Jump to content

ερώτηση περί έθιμου βαπτίσματος


 Share

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με αυτό που λέει ο Anor..

 

 

..και θα ρωτήσω κάτι άλλο -μήπως και πάρεις μόνη σου την απάντηση.. Ποιοι βαπτίζονται και για ποιο λόγο;

 

 

τα μωρα βαφτιζονται γιατι ετσι το θελουν οι γονεις τους. Βαφτιζονται οσοι θελουν να γινουν χριστιανοι και επισης βαφτιζονται γιατι ετσι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τα μωρα βαφτιζονται γιατι ετσι το θελουν οι γονεις τους. Βαφτιζονται οσοι θελουν να γινουν χριστιανοι

Ακριβώς.. όσοι θέλουν να γίνουν "χριστιανοί"(=πιστοί στις χριστιανικές εκκλησίες).

Βάπτισμα είναι η ιερή τελετή των Χριστιανικών εκκλησιών με χρήση νερού ως συμβόλου εξαγνισμού, και σηματοδοτεί την εισαγωγή του πιστού στο σώμα της εκκλησίας.

Μάλιστα η διαδικασία της βάπτισης αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε τον 3ο αιώνα μΧ "επίσημα". Εφόσον η βάπτιση έχει να κάνει με τον ίδιο τον Χριστό τότε δε γίνεται λόγος ή συσχετισμός για τις προ Χριστού εποχές. Αρά πιο πριν απλά.. δεν λέγονταν.

 

και επισης βαφτιζονται γιατι ετσι πρεπει.

 

"Πρέπει";; Ποιος το ορίζει το "πρέπει";;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. όσοι θέλουν να γίνουν "χριστιανοί"(=πιστοί στις χριστιανικές εκκλησίες).

Βάπτισμα είναι η ιερή τελετή των Χριστιανικών εκκλησιών με χρήση νερού ως συμβόλου εξαγνισμού, και σηματοδοτεί την εισαγωγή του πιστού στο σώμα της εκκλησίας.

Μάλιστα η διαδικασία της βάπτισης αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε τον 3ο αιώνα μΧ "επίσημα". Εφόσον η βάπτιση έχει να κάνει με τον ίδιο τον Χριστό τότε δε γίνεται λόγος ή συσχετισμός για τις προ Χριστού εποχές. Αρά πιο πριν απλά.. δεν λέγονταν.

 

 

 

"Πρέπει";; Ποιος το ορίζει το "πρέπει";;

 

 

εχεισ σκεφτει ποτε γιατι μας βαφτιζουν μωρα και οχι μολις μεγαλωσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

εχεισ σκεφτει ποτε γιατι μας βαφτιζουν μωρα και οχι μολις μεγαλωσουμε ?

Έχω σκεφτεί ότι είναι μεγάλο λάθος γιατί είναι κάτι σαν προσυλητισμός. Γίνεται δίχως τη θέλησή μας και ουσιαστικά μας αναγκάζουν να γίνουμε χριστιανοί. Καλό θα ήταν να μεγαλώνουμε με τις αρχές που μεγαλώνουμε και στη συνέχεια να βαπτιζόμαστε επειδή οι ίδιοι το θέλουμε..

Δεν είμαι της θέσης ότι ένα βρέφος έχει αμαρτίες ή κουβαλά αμαρτίες λόγω προπατορικού αμαρτήματος, λόγω Λίλιθ ή δε ξέρω κι εγώ τι, ώστε να βαπτιστεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκεφτεί ότι είναι μεγάλο λάθος γιατί είναι κάτι σαν προσυλητισμός. Γίνεται δίχως τη θέλησή μας και ουσιαστικά μας αναγκάζουν να γίνουμε χριστιανοί. Καλό θα ήταν να μεγαλώνουμε με τις αρχές που μεγαλώνουμε και στη συνέχεια να βαπτιζόμαστε επειδή οι ίδιοι το θέλουμε..

Δεν είμαι της θέσης ότι ένα βρέφος έχει αμαρτίες ή κουβαλά αμαρτίες λόγω προπατορικού αμαρτήματος, λόγω Λίλιθ ή δε ξέρω κι εγώ τι, ώστε να βαπτιστεί κιόλας.

 

 

αυτο ακριβως. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα η διαδικασία της βάπτισης αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε τον 3ο αιώνα μΧ "επίσημα".

 

Η νομοθετική ρύθμιση της Βαπτίσεως θεσμοθετήθηκε τότε , σε χώρο ναών και σε νηπιακή ηλικία. Προ αυτού οι περισσότεροι βαπτίζονταν σε ποτάμια και λίμνες κατά ομάδες απο ιερείς του Χριστιανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα επειδή δεν ξέρω!!! :sorry: Γενικά υπάρχουν πολλά έθιμα περί γέννας και βαφτίσεως, τα οποία δεν τα καταλαβαίνω. Γι' αυτό ρωτώ! Λένε π.χ. ότι η λεχώνα δε βγαίνει πριν πάρει μισή ευχή, τα νύχια του μωρού δεν τα κόβουμε πριν 40ντήσει (αμάν, αυτό το 40ντισμα σε γέννες και κηδείες, τι ρόλο παίζει πια?), το μωρό δε βγαίνει απ' το σπίτι πριν 40ντήσει, τα ρούχα του αβάπτιστου δεν τα αφήνουμε μετά τη δύση του ηλίου έξω... Έχει διάφορα που λένε! Έτσι κι αυτό με το μαλλί, λένε δεν το κόβουν πριν τα βαφτίσια! Για παράδειγμα, λένε για τη λεχώνα να μη βγαίνει πριν πάρει μισή ευχή γιατί είναι εύκολος στόχος για πρωινά και βραδινά δαιμόνια (αυτό ρώτησα τον παπά όταν γέννησα και μου το'πε). Το λόγο ήθελα για το κούρεμα...

40 ημέρες συμβολίζουν την ζωή και τον θάνατο γι΄αυτό και τηρήται.

Για τα ρούχα είναι μάλλον για τα κακά πνεύματα που τον αβάπτιστο τον κυνηγούν εφόσον είναι απροστάτευτος.

Για τα μαλλιά νομίζω πως έχει σχέση με το μυαλό-σκέψη διότι τα μαλλιά αντλούν δύναμη από βιταμίνες και νερό που τρέφεται και το μυαλό.

Οπότε θα είναι για φώτιση σκέψεων και εξαγνισμό.

Οι λεχώνες είναι αδύναμες γιατί νομίζω περνά η προστασία τους στο μωρό.

γτ να μυρωθουν;;; να ξεπλυθουν οι αμαρτιες τους;;;

Τα κακά πνεύματα που καραδωκούν φοβούνται το λιβάνι.

 

Ναι, ξέρω μια βλα@#$, μόνο μαύρη κάνει, εχθρός μου είναι, που θέλει να βαφτίσει ένα παιδάκι τώρα. Εντωμεταξύ είναι τόσο απελπισμένη, που ενώ είχε ξαναβαφτίσει κορίτσι, τώρα θέλει να βαφτίσει ένα αγοράκι. Βέβαια, η συγκεκριμένη δε θα ξεπλύνει τις αμαρτίες της με λίγο μύρο! Αυτή και πέντε κουβάδες μύρο να της ρίξεις κατακέφαλα, δεν μπορεί να ξεπλύνει αμαρτίες με τίποτα!!!

Λένε το να βαπτίσεις είναι ευλογία και για σένα γι΄αυτό και το επιδιώκει!!!

Πάντως αν κάνει κακά πράγματα μόνο φαινομενική προστασία έχει γιατί ο Θεός βλέπει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν δεν πρέπει να τα κόψει,χμ!!, μου θυμίζει Σαμψών-Δαλιδά που όταν έκοψε τα μαλλιά χάθηκε η δύναμή του!!

Ϊσως να είναι αυτό.

Τώρα για το βάπτισμα και γω πιστεύω πως θα έπρεπε από άποψη επιλογής και μη προσηλιτισμού να γίνεται σε μεγαλύτερη ηλικία,όμως το βάπτισμα είναι και προστασία από κακά που όσο να΄ναι επηρεάζουν περισσότερο τους αβάπτιστους.

Link to comment
Share on other sites

ΟΥπς!! Ξέχασα!

Η στροφή από δύση σε ανατολή

από σκοτάδι σε φως

από θάνατο σε ζωή ...

 

Είναι ένα από τα συν της βαπτίσεως σε μικρή ηλικία

Link to comment
Share on other sites

Μήπως - βάσει των όσων διαβάζω - στρεφόμαστε σε μια άλλη μορφή δεισιδαιμονίας?

 

μπορεις να εξηγησεις;;;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να εξηγησεις;;;

 

Οταν αντιμετωπίζουμε το τελετουργικό της κάθε θρησκείας - το οποίο και κατασκευάστηκε για να προσδώσει αίγλη στην εκάστοτε θρησκεία αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και μιά ευκαιρία για μάζωξη και συνοχή του κάθε λογής ποιμνίου γιατί για ποίμνια πρόκειται - σε θέσφατο περιθωριοποιώντας τους μη τηρητές του νόμου και του γράμματος εφευρίσκοντας κάθε λογής μεταφυσικές και εκ Θεού σταλθέντες τιμωρίες ..ε δεν νομίζω πως απέχουμε πολύ από το να συντηρούμε μια ημέτερη δεισιδαιμονία που επειδή είναι "ημέτερη" εκούσια εθελοτυφλούμε μην αναγνωρίζοντας πως έχει τα χαρακτηριστικά αυτής..

Link to comment
Share on other sites

Οταν αντιμετωπίζουμε το τελετουργικό της κάθε θρησκείας - το οποίο και κατασκευάστηκε για να προσδώσει αίγλη στην εκάστοτε θρησκεία αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και μιά ευκαιρία για μάζωξη και συνοχή του κάθε λογής ποιμνίου γιατί για ποίμνια πρόκειται - σε θέσφατο περιθωριοποιώντας τους μη τηρητές του νόμου και του γράμματος εφευρίσκοντας κάθε λογής μεταφυσικές και εκ Θεού σταλθέντες τιμωρίες ..ε δεν νομίζω πως απέχουμε πολύ από το να συντηρούμε μια ημέτερη δεισιδαιμονία που επειδή είναι "ημέτερη" εκούσια εθελοτυφλούμε μην αναγνωρίζοντας πως έχει τα χαρακτηριστικά αυτής..

 

 

δηλαδη προσπαθωντας να σπασουμε δεισιδαιμονιες δημιουργουμε αλλες;;; ναι αυτο πιστευω πως υφισταται

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη προσπαθωντας να σπασουμε δεισιδαιμονιες δημιουργουμε αλλες;;; ναι αυτο πιστευω πως υφισταται

 

Αααακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...