Jump to content

Από ποια ηλικία...


 Share

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παρεμπιπτόντως, αυτό το τόπικ ανοίγει μόνο μέχρι τη σελίδα 5. Κρίμα...

εμενα μια χαρα μου ανοιξε την 7 που εβαλα τυχαια..

Αριστερα απο τον αριθμο σελιδων, εκει π αναφερει το συνολο τους, εχει την επιλογη (αν κανεις κλκ πανω στον αριθμο) να μεταφερθεις αυτοματς σε οποια εσυ επιθυμεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εεμ?τώρα διάβασμα τις απαντήσεις σας?και τι να πω?συγνωμη! Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο λάθος που ρώτησα κάτι τέτοιο?.αλλά divemaster δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εεμ?τώρα διάβασμα τις απαντήσεις σας?και τι να πω?συγνωμη! Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο λάθος που ρώτησα κάτι τέτοιο?.αλλά divemaster δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου!

 

Γεια σου Άννα ... θα σου πω ... πες μου όμως, πόσων ετών είσαι ? (και μην μασάς, δεν θα σε διαγράψουν οι συντονιστές ... )

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ υπάρχει θέμα violation των κανονισμών λειτουργίας του φόρουμ. Δηλ. απορώ πως δεν το βλέπετε. Δεν λέει ο κανονισμός :

 

Είναι σεβαστή η επιλογή μελών να ανήκουν σε κάποια Αδελφότητα ή Σέκτα ή Τάγμα ή Coven, κλπ, αλλά δεν μας αφορά και απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες1 στο φόρουμ, δημόσια ή μέσω πμ.

 

;

 

Δεν το λέει ; Sevando και sabrina, το να αναφέρεις την ηλικία που ξεκίνησες να κάνεις κάτι - το οποίο σημειώστε παρακαλώ, είναι μυστικιστικό, αποκρυφιστικό, υπερφυσικό ή όπως θέλετε πείτε το γιατί το θέμα δεν λέει "από ποια ηλικία ξεκίνησες να πηγαίνεις για μπάνιο στην θάλασσα ;" - δεν είναι αναφορά, δεν είναι πληροφορία σχετική1 ; Δεν λέει ο κανονισμός πως απαγορεύεται αυστηρά τα μέλη να αναφέρουν πληροφορίες σχετικές με αυτό που κάνουν ; Δεν το λέει ; Μπορούν λέει να κάνουν ότι θέλουν, να ανήκουν όπου θέλουν, να είναι μάγοι, να είναι ξωτικά, δρυϊδες, μύστες, Τέκτονες, να ανήκουν σε όποιο Τάγμα, Αδελφότητα, Σέκτα, Coven γουστάρουν, ΑΛΛΑ απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες. Αυτό δεν λέει ; Η αναφορά της ηλικίας που ξεκίνησαν να το κάνουν αυτό - ότι και να είναι και μπράβο τους, είναι σεβαστό - δεν είναι σχετική πληροφορία ; Δηλ. τι είναι αν δεν είναι σχετική πληροφορία ; Δηλ. απαντήστε μου ρε παιδιά σ' αυτό, μπας και κάνω λάθος εγώ, να σας ζητήσω και συγνώμη. Και μάλιστα λέει και "αυστηρά", δηλ. η διαχείριση τέτοιων πληροφοριών, η δημοσίευσή τους από μέλη, θα αντιμετωπιστεί με αυστηρότητα. Δηλ. αν μη τι άλλο, η ηλικία που ξεκίνησε κάποιος να ασχολείται - θες sabrina το "ασκώ" να σημαίνει "ασχολείται", ok, κοπέλα μου, no problem - να ασχολείται λοιπόν, αυτή η ηλικία δεν είναι σχετική πληροφορία που πρέπει να αντιμετωπιστεί με αυστηρότητα ;

 

sevando, λες :

 

επειτα το θεωρω κατι διαφορετικο να πεταξεις ξερα την ηλικια κατι που δεν το θεωρω κακο

 

Ρε φίλε, κακό δεν είναι, απαγορεύεται όμως από τους κανονισμούς ρε φίλε δηλ. Ποιος είπε πως είναι κακό ; ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ όμως. Είναι πληροφορία σχετική με το ότι κάνεις - ότι κι αν είναι αυτό, σεβαστό, ok - αλλά δεν μας αφορά, δεν μας χρησιμεύει. Τι με νοιάζει εμένα αν είσαι μάγος ; Με νοιάζει ; Και το θέμα "Ξέρεις ... είμαι μάγος/μάγισσα" που αναφέρει η sabrina, λάθος είναι κι αυτό για μένα - ο τίτλος του δηλ. - και κατά την άποψή μου πρέπει να τροποποιηθεί. ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τέτοιες πληροφορίες. Το λένε οι κανονισμοί του φόρουμ. Τι να σου πω ρε φίλε, δεν έφτιαξα εγώ τους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ. Απευθύνσου στους υπεύθυνους. Εγώ απλώς διαβάζω και παρατηρώ κάποια πράγματα. Διαβάζω "και απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες" και αναρωτιέμαι. Δηλ. να ανοίξω κι εγώ ένα θέμα και να πω "Ξέρεις ... είμαι Μέγα Διδάσκαλος στο Τάγμα των Ιπποτών της Λευκής Πορδής", θα σε ενδιέφερε ; Σε ρωτάω. Σας ρωτάω ρε sabrina και sevando. Δεν θα το έκλειναν οι συντονιστές αμέσως ; Θα το έκλειναν. Τι να λέμε τώρα δηλ.

 

Υπάρχει σαφής παραβίαση των κανονισμών. Τι να λέμε ...

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα "Ξέρεις ... είμαι μάγος/μάγισσα", η αντιμετώπιση - τουλάχιστον από το εισαγωγικό ποστ της Νεφέλης - είναι εντελώς διαφορετική :

 

Υποθέτω ότι όλους σας σας έχει προβληματίσει κάποια στιγμή το πως θα "ξεφουρνίσετε" στους φίλους, τους συγγενείς και την σχέση σας το ότι σας ενδιαφέρουν τα μεταφυσικά θέμα, είτε μονάχα θεωρητικά είτε και πρακτικά! Όπως επίσης και το να πείτε πως δεν είστε Χριστιανοί αλλά κάτι άλλο! (Αυτό φυσικά το τελευταίο απεθύνεται στα μη-Χριστιανά μέλη) Πως το αντιμετωπίζετε; Πως το... "σερβίρετε"; Ή μήπως επιλέγετε να μη το αναφέρετε καθόλου; Επίσης, πως το αντιμετώπισαν αυτοί στους οποίους το είπατε; (αν το έχετε ήδη πει κάπου)

 

Η συγγραφέας δεν ζητάει πληροφορίες. Θέτει έναν προβληματισμό. Βέβαια, ο τίτλος είναι λάθος, αλλά έτσι όπως παρουσιάζεται στην εισαγωγή του, το θέμα εμβαθύνει περισσότερο στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί άνθρωποι όταν τους ζητηθεί να αναφερθούν σε ότι ασχολούνται. Είδατε ; Εγώ ρώτησα τον sevando αν είναι μάγος και δεν θέλει να μου πει. Αυτό ακριβώς θίγει το θέμα της Νεφέλης, νομίζω. Είναι θεωρώ πολύ διαφορετικό. Η Νεφέλη δεν ζητάει πληροφορίες σχετικές - αν και θα μπορούσε κάποιος να πιαστεί από αυτό το "σχετικές" και να δημιουργήσει θέμα και εδώ παραβίασης των κανονισμών. Αλλά θα ήταν πολύ τραβηγμένο γιατί η Νεφέλη είναι αρκετά προσεχτική στην εισαγωγή της. Συνεπώς, sabrina, το παράδειγμα του συγκεκριμένου θέματος που αναφέρεις είναι μάλλον πολύ ατυχές. Κοίτα ΠΩΣ το λέει : "σας ενδιαφέρουν τα μεταφυσικά θέματα", λέει, δεν λέει "πως θα ξεφουρνίσετε από ποια ηλικία κάνετε μάγια". Είναι πολύ διαφορετικό. Επίσης ρωτάει "πως το αντιμετωπίζετε ;" O sevando ξέρεις τι κάνει ; Λέει "εγώ ασκώ την μαγεία από τα 16 μου" κι όταν τον ρωτάνε "καλά, είσαι μάγος ;", το αντιμετωπίζει με το να κρύβεται και να λέει "προτιμώ να το κρατήσω αυτό για τον εαυτό μου." Ακριβώς αυτό είναι το θέμα της Νεφέλης. Βέβαια, επιμένω πως ο τίτλος είναι εσφαλμένος.

 

Γι' αυτό και παρακάτω, ένα μέλος κάνει μια σημαντική παρατήρηση. Λέει :

 

Το να ενδιαφέρεσαι για τα μεταφυσικά είναι άλλο, το να ασχολείσαι με τα μεταφυσικά είναι άλλο, το να είσαι μυημένος στα μεταφυσικά είναι ακόμα πιο άλλο και το να είσαι μάγος είναι πέρα για πέρα κάτι εντελώς άλλο.
Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Divemaster δε ξέρω πώς έχεις συνηθίσει εσύ, αλλά ξέρεις υπάρχουν πολλά άτομα που δε μπαίνουν καν στον κόπο να χωθούνε σε σέκτες και αδερφότητες. Οπότε ο κανονισμός που αναφέρεις συνέχεια δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. Άλλο "ασχολούμαι" και άλλο "ανήκω και ονομάζω". Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

Όσο για το θέμα που παρέθεσα θέτει προβληματισμό, αλλά με βάση τα λεγόμενά σου δε παύει να ταμπελοποιεί! Και κάλλιστα μπορεί κάποιος σαν εσένα να μπει και να πει "Ώπα ρε μάγκες είστε μάγοι; Με τί ασχολείστε για πείτε για πείτε!!"

 

Και ξέρεις εδώ δε γεννηθήκαμε κατευθείαν ενήλικες. Περάσαμε παιδική ηλικία, περάσαμε εφηβική, και πλέον ως ενήλικες λέμε ότι ξεκινήσαμε από την τάδε ηλικία.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παραβιασει καποιον κανονα:

 

2. Το Forum είναι ανοιχτό για όλους όσους επιθυμούν να συζητήσουν και να ανταλλάξουν γνώσεις και απόψεις πάνω στα θέματα με τα οποία πραγματεύεται η παρούσα ιστοσελίδα, ανεξαρτήτου θρησκείας, ιδεολογίας, πεποιθήσεων, φύλου, ηλικίας ακόμα και χρώματος (αρκεί φυσικά να είναι ενήλικοι).

 

 

η σελιδα ειναι ανοιχτη για τη συζητηση θεματων που πραγματευεται. αρα δεν εχω παραβει καποιον κανονα

 

αν ομως σκεφτουμε και αυτο:

 

 

3. Απαγορεύεται αυστηρά η έμμεση ή άμεση παρότρυνση για συμμετοχή σε Αδελφότητες, Σέκτες, Τάγματα, Covens, κλπ, μυστικιστικού ή/και αποκρυφιστικού ή/και θρησκευτικού χαρακτήρα. Είναι σεβαστή η επιλογή μελών να ανήκουν σε κάποια Αδελφότητα ή Σέκτα ή Τάγμα ή Coven, κλπ, αλλά δεν μας αφορά και απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, δημόσια ή μέσω πμ.

 

βλεπεις πως ακομα και να ημουν μελος σεκτας δεν εδωσα πληροφοριες και δεν παραβιασα τον κανονα. συμφωνα με τον κανονα θα παρανομουσα αν αρχιζα να δινω λεπτομερειες δηλαδη να απαντησω στις ερωτησεις σου ενω ημουν μελος σεκτας. η ηλικια που εδωσα δεν νομιζω να μπορει να θεωρηθει καποια τετοιυ ειδους πληροφοριας διοτι αν ναι τοτε θα επρεπε να "κολλησετε" και στα γραπτα των αλλων και οχι μονο στα δικα μου που για καποιο περιεργο λογω συγκεντρωσαν μεγαλυτερη προσοχη απο την αρμοζουσα.

 

Τελος δηλωνω πως δεν ανηκω σε τετοια ταγματα και ιστοριες και δεν εχω αναγκη να με πιστεψει κανεις. αρκει που εχω καθαρη την συνειδηση μου.

ωστοσο τα λογια σου divemaster μπορουν να ληφθουν ως συκοφαντια αν σκεφτεις πως λες μπροστα σε ολο το forum πως ουσιαστικα ειμαι μελος σε ταγματα και σεκτες. Δεν εχω κανενα προβλημα με τα ατομα που ειναι αλλα το θεωρω προσβολη να μου βαζουν ταμπελιτσες

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εγώ είναι πως μια συζήτηση που είχε αρχίσει να αποκτά ενδιαφέρον με την εισαγωγή της Νεφέλης, έχει εξοστρακιστεί σε σημείο που σκέφτομαι να το κλειδώσω, να καταπιώ το κλειδί και άντε μετά να βγει...

 

Ωρέ Άρχων της Καταδύσεως... γιατί κολλάς έτσι σε μια έκφραση; (γιατί ουσιαστικά από εκεί ξεκίνησε η παρεκτροπή...) Και όχι τίποτα, αλλά έχεις αρχίσει να γίνεσαι εριστικός. Άσε στο συντονιστικό "τιμ" αν ο Σεβάντο παρενέβη κάποιον κανόνα, δεν χρειαζόμαστε βοήθεια... Αλλά καλό θα ήταν να ηρεμήσεις λίγο, κρίμα θα 'ταν να αρχίσουν να πέφτουν κυρώσεις καλοκαιριάτικα...

 

Λίγο κόσμια παιδιά, είπαμε καλοκαίρι είναι, αλλά όλο και κάποιο φάντασμα θα κάνει βόλτα... (insert song "Johnny be Good" here)

 

Λοιπόν, για να γυρίσουμε στο θέμα μας: Όπως είπε η Νεφέλη, οι περισσότεροι άρχισαν να "ψευτοασχολούνται¨και να ¨ψαχουλεύουν" μαγγανείες και ελαφρές γητείες, πόσο καιρό σας πήρε μέχρι να ασχοληθείτε σοβαρά; Πότε κάνατε το επόμενο βήμα όπου διαλέγεις που θα ρίξεις την βαρύτητα μεταξύ τελετουργίας, θαυματουργίας ή εσωτερισμού;

 

Προσωπικά άρχισα νωρίς, αποφάσισα να κάνω το επόμενο βήμα σε σύντομο χρόνο... και ακόμα ποιο σύντομα έφαγα τα μούτρα μου... Έπειτα μου πείρε κάποιο χρόνο να αρχίσω από το μηδέν, σιγά σιγά έκανα το επόμενο βήμα, και από τότε σκοντάφτω και ξανασηκώνομαι διαρκώς... (δεν ξέρω αν ήμουνα σαφής..; Μάλλον όχι... >.>)

 

ΑΥΤΑ! :ghost:

--~ A.

Link to comment
Share on other sites

Divemaster δε ξέρω πώς έχεις συνηθίσει εσύ, αλλά ξέρεις υπάρχουν πολλά άτομα που δε μπαίνουν καν στον κόπο να χωθούνε σε σέκτες και αδερφότητες. Οπότε ο κανονισμός που αναφέρεις συνέχεια δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. Άλλο "ασχολούμαι" και άλλο "ανήκω και ονομάζω". Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

Όσο για το θέμα που παρέθεσα θέτει προβληματισμό, αλλά με βάση τα λεγόμενά σου δε παύει να ταμπελοποιεί! Και κάλλιστα μπορεί κάποιος σαν εσένα να μπει και να πει "Ώπα ρε μάγκες είστε μάγοι; Με τί ασχολείστε για πείτε για πείτε!!"

 

Και ξέρεις εδώ δε γεννηθήκαμε κατευθείαν ενήλικες. Περάσαμε παιδική ηλικία, περάσαμε εφηβική, και πλέον ως ενήλικες λέμε ότι ξεκινήσαμε από την τάδε ηλικία.

 

Καμία σχέση αυτά που λέω με αυτά που λες, ok, άλλα διαβάζεις, άλλα καταλαβαίνεις κι άλλα λες, ok και πάλι ... κάνετε ότι νομίζετε ... no problem για μένα.

 

Όπως είπε η Νεφέλη, οι περισσότεροι άρχισαν να "ψευτοασχολούνται¨και να ¨ψαχουλεύουν" μαγγανείες και ελαφρές γητείες, πόσο καιρό σας πήρε μέχρι να ασχοληθείτε σοβαρά; Πότε κάνατε το επόμενο βήμα όπου διαλέγεις που θα ρίξεις την βαρύτητα μεταξύ τελετουργίας, θαυματουργίας ή εσωτερισμού;

 

Από την ηλικία των 3 μηνών άρχισα να ασχολούμαι με το υπερφυσικό και μόλις στα 2 μου χρόνια πέτυχα την πρώτη μου αστρική προβολή. Από 'κει κι έπειτα, συνάντησα πολλές φορές τον Μάγο του Όζ, πέταξα 15 φορές με την σκούπα του Χάρυ Πότερ και στο σπίτι μου έχω μια μεγάλη και σπάνια συλλογή από ραβδιά, φυλαχτά και τάλισμαν. Επίσης, συναντήθηκα μία φορά με την Κυρά της Λίμνης του Άβαλον, επισκέφτηκα το ιπτάμενο νησί του Γκιούλιβερ και διδάχτηκα τις τέχνες του πολέμου από μοναχούς Σαολίν μέχρι την ηλικία των 13. Είμαι μάγος καθ' ότι έχω κληρονομικό χάρισμα και ένα σημάδι στο δεξιό λοβό του αυτιού μου, είμαι και θεραπευτής - άμα λάχει να 'ουμ' - επειδή η θυγατέρα της θείας μου μια φορά με άλειψε με φύκια. Το επόμενο βήμα μου ήταν να μετατρέψω μια πέτρα σε χρυσό, τεχνική που έμαθα από τους αλχημιστές του βορρά, τα κατάφερα βέβαια με πολύ κόπο και τέλος μετά από αρκετά χρόνια μπήκα στην Ουράνια Σχολή των Αγγέλων όπου και αποφοίτησα με άριστα. Από τότε, ασχολούμαι με την ζωγραφική, φτιάχνοντας καρτ ποστάλ σε τουρίστες της Μυκόνου και παίζω ακορντεόν σε κωφάλαλους του Παπάφειου Ιδρύματος. Το πρώτο μου ξόρκι το έφτιαξα στα 4, όταν πέταξα στα σκουπίδια ένα κόκκινο τηλέφωνο που είχε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στο χωλ του σπιτιού μας φωνάζοντας, "μπαμπά! κακό! κακό!". Ok τώρα ?

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

good for you μην ξεχασεις να τα βαλεις στο βιογραφικο σου αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ divemaster ούτε τις γνώσεις έχω ούτε την ηλικία για να σε κρίνω αλλά πιστεύω πως με το πόστ αυτό έχασες όποιο δίκιο και αν είχες. Άλλο να επιχειρηματολογείς και άλλο το να ειρωνεύεσαι, αυτό δείχνει ασέβεια προς τον συνομιλητή σου.

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις πως ακομα και να ημουν μελος σεκτας δεν εδωσα πληροφοριες και δεν παραβιασα τον κανονα. συμφωνα με τον κανονα θα παρανομουσα αν αρχιζα να δινω λεπτομερειες δηλαδη να απαντησω στις ερωτησεις σου ενω ημουν μελος σεκτας. 1 η ηλικια που εδωσα δεν νομιζω να μπορει να θεωρηθει καποια τετοιυ ειδους πληροφοριας διοτι αν ναι τοτε θα επρεπε να "κολλησετε" και στα γραπτα των αλλων και οχι μονο στα δικα μου που για καποιο περιεργο λογω συγκεντρωσαν μεγαλυτερη προσοχη απο την αρμοζουσα.

 

1Ωραία ... εσύ λες λόγια ... εγώ θα φέρω αποδείξεις. Κατ' αρχήν τι σε ρώτησα ρε φίλε ; Θυμάσαι ; Σε ρώτησα αν είσαι μάγος. Και μου απάντησες πως αυτήν την απάντηση προτιμάς να την κρατήσεις για τον εαυτό σου. Την 19/2 όμως ανοίγεις ένα θέμα στην ενότητα Εσωτερισμός & Πρακτική του φόρουμ και το θέμα το ονομάζεις "εξάντληση λόγω μαγειάς" - μαγείας ήθελες να πεις, αλλά ok. Εκεί μέσα λοιπόν - ανάμεσα στα άλλα υπέροχα που λες - αναφέρεις και το εξής :

 

να σας πώ την διεργασία που κάνω κάθε φορά που εκτελώ ένα σοβαρό ξόρκι:

1ον σχηματίζω έναν προστατευμένο κύκλο με κιμωλία στο έδαφος

2ον διαλογίζομαι για λίγο μέσα σε αυτόν για να ηρεμήσω και να προετοιμαστώ

3ον έπειτα κάνω το ξόρκι (συνήθως ένα ξόρκι υψηλόβαθμης μαγείας γιατί αλλιώς απλώς οραματίζομαι και προωθώ ενέργεια)

4ον αφ'οτου τελειώσω(δίνω μεγάλο ΄βάρος στο τέλειο κλείσιμο του ξορκιού και στο να είναι αναστρέψιμο) διαλύω τον χώρο και θυμιατίζω

 

Ok λοιπόν, μέλος σέκτας δεν είσαι. Είσαι όμως μάγος. Τι είναι το παραπάνω ρε μεγάλε ; Δεν είναι πληροφορίες ; Δεν είναι λεπτομέρειες ; Χώρια που αν ψάξεις στο Αβάπτιστο είσαι δηλ. όπου μάγια και ξόρκι, η Βασίλω πρώτη ... κάτι τέτοιο ... σαν τον Ψωμιάδη. Και σε πείραξε που σε ρώτησα αν είσαι μάγος ; Φίλε ... τι να πω ... ok, αν σε μια απλή ερώτηση που σου κάνουν φρικάρεις, ok. Αν κατάλαβες καλά, εγώ θίγω αυτό το θέμα - με τον τρόπο που το κάνω, ok, σε μερικούς μπορεί να φανεί και λίγο απότομος - όχι για σένα, αλλά για τα πιτσιρίκια που διαβάζουν και διαβάζουν για κύκλους, για εργαλεία - υπάρχει κι ένα θέμα που λέει "φτιάχνοντας τα εργαλεία" - μπας και ευαισθητοποιηθούν κάποιοι σοβαροί άνθρωποι που είναι συντονιστές του φόρουμ και δουν πως το Αβάπτιστο έχει αρχίσει λίγο να ξεφεύγει από αυτό που πρεσβεύει. Τέλος πάντων όμως, αν δεν βλέπετε κάποια πράγματα, ok.

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...