Jump to content

Μερα της Αγιας Μαρινας 17/7


Recommended Posts

Εδω και μερικα χρονια ειχα παει με τον μπαμπα μου για ψαρεντουφεκο μια απο τις πιο αγαπημενες μου συνηθειες που δεν εχανα την ευκαιρια να απολαμβανω.

Ηταν γυρω στις 20 του Ιουλιου λιγες μερες μετα την γιορτη της Αγιας Μαρινας.

Παρατηροντας τον βυθο με τα πολυχρωμα μικρα ψαρακια και τους τεραστιους βραχους ειδα ξαφνικα κατι που μου τραβηξε την προσοχη, κατι σαν πετρα αλλα διαφορετικη. Πλησιαζοντας και φτανοντας απο πανω της σε ενα μικρο βαθος γυρω στα τρια τεσσερα μετρα εκπληκτη ανακαλυψα οτι ηταν ενα ανθρωπινο ομοιωμα προφανως φτιαγμενο απο κερι γιατι ηταν ιδιαιτερα λευκο σε σχεση με το υπολοιπο τοπιο. Σκεφτηκα να το μαζεψω αλλα αποφασισα να το αφησω στη θεση του.

Εχω ακουσει παρα πολλες φορες για τη μερα της αγιας Μαρινας και τα μαγια που ριχνουν στη θαλασσα. Μαλιστα η παραδοση λεει οτι δεν κανει να κανεις μπανιο αυτη τη μερα λογω αυτου. Λενε ακομα οτι γενικοτερα δεν κανουν οι μαγισσες μπανιο στη θαλασσα λογω του αλατιου.

 

Θυμαμαι μικρη που η συγχωρεμενη η γιαγια μου μας μαζευε τα εγγονια τετοια μερα και ελιωνε βολιμια (το υλικο που φτιαχνονται τα βαριδια της πετονιας, το μεσα των φυσιγγιων, σωληνων) και τα εριχνε σε ενα μεγαλο κουβα μελετωντας το ονομα του καθενος μας. Αυτα λιωμενα οπως ηταν πεφτοντας στο κρυο νερο εφτιαχναν σχηματα παραξενα που μετα μας εξηγουσε. Μαλιστα βαζαμε και το νερο του κουβα στο στομα και περιμεναμε να ακουσουμε καποιο ονομα που θα ηταν αυτος, αυτη που θα παντρευομασταν. Το ενα απο τα δυο που ακουσα εγω το πετυχε, περιμενω το δευτερο :063laugh:

Μεχρι σημερα τετοια μερα καθε χρονο λιωνουμε βολιμια με την μητερα μου πια και αλλες φιλες και ουτε μπανιο κανουμε στη θαλασσα. Ομως δεν γνωριζω κατι για το λογο που την συγκεκριμενη μερα ριχνουν μαγια στη θαλασσα και γιατι δεν κανουν μπανιο.

 

Μηπως ξερετε τιποτα για ολο αυτο το "παγανιστικο" εν μερη θεμα? θα ηθελα μερικες ιδεες. Καιρο τωρα εχω κι εγω διαφορες αποψεις ομως οχι τιποτα σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, ξέρεις να λες το μολύβι; Με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

 

 

και εμενα. δεν μου λες εισαι απο την λερο αν επιτρεπεται nounou?????????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα ότι είναι της Αγίας ΜΑρίνας αλλά κοιτάξε το συγκεκριμένο βίντεο για αυτή την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, ξέρεις να λες το μολύβι; Με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

 

Μαθαίνεται απο μανα/πατερα σε παιδι και πρωτοτοκο αν δε κανω λαθος η και εγγόνι πρώτο,οπως και το λιωσιμο κεριού,νομίζω ΄μικρασιάτικη παράδοση αυτό με το κερί.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα. δεν μου λες εισαι απο την λερο αν επιτρεπεται nounou?????????????

 

 

Οχι απο Ιονιο. Εχουμε ψιλοπεριεργη κουλτουρα.

Παντως πολοι ξερουν και λενε το βολυμι.

Εχει πολλες ερμηνειες αν διαλυθει δεν ειναι καλο. Αν φτιαξει σχημα καραβιου ειναι το καλυτερο μετα ερμηνευεις τις κορυφες αλλα ουτως η αλλως σου μιλαει απο μονο του αν εχεις ασχοληθει με μαντεια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο Ιονιο. Εχουμε ψιλοπεριεργη κουλτουρα.

Παντως πολοι ξερουν και λενε το βολυμι.

Εχει πολλες ερμηνειες αν διαλυθει δεν ειναι καλο. Αν φτιαξει σχημα καραβιου ειναι το καλυτερο μετα ερμηνευεις τις κορυφες αλλα ουτως η αλλως σου μιλαει απο μονο του αν εχεις ασχοληθει με μαντεια.

 

 

στην λεορ την εχουν στα οπα οπα και την γιορταζουν μετα τιμων. την εχουν σε πολυ μεγαλη εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

Για μολύβι δεν είχα ξανακούσει. Αυτό που θεωρώ πολύ καλό είναι το κερί. Για να μη βγω :offtopic: πάντως, το ότι πετούν στη θάλασσα τα μάγια είναι γεγονός, τώρα αν συνδυάσεις ότι η Αγία Μαρίνα απεικονίζεται να κρατάει ένα διαβολάκι απ' τα κέρατα... χμ, ίσως είναι μέρα που θεωρούν ότι το νερό μαζεύει όλη την αρνητική ενέργεια απ'τη μαγεία και γι' αυτό δεν κάνει το πλατσούρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για μολύβι δεν είχα ξανακούσει. Αυτό που θεωρώ πολύ καλό είναι το κερί. Για να μη βγω :offtopic: πάντως, το ότι πετούν στη θάλασσα τα μάγια είναι γεγονός, τώρα αν συνδυάσεις ότι η Αγία Μαρίνα απεικονίζεται να κρατάει ένα διαβολάκι απ' τα κέρατα... χμ, ίσως είναι μέρα που θεωρούν ότι το νερό μαζεύει όλη την αρνητική ενέργεια απ'τη μαγεία και γι' αυτό δεν κάνει το πλατσούρισμα.

 

 

Ναι αλλα αυτοι που τα πετουν ειναι οι μαγοι μαγισσες και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τη λευκη μαγεια αυτο... Ωστε να θελουν να διωξουν την αρνητικη ενεργεια αντιθετως ισως...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

 

Που εισαι ρε ingy? :crying:

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην πατε για μπανιο σημερα.

 

Λίγο δύσκολο.

 

Πάντως, με βάση το αρχαίο σύστημα, από τη στιγμή που έχει πέσει ο Ήλιος, θεωρείται πως είναι η επόμενη ημέρα (18) άρα μπορείτε να κάνετε βραδυνό μπάνιο.

 

Στο θέμα μας: στ' αλήθεια δεν ξέρω, αλλά έκανα έναν κάπως κουλό συνειρμό: είναι γνωστός ο κύκλος των 8 εορτών της Wicca - οι οποίες είναι γιορτές των παλιών θρησκειών. Γενικώς, έχω βρει τους συσχετισμούς των εορτών αυτών στο ελληνορθόδοξον εορτολόγιον. Χριστούγεννα, Ευαγγελισμός, Αη-Γιάννης (θερινό ηλιοστάσιο), Ύψωση Τιμίου Σταυρού (10 μέρες πριν). Με λίγο ψάξιμο, βρίσκονται και οι 4 ενδιάμεσες: Υπαπαντή (2 Φεβρουαρίου), Πρωτομαγιά (δεν είναι χριστιανική αλλά έχει ένα σωρό έθιμα), και των Ταξιαρχών (8 Νοεμβρίου - προσέξτε τη σχέση με τους νεκρούς).

 

Η πρώτη Αυγούστου; Θεωρητικά, είναι η Μεταμόρφωση του Σωτήρος (6 Αυγούστου), αν και ταιριάζει περισσότερο το δεκαπενταύγουστο.

 

Τεσπα, το ερώτημα, αφού η Αγία Μαρίνα είναι γυναίκα, με βάση τις παραπάνω ιδιότητες της γιορτής, υπάρχει περίπτωση, ειδικά στην Ελλάδα, η 1η Αυγούστου να έχει «σπάσει» σε δύο γιορτές; Όχι τίποτε άλλο, είναι σχεδόν ακριβώς 15 ημέρες πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερος συνειρμος... :clapping:

Δεν ξερω ομως αν ειναι ετσι. Παντως τραγου κερατο εγω παω να αδειασω τα φουσεκια του αδελφου μου τωρα να παιξω με το λιωσιμο τους και τα σχηματα που περνουν .

Το λατρευω αυτο το εθιμο :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

... και των Ταξιαρχών (8 Νοεμβρίου - προσέξτε τη σχέση με τους νεκρούς).

Τράγου Κέρατο, δεν το έπιασα, τι σχέση έχει η μέρα των Ταξιαρχών με τους νεκρούς και λες "προσέξτε τη σχέση με τους νεκρούς"?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτοι που τα πετουν ειναι οι μαγοι μαγισσες και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τη λευκη μαγεια αυτο... Ωστε να θελουν να διωξουν την αρνητικη ενεργεια αντιθετως ισως...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

Πάντως η φίλη μου που είναι μάγισσα και στο επάγγελμα, τα μάγια τα πετάει στη θάλασσα κοντά το 15αύγουστο! Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Τράγου Κέρατο, δεν το έπιασα, τι σχέση έχει η μέρα των Ταξιαρχών με τους νεκρούς και λες "προσέξτε τη σχέση με τους νεκρούς"?

 

 

προφανώς αναφέρεται σε αυτό:

 

31/10 έως 6/11 ? Χάλοουμας / Ημέρα των Νεκρών: Μεγάλη εορτή για την μεταφορά από την ζωή στον θάνατο, το τέλος της γεωργίας, αποχαιρετισμός των αποδημητικών πουλιών και ψαριών, κοίμηση των ζώων που πέφτουν σε χειμερία νάρκη, συνειδητοποίηση της θνητότητας του ανθρώπου και ανάμνηση όσων έχουν πεθάνει.

 

http://www.artofwise.gr/html/categories_co...nthriskion.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...