Jump to content

Μοναξιά ή με παρέα?


Πόσο μοναξιά νιώθετε?  

39 members have voted

  1. 1. ???? ??????? ????????

    • ???? ????
      2
    • ????
      5
    • ??????
      12
    • ????
      7
    • ???? ????
      5
    • ???????
      8
    • ????? ?? ??? ??????, ?? ??????? ???? ??? ????????.
      0


Recommended Posts

Δεν είναι μοναξιά να είσαι μόνος kailor.

Μοναξιά είναι να είσαι ανάμεσα σε πολλούς και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις.

Και όχι λόγω του φόβου των ανθρώπων, αλλά λόγω της άγνοιά τους, λόγω του χαμηλού επιπέδου.

 

 

That's the spirit my boy!!Η μοναξιά είναι κάτι που δημιουργούμε εμείς

Link to comment
Share on other sites

παλαι ισως να το ενοιωθα. αλλα τωρα μαλλον το ξεπερασα. δεν πιστευω πως κανουμε κατι το εξωπραγματικο. απραμενουμε ανθρωποι εχουμε τα ιδια αισθηματα... αυτο που με μπερδευε ηταν πως στην αρχη επαιρνα την μαγεια σαν ενα ειδος απαγορευμενης τεχνης (οπως η τολμηρη ζωγραφικη την εποχη της ιερας εξετασης). αργοτερα καταλαβα πως ειναι μια αναγκη μου μια βιολογικη νου αναγκη. οπως αναπνεω οπως πινω νερο. δεν ντρεπομαι. ειναι σαν να ντρεπεσαι που τρως

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν καταλαβα αλλα μήπως ο kailor εννοει πως νιωθει διαφορετικος και αυτο τον κανει να νιώσει μοναξιά;;;;

 

Όλοι μας είμαστε διαφορετικοί για τον έναν ή τον άλλον λόγο. Με τα άτομα που είμαστε πολύ διαφορετικοί δεν συναναστρεφόμαστε ενώ με αυτούς που έχουμε κάποια κοινά στοιχεία κάνουμε παρέα.

Τώρα εάν αυτή η διαφορετικότητα οφείλεται στα μουσικά ακούσματα ή στην ενασχόληση με τη μαγεία ή τον εσωτερισμό είναι το ίδιο. Δε βλέπω κάποια διαφορά. Απλά η μαγεία είναι κάτι το δακτυλοδεικτούμενο από την πλειονότητα των ανθρώπων με συνέπεια να δίνουμε περισσότερο σημασία στη δική μας διαφορετικότητα. Είναι πράγμα το οποίο οι ίδιοι προκαλούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και ας πάμε πάλι στο τοπικ τι ειναι μαγεία?γιατι να σε κάνει διαφορετικό άνθρωπο ο εσωτερισμός?επειδή μαθαίνεις τον εαυτό σου και την ύπαρξή σου?ε μια λόξα είναι και αυτή....λες μαγεία και ο νους ο μέσος νους πάει σε μπουγιούμια τρελούς χορούς στην πανσέληνο κτλ... Ο Χάρυ Πόττερ και τα τρια Χόκι Πόκι....

 

Όλοι μας είμαστε διαφορετικοί για τον έναν ή τον άλλον λόγο. Με τα άτομα που είμαστε πολύ διαφορετικοί δεν συναναστρεφόμαστε ενώ με αυτούς που έχουμε κάποια κοινά στοιχεία κάνουμε παρέα.

Τώρα εάν αυτή η διαφορετικότητα οφείλεται στα μουσικά ακούσματα ή στην ενασχόληση με τη μαγεία ή τον εσωτερισμό είναι το ίδιο. Δε βλέπω κάποια διαφορά. Απλά η μαγεία είναι κάτι το δακτυλοδεικτούμενο από την πλειονότητα των ανθρώπων με συνέπεια να δίνουμε περισσότερο σημασία στη δική μας διαφορετικότητα. Είναι πράγμα το οποίο οι ίδιοι προκαλούμε.

 

Απλά οι γύρω μας δεν είναι ενημερωμένοι..λες εσωτερισμός και το μυαλό τους πάει οπουδήποτε..ενώ και οι ίδιοι το εφαρμόζουν σε δύσκολες στιγμές...είναι η φύση μας απλά δεν το καταλαβαίνουν...λες διαλογισμός και περιμένουν θα πετάξεις ενώ σε μια δύσκολη μέρα στο γραφείο το κάνει ο καθένας για να ηρεμήσει το νου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μοναξιά να είσαι μόνος kailor.

Μοναξιά είναι να είσαι ανάμεσα σε πολλούς και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις.

Και όχι λόγω του φόβου των ανθρώπων, αλλά λόγω της άγνοιά τους, λόγω του χαμηλού επιπέδου.

 

 

μερικές φορές νιώθω μοναξιά και όχι μοναξιά επειδή οι άλλοι δεν με καταλαβαίνουν, ή φοβούνται το άγνωστο.

 

αλλά νοιώθω μοναξιά μέσα μου, έχω πάντα ότι θέλω και πάντα νοιώθω ότι κάτι μου λείπει.

 

 

δεν ξερω αν καταλαβα αλλα μήπως ο kailor εννοει πως νιωθει διαφορετικος και αυτο τον κανει να νιώσει μοναξιά;;;;

 

 

ακριβώς sevando, κατάλαβες τι εννοώ καλύτερα από όλους... :clapping:

 

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε τελικά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Προσωπικά δεν θα το συκγεκριμμενοποιήσω στην μαγεία, αλλά στην μελέτη.Όσο περισσότερο μελετώ (και όχι μόνο θέματα αποκρύφισμου αλλά γενικότερα...) τόσο νοιώθω αλλά πράγματα που μου άρεσαν παλιότερα να μην έχουν την ίδια "γευση", να μην με συγκινούν το ίδιο...

Αντίστοιχα όμως γεννιούνται νέα ενδιαφέροντα. Μόναξιά έρχεται όταν προσπαθώ στον κοινωνικό μου περίγυρο να μεταδώσω τον ενθουσιασμό μου για κάτι που με συγκίνησε-μου κέντρισε το ενδιαφέρον και οι γύρω μου όχι μόνο δεν το καταλαβαίνουν αλλά ούτε κάν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας...

Link to comment
Share on other sites

Μόναξιά έρχεται όταν προσπαθώ στον κοινωνικό μου περίγυρο να μεταδώσω τον ενθουσιασμό μου για κάτι που με συγκίνησε-μου κέντρισε το ενδιαφέρον και οι γύρω μου όχι μόνο δεν το καταλαβαίνουν αλλά ούτε κάν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας...

 

Άσε... τα ίδια προβλήματα είχα κι εγώ πιο μικρός όταν προσπαθούσα να μεταδώσω στους άλλους τον ενθουσιασμό μου για τη Μουσική για Έγχορδα, Κρουστά και Τσελέστα του Μπέλα Μπάρτοκ... Ακόμα και στο Ωδείο, με ελάχιστα άτομα μπορούσα να μοιραστώ τέτοιες συγκινήσεις.

 

Θέλω να πω πως δε συμβαίνει μόνο με τη μαγεία, μπορεί να συμβεί με ο,τιδήποτε. Κι εμένα δε θα μπορέσουν να μου μεταδώσουν τη συγκίνηση π.χ. για τη μαγική ενέργεια του Ροναλντίνιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση οτι η μοναξιά στις μέρες μας είναι μια μάστιγα....

Έχετε δει πολλά ζευγαρια χαρουμενα και ευτυχισμενα τελευταία, φιλιες και παρέες χρονων;

Αρα δεν είναι ούτε η μαγεια ουτε οποιαδηποτε αλλη ενασχόλησή μας που μας περιθωριοποιεί, απεναντίας θεωρω οτι κοινες ασχολίες μας ενωνουν. Για ακομη μια φορα οι ρυθμοι της ζωης κ ο φοβος προς τον αγνωστο συνανθρωπο μας αποξενώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μόνος είναι όποιος κατά βάθος ο ίδιος θέλει να είναι μόνος. Παντού γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν, που και αυτοί όμως με τη σειρά τους φοβούνται να ανοιχτούν και να γνωρίσουν άλλους ανθρώπους μήπως πληγωθούν ή μήπως γίνουν αντικείμενα εκμετάλλευσης. Αν όλοι άφηναν για λίγο τις μάσκες να πέσουν τότε,δε μπορεί παρά να συναντιόμασταν. Και στο κάτω κάτω, σκεφτείτε το απλά:πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γνωρίσεις κάποιον που δεν μπορείς να συναναστραφείς,ε και? Τί έγινε? Πρώτη φορά θα είναι? Όλοι το έχουμε πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν, δεν θα πάθουμε και τίποτα καινούριο. Αν όμως γνωρίσουμε κάποιον που άξιζε τον κόπο, τότε δεν άξιζε και το ρίσκο?

Μην απαντήσετε. Ρητορική ήταν η ερώτηση. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα κοινά ενδιαφέροντα βοηθάνε και στην προσέγγιση αλλά και στην επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μόνος είναι όποιος κατά βάθος ο ίδιος θέλει να είναι μόνος. Παντού γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν, που και αυτοί όμως με τη σειρά τους φοβούνται να ανοιχτούν και να γνωρίσουν άλλους ανθρώπους μήπως πληγωθούν ή μήπως γίνουν αντικείμενα εκμετάλλευσης. Αν όλοι άφηναν για λίγο τις μάσκες να πέσουν τότε,δε μπορεί παρά να συναντιόμασταν. Και στο κάτω κάτω, σκεφτείτε το απλά:πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γνωρίσεις κάποιον που δεν μπορείς να συναναστραφείς,ε και? Τί έγινε? Πρώτη φορά θα είναι? Όλοι το έχουμε πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν, δεν θα πάθουμε και τίποτα καινούριο. Αν όμως γνωρίσουμε κάποιον που άξιζε τον κόπο, τότε δεν άξιζε και το ρίσκο?

Μην απαντήσετε. Ρητορική ήταν η ερώτηση. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα κοινά ενδιαφέροντα βοηθάνε και στην προσέγγιση αλλά και στην επικοινωνία.

 

:clapping: :cheerful: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μόνος είναι όποιος κατά βάθος ο ίδιος θέλει να είναι μόνος. Παντού γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν, που και αυτοί όμως με τη σειρά τους φοβούνται να ανοιχτούν και να γνωρίσουν άλλους ανθρώπους μήπως πληγωθούν ή μήπως γίνουν αντικείμενα εκμετάλλευσης. Αν όλοι άφηναν για λίγο τις μάσκες να πέσουν τότε,δε μπορεί παρά να συναντιόμασταν. Και στο κάτω κάτω, σκεφτείτε το απλά:πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γνωρίσεις κάποιον που δεν μπορείς να συναναστραφείς,ε και? Τί έγινε? Πρώτη φορά θα είναι? Όλοι το έχουμε πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν, δεν θα πάθουμε και τίποτα καινούριο. Αν όμως γνωρίσουμε κάποιον που άξιζε τον κόπο, τότε δεν άξιζε και το ρίσκο?

Μην απαντήσετε. Ρητορική ήταν η ερώτηση. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα κοινά ενδιαφέροντα βοηθάνε και στην προσέγγιση αλλά και στην επικοινωνία.

 

εγραψες :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε νιώσει ποτέ πως οι περισσότεροι Μάγοι/μάγισσες καταλήγουν στο τέλος μόνοι, λόγο του φόβου των ανθρώπων?

 

Έχετε νοιώσει ποτέ πολύ μοναξιά που να πείτε "τα παρατάω όλα για να μην νιώσω ξανά τέτοια μοναξιά"?

 

Νομίζετε οτί θα καταλήξετε μόνοι σας στο τέλος, λόγο αυτού του φόβου των ανθρώπων?

 

 

Δώστε απαντήσεις, παρακαλώ.....

Όχι βέβαια!! Θα καθήσω να καταπιεστώ εξαιτίας του φόβου των άλλων; Ας ξεπεράσουν εκείνοι τον φόβο τους!

Οι άλλοι ότι δεν καταλαβαίνουν το σνομπάρουν γιατί στην πραγματικότητα δεν τολμούν να ασχοληθούν! Καλό λοιπόν να μην δίνεις σημασία και να μην καταπιέζεσαι για τα θέλω των άλλων!

Το τι λέει ο κόσμος-τι θα πει ο κόσμος...; Αν είναι να σε πειράζει κάηκες! Και γω έχω νιώσει πολύ μοναξιά μόνο 1 άτομο καταλαβαίνει από το περιβάλλον μου,πάλι καλά!! Οι άλλοι στο ψιλό ή μην τα κοιτάς πολύ αυτά είναι σατανικά!! ΕΛΕΟΣ!! :015annoyed:

Πρώτα προσπαθούσα να είμαι στρατιωτάκι στους άλλους τώρα ΤΕΡΜΑ!!

 

ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω...

 

Οι όποιες "ικανότητες & ιδιότητες" που φέρω , είναι καθαρά προσωπικές και αν θέλω τις αποκαλύπτω , αν δεν θέλω πάλι , τις κρατώ για μένα. Σιγά μην περιμένω κατανοήση και επιβράβευση απο τους γύρω μου. Ούτως ή άλλως , παρέα κάνεις μαζί και περνάς απλά καλά ... αν μπορείς. Ο άνθρωπος έρχεται και φεύγει μόνος του. Κάποια πράγματα , εκ φύσεως , ακόμα και για την γυναίκα και το παιδί σου μπορεί να παραμείνουν άγνωστα. Δεν είναι απαραίτητο , ολοι να γνωρίζουν τα πάντα για σένα!

Συμφωνώ απλά ίσως κάποιες φορές να σου ξεφύγει ο θαυμασμός για κάτι και τότε...!!

Πάντως μόνο εδώ μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα και έτσι πολεμώ την μοναξιά σ΄αυτόν τον δήθεν κόσμο!!

 

Δεν είναι μοναξιά να είσαι μόνος kailor.

Μοναξιά είναι να είσαι ανάμεσα σε πολλούς και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις.

Και όχι λόγω του φόβου των ανθρώπων, αλλά λόγω της άγνοιά τους, λόγω του χαμηλού επιπέδου.

Αχ!!! :(

 

δεν ξερω αν καταλαβα αλλα μήπως ο kailor εννοει πως νιωθει διαφορετικος και αυτο τον κανει να νιώσει μοναξιά;;;;

Και γω σε κάτι τέτοιο καταλήγω!!

 

Όλοι μας είμαστε διαφορετικοί για τον έναν ή τον άλλον λόγο. Με τα άτομα που είμαστε πολύ διαφορετικοί δεν συναναστρεφόμαστε ενώ με αυτούς που έχουμε κάποια κοινά στοιχεία κάνουμε παρέα.

Τώρα εάν αυτή η διαφορετικότητα οφείλεται στα μουσικά ακούσματα ή στην ενασχόληση με τη μαγεία ή τον εσωτερισμό είναι το ίδιο. Δε βλέπω κάποια διαφορά. Απλά η μαγεία είναι κάτι το δακτυλοδεικτούμενο από την πλειονότητα των ανθρώπων με συνέπεια να δίνουμε περισσότερο σημασία στη δική μας διαφορετικότητα. Είναι πράγμα το οποίο οι ίδιοι προκαλούμε.

Επομένως δεν το λέμε σε όλους!!

Και συμφωνώ με αυτό που λες άλλωστε αν είμασταν όλοι ίδιοι θα΄ταν κάπως πληκτικά :lololol:!!!

 

Έχω την αίσθηση οτι η μοναξιά στις μέρες μας είναι μια μάστιγα....

Έχετε δει πολλά ζευγαρια χαρουμενα και ευτυχισμενα τελευταία, φιλιες και παρέες χρονων;

Αρα δεν είναι ούτε η μαγεια ουτε οποιαδηποτε αλλη ενασχόλησή μας που μας περιθωριοποιεί, απεναντίας θεωρω οτι κοινες ασχολίες μας ενωνουν. Για ακομη μια φορα οι ρυθμοι της ζωης κ ο φοβος προς τον αγνωστο συνανθρωπο μας αποξενώνουν.

Καλά δυσκολες οι σχέσεις όλες χαλούν πολύ εύκολα σε σημείο να πιστεύεις ότι αληθινές φιλίες δεν υπάρχουν παρά μόνο για το συμφέρον!! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε νιώσει ποτέ πως οι περισσότεροι Μάγοι/μάγισσες καταλήγουν στο τέλος μόνοι, λόγο του φόβου των ανθρώπων?

 

Ναι το νιώθω στον εαυτό μου βλέποντας την αντίδραση των άλλων όχι στο θέμα της μαγείας...καλά αυτό δεν το λέω και τόσο,

αλλά στο θέμα των θρησκευτικών αντιλήψεων...

Μόλις μάθουν οι άλλοι ότι είσαι διαφορετικός από αυτούς σε βάζουν στο περιθώριο...ειδικά σε θέματα θρησκευτικά αλλά και σε θέματα μαγείας.

 

Έχετε νοιώσει ποτέ πολύ μοναξιά που να πείτε "τα παρατάω όλα για να μην νιώσω ξανά τέτοια μοναξιά"?

 

όχι όσο και μοναξιά και αν νιώθω η μαγεία μου αρέσει και το συνεχίζω το μονοπάτι που διάλεξα.

 

Νομίζετε οτί θα καταλήξετε μόνοι σας στο τέλος, λόγο αυτού του φόβου των ανθρώπων?

 

Δώστε απαντήσεις, παρακαλώ.....

 

Μπορεί να μην βρω κάποιον να μοιράζομαι άμεσα τα ενδιαφέροντα μου αλλά υπάρχει και το ίντερνετ.

όσο για τον αν θα καταλήξω μόνος δεν νομίζω τα ενδιαφέροντα μου δεν είναι μόνο μαγεία...

αλλά και από την άλλη η κοινωνική ζωή δεν απορροφάται όλη σε ένα ενδιαφέρον...π.χ. μπορώ να πάω και μια εκδρομή με κάποιους που δεν ασχολούνται με μαγεία και να περάσω καλά...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχετε νιώσει ποτέ πως οι περισσότεροι Μάγοι/μάγισσες καταλήγουν στο τέλος μόνοι, λόγο του φόβου των ανθρώπων?

 

Έχετε νοιώσει ποτέ πολύ μοναξιά που να πείτε "τα παρατάω όλα για να μην νιώσω ξανά τέτοια μοναξιά"?

 

Νομίζετε οτί θα καταλήξετε μόνοι σας στο τέλος, λόγο αυτού του φόβου των ανθρώπων?

 

 

Δώστε απαντήσεις, παρακαλώ.....

 

 

 

προσωπικα οι πολυ κοντινοι μου ανθρωποι δεν γνωριζουν τα παντα για μενα..πολυ ομως απ αυτα που ξερουν με κανουν περα..δεν κανω κατι ιδιαιτερο..απλα ειμαι διαφορετικη...εχω διαφορετικα πιστευω απ αυτους διαφορετικο θρησκευμα και πιστευω σε νεραιδες,ξωτικα,εξωγηινους κλπ...απλως αυτο...

 

εννοειται ομως πως ποτε δεν ειπα..και ουτε ειμαι διατεθιμενη να πω"α!οκ αλλαζω γνωμη αν ειναι να αποκτησω κι αλλους φιλους"

παρ αυτα αισθανομαι και ξερω(οπως κ αν ακουγετε)πως ποτε δεν θα μεινω μονη..αλλα ακομα κι ετσι να ταν δεν νομιζω να μ ενδιεφερε και πολυ..κανω αυτο που αγαπω και δεν με νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι...

ποτε δεν θα καταλαβουν ομως ποσα χανουν με το να μην δοκιμαζουν...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα της μοναξιάς δεν αφορά τόσο την έκφραση των όποιων πιστεύω μου.

 

Σε μένα το πρόβλημα δημιουργείται εκεί που το τοποθέτησε αρχικά ο Αρχάγγελος. Δηλαδή στο ότι δεν μπορώ πλέον να επικοινωνήσω με μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Και δε θεωρώ το πρόβλημα δικό τους, αλλά δικό μου.

Προσπαθώ να περάσω χρόνο μαζί τους, να τους γνωρίσω, αλλά δυσκολεύομαι να βρω κάτι ενδιαφέρον να με κρατήσει κοντά τους.

Και εκεί είναι που βρίσκομαι σε δίλημμα. Να προσπαθήσω κι άλλο; Σίγουρα έχουν ακόμα πράγματα να μου φανερώσουν. Ή να πάψω να προσπαθώ και να ψάξω γι΄αλλού;;;

Προς το παρόν προχωρώ σύμφωνα με την πρώτη άποψη. Και μόνο επειδή είχα και κάποιες επιτυχίες συνεχίζω έτσι. Αν δεν είχα και κάποιες επιτυχίες θα τα είχα παρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...