Jump to content

Τι ειναι η ζωη;;


αλεξ
 Share

Recommended Posts

Βράδυ Αυγούστου και κάθομαι και τα πίνω στην βεράντα μου αντι να διασκεδάζω όπως ολοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι..αντίθετα, ως νέος Άμλετ αναρωτιέμαι ''να ζεί κανείς ή να μην ζεί;'' Πιο συγκεκριμένα γιατί να ζεί...ή να μην ζεί...μεγάλες απορίες θα μου πείτε για Αύγουστο μήνα..αυτό όμως που με νοιάζει να μου πείτε είναι η γνώμη σας επι του θέματος..με λίγα λόγια: ποίο το νόημα όλων αυτών των συναισθημάτων (χαράς, ευτηχίας, λύπης, δυστηχίας)..Τι στο μπιιππππ ειναι η ζωή;;;;

Link to comment
Share on other sites

πολυ hi κατασταση. το ναρκωτικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει ζωή

 

Στίχοι - Μουσική: Ορφέας Περίδης

 

Αρχίζω απ' το τέλος ρόδο μου, αυγή μου

και τι θα πει ζωή,

εφτά φορές να πέφτεις, να σηκώνεσαι οκτώ.

 

Σου μάζεψα λουλούδια στο καταχείμωνο,

και τι θα πει ζωή,

εφτά φορές να πέφτεις, να σηκώνεσαι οκτώ.

 

Ένα παιδί μου τα 'μαθε τα λόγια, τον σκοπό,

και τι θα πει ζωή,

εφτά φορές να πέφτεις, να σηκώνεσαι οκτώ.

 

Κι αρχίζω απ' το τέλος ρόδο μου, αυγή μου

και τι θα πει ζωή,

εφτά φορές να πέφτεις, να σηκώνεσαι οκτώ.

Link to comment
Share on other sites

κορυφαιο :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Βράδυ Αυγούστου και κάθομαι και τα πίνω στην βεράντα μου αντι να διασκεδάζω όπως ολοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι..αντίθετα, ως νέος Άμλετ αναρωτιέμαι ''να ζεί κανείς ή να μην ζεί;'' Πιο συγκεκριμένα γιατί να ζεί...ή να μην ζεί...μεγάλες απορίες θα μου πείτε για Αύγουστο μήνα..αυτό όμως που με νοιάζει να μου πείτε είναι η γνώμη σας επι του θέματος..με λίγα λόγια: ποίο το νόημα όλων αυτών των συναισθημάτων (χαράς, ευτηχίας, λύπης, δυστηχίας)..Τι στο μπιιππππ ειναι η ζωή;;;;

Διαφωνώ στο "Φυσιολογικοί"..

Κατά τα άλλα η ζωη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο αυτο που θες εσυ να ειναι!

Αυτο που νιώθεις μεσα σου όμως, και δυστυχως αυτο ειναι που ολοι αυτοί που ονομαζεις "Φυσιολογικους" ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ, καταστρεφουν, εξαφανίζουν, και προσπαθούν να μεταδώσουν αυτη τη συμπεριφορά και στους υπόλοιπους που νιώθουν και αναρωτιώνται τον σκοπό μας εδω...

 

Υπάρχουμε σε ενα καταπληκτικό μερος, οπου μπορούμε μεσω της θελησής μας να κάνουμε τα πάντα δυνατά!!

Όμως λόγω της αδυναμίας του πνεύματος μας, και της ΙΣΧΥΡΗΣ μας εξάρτησης απο τις υλικές απολαύσεις (μιας και ειναι ο γρηγοροτερος τροπος για να ευχαριστηθεί ο εγκεφαλος μας...επίσης ειναι και ο ισχνότερος) έχουμε αποστραφεί τόσο πολύ απο αυτή μας την ΦΥΣΗ, που θεωρούμε τους εαυτούς μας ΜΗ-φυσιολογικους, αν δεν "διασκεδάζουμε" σαν υπνωτισμενοι απο βλαμένους και αντ'αυτου καθόμαστε στην ηρεμία της καλοκαιρινής νυκτός σκεπτόμενοι και φιλοσοφούντες..

 

Δεν υπαρχει απάντηση στις ερωτήσεις σου..

Ζεις επειδη το θες, δεν θες να ζεις; ε τοτε σταμάτα το..διαλλεξε εσυ τον τροπο..μεσω του τρόπου ζωης των περισσοτέρων..ή μεσω αυτοκτονίας, προτιμώ το δεύτερο γιατι ειναι πιο ειλικρινές και προκαλεί μικροτερη βλάβη στο πνεύμα..

 

Ισως ρωτησεις γιατι να θέλει καποιος να ζει..

Αυτο ο καθένας το βρίσκει μονος του!! Και για να βρει τον λογο, πρεπει να καθαρισει πολυ καλα τον εαυτό του, ωστε η ψυχή του να του επιτρέψει την είσοδο μέσα της...

Όταν ομως το καταφέρει αυτο (φυσικα μεσω σοβαρής προσπάθειας) καταλαβαίνει την ομορφιά και την υπερτατη μαγεία της ΖΩΗΣ!

Link to comment
Share on other sites

Βράδυ Αυγούστου και κάθομαι και τα πίνω στην βεράντα μου αντι να διασκεδάζω όπως ολοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι..αντίθετα, ως νέος Άμλετ αναρωτιέμαι ''να ζεί κανείς ή να μην ζεί;'' Πιο συγκεκριμένα γιατί να ζεί...ή να μην ζεί...μεγάλες απορίες θα μου πείτε για Αύγουστο μήνα..αυτό όμως που με νοιάζει να μου πείτε είναι η γνώμη σας επι του θέματος..με λίγα λόγια: ποίο το νόημα όλων αυτών των συναισθημάτων (χαράς, ευτηχίας, λύπης, δυστηχίας)..Τι στο μπιιππππ ειναι η ζωή;;;;

 

Μιας και δεν πηγαίνεις πουθενά αυτές τις ημέρες θα σε παρεπέμπα να πάρεις μια ταινία να δεις.

Λέγεται "Τι στο μπιιιιιππ.... ξέρουμε" και ειναι μια ταινία-ντοκύμαντερ που μιλούν κάποιοι επιστήμονες βάσει κάποιων ερευνών εμπλέκοντας βέβαια και στιγμές καθημερινής ζωής. Είναι μια ασυνήθιστη παραγωγή άλλα ίσως σου λύσει κάποιοες απορίες μα και ίσως σου δημιουργήσει.. :smilewink:

Πάει καιρός που την είχα δει και γώ άλλα είναι ενδιαφέρουσα. Νομίζω έχει πάνω από 1,5 χρόνο που χει βγεί.

Πάντως ο τίτλος είναι όλα τα λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

Τι σε νοιάζει το τι είναι η ζωή , ποιο το νοημα της ,όταν κατά τη διάρκειά της ζεις όλα αυτά τα έντονα συναισθήματα?

Χαράς και λύπης,γιατί αν δε ζήσεις το ένα δεν εκτιμάς το άλλο...

 

Ότι και να είναι είναι υπέροχο...

Αν και ΠΟΛΥ μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Βράδυ Αυγούστου και κάθομαι και τα πίνω στην βεράντα μου αντι να διασκεδάζω όπως ολοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι..αντίθετα, ως νέος Άμλετ αναρωτιέμαι ''να ζεί κανείς ή να μην ζεί;'' Πιο συγκεκριμένα γιατί να ζεί...ή να μην ζεί...μεγάλες απορίες θα μου πείτε για Αύγουστο μήνα..αυτό όμως που με νοιάζει να μου πείτε είναι η γνώμη σας επι του θέματος..με λίγα λόγια: ποίο το νόημα όλων αυτών των συναισθημάτων (χαράς, ευτηχίας, λύπης, δυστηχίας)..Τι στο μπιιππππ ειναι η ζωή;;;;

 

Όπως το αντιλάμβανομαι έγώ σαν Άντια, η ζωή είναι ένα ορισμένο χρονικό δίάστημα μέσα στο οποίο βιώνουμε αισθήματα, εμπείρίες και όλα τα συναφή.. όπως λες και συ ποιο το νοήμα να τα βιώσουμε όλα αυτά από την στιγμή που κάποτε δεν θα έχουν καμιά σημασία και κανείς δεν θυμάται την ύπαρξη μας.. για ποιο λόγο τόσο τρέξιμο και φασαρία, σωστα ? :) για μένα όμως αυτο είναι το συναρπαστικό και το ωραίο με την ζωή.. το ότι δεν έχεις ιδέα γιατί συμβαίνει όλο αυτό αλλά το όλο νοήμα δεν είναι να βρεις απάντηση στις απορίες σου , αλλά να ζήσεις , να χαρείς την ζωή σου και όχι απλά να επιβιώσεις.. πιστεύω ότι η ζωή είναι ένα δώρο και όσο πιο πολύ το φιλοσοφούμε τόσο πιο πολύ χάνουμε την ουσία .......

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι δεν είναι κακό να φιλοσοφούμε. Γενικά το κακό όπως καλά ανέφερε κάποιος από εδώ μέσα είναι υποκειμενικό.

 

Εγώ πιστεύω ότι όλοι γνωρίζουμε τι είναι ζωή, όλοι γνωρίζουμε για ποιο λόγο έχουμε έρθει εδώ και ζούμε, όλοι γνωρίζουμε λίγο - πολύ αυτά που θα περάσουμε ή καλύτερα αυτά που θα θέλαμε να περάσουμε απλώς για κάποιο λόγο, ακόμα και αυτός είναι γνωστός σε εμάς, δεν τα θυμόμαστε.

 

Αν και κάποιοι πιστεύουν ότι εδώ σε αυτή την διάσταση, σε αυτή την κατάσταση που βρισκόμαστε, δεν ζούμε, απλώς ονειρευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...