Jump to content

Τελετη εναρξης Ολυμπιακων 2008


rasputin
 Share

Recommended Posts

Την ειδατε? πως σας φανηκε?

 

 

 

..

Δυστυχως δεν την ειδα, αλλα φανταζομαι πως θα ηταν ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Το μέρος το οποίο είδα (το πρώτο μισάωρο)ήταν ένα φαντασμαγορικό σόου γεμάτο συμβολισμούς (2008 τυμπανιστές και πάει λέγοντας) ...

 

Πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

την ειδα σχεδον ολοκληρη. Φυσικα σαν συνολο αυτα που εδειχναν ηταν τελεια , χωρις υπερβολες. αλλα εκεινο που με αρεσε πιο πολυ ηταν κατι σαν κυβους στην μεση του σταδιου που σχηματιζαν διαφορα πραγματα , οποιος την ειδε καταλαβαινει τι λεω!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ΜΑΓΙΚΗ.Πολλα τα σημεια αναφορας,μα θα σταθω σε αυτο που εγω θεωρω αποκορυφωμα της τελετης.Μιλαω για τη στιγμη που ελευθερωσαν τα περιστερια και χιλιαδες εθελοντες μεσα στο σταδιο εκαναν με τα χερια τους την κινηση των περιστεριων,παρασυροντας τοσο τους θεατες οσο και τους τηλεθεατες (αναμεσα τους και εμενα),να κανουν το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Eντυπωσιακη οπως ηταν αναμενωμενο,

βεβαια τα πολλα χρωματα και οι ανθρωποι που φορουσαν λαμπακια μου θυμισαν χριστουγεννιατικα δεντρα.

Επισης γελασα πολυ με την παρουσια σε πρωτο πλανο του "τεως". οταν βγηκε η ελληνικη αποστολη.

 

Πιστευω πως η δικια μας εναρξη ηταν πολυ πιο ατμοσφαιρικη και πιο ουσιαστικη απο της Κινας.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν έχω δει καμία τελετή έναρξης μέχρι τώρα στην ζωή μου σε Ολυμπιακούς αγώνες.

 

Σχεδόν ποτέ δεν παρακολουθώ κανένα τέτοιο γεγονός, Ολυμπιακούς αγώνες, αγώνες ποδοσφαίρου, αγώνες μπάσκετ, πρωταθλήματα και όλα τα συναφή. Να μην αναφερθώ στην γιουροβίζιον.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

 

Δεν μπόρεσα ποτέ μου να μπω σε ένα τέτοιο ''κλίμα''.

Νομίζω ότι όλα όσο όμορφα και αν είναι είναι όλα ΤΟΣΟ ΨΕΥΤΙΚΑ.

Γίνονται όλα χωρίς ουσία, χωρίς συναίσθημα. Απλώς ποντάρουνε στο συναίσθημα του απλού ανθρώπου. Σε όλους εμάς, σε όλους αυτούς που πονάνε, που αγωνιούνε για το αύριο, για το σήμερα. Θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε πράγματα αναληθή και να ξεφεύγουμε από τα πραγματικά γεγονότα και τα προβλήματα που έχουμε.

 

Δεν λέω το πνεύμα του να αγωνίζεσαι είναι κάτι που ξεκίνησε από εδώ, από τον ελλαδικό χώρο.

 

Τι ρόλο όμως έπαιζαν οι αγώνες τότε, τι ρόλο παίζουν τώρα?

Ποιο το κέρδος, ποιο το όφελος, ποιος ο σκοπός τους?

Ποιά τα μέσα που χρησιμοποιούνται, ποιος ο προσωπικός λόγος του κάθε αθλητή?

 

Και δεν εννοώ τα χρηματικά βραβεία.

 

Εχω τόσα να γράψω που τελικά θα θεωρηθώ ''αντικοινωνική'' για να μη πω τίποτα άλλο. Καλύτερα να σταματήσω.

 

Ο καθένας μας έχει τα πιστεύω του και εύχομαι να μη με παρεξηγήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Καφρικο αλλα δεν θα πρεπει να δικαιουμαστε οι Ελληνες καποιο ειδος φραντσαιζ?

 

(οκ οκ ξερω Ολυμπιακη ΙΔΕΑ κλπ αλλα αυτα ηταν παλια.... ΤΩΡΑ τι γινεται... :P )

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν έχω δει καμία τελετή έναρξης μέχρι τώρα στην ζωή μου σε Ολυμπιακούς αγώνες.

 

Σχεδόν ποτέ δεν παρακολουθώ κανένα τέτοιο γεγονός, Ολυμπιακούς αγώνες, αγώνες ποδοσφαίρου, αγώνες μπάσκετ, πρωταθλήματα και όλα τα συναφή. Να μην αναφερθώ στην γιουροβίζιον.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

 

Δεν μπόρεσα ποτέ μου να μπω σε ένα τέτοιο ''κλίμα''.

Νομίζω ότι όλα όσο όμορφα και αν είναι είναι όλα ΤΟΣΟ ΨΕΥΤΙΚΑ.

Γίνονται όλα χωρίς ουσία, χωρίς συναίσθημα. Απλώς ποντάρουνε στο συναίσθημα του απλού ανθρώπου. Σε όλους εμάς, σε όλους αυτούς που πονάνε, που αγωνιούνε για το αύριο, για το σήμερα. Θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε πράγματα αναληθή και να ξεφεύγουμε από τα πραγματικά γεγονότα και τα προβλήματα που έχουμε.

 

Δεν λέω το πνεύμα του να αγωνίζεσαι είναι κάτι που ξεκίνησε από εδώ, από τον ελλαδικό χώρο.

 

Τι ρόλο όμως έπαιζαν οι αγώνες τότε, τι ρόλο παίζουν τώρα?

Ποιο το κέρδος, ποιο το όφελος, ποιος ο σκοπός τους?

Ποιά τα μέσα που χρησιμοποιούνται, ποιος ο προσωπικός λόγος του κάθε αθλητή?

 

Και δεν εννοώ τα χρηματικά βραβεία.

 

Εχω τόσα να γράψω που τελικά θα θεωρηθώ ''αντικοινωνική'' για να μη πω τίποτα άλλο. Καλύτερα να σταματήσω.

 

Ο καθένας μας έχει τα πιστεύω του και εύχομαι να μη με παρεξηγήσετε.

Φυσικα και ειναι ψευτικα και φυσικα και δεν εχουν καμια επαφη με το ολυμπιακο πνευμα, ομως ειναι ενας τροπος να παρουσιαστει η ιστορια (μονο τα καλα φυσικα) καθε περιοχης με εναν εξαιρετικα ψυχαγωγικο και ευπεπτο τροπο προς το ερυ κοινο!

Επισης ολη η "ολυμπιακη" διοργανωση ειναι απλα ενα πανηγυρι σπονσορων και ανταγωνισμου μεταξυ κρατων...καμια σχεση με τα ιδανικα που υπηρχαν στους αρχικους!

Τρανη αποδειξη ειναι πως την ωρα που αρχιζαν η ρωσια και η γεωργεια κηρυσαν πολεμο και μαλιστα εξαιρετικα βιαιο!!

Διχως να δινουν δεκαρα για το τι γινεται στον τομεα του αθηλισμου οπου ειναι η πιο ευγενης και ΙΕΡΗ ως προς τον ανρθωπο και το ΠΝΕΥΜΑ του μορφη ανταγωνισμου...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, εμένα, αυτή η τελετή έναρξης δεν μου άρεσε. Μπορεί να ήταν εντυπωσιαστική (και ουχί εντυπωσιακή). Μπορεί να είχε κάνα δυο ευρήματα. Αλλά, συνολικά με ενόχλησε. Κι αυτό που με ενόχλησε ήταν πως το πρότυπο που προέβαλλε, ήταν το πρότυπο του μαζοποιημένου ανθρώπου, πλήρως λειτουργικού εξαρτήματος μιας καλοκουρδισμένης μηχανής. Κι αυτό εμένα, πολύ απλά, με φρικάρει. Δύο χιλιάδες οκτώ τυμπανιστές, δύο χιλιάδες οκτώ καρατέκα. Εστίαση πάντα στη μάζα. Ποτέ στο άτομο.

 

Δε θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, εμένα, αυτή η τελετή έναρξης δεν μου άρεσε. Μπορεί να ήταν εντυπωσιαστική (και ουχί εντυπωσιακή). Μπορεί να είχε κάνα δυο ευρήματα. Αλλά, συνολικά με ενόχλησε. Κι αυτό που με ενόχλησε ήταν πως το πρότυπο που προέβαλλε, ήταν το πρότυπο του μαζοποιημένου ανθρώπου, πλήρως λειτουργικού εξαρτήματος μιας καλοκουρδισμένης μηχανής. Κι αυτό εμένα, πολύ απλά, με φρικάρει. Δύο χιλιάδες οκτώ τυμπανιστές, δύο χιλιάδες οκτώ καρατέκα. Εστίαση πάντα στη μάζα. Ποτέ στο άτομο.

 

Δε θα πάρω.

Μα αυτο εχει η κινεζικη και γενικα η ανατολικη κουλτουρα, ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ!

 

Επισης ως μοναδα ο ανθρωπος ειναι ικανος για πολλα, ΟΜΩΣ ενα συνολο - μια ΟΜΑΔΑ ανθρωπων ειναι πολυ πιο ικανοι οταν δρουν ως ΕΝΑΣ, οταν δρουν συντονισμενα ειναι απλα οτι καλυτερο για την αποστολη τους!

Ναι μεν ως θεαμα, αλλα μην ξεχνας ΟΛΑ τα μεγαλα εργα (δεν μιλαω για ανακαλυψεις αλλα για κατασκευες με καμια ουσιαστικη σημασια, παραμονο να δημιουργουν ΔΕΟΣ στο πληθος, και αποδειξη πως η ΟΜΑΔΙΚΗ δουλεια εινα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ!), ειναι κατασκευασμενα απο συντονισμενα πληθη!

 

Ναι ειμαι ο Δικηγορος του διαβόλου σε αυτο το θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Και τι συμβάλλει, με το δικό σου σκεπτικό, η πειθαρχία, στην ευτυχία, avocate diaboli;

χε χε χε

Απολύτως τίποτα!

Η πειθαρχεία ειναι ενας τροπος ωστε η κοινωνια να μενει μεσα σε καποια όρια τα οποια θα επιτρεπουν την ομαλη επβίωση της..δεν εχει να κανει τιποτα με την ευτυχια!!

 

Η Ευτυχια ειναι κατι που ο καθε ανθρωπος ξεχωριστα προσπαθει να βρει μεσα σε μια κοινωνια (βεβαια η κοινωνια δεν ειναι κατι απαραιτητο, μπορει καποιος να την βρει - και πιστευω ευκολοτερα- εξω απο αυτην..) ομως μιας και ολοι μας ειμαστε μελη της, προσπαθουμε να την βρουμε μεσα σε αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Και να ποιό θα είναι το παρθενικό μου θέμα για την νέα σεζόοοοννν....! :cheerful:

 

Συμφωνώ με τον Τράγο απολύτως.

 

Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό καθώς έβλεπα όλη αυτή τη μάζα να χτυπάει τύμπανα συγχρονισμένα ήταν μυρμήγκια που κουβαλούν φαγητό ασταμάτητα, το ένα πίσω από το άλλο, με οποιοδήποτε ρίσκο και κόστος.

 

Ψυχή? Μηδέν.

 

Εγώ θυμάμαι στην δική μας τελετή έναρξης που ΔΥΟ μόνο τυμπανιστές, εκ των οποίων μόνο ο ένας live, μας έκαναν να σηκωθεί η τρίχα κάγκελο. Γιατί είχαν ΨΥΧΗ.

 

Άλλες λεπτομέρειες που δεν μου άρεσαν; Η παράδοση της κινεζικής σημαίας σε στρατιώτες, οι σχεδόν πολεμικές ιαχές σε κάθε ευκαιρία, ένα μήνυμα που αφέθηκε να πλανάται στον αέρα του στυλ "είδατε τί μπορούμε να κάνουμε απλά και μόνο με τέλειο συγχρονισμό και ατελείωτες πρόβες...;;", η απουσία του πασίγνωστου κινέζικου δράκου ( :015annoyed: ), τα εκατομμύρια πυροτεχνήματα (εντάξει, το ξέρουμε ότι το κατέχετε το άθλημα), τα παιδάκια δίπλα δίπλα με τους στρατιώτες, η επίδειξη της δύναμης της μάζας και της βιομηχανιοποίησης....

 

Πολύ κακό για το τίποτα...

 

Ουσία;; Μηδέν.

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω ούτε εγώ.

 

Καλώς σας βρήκα και πάλι... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...