Jump to content

Θεός και επανάσταση.



Recommended Posts

Τώρα κάτι άλλο..... οι Σατανιστές επαναστατούν σε αυτήν την Κοσμική Μαμά-Πατέρα μας ή όχι;

 

Οι laveyan Σατανιστές διακωμωδούν τον τύπο Μαντόνα και μεγάλη μητέρα του κόσμου, δεν δέχονται καν την ύπαρξή της σαν θέα του κόσμου τούτου...το ίδιο υσχύει και για τον τύπο πάτερα του κόσμου.

 

Παραδοσιακός προ-χριστιανικος τύπος Ahrimanic, αυτός αντιπροσωπεύει περισσότερο το Χάος, την αντι-νομια, την αναταραχή...αυτός έχει και αυτό το αντικοσμικο στοιχείο που τον κάνει ποιο πραγματικα επαναστατικό και όχι το υλιστικό της new age satanism.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αυτόν που έχει ορίσει όλους αυτούς τους νόμους με τους οποίους ζούμε... μην κολάς ποιον θεό - θεούς κτλ...όρισε εσύ ποιον θεό θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτόν που έχει ορίσει όλους αυτούς τους νόμους με τους οποίους ζούμε... μην κολάς ποιον θεό - θεούς κτλ...όρισε εσύ ποιον θεό θέλεις...

 

Ok, ορίζω ως θεό τον θεό της Μπαρούφας. Και για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα : Ναι, με τον Θεό της Μπαρούφας επαναστατώ, του "την λέω" συνέχεια.

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Για να ψηφίσω θα πρέπει στο δημοψήφισμα να βάλεις δίπλα στην λέξη "Θεό", την φράση "της Μπαρούφας". Να τον κάνεις δηλ. συγκεκριμένο Θεό, όπως μου ζήτησες να τον κάνω εγώ. Αν το κάνεις, θα ψηφίσω. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ε, ok, no problem, σου είπα : Εγώ επαναστατώ με τον Θεό της Μπαρούφας. Στο δημοψήφισμα δεν υπάρχει τέτοιος Θεός. Λες "θεός", γενικά. Γι' αυτό σε ρωτάω "ποιος θεός ;". Εγώ επαναστατώ με έναν συγκεκριμένο Θεό. Με κάποιους άλλους θεούς, μια χαρά τα πάω. :cheerful: Τι να ψηφίσω δηλ ; Αν εννοείς τον Θεό της Μπαρούφας, αν εννοείς δηλ. αυτό που εννοώ, ok, να ψηφίσω. Αν εννοείς όμως κάτι άλλο - αλήθεια, τι εννοείς ; - δεν μπορώ να ψηφίσω. Ξέρεις με πόσους Θεούς επαναστατώ ; Ξέρεις επίσης και με πόσους Θεούς τα πάω καλά ; Πολλοί ... και οι μεν και οι δε ...

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

οκ πέρα από την πλάκα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σκεφτεί αυτό που αναφέρω και μάλιστα τους απασχολεί σοβαρά...αυτό το πολ είναι λοιπόν για αυτούς τους ανθρώπους...

 

αλλά με αφορμή αυτό το πολ θα μπορούσε να συζητηθούν και οι αντίθετες απόψεις.

 

π.χ. ένας Σατανιστής είναι ο επαναστάτης στο Βιβλικό Θεό ενώ ένας Χριστιανός ο υπάκουος οπαδός του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ok, καλά κάνεις και θέτεις ένα τέτοιο ερώτημα, δεν λέω. Αλλά για να απαντηθεί θα πρέπει ΟΛΟΙ να συμφωνήσουμε στο ποιος είναι ή τι είναι ο Θεός. Δηλ. ΟΛΟΙ να συμφωνήσουμε σε έναν ορισμό, όπως ζητάς προσωπικά από μένα να ορίσω. Αν συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ όσοι συμμετέχουμε στο θέμα στο τι είναι ή ποιος είναι ο Θεός, αν δηλ. ορίσουμε τον Θεό και πούμε "ναι ρε παιδί, συμφωνώ, αυτός είναι ο Θεός", τότε μόνον έχει ουσιαστικά αξία ένα τέτοιο ερώτημα. Είναι λοιπόν - κατά την άποψή μου - περισσότερο φρόνιμο να ψάξουμε να βρούμε ποιος είναι ο Θεός ή τι είναι ο Θεός και μετά να αναρωτηθούμε αν και κατά πόσο επαναστατούμε με αυτόν. Με εννοείς ; :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους ερωτήματα, μπορεί να απαντηθούν μόνον κατόπιν συνωμοσίας. :063laugh: Μας ζητάς δηλ. να γίνουμε ρουφιάνοι συνωμότες ; :063laugh: Όχι, όχι, όχι, δεν παίζω. Παίξτε μόνοι σας ... :063laugh:

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ok, καλά κάνεις και θέτεις ένα τέτοιο ερώτημα, δεν λέω. Αλλά για να απαντηθεί θα πρέπει ΟΛΟΙ να συμφωνήσουμε στο ποιος είναι ή τι είναι ο Θεός. Δηλ. ΟΛΟΙ να συμφωνήσουμε σε έναν ορισμό, όπως ζητάς προσωπικά από μένα να ορίσω. Αν συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ όσοι συμμετέχουμε στο θέμα στο τι είναι ή ποιος είναι ο Θεός, αν δηλ. ορίσουμε τον Θεό και πούμε "ναι ρε παιδί, συμφωνώ, αυτός είναι ο Θεός", τότε μόνον έχει ουσιαστικά αξία ένα τέτοιο ερώτημα. Είναι λοιπόν - κατά την άποψή μου - περισσότερο φρόνιμο να ψάξουμε να βρούμε ποιος είναι ο Θεός ή τι είναι ο Θεός και μετά να αναρωτηθούμε αν και κατά πόσο επαναστατούμε με αυτόν. Με εννοείς ; :smilewink:

 

όχι δεν θέτω την ερώτηση με αυτό το στυλ...

 

να σου πω τι εννοώ...

 

Κάποιος έχει μια άποψη για τον Θεό..

 

Αυτή η άποψη είναι π.χ. "Υπάρχει Θεός που έχει ορίσει τα πάντα και είναι ο απόλυτος κυβερνήτης. Δεν υπάρχουν επαναστάτες πνεύματα, Θεοί ...κτλ"

Άλλος λέει π.χ. "Υπάρχει Θεός κυβερνήτης των πάντων, αλλά και αποστάτες πνεύματα Δαίμονες, εγώ είμαι με τον Θεό και όχι με τους αποστάτες πνεύματα ...κτλ"

Άλλος λέει π.χ. "Υπάρχει Θεός κυβερνήτης των πάντων, αλλά και αποστάτες πνεύματα Δαίμονες, εγώ είμαι με τους αποστάτες πνεύματα ...κτλ"

Άλλος λέει π.χ. "Υπάρχει Θεός κυβερνήτης αλλά εγώ δεν συμφωνώ με τους νόμους που έχει κάνει, εγώ είμαι ο επαναστάτης...κτλ"

Άλλος λέει π.χ. "Δεν υπάρχει Θεός, εγώ είμαι ο Θεός..."

Άλλος λέει π.χ. "Είμαστε όλοι επαναστάτες αφού θέλουμε να κατακτήσουμε την Γνώση..."

 

κτλ

 

κατάλαβες; Το τι Θεός υπάρχει και αν υπάρχουν επαναστάτες πνεύματα είναι καθαρά υποκειμενικό... δεν θα κάτσουμε να συμφωνήσουμε όλοι σε μια άποψη, εκ των πραγμάτων δεν θα συμφωνήσουμε.

 

Αυτό όμως που μπορεί να γίνει είναι να δούμε τις απόψεις του κάθε ενός πάνω στην ιδέα Θεός-επανάσταση...και να κάνουμε μια κουβέντα πάνω σε αυτά τα θέματα....

 

Δες π.χ. το ποστ του Ούτις, που έλεγε την γνώμη των Γνωστικών ότι άλλο ο Θεός Δημιουργός και άλλος ο Θεός του πεδίου που ζούμε. Ο Χριστιανισμός είναι μια επανάσταση στον Κακό-Θεό του πεδίου των ανθρώπων που είναι ο Σατανάς.

 

Να μια ωραία άποψη για συζήτηση...κατάλαβες, ας πούμε για αρχή τέτοιες απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...