευθύνεται για την αίσθηση μοναξιάς που νιώθεις - κι όχι η δική σου προσέγγιση απέναντι σ' αυτή?!

 

*Είναι αρκετά περίεργο το ότι διαχωρίζεις την προσωπική σου ζωή από την ενασχόλησή σου με την Τέχνη, λέγοντας πως ασχολούμενος με αυτή παραμελείς την προσωπική σου ζωή.

Και γιατί απομονώνεσαι από τον έξω κόσμο? Διάβασες πουθενά ότι ένας σωστός μάγος πρέπει να είναι αποξενωμένος?

 

Καταλαβαίνω τη μοναξιά (σε συνάρτηση με την Τέχνη) όπως την περιέγραψε ο Αρχάγγελος, αλλά έτσι όπως την περιγράφεις εσύ... μπα! Μήπως έχεις όντως παρεξηγήσει λίγο την έννοια της "μαγείας"? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν καταλαβα αλλα μήπως ο kailor εννοει πως νιωθει διαφορετικος και αυτο τον κανει να νιώσει μοναξιά;;;;

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μου απάντησες, αλλά πάλι μου δίνεις την αίσθηση του "χόμπυ"...

Ποιά η διαφορά της προσωπικής ζωής και της νορμάλ ζωής, σε ποιά από τις δύο εντάσσεται η ενασχόλησή σου* με τη μαγεία και γιατί νομίζεις ότι η ίδια ευθύνεται για την αίσθηση μοναξιάς που νιώθεις - κι όχι η δική σου προσέγγιση απέναντι σ' αυτή?!

 

*Είναι αρκετά περίεργο το ότι διαχωρίζεις την προσωπική σου ζωή από την ενασχόλησή σου με την Τέχνη, λέγοντας πως ασχολούμενος με αυτή παραμελείς την προσωπική σου ζωή.

Και γιατί απομονώνεσαι από τον έξω κόσμο? Διάβασες πουθενά ότι ένας σωστός μάγος πρέπει να είναι αποξενωμένος?

 

Καταλαβαίνω τη μοναξιά (σε συνάρτηση με την Τέχνη) όπως την περιέγραψε ο Αρχάγγελος, αλλά έτσι όπως την περιγράφεις εσύ... μπα! Μήπως έχεις όντως παρεξηγήσει λίγο την έννοια της "μαγείας"? :unsure:

 

νορμάλ ζωή εννοώ να κάνεις απλά πράγματα (χωρίς μαγεία).

 

Η ενασχόληση μου στην μαγεία εντάσσεται στην προσωπική ζωή μου....

 

γιατί νομίζω οτί η ευθύνεται η μαγεία σε αυτή την αίσθηση μοναξιάς? Σε αυτό απάντησα παραπάνω...

 

δεν απομονώνομαι απο τον έξω κόσμο, και ούτε προσπάθησα να το κάνω ποτέ. και φυσικά δεν διάβασα ότι ένας σωστός μάγος πρέπει να είναι αποξενωμένος. "Εδώ πρέπει να πω κάτι, ότι δεν προσπαθώ να απομονωθώ από τον έξω κόσμο, γιατί τότε είναι σαν να ζητάω την μοναξιά, ενώ την έχω βαρεθεί την μοναξιά."

 

Και δεν έχω παρεξηγήσει την έννοια μαγεία, αυτό πιστεύω πως μπορεί οποιοσδήποτε να το διακρίνει από τα post που απαντώ αλλά και γενικά εάν διαβάσετε λίγο τις απαντήσεις που έχω δώσει κατά καιρούς εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν καταλαβα αλλα μήπως ο kailor εννοει πως νιωθει διαφορετικος και αυτο τον κανει να νιώσει μοναξιά;;;;

 

ακριβώς sevando, κατάλαβες τι εννοώ καλύτερα από όλους... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...