Jump to content

Θεός και επανάσταση.



Recommended Posts

εγω παλι πιστευω στον εναν και μοναδικο Θεο ο οποιος δημιουργησε τα παντα. ειμαι χριστιανος και πιστευω πως ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος για την ιστορια περι αδαμ και ευας. ακομα αν και πιστευω στον Θεο δεν πιστευω πολλα πραγματα που λεει η εκκλησια. για μενα υπαρχει μονο παραδεισος. δεν βλεπω το νοημα της κολασης. μια αιωνια τιμωρια ειναι ανωφελη. καθε θρησκεια παρουσιαζει μια διαφορετικη πλευρα και αποψη σχετικα με τον Θεο και γι'αυτο σεβομαι ολες σχεδον τις θρησκειες ειτε λενε τον θεο αλλαχ ειτε δια. πειτε με αθεραπευτα αμπελοφιλοσοφο και πολυ αισιοδοξο αλλα για μενα ο Θεος ειναι καλος και δεν τιμωρει. οι πραξεις μας πολλες φορες μας ωθουν να μιλαμε για τιμωρια καθως δεν μπορουμε να δεχτουμε το κακο που εμεις κανουμε. φυσικα πολλοι θα πουν γτ ο Θεος δεν το σταματαει;;;; αυτο δεν μπορω να το απαντησω. Αλλα δεν με νοιαζει να το απαντησω. πολλοι μπορει να με πουν και με εχουν πει αιρετικο μα πιστευω πως σημασια εχει να τα εχω εγω καλα με τον εαυτο μου. ετσι εκτος απ'οτι προανεφερα ο Θεος ειναι μια παρηγορια ενα στηριγμα στις δυσκολες στιγμες που θες απο καπου να πιαστεις. ειναι η αναγκη του ανθρωπου να αφεθει στην προνοια ενος ανωτερου οντος να βρει παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα της επιγειας ζωης. Τολμω να πω πως η προσευχη και η πιστη με εχουν βοηθησει σε δυσκολες καταστασεις, τα ειπα και ξαλαφρωσα. δεν ξερω αν ειναι κατανοητα αυτα που γραφω γτ μου βγηκαν σαν χειμαρρος σαν μια αναγκη να εκφρασω την σκεψη μου γι'αυτο και δεν μπορω να διορθωσω το κειμενο αυτο :019blush: :019blush: :019blush: .ελπιζω να μην προσβαλλω καποιον και αν ναι ζητω προκαταβολικα συγνωμη

 

 

Υ.Γ το 600ο ποστ μου

 

ΦΙΛΕ sevando ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΣ ( ακομα αν και πιστευω στον Θεο δεν πιστευω πολλα πραγματα που λεει η εκκλησια) Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ..ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΠΟΛΥ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΚΟΜΙΣΙΟΝ... Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ. ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΜΕΙΣ... Ο ΘΕΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ... ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ... ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οπωσδηποτε σε καθε περιπτωση υποταγης ενυπαρχει η προδιαθεση της αποτιναξης του ζυγου.

 

Σε αυτην την περιπτωση ομως ο ζυγος μπορει να θεωρηθει υποτιθέμενος, και αυτο γιατι συμφωνα με την ιδια την θρησκεια, η "υποταγη" στο Θείο ειναι καθαρα συνειδητή.

 

Η ιδέα όμως της επαναστάσεως ενυπάρχει μάλλον λόγω ενστίκτου, το οποίο, οσο "πολιτισμένοι" και να θέλουμε να φαινομεθα, ΕΥΤΥΧΩΣ δεν εχουμε καταφέρει ακόμα να το εκμηδενίσουμε.

 

Το ένστικτο λοιπον ειναι αυτο το οποιο μας "απομακρυνει" απο την υποταγη στον "Λογο του Θεου", και εδω ακριβως ειναι που τιθετε ενα θεμα υπερβολικα ευαισθητης ισορροπιας.

 

Ως ζωϊκα οντα με σαρκικες αναγκες αλλα και ως πνευματικα οντα με ψυχικες αναγκες, πρεπει, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ του, να εντοπισουμε την χρυση τομη οπου απο την μια να μας επιτρεπει να ικανοποιουμε τις σαρκικες επιθυμιες μας, αλλα απο την αλλη να μας "κραταει τα ινια" ωστε να μην πεσουμε στα διαφορα αμαρτηματα οπως αυτα της : απληστιας, αλαζονιας, δολου, μοιχιας κλπ...

 

Το λοιπον ειναι πως επειδη πρεπει ο καθενας να εντοπισει μοναχος του αυτην την ισορροπια για τον εαυτο του, ειναι αναποφεκτο να μαθει τα ορια του. Και για να τα μαθει καποιος αυτα επιβαλλεται να τα ξεπερασει, ωστε τοτε - συμφωνα με τα αποτελεσματα αυτης του της πραξης- να ορισει μοναχος του τα ορια του "λουριου" του, το οποιο θα τον εμποδιζει να παραπεσει παλι σε μια κατασταση οπου θα ειναι ισως αδυναμος να ξεπερασει μονος του, και τελικα να μην την ξεπερασει ποτε (διχως εξωτερικη βοηθεια η οποια θα μεταφρασθει σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ).

 

Συμφωνα με αυτον μου τον λογισμο πιστευω πως δεν τιθετε θεμα οποιασδηποτε απαγορευσης απο τον Θεό, ή μαλλον καλυτερα πως ο Θεός ειναι απλα η συνειδηση μας η οποια μας κραταει σε μια αριστη κατασταση ισορροπιας μεταξυ της σαρκος και του πνευματος μας.

Οποτε οποιαδηποτε "επανασταση" εναντια σε αυτη την κατασταση αυτοματως σημενει πως υπαρχει διανοιξη μεταξυ της συνθηκης των αναγκων μας ή ακομα χειροτερα πως καποια υπερτερει της αλλης.

 

 

ΥΓ. Φυσικα οσο εξελισομεθα ως οντα, τοσο επιβαλλεται και ο επαναπροσδιορισμος των οριων μας!!

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ

 

 

Νομίζω οτι η ερώτηση είναι κάπως λάθος...

 

Επανάσταση; Με τι αιτία;

 

Ή μήπως χωρίς αιτία;

 

 

επαναστάτης χωρίς αιτία που λέμε....!!!

 

 

Ή μήπως η αιτία είναι έαν τα έχει φτιάξει όλα καλά..... ή όχι....

 

 

 

Γιατί εδώ... θα μπεί ο προσδιορισμός του "καλά"....

 

 

Καλά για ποιόν; Για εμένα; εσένα; αυτόν/αυτή/αυτά;

 

 

 

Καλά ως προς τι; Το κακό μου;σου;του;

Το μέτρο μου/σου/του;

 

Καλά/κακά για το περιβάλλον της γης ή του άρη/δία/κρόνου/κτλ κτλ κτλ....

 

 

Και αφού προσδιορίσουμε το "καλό" ένας μαζόχας θα μπορούσε να αναρωτηθεί..

υπάρχει τελικά καλό;

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ

 

 

Νομίζω οτι η ερώτηση είναι κάπως λάθος...

 

Επανάσταση; Με τι αιτία;

 

Ή μήπως χωρίς αιτία;

 

 

επαναστάτης χωρίς αιτία που λέμε....!!!

 

 

Ή μήπως η αιτία είναι έαν τα έχει φτιάξει όλα καλά..... ή όχι....

 

 

 

Γιατί εδώ... θα μπεί ο προσδιορισμός του "καλά"....

 

 

Καλά για ποιόν; Για εμένα; εσένα; αυτόν/αυτή/αυτά;

 

 

 

Καλά ως προς τι; Το κακό μου;σου;του;

Το μέτρο μου/σου/του;

 

Καλά/κακά για το περιβάλλον της γης ή του άρη/δία/κρόνου/κτλ κτλ κτλ....

 

 

Και αφού προσδιορίσουμε το "καλό" ένας μαζόχας θα μπορούσε να αναρωτηθεί..

υπάρχει τελικά καλό;

 

το όλα καλά αναφέρεται στους νόμους της φύσης ή του κόσμου γενικότερα μέ τους οποίους ζούμε.

 

επαναστατούμε σε αυτούς τους νόμους ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

πιθανώς γιατί δεν είναι δίκαιοι, ή δεν συμφωνούμε, ή έχουμε μια καλύτερη ιδέα, ή ...ή...ή....

 

 

Ή μήπως η αιτία είναι έαν τα έχει φτιάξει όλα καλά..... ή όχι....

 

 

 

Γιατί εδώ... θα μπεί ο προσδιορισμός του "καλά"....

 

 

Καλά για ποιόν; Για εμένα; εσένα; αυτόν/αυτή/αυτά;

 

 

 

Καλά ως προς τι; Το κακό μου;σου;του;

Το μέτρο μου/σου/του;

 

Καλά/κακά για το περιβάλλον της γης ή του άρη/δία/κρόνου/κτλ κτλ κτλ....

 

 

Και αφού προσδιορίσουμε το "καλό" ένας μαζόχας θα μπορούσε να αναρωτηθεί..

υπάρχει τελικά καλό;

 

 

 

:cheerful:

 

 

Παρ'όλο που ένα example θα βοηθούσε.... αλλά δεν το πήρα.. :(

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Martina & Minerva... αν είχατε άγνοια... αγαπητές κυρίες μου, δεν θα ήσασταν στο αβάπτιστο... άρα το μαμούνι , υπάρχει και κυκλοφορεί και στο δικό σας μυαλό. Όπως και στο δικό μου.

 

Αγαπητέ Anor , ακριβώς γι αυτό είμαι εδώ.. από άγνοια ή για να είμαι πιο σαφής λόγω της επίγνωσης της παντελούς άγνοιάς μου... "μαμούνι" και επίγνωση της άγνοιας δεν είναι παρά απλά συνώνυμα.

 

Ας μην μπερδευόμαστε, το ότι υποπτευόμαστε περισσότερες της μίας πιθανότητες ή εκδοχές δεν μας καθιστά και απόλυτους γνώστες ..

 

Σε ένα θέμα όπου η βέβαιη γνώση είναι εκ των πραγμάτων αδύνατη μόνο η άγνοια βοηθά ...

 

και ευτυχώς που δεν γνωρίζουμε γιατί το αντίθετο δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

το όλα καλά αναφέρεται στους νόμους της φύσης ή του κόσμου γενικότερα μέ τους οποίους ζούμε.

 

επαναστατούμε σε αυτούς τους νόμους ή όχι;

Προσωπικα το βλεπω ετσι και ειμαι απολυτος σε αυτο:

 

ΔΕΝ επαναστατουμε στους Νομους αυτους, δεν νοειτε κατι τετοιο για τον απλουστατο λογο του οτι δεν εχουμε την παραμικρη ιδεα ή εστω υποψια για το περι τίνος προκεινται οι νομοι αυτοι στην πραγματικη ~ Συμπαντικη ~ ΚΟΣΜΙΚΗ τους υποσταση!

 

Επαναστατουμε βασικα στην ΙΔΕΑ ~ ΣΧΗΜΑ οπου ΕΜΕΙΣ εχουμε δωσει σε αυτους.

Πηγενοντας αυτο το γεγονος ενα βημα παραπερα ισως καταλαβουμε πως δεν ειμαστε εμεις καθεαυτοι οι οποιοι επαναστατουν ΑΛΛΑ το (Συνεδεμενο αρρηκτα με τον Κοσμος) Υπο(ή και Α)Συνειδητο μας επαναστατει στον τροπο διαβιωσης μας, και μην εχοντας την ΦΥΣΙΚΗ και ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ νοημοσυνη να καταλαβουμε αυτο το πραγμα πρσπαθουμε να εκτονωθουμε ριχνοντας το φταιξιμο σε αυτο που πιστευουμε πως μας "ελεγχει" αλλα δεν δυναμεθα να κατανοησουμε την υποσταση του...

Με απλα λογια ολο αυτο το καρναβαλι ειναι απλα η αντιδραση μας στην επανασταση του Ενστικτωδους Πνευματικου Εαυτου μας, που ΑΠΕΧΕΙ ΑΙΩΝΕΣ (με την βιβλικη εννοια) απο το απλο (απλο σε αυτην την περιπτωση) Ζωωδες ενστικτο...

 

 

Με απλουστερα λογια απλα κραταμε μουτρα στην κοσμικη μαμα μας που μας παρακαλαει να βγουμε απο το δωματιο μας για να φαμε...και μετα να παμε σχολειο.......... :) :)

 

Χαιρετω σας!!

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

... απλα κραταμε μουτρα στην κοσμικη μαμα μας που μας παρακαλαει να βγουμε απο το δωματιο μας για να φαμε...και μετα να παμε σχολειο.......... :) :)

 

:23_30_109[1]:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι άλλο..... οι Σατανιστές επαναστατούν σε αυτήν την Κοσμική Μαμά-Πατέρα μας ή όχι;

 

Χμμμ....

 

Αντι για σοκολατες, καραμελες...

 

Σημασια εχεις να κοψεις τα γλυκα! :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι άλλο..... οι Σατανιστές επαναστατούν σε αυτήν την Κοσμική Μαμά-Πατέρα μας ή όχι;

Επαναστατουν σε διαφορα επιπεδα οπως το βλεπω..(και συνεχιζοντας την παρομοιωση)

Μερικοιαπλα δεν βγαινουν καν απο το δωματιο τους και απλα πλαθουν τον κοσμο τους αναλογα με τα οτι ακουνε ή στην καλυτερη βλεπουν απο το "παραθυρο¨τους..

Αλλοι εχοντας ξεπερασει αυτο το κολημα, καταφερνουν να βγουν στον κοσμο, ΟΜΩΣ παλευουν πολυ να επιβιωσουν με ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ, οπου Απεχει εκ του φυσικου (και οχι του κοινωνικου - γιατι και ο κοινωνικος ελαχιστη σχεση εχει με τον φυσικο τωρα πια)..Αναλογα τον τροπο του καθενος παντα επερχεται και ο χαρακτηρισμος του σε ....ιστή...

 

Δυστυχως δεν βρισκομαι σπιτι μου και εχω αρκετες δουλειες να ολοκληρωσω...

Επειδη με ενδιαφερει το θεμα θα επανελθω!!

Link to comment
Share on other sites

Λογω ελλειψης EDIT συνεχιζω απο εδω..

.Αναλογα τον τροπο του καθενος παντα επερχεται και ο χαρακτηρισμος του σε ....ιστή...
ή σε ...ανό (μωαμεθανο . . χριστιανο . . βουδιστή . . Ινδουϊστή . . κλπ κλπ )

 

Απο οτι εχω καταλάβει, ελάχιστοι και σχεδόν κανενας, απο αυτους που εχω γνωρισει τουλαχιστον, δεν υπο-ακουν τις συν-Βουλές προερχόμενες εκ του υποσυνειδητου, τουλαχιστον οχι ΟΛΕΣ..

Ενα μερος αυτων των εντολών ειμαι σιγουρος πως ολοι μας το συμμεριζομεθα, ομως εν καιρο μαθαινουμε πως ο κοσμος (ο κοινωνικα νομοθετημένος) εχει περισσοτερη "Ζωντάνια" (δηλαδη περισσοτερες συναισθηματικά φορτισμένες καταστάσεις, ασχετως "προσήμου" - θετικες ή αρνητικές - το οποιο οδηγει στην κατανοηση του τροπου λειτουργειας και οποτε ικανοποιηση της ενστικτωδους περιεργειας για το κοσμο ~ περιβαλλον οπου επιβιωνουμε..), ετσι "μαθαινοντας" ~ Εξημερώνοντας τον συναισθηματικο εαυτο μας σε ολο και περισοτερα στοιχεια για το κοινωνικο περιβαλλον και για το πως να επιβιωνει ολο και ευκολοτερα, εν καιρο βρισκομαστε σε μια κατασταση σχεδον αντιθετη απο αυτη οπου το ενστικτωδες υποσυνειδητο (Επαναλαμβανω, ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ~ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΣ , και ΟΧΙ το Ζωωδες που υπακούει στον νομο της ζουγκλας οπως εχουμε ονομασει την απολυτη αρνηση αγαπης) θα μας οδηγουσε υπο την προυποθεση να ακολουθουσαμε τις συμβουλες του...

 

Τελος παντων για να μην πολυλογω, και για να καταλαβαινουμε τι λεμε ( :cheerful: :whistling: ) πιστευω πως ΟΛΟΙ εν μερη επαναστατούν "Εναντια" στις Θεϊκες εντολες.. οταν σταματησουμε να ψαχνουμε το τι εννοει ο καθε κοινωνικά αποδεκτός αντιπροσωπος του πνεύματος...(βλ. ΘΕΟΣ) επειδη απλα δεν θα μας ενδιαφερει (ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΕΝΝΟΙΑ - δεν θα εχουμε αναγκη καθοδηγησης επειδη θα εχουμε βρει τον δρομο) τοτε μονο θα σταματησουμε να "ξεφευγουμε" -των εντολων του- οποτε και να "επαναστατουμε" (αναλογα παντα με το ποσο ξεφευγουμε).

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...