Jump to content

Redhat ή Mandrake;


Recommended Posts

Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα.

 

Επειδή στο πανεπιστήμιο προγραμματίζουμε και για τις παρουσιάσεις εργασιών πολλές φορές μας ζητάνε να τα κάνουμε compile, παρατήρησα ότι η Fortran όπως και η C αργούν τρομερά στα Windows. Έκανα compile ένα πρόγραμμα με 14 σελίδες κώδικα σε fortran και πήρε 10 λεπτά!! Το έκανα και σε Linux και πήρε μόνο μερικά δευτερόλεπτα.

 

Αναγκαστηκά λοιπόν(όχι ότι δεν θέλω), θα βάλω Linux και στο Laptop αλλά και στο θεριό τον Desktop.

Το ερώτημα είναι, να βάλω τα Redhat ή τα Mandrake;

 

Κάποιος που τα ξέρεις καλά τι προτείνει; ποια τα υπερ και ποια τα κατά; Έχω δουλέψει και στα 2 αλλά όχι πολύ, και δεν είδα εμφανείς διαφορές.

 

Το μόνο που ξέρω από Linux είναι στα παλιά τα χρόνια, γυμνάσιο, δούλευα σε Corel Linux και είχα πάντοτε πρόβλημα με Drivers. Μερικούς τους έφτιαξα μόνος μου αλλά κάποιους δεν μπόρεσα. Λέτε να αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

εμ...δεν ξέρω προσωπικά,συγνώμη,αλλά επειδή είναι ο πατέρας μου πληροφόρικός (για την ακρίβεια ηλεκρονικός στα συστήματα ανεμογεννητριών της δεη) και τον παρακολουθώ αρκετά..βλέπω ότι χρησιμοποιεί πολύ τα redhat...από κει και πέρα δνε μπορώ να βοηθήσω... :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Mπες εδω και δες οτι σε απασχολει με το θεμα.το site αυτο εχει γενικως πολλα θεματα για λειτουργικα.ψαξτο.http://www.adslgr.com/forum/thread9755.html

 

:gleam:

Link to comment
Share on other sites

Λύκε όχι μόνο έχω γερή γραμμή, αλλά όταν γύρισα χθες στην Κρήτη παρατήρησα ότι από 384 που είχα έχει ανέβει στα 448Kbps. Είμαι σε Siemens και μάλλον κάνανε το γνωστό DOWNgrade. Χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αυγερινε θα σου προτεινα το Debian ,Το εχω τεσταρει σε πολλα μηχανηματα και μπορω να σου πω οτι ηταν κατα 99% συμβατο με το Hardware τους.

Δεν θα αντιμετωπισεις μεγαλα προβληματα με τους Drivers.

Κατ εμε ειναι η πιο "σοβαρη" διανομη που κυκλοφορει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να εγκαταστήσεις την ίδια διανομή και στα δύο μηχανήματα και έχεις να ασχοληθείς όπως λές κάτι χρόνια με Linux καλύτερα να προτιμήσεις SuSE ή Mandrake.

Το προβλημά σου θα είναι κυρίως στο φορητό αν δεν σου αναγνωρίζει π.χ modem και πρέπει να ψάχνεις για drivers. Τουλάχιστον εγώ που είχα Fedora (H συνέχεια του Redhat) παιδεύτικα αρκετά στο φορητό ώσπου το ξήλωσα.

Προτίμησε το Mandrake 10.1 ή το SuSE (δεν ξέρω διαφορές 9.1 με 9.2) που τα βλέπουν όλα αμέσως και δεν θα έχεις πρόβλημα. Ούτως η άλλως βασικά πράγματα θέλεις να κάνεις απ'ότι κατάλαβα. Aλλά αν τελικά θελήσεις Fedora βάλε το Core 2 γιατί το Core 3 αν και έχει αρκετό καιρό που βγήκε έχει προβλήματα ακόμα.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τα Redhat. Προς το παρόν μόνο πρόβλημα ο driver της κάρτας γραφικών.

Αλλά θα τον κατεβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα, απο οτι ακουσα τελευταια ο Patrick εχει σοβαρο προβλημα υγειας και δεν πολυασχολειτε τελευταια.

 

Τι που τα θυμηθηκα; Εγω μονο το Slackware (αντε και το Debian) οριζω ως Linux. Τα υπολοιπα

ειναι retarded υποκαταστατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...