Jump to content

Από ποια ηλικία...


 Share

Recommended Posts

Να πω και γω...ας κρατησουμε ενα επιπεδο και ψυχραιμία...Dive μην απαντάς αν δεν σου αρεσει κατι ή τουλάχιστον για να μην γίνεται τέτοιο θέμα υπαρχουν και τα Pm εντάξει...?όλοι οι άλλοι ας κρατησουμε μια αρμονία..κρίμα είναι και είμαστε μια πολύ καλή παρέα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

χαχ... Εεεετσι.....

Ενταξει ουτε Σουηδια ειμαστε ουτε Φινλανδια...!

Αφηστε τους ανθρωπους να σφαχτουν ελευθερα....!!! :biggrin2:

 

εγω παντως ακομα δεν καταλαβα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα.......

 

βρε divemaster γιατι σε πειραζει το "οτι δηλωσεις εισαι"? (εμχ ασχετα με τον sevando ε... )

Link to comment
Share on other sites

βρε divemaster γιατι σε πειραζει το "οτι δηλωσεις εισαι"? (εμχ ασχετα με τον sevando ε... )

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι τιμά τον οποιονδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι τιμά τον οποιονδήποτε?

 

αν το πιστευει και το κανει για τον εαυτο του χωρις να θιγει καποιον ενω ειναι ταυτοχρονα συνειδητοποιημενος για μενα καποιος μπορει να ειναι και ο πάπας. σημασια εχει να αισθανεται αυτος καλα με αυτο καθως ειναι θεμα εντελως προσωπικο. αν δεν επηρρεαζει τον αλλον με καποιον αρνητικο τροπο και τηρει αυτες τις προυποθεσεις για μενα ειναι οκ. Τελος συμφωνω με την ανελε για τον λογο αυτο πλεον δε απανταω σε ποστ που απευθυνονται στο προσωπο μου με την επιθετικοτητα που εδειξε ο divemaster. δεν εχω αναγκη να αποδειξω τπτ. οσοι με ενδιαφερει να ξερουν ποιος ειμαι και τι ειμαι το ξερουν. τα σοφισματα και το να πιανομαστε απο τις λεξεις δεν θα μας βγαλουν πουθενα.

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αισθάνεται και που πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του, σύμφωνοι, είναι δικό του πρόβλημα. Όταν όμως τα δηλώνει, εμμέσως πλην σαφώς γίνεται και πρόβλημα των άλλων. Κι αυτό γιατί όταν δηλώνω κάτι το οποίο θέλω να δείξω ότι είμαι, αισθάνομαι πως είμαι ή θέλω να είμαι αλλά δεν είμαι, τίθεται θέμα σεβασμού, αξιοπιστίας και ηθικής.

 

Φαντάσου, για παράδειγμα, ο κυρ Μπάμπης από τα Άνω Λιόσια να αισθάνεται γιατρός επειδή πριν 15 χρόνια έβγαλε μια παρανυχίδα από ένα ανιψάκι του. Φαντάσου να δηλώνει ότι είναι γιατρός μόνο και μόνο επειδή το αισθάνεται και το πιστεύει... Φαντάσου τώρα πόσα προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει με αυτή τη δήλωση!

 

Και σίγουρα θα συμφωνήσεις ότι και ο χαρακτηρισμός του "μάγου" δεν είναι λιγότερο ευαίσθητος, ιδίως από τη στιγμή που κάθε τρεις και λίγο ακούμε ανθρώπους που έπεσαν θύματα οικονομικής (στην καλύτερη περίπτωση) εκμετάλλευσης επειδή εμπιστεύτηκαν κάποιους που δήλωναν ότι είναι μάγοι/παραψυχολόγοι/μέντιουμ/θεραπευτές κτλ κτλ κτλ..

 

Συνεπώς, ναι... όταν δηλώνεις κάτι που δεν είσαι, υπάρχει πρόβλημα. Και δεν είναι μόνο δικό σου, είναι εν δυνάμει όλων.

Link to comment
Share on other sites

αν ο κυριος μπαμπης δεν παει να κανει ομως ανοιχτη εγχειρηση και το κρατησει για τον εαυτο του τοτε δεν πειραζει κανεναν. αν και σαν παραδειγμα μου φαινεται διαφορετικο και ατοπο :smilewink: :smilewink: :smilewink: :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

εχμ...

προσωπικα βρε johnny εξακολουθω να μη βρισκω τον λογο να ασχοληθεις (σοβαρα) με καποιον οταν πιστευεις οτι λεει "μαιμουτζιλικια" (sevando γενικα το λεω μη το παρεις προσωπικα)

Δεν εχεις ακουσει που λενε ας τον τρελο στην τρελα του...?

Που πηγε η "κριτικη ικανοτητα" που υποτιθεται οτι εχουμε?

Στο παραδειγμα σου δεν με ενοχλει ο τυπος που δηλωνει γιατρος... Ας δηλωνει...Το να προσφερθει ομως να μου κανει εγχειρηση σκωληκοειδιτιδας ειναι εντελως αλλο θεμα..! Αλλα ακομα κ τοτε απλα θα ελεγα οχι....

 

και στο κατω κατω αυτα εχει το internet.

Δηλαδη εγω για να ισχυριστω οτι γνωριζω καλα αγγλικα θα πρεπει πρωτα να ανεβασω αντιγραφο απο το proficiency μου?

Link to comment
Share on other sites

και στο κατω κατω αυτα εχει το internet.

Δηλαδη εγω για να ισχυριστω οτι γνωριζω καλα αγγλικα θα πρεπει πρωτα να ανεβασω αντιγραφο απο το proficiency μου?

 

έχει δίκιο η nenya, εσύ το λές, εσύ ακείς μαγεία Sevando. Πές το και όποιος θέλει το πιστεύει, μεγάλη σου σκασίλα εάν δεν σε πιστεύει κάποιος. Δεν το κάνεις για τους άλλους αλλά για τον εαυτό σου.

 

Δηλαδή για να σε πιστέψει ο divemaster πρέπει να βάλεις κανένα πτυχίο που να λέει αποφοίτησε άριστος από την σχολή "τάδε" Μαγείας.

 

Παρακαλουθώ τόσο καιρό αυτή την συζήτηση, για να δω που θα καταλήξει και το μόνο που βλέπω είναι ότι κάποιος (που υποπτεύομαι εγώ ότι είναι ανήλικος) να μην πιστεύει ότι είπες.

 

και θα πω πάλι το ίδιο Σκασίλα σου μεγάλη....

 

εσύ sevando ξέρεις τι είσαι ικανός να κάνεις και τι όχι, όπως κι εγώ, όπως και η νένυα, η σαμπρίνα, ο τζόνυ και άλλα μέλη. Άστο το θέμα να φύγει από μόνο του.

 

Ανέφερα τυχαία τα ονόματα παραπάνω, δεν ξέρω ποιοι κάνουν πρακτική και δεν πρόκειται να κάτσω να σχολιάσω ποιοί κάνουν και τι.

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο η nenya, εσύ το λές, εσύ ακείς μαγεία Sevando. Πές το και όποιος θέλει το πιστεύει, μεγάλη σου σκασίλα εάν δεν σε πιστεύει κάποιος. Δεν το κάνεις για τους άλλους αλλά για τον εαυτό σου.

 

Δηλαδή για να σε πιστέψει ο divemaster πρέπει να βάλεις κανένα πτυχίο που να λέει αποφοίτησε άριστος από την σχολή "τάδε" Μαγείας.

 

Παρακαλουθώ τόσο καιρό αυτή την συζήτηση, για να δω που θα καταλήξει και το μόνο που βλέπω είναι ότι κάποιος (που υποπτεύομαι εγώ ότι είναι ανήλικος) να μην πιστεύει ότι είπες.

 

και θα πω πάλι το ίδιο Σκασίλα σου μεγάλη....

 

εσύ sevando ξέρεις τι είσαι ικανός να κάνεις και τι όχι, όπως κι εγώ, όπως και η νένυα, η σαμπρίνα, ο τζόνυ και άλλα μέλη. Άστο το θέμα να φύγει από μόνο του.

 

Ανέφερα τυχαία τα ονόματα παραπάνω, δεν ξέρω ποιοι κάνουν πρακτική και δεν πρόκειται να κάτσω να σχολιάσω ποιοί κάνουν και τι.

 

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια kailor και την συμβουλη. να εισαι σιγουρος πως θα τα λαβω υπ'οψιν μου. :cheerful: :cheerful: :cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, λοιπόν, παιδιά, δεν ξέρω γιατί, αλλά διαβάζοντας τούτο το θρεντ, συνεχώς μου έρχεται ένας αφορισμός που δε θυμάμαι πού τον διάβασα:

 

«Μυστικιστές: άτομα με άρρητες και ανείπωτες εμπειρείες που δε χάνουν την ευκαιρία να μιλήσουν γι' αυτές»

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνεις για τους άλλους αλλά για τον εαυτό σου.

Ουσιαστικά αυτό είναι το θέμα, ότι επιδιώκεται η αυτοεπιβεβαίωση (μέσω της αυτοπροβολής), η οποία όμως πηγάζει από μια ανασφάλεια. Και συνήθως σε τέτοια θέματα είναι η ανασφάλεια που σου λέει ότι "πρέπει να ανήκω κάπου" (αν όχι "πρέπει να τα αρπάξω από κάπου" όταν πρόκειται για χρήμα).

 

Και ναι, nenya, μην το παίρνεις τόσο άκριτα λέγοντας "ας το δηλώσει", διότι εσύ μπορεί να μη δεχτείς να σου κάνει εγχείρηση, κάποιος άλλος όμως μπορεί να δεχτεί.

Και ξαναλέω πως αυτό το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο και στον συγκεκριμένο χώρο, όπου ο καθένας δηλώνει ό,τι θέλει και ο κοσμάκης τον πιστεύει και τον ακολουθεί... μέχρι να φάει τα μούτρα του και να αρχίσει να χαρακτηρίζει δυσμενώς όλον τον χώρο εξαιτίας της μιας περίπτωσης που του έτυχε. Θέλεις μαντζούνια και μαγικά φίλτρα? Θέλεις εναλλακτικές θεραπείες? Παντού συμβαίνει!

Από 'κει και πέρα, αν θέλετε να πρεσβεύετε την άποψη "δεν με ενοχλεί να δηλώνει ό,τι θέλει, αλλά εγώ δεν θα πάρω", θεωρώ πως είστε κι εσείς κομμάτι του προβλήματος διότι κοιτάτε μόνο τον εαυτό σας. Αν την πατήσει όμως κάποιος γνωστός σας, κάποιος φίλος σας, κάποιος συγγενής σας? Θα συνεχίσετε να είστε τόσο αδιάφοροι? Ή μήπως πρέπει να την πατήσετε εσείς οι ίδιοι για να καταλάβετε πόσο επικίνδυνο είναι να δηλώνει κανείς ό,τι θέλει?!

 

Κατά τη γνώμη μου καλό είναι να "ξεσκεπάζουμε" τέτοιους ανθρώπους και τέτοια φαινόμενα πριν γίνουν αρκετά επικίνδυνα ώστε να βλάψουν κόσμο. Όποιος κι αν είναι αυτός ο κόσμος, από κάποιον άγνωστο σε μας μέχρι κάποιον φίλο μας. Και είναι τιμή του divemaster αν επιχείρησε να κάνει κάτι τέτοιο, αν και με λάθος τρόπο και σε λάθος περίσταση. Ας αρχίσουμε να νοιαζόμαστε και για καναν άλλον εκτός από τον εαυτούλη μας...

Link to comment
Share on other sites

βρε divemaster γιατι σε πειραζει το "οτι δηλωσεις εισαι"?

 

Εσένα δηλ. δεν σε πειράζει ;

 

Για πολλούς λόγους. Ένας από αυτούς είναι αυτός που αναφέρει και ο johnny :

 

Αυτά που αισθάνεται και που πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του, σύμφωνοι, είναι δικό του πρόβλημα. Όταν όμως τα δηλώνει, εμμέσως πλην σαφώς γίνεται και πρόβλημα των άλλων. Κι αυτό γιατί όταν δηλώνω κάτι το οποίο θέλω να δείξω ότι είμαι, αισθάνομαι πως είμαι ή θέλω να είμαι αλλά δεν είμαι, τίθεται θέμα σεβασμού, αξιοπιστίας και ηθικής.

 

Και συμφωνώ μαζί του.

 

Τυγχάνει να έχω κάποιον φίλο αστυνομικό που εργάζεται στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Μια μέρα κουβεντιάζαμε γι' αυτό το πράγμα που συμβαίνει στο διαδίκτυο και ξέρεις τι μου είπε ; Μου λέει "το ξέρεις πως υπάρχει ιστοσελίδα που κάποιοι ισχυρίζονται πως έναντι αμοιβής μπορούν να κάνουν μεταμόσχευση εγκεφάλου ;" Ξέρεις nenya τι σημαίνει αυτό ; Για σκέψου λίγο ... Ο κόσμος πάνω στην απελπισία του, πάνω στην δυστυχία του και την απογοήτευσή του, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Και ποιος μου λέει εμένα πως ένα παιδάκι διαβάζοντας όλα αυτά - για τους κύκλους, για τα εργαλεία, για τα γριμμόρια και τα μαγικά - δεν θελήσει να πειραματιστεί ; Και ποιος μου λέει εμένα πως δεν θα στείλει ένα p.m στον sevando - στον κάθε sevando, έτσι ; - και δεν θα αρχίσει να ρωτάει πως γίνεται το ένα και πως το άλλο ; Πες μου ρε συ nenya, έχεις οικογένεια ; έχεις παιδιά ; Εγώ δεν λέω, εντάξει, συμφωνώ, ο καθένας είναι ότι είναι αλλά για τον εαυτό του. Από την στιγμή όμως που το δηλώνει, δεν το δηλώνει για τον εαυτό του αλλά το λέει για τους άλλους. Για να το μάθουν οι άλλοι. Αλλιώς, γιατί το δηλώνει ; Θα σου άρεσε το παιδί σου να αρχίσει να αλληλογραφεί μέσω mails με κάποιον που αυτοαποκαλέιται "μάγος" ; Σε ρωτάω. Απλά δηλ. σε ρωτάω. Και που ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί αυτή η επικοινωνία ; Ξέρεις ; Έχεις μια κόρη πάνω στην εφηβεία και μετά από μια ερωτική απογοήτευση, το γυρνάει σε μάγια και σε ξόρκια. Αυτός είναι ένας ατέρμονος κύκλος που μπορεί να οδηγήσει σε πολύ άσχημες καταστάσεις. Είμαι υπερβολικός ; Τόσα και τόσα γίνονται, τόσα βλέπουμε στις τηλεοράσεις, τόσα διαβάζουμε, τόσα υπάρχουν. Ψέμματα είναι όλα αυτά που λέω ; Δεν αναφέρομαι στον sevando. Το παιδί μπορεί να είναι εντάξει. Αναφέρομαι στον κάθε sevando.

 

Έπειτα, δεν νομίζω το ίδιο το φόρουμ του Αβάπτιστου να υιοθετεί την νοοτροπία του "ότι δηλώσεις, είσαι". Αλλιώς, γιατί να έφτιαχνε έναν τέτοιο κανονισμό ; Δηλ. συγνώμη, πες ότι εγώ ανήκω στην αδελφότητα του τάδε Τάγματος. Δηλ. να αρχίσω να λέω τι κάνω μέσα στην στοά μου ; Δεν θα είναι κάπως ; Το πρώτο πράγμα που θα μου πουν οι συντονιστές και η διαχείρηση του φόρουμ θα είναι πως κάνω διαφήμιση του Τάγματός μου, έτσι δεν είναι ; Θα μου πουν "'νταξει ρε φίλε, ok, είσαι μυημένος, αλλά τι μας νοιάζει εμάς ; γιατί το διαφημίζεις ;", αυτό δεν θα μου πουν ; Δηλ. ποια η διαφορά του να λέω και να δίνω πληροφορίες για τις τελετές μέσα σε μια στοά από το να λέω και να δίνω πληροφορίες πως κάνω ένα ξόρκι ; Υπάρχει διαφορά στην ουσία ;

 

Έπειτα, αν θέλετε να το δούμε κι αλλιώς, το να είσαι "μάγος" - μια ιδιότητα δηλ. που δεν την έχουν όλοι οι άνθρωποι - ήδη από μόνο του σε κάνει να ανήκεις σε κάποιον κλειστό κύκλο ανθρώπων με κάποιες ικανότητες, έτσι δεν είναι ; Ανήκεις δηλ. σε μια ομάδα ανθρώπων που κάνουν κάποια πράγματα που δεν μπορούν οι άλλοι να τα κάνουν, σωστά ; Συνεπώς, είναι σαν να ανήκεις σε ένα Τάγμα, σε μια Σέκτα ανθρώπων ή σε μια άλλη κοινωνία ανθρώπων με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, σε μια κλίκα δηλ. Πάρε παράδειγμα εμένα. Εγώ δεν ανήκω σε μια καταδυτική ομάδα ; Η ομάδα μου κάνει καταδύσεις. Κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν - άσχετα αν μπορούν για μένα να κάνουν όλοι - κάποιοι όμως, δεν ξέρω, φοβούνται, δεν θέλουν, δεν γουστάρουν ρε παιδί μου και με γεια τους με χαρά τους. Εγώ γιατί δηλ. θα πρέπει σώνει και ντε να τους βομβαρδίζω με πληροφορίες για την κατάδυση ; Και έτσι αυτό, και έτσι το άλλο, και να, έτσι γίνεται η εξίσωση, και να έτσι κάνω εγώ αποσυμπίεση. Γιατί να το κάνω αυτό ; Δεν είναι αυτό κουραστικό, δεν είναι βαρετό για κάποιους ; Εδώ, o φίλος sevando, μέχρι και φωτογραφίες ανέβασε στο φόρουμ με κάποιες πέτρες. Το μόνο δηλ. που απόμεινε να κάνει είναι ένα βίντεο για να μας δείξει πως καλεί τα πνεύματα και πως κάνει ξόρκια. Αυτό έμεινε. Ε, ας το κάνει κι αυτό για να μας πείσει.

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα nenya. Εγώ ζητάω συγνώμη αν ήμουν απότομος ή επιθετικός αλλά ... σόρρυ παίδες, τα πράγματα δεν είναι όπως τα νομίζετε. Ύστερα, είναι και το άλλο. Αυτήν την στιγμή, ένα νέο μέλος, κάποιος δηλ. που θα θελήσει να μπει στο φόρουμ στο Αβάπτιστο, στην πλειοψηφία του θα συναντήσει θέματα που αφορούν την Μαγεία. Τι σόϊ Αβάπτιστο ονομάζεται το φόρουμ ; Δεν θα πει "α, εδώ συζητούν για μαγείες, για ξόρκια, για γρυμμόρια, για κύκλους ... α, μάλλον οι τύποι είναι μάγοι" ; Συνεπώς, όχι μόνο αβάπτιστο είναι το φόρουμ, αλλά είναι βαπτισμένο και παραβαπτισμένο. Έχουν φροντίσει κάποιοι να το βαπτίσουν. Το φόρουμ ήδη αρχίζει να παίρνει χαρακτήρα και δυστυχώς όχι αυτόν που θα ήθελαν οι δημιουργοί του. Αυτό δηλ. δεν το βλέπουν οι συντονιστές ; Δεν το βλέπει η διαχείρηση ; Δεν το βλέπει ο Αλκιβιάδης Χ ; Εκτός αν είναι κι αυτός μάγος κι αν το φόρουμ απευθύνεται σε μάγους. Τότε ok ρε παιδιά, εγώ δεν είμαι μάγος, συγνώμη για την ενόχληση. Δηλ. κάντε μια αναζήτηση να δείτε τι πληθώρα θεμάτων υπάρχουν πάνω στην μαγεία. Τίγκα είναι το φορούμ. 'Ντάξει, δεν λέω, μέλη θέλουμε να υπάρχουν, να γράφουν, να κουβεντιάζουν, αλλά τι να κουβεντιάζουν ρε παιδιά ; Πως κάνει ο καθένας το ξόρκι του ; Δηλ. είναι σοβαρά αυτά ; Εγώ δεν νομίζω πως το Αβάπτιστο είναι φόρουμ μάγων. Αν κάνω λάθος, ok, συγχωρήστε με.

 

Θέλετε διάλογο, θέλετε επιχειρήματα, ορίστε, εγώ είμαι ανοιχτός κι αν μου αποδείξετε πως κάνω λάθος, πρώτος θα πω "ναι, εγώ είμαι φάουλ". Και δεν νομίζω πως αυτά που λέω είναι εγωϊστικά. Είναι κάποιες σκέψεις δικές μου - ok, μπορεί κάποιοι να διφωνούν - αλλά δεν νομίζω πως λέω τίποτε υπερβολικό, ούτε πως κολλάω σε λέξεις. Εδώ, στο φόρουμ, υπάρχουν θέματα που λένε με το νι και με το σίγμα πως μπορείς να φτιάξεις κούκλα βουντού. Λέω ψέμματα ; Εγώ είμαι ο υπερβολικός ; Εγώ κολλάω σε λέξεις ; Δεν νομίζω. Τι είναι αυτά ; Ποιοι είστε εσείς ; Ποιοι νομίζετε δηλ. πως είστε ; Για χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά δηλ. Αυτό είναι το Αβάπτιστο ; 'Ντάξει, άμα είναι αυτό, ok ρε παιδιά, και πάλι συγνώμη δηλ.

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές : Αυτή την στιγμή, η ενότητα "Εσωτερισμός και Πρακτική" του φόρουμ, περιλαμβάνει 412 θέματα. Από τα 412 θέματα, ξέρετε πόσα αναφέρονται ή έχουν στον τίτλο τους την λέξη "Μαγεία" ; Ξέρετε πόσα ασχολούνται με ξόρκια, με λύσιμο, με δέσιμο, με φυλαχτά, με χίλιες δυο λεπτομέρειες που αφορούν την Μαγεία ; Τα 46! - τουλάχιστον! - γιατί δεν κάθησα να τα ανοίξω και τα 412, είδα μόνο τους τίτλους τους. Το ποσοστό των θεμάτων που αναφέρονται / ασχολούνται / δίνουν πληροφορίες για την Μαγεία σ' αυτήν την ενότητα αναλογεί σε 11,2%. Το 11,2% των θεμάτων δηλ. στην συγκεκριμένη ενότητα - γιατί δεν έψαξα σε άλλες - αφορούν την Μαγεία. Τα συμπεράσματα δικά σας ρε παιδιά ... Άσε δηλ. που μερικά από αυτά είναι πανομοιότυπα. Αυτά δεν τα βλέπουν οι συντονιστές ; Τι σόϊ συντονισμό κάνουν ; Δηλ. μόνο να "την λένε" σε κάποιους όταν παρεκτρέπονται ; Αυτός είναι ο συντονισμός ; Συντονίζω σημαίνει πάνω απ΄όλα ελέγχω. Και δεν ελέγχω μόνο τα μέλη, αλλά ελέγχω και το φόρουμ μου, τα θέματα, το τι λένε αυτά, αν είναι ίδια, αν ανοίγονται και ξανανοίγονται τα ίδια θέματα, ελέγχω την συχνότητα των θεμάτων, τι αφορούν, πόσα είναι αυτά που αφορούν κάτι συγκεκριμένο. Μέσα στον συντονισμό υπάρχει και η στατιστική. Υπάρχει και η μελέτη της στατιστικής. Και μέσα από αυτά τα εργαλεία που σου δίνει η στατιστική, εξάγεις συμπεράσματα. Ορίστε ... το 11,2% μίας ενότητας του φόρουμ ασχολείται με την Μαγεία. Ε, τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς ; Αλκιβιάδη Χ, τι έχεις να πεις φίλε ;

 

Επίσης, το 2,5% των θεμάτων στην ενότητα "Μαντεία" και πάλι έχει σχέση με μάγους. Το θέμα των Ρούνων το συνάντησα - το ίδιο - τουλάχιστον 3 φορές! Ενδεικτικά τα αναφέρω αυτά.

 

Δείτε και κάτι άλλο : Στην εισαγωγή σελίδα - index - του www.artofwise.gr αναφέρεται το εξής : "Η δημιουργός και οι συγγραφείς δεν φέρουν καμία ευθύνη για οποιαδήποτε ψυχική ή/και σωματική βλάβη που μπορεί να προκληθούν από την πρακτική των όσων αναγράφονται στα κείμενα της παρούσας σελίδας, μιας και δεν παραδίδεται το παρόν υλικό για πρακτική χρήση. Οι αναγνώστες φέρουν ολοκληρωτική ευθύνη των πράξεών τους και τις συνέπειες αυτών." Ωραία ως εδώ, ok, κανένα πρόβλημα. Όμως, στις ενότητες του φόρουμ, υπάρχει ενότητα που εσείς την ονομάζετε "Εσωτερισμός & Πρακτική" ενώ το http://www.artofwise.gr/html/categories/praktiki.html οδηγεί σε άρθρα αμιγώς πρακτικής χρήσης. Δεν είναι λίγο οξύμωρο ; Επίσης, η πλειοψηφία των θεμάτων που αφορούν την Μαγεία, δεν είναι ακαδημαϊκού περιεχομένου, αλλά πρακτικού. Δεν έρχεται σε αντίθεση το περιεχόμενο αυτών των θεμάτων και αυτού του link με την αρχική δήλωσή σας ; Δηλ. από την μια λέτε "δεν παραδίδεται το παρόν υλικό για πρακτική χρήση" κι από την άλλη έχετε ολόκληρη σελίδα αφιερωμένη στην πρακτική! Τι σημαίνει αυτό ; Μπορείτε να το εξηγήσετε ; Πάλι κολλάω σε λέξεις ; Αντιγράφω :

 

Σε αυτήν την ενότητα, θα μιλήσουμε για τρόπους να αντιμετωπίσεις τα απρόσκλητα πνεύματα και πως θα αποφύγεις να τα καλέσεις άθελά σου.

 

[...]

 

4- ΠΟΤΕ μην γυρνάς την πλάτη σου σε ένα πνεύμα και ΠΟΤΕ μην το βάζεις στα πόδια! Είναι η ποιο φυσική αντίδραση φόβου, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να αποδειχθεί μοιραία! Αν πιστεύεις ότι κινδυνεύεις και ότι είναι πέρα από τις δυνάμεις σου να το αντιμετωπίσεις, ξεκίνα να πισωπατάς αργά, και μόνο όταν είσαι αρκετά μακριά γύρνα την πλάτη σου και φύγε. Μην τρέξεις, μόνο περπάτα γρήγορα και θυμήσου πάντα να μουρμουρίζεις κάποια προσευχή.

 

[...]

 

Πως θα δημιουργήσω μια Γητεία;

 

Υπάρχουν 2 ειδών γητείες: αυτές που δημιουργούνται γρήγορα με σκοπό να αποφέρουν αποτελέσματα μέσα σε λίγα λεπτά (όπως το παράδειγμα με ταξί) και αυτές που έχουν ως σκοπό τα πιο μελλοντικά γεγονότα.

Η πρώτη μορφή γητειάς χρησιμοποιείται μόνο για «μικρά» γεγονότα, απαιτεί μόνο την εξάσκηση συγκέντρωσης και κατεύθυνσης της ενέργειά σου, σε συνδυασμό με την σωστή και δυνατή ικανότητα οραματισμού του γεγονότος που θέλεις να συμβεί. Ο χρόνος που χρειάζεσαι για κάτι τέτοιο (μετά από εξάσκηση φυσικά) δεν ξεπερνά τα λίγα λεπτά και μπορεί να γίνει οπουδήποτε

Η δεύτερη μορφή απαιτεί μια πιο οργανωμένη δουλειά και σίγουρα περισσότερο χρόνο. Με αυτήν την μορφή θα ασχοληθούμε εδώ.

 

Η καλλίτερη γητεία είναι αυτή που έχεις δημιουργήσει εσύ. Για όσους λοιπόν περιμένανε να βρούνε εδώ "ετοιματζήδικες" γητείες, λυπάμε, αλλά θα σας απογοητεύσω...

Υπάρχουν χιλιάδες βιβλία στα οποία μπορείς να βρεις γητείες και ξόρκια, αλλά κανένα δεν πρόκειται να φέρει αποτελέσματα αν δεν σου ταιριάζει. Μπορείς όμως να πάρεις ιδέες από εκεί για να δημιουργήσεις το δικό σου τελετουργικό.

Η γητεία δεν είναι κάτι που θα το διαβάσεις σε ένα βιβλίο, θα το παπαγαλίσεις και μετά θα περιμένεις να συμβεί κάτι! Η γητεία είναι κάτι πολύ προσωπικό, που θα πρέπει να έχει την δική σου «χροιά». Το κλειδί της επιτυχίας είναι ο προσωπικός σου ρυθμός και η πίστη σου στις δυνάμεις σου και στην Τέχνη σου.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να δημιουργήσεις μια γητεία και αυτοί που λένε «όσο πιο πολύπλοκος, τόσο πιο αποτελεσματικός» σφάλουν. Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο απλή είναι μια γητεία, τόσο πιο δυνατή και αποτελεσματική.

Υπάρχουν απίθανες διαδικασίες για προετοιμασία, ενδυμασία, προετοιμασία των εργαλείων, των βοτάνων κλπ κλπ? όλα αυτά είναι πολύ χαριτωμένα, αλλά έχουν ένα και μοναδικό σκοπό: να δημιουργήσουν διάθεση! Όταν σπαταλάς χρόνο στην προετοιμασία, το μόνο που καταφέρνεις είναι να προετοιμάζεις τον εαυτό σου και μόνο! Κάτι φυσικά πάρα πολύ αποτελεσματικό και χρήσιμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν μπορείς να προετοιμαστείς και μόνος σου, χωρίς την βοήθεια των εξουθενωτικών προετοιμασιών όσων θα χρησιμοποιήσεις για την γητεία σου, θα πρέπει να περάσεις από αυτήν την δοκιμασία έτσι κι αλλιώς! Τα πάντα είναι θέμα καθαρά προσωπικό? άλλοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς τις πολύπλοκες προετοιμασίες και άλλοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν ΜΕ αυτές! Επέλεξε λοιπόν ότι σου ταιριάζει καλλίτερα και αυτό θα είναι το πιο αποτελεσματικό. Πότε όμως, ούτε για μια στιγμή, μην θεωρήσεις ότι τα αντικείμενα που χρησιμοποιείς έχουν δύναμη! ΕΣΥ είσαι η δύναμη και όχι τα αντικείμενα! Τα αντικείμενα είναι απλά και μόνο εργαλεία. Είναι σαν τον ηλεκτρολόγο με το κατσαβίδι: Ο ηλεκτρολόγος με ένα κατσαβίδι μπορεί να κάνει πολλά, αλλά ένα κατσαβίδι μόνο του δεν είναι τίποτα.

Το ίδιο ισχύει και για όλα αυτά τα χαριτωμένα στιχάκια που χρησιμοποιούνται κατά την διάρκεια γητειών. Είναι και πάλι μονάχα τα μέσα που θα σε βοηθήσουν να συγκεντρωθείς. Τα «μαγικά λόγια» είναι ένα μύθος, με ελάχιστες εξαιρέσεις αυτών όπου γίνεται επικάλεση Θεών και Δαιμόνων. Όλα τα υπόλοιπα ποιητικά στιχάκια δεν έχουν απολύτως καμία δύναμη. Και οπωσδήποτε δεν θα έχουν απολύτως κανένα αποτέλεσμα αν τα διαβάζεις χωρίς να καταλαβαίνεις τι λες! Μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου στιχάκια, απλά και με ρίμα, μόνο και μόνο για να τα επαναλαμβάνεις και να διατηρείς την συγκέντρωσή σου στο θέμα. Αλλά αν μπορείς να δουλέψεις χωρίς καθόλου λόγια, τότε και πάλι η γητεία σου θα είναι αποτελεσματική. Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

[...]

 

Αυτά δεν είναι πρακτική ; Δεν σου λέει τι να κάνεις & πως να το κάνεις ; Τότε γιατί λέτε "δεν παραδίδεται το υλικό για πρακτική χρήση" ; Παραδίδεται και καραπαραδίδεται. Κάνω λάθος ; Αν δεν παραδίδεται το υλικό για πρακτική χρήση, τότε γιατί το παρουσιάζετε στην ιστοσελίδα σας ; Για πληροφορίες ; Αφού τα άρθρα έχουν χαρακτήρα διδασκαλίας. Και γίνεται χρήση της προστακτικής και του β' ενικού. "Κάνε αυτό, κάνε εκείνο, φύγε, πήδα", κτλ. Η βιβλιογραφία σας που είναι ; Σε κανένα άρθρο πρακτικής, δεν είδα βιβλιογραφία. Ποιος τα λέει αυτά ; Από που τα πήρατε ; Τι είναι ; Τι μελετήσατε πρωτού συντάξετε ένα άρθρο ; Μια κάποια Νεφέλη αναφέρεται ως συγγραφέας. Και ; Ποια είναι αυτή ; Τι είναι αυτή ; Υπό ποια ιδιότητα δημιουργεί ιστοσελίδα ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ; Μπείτε λίγο στο http://www.e-psychology.gr/content/view/165/55/ να δείτε πως αναφέρονται τα ονόματα των δημιουργών και πως αναφέρονται οι ιδιότητές τους. Απαντήστε μου σε όλα αυτά τα ερωτήματα κι εγώ αν κάνω λάθος, θα σας ζητήσω συγνώμη και δεν θα ξαναγράψω στο Αβάπτιστο. Ορίστε ... διάλογο δεν θέλετε ; επιχειρήματα δεν θέλετε ; Εγώ δεν έχω τίποτε μαζί σας, απλά, ερωτήσεις κάνω. Μπορείτε να απαντήσετε ; Τι νομίζετε δηλ. ; Ότι επειδή βάζετε μια δήλωση στην index, καθαρίσατε ; Δεν είναι έτσι παίδες ... συγνώμη κιόλας, αλλά δεν είναι έτσι.

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες, δεν έχω να πω τίποτε άλλο. Αν θέλετε μπορείτε να με διαγράψετε - αν το κάνετε απλά θα ήθελα να διαγράψετε και τα θέματά μου - δεν έχω πρόβλημα κι ούτε αυτά τα λέω επειδή δεν σας γουστάρω ή επειδή θέλω να σας επιτεθώ ή να σας προσβάλω ή ότι άλλο νομίζει ο καθένας. Ειλικρινά, αν θέλετε, σκεφτείτε κάποια πράγματα από όσα λέω και κάνετε ότι νομίζετε εσείς. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, στο κάτω κάτω δεν είμαι εγώ που θα σώσω τον κόσμο, ούτε σωτήρας είμαι ούτε τίποτε, απλά, λέω κάποια πράγματα επειδή έχω κρίση - νομίζω δηλ. :cheerful: - και τα λέω εντελώς φιλικά και ήρεμα. Αν θέλετε - πάλι το ξαναλέω - διαγράψτε με, τιμωρήστε με, τιμωρήστε με που θα 'λεγε και η Σαρρή. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Πάντως, σκεφτείτε σοβαρά τα όσα αναφέρω - κάνετέ μου δηλ. αυτήν την χάρη - ή αν θέλετε μπορούμε να τα συζητήσουμε. Αν όχι, no problem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...