Jump to content

Φιλοσοφοι


 Share

Recommended Posts

Ποια ειναι η γνωμη σας για τους φιλοσοφους της αρχαιας ελληνικης ιστοριας;Στηριζεται τις αποψεις τους ή τις κατακρινεται;

Ποιο συγκεκριμενα θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για το περι φυσεως του Πλατωνα.

Link to comment
Share on other sites

έχει για την εποχή του μια σούμα των απόψεων περί ψυχής και κόσμου της ΟρφικοΠυθαγόρειας γραμμής αλλά και πολλά λάθη σχετικά με την ιατρική επιστήμη.

 

Υπάρχουν όμως σημαντικά στοιχεία για να εξάγει κανείς. Τα σημαντικά στοιχεία είναι κατά την γνώμη μου τα μεταφυσικά που είναι διαχρονικά μέχρι τις μέρες μας.

 

Αυτά τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

έχει για την εποχή του μια σούμα των απόψεων περί ψυχής και κόσμου της ΟρφικοΠυθαγόρειας γραμμής αλλά και πολλά λάθη σχετικά με την ιατρική επιστήμη.

 

Υπάρχουν όμως σημαντικά στοιχεία για να εξάγει κανείς. Τα σημαντικά στοιχεία είναι κατά την γνώμη μου τα μεταφυσικά που είναι διαχρονικά μέχρι τις μέρες μας.

 

Αυτά τα λίγα.

Ιατρικά λάθη;

Για πες για πες!!

 

Θέλω να δω βασικά το πόσο έχουμε προχωρήσει εμείς σε αυτούς τους τομείς απο κείνη την εποχή...

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω μπροστά μου για να πω ακριβώς απόσπασμα κτλ αλλά αν θυμάμαι καλά μια από τις απόψεις ήταν για τα μάτια που είναι διαφανεί και δέχονται τον ήλιο ή κάτι τέτοιο αλλά έχει και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω μπροστά μου για να πω ακριβώς απόσπασμα κτλ αλλά αν θυμάμαι καλά μια από τις απόψεις ήταν για τα μάτια που είναι διαφανεί και δέχονται τον ήλιο ή κάτι τέτοιο αλλά έχει και άλλα.

Πολύ καλά, και εγω αυτο ακριβώς είχα κατά νου! :)

 

Απο οτι θυμαμαι μια αποψη της εποχης ηταν πως τα ματια εκπεμπουν ενα ειδος ακτινοβολίας...

Βέβαια με την σημερινη τεχνολογία κάτι τέτοιο δεν ειναι ανιχνεύσιμο, οπότε και ΔΕΝ ισχύει..

Όμως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως κατι τέτοιο ΔΕΝ υφίσταται έτσι;

 

ΜΠΟΡΕΙ καλιστα να εκπέμπεται κάποιο είδος ακτινοβολίας απο τα μάτια, ένα αγνωστο είδος μη ανιχνεύσιμο απο τα επιστημονικά όργανα μας..το οποίο εξηγεί το συναίσθημα που νιώθουμε οταν κοιταζόμαστε στα μάτια, ή όταν καποιου το βλέμα ειναι πολύ ισχυρό και το νιώθουμε ακόμα κι αν δεν τον βλέπουμε.. ή παρόμοιες καταστάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το αν εκπέμπουν ακτινοβολία είναι άλλο θέμα.

 

δεν έλεγε κάτι τέτοιο, αλλά ότι πώς τα ματια λειτουργουν, ότι βλέπουμε γιατί τα ματια δεχονται το φως και ότι είναι διάφανα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το αν εκπέμπουν ακτινοβολία είναι άλλο θέμα.

 

δεν έλεγε κάτι τέτοιο, αλλά ότι πώς τα ματια λειτουργουν, ότι βλέπουμε γιατί τα ματια δεχονται το φως και ότι είναι διάφανα.

Δεν μπορω να βρω κατι λαθος σε αυτο..

Διαφανος για εμενα σημενει οτιδηποτε διαπερναται εκ του φωτως ετσι;

Και το ματι διαπερναται απο το φως, το οτι ειναι μαυρες οι κορες για εμενα βασιζεται στο οτι δεν υπαρχει καθολου φως απο πισω απο το ματι, και οσο μπαινει αυτοματως αποροφαται..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν το έχω μπροστά μου για να πω ακριβώς απόσπασμα κτλ αλλά αν θυμάμαι καλά μια από τις απόψεις ήταν για τα μάτια που είναι διαφανεί και δέχονται τον ήλιο ή κάτι τέτοιο αλλά έχει και άλλα.
Εκείνη την εποχή υπήρχε αναζήτηση και διαφωνία για το "πώς" βλέπουμε:

Από τη μια η παραδοσιακή "σχολή" που έλεγε ότι τα μάτι "εκπέμπουν" ένα "εσωτερικό φως" ακτινοβολία που "φωτίζει" τα πράγματα γύρω κι απ' την άλλη η νεότερη (που αποδείχθηκε τελικά ότι είχε δίκιο) ότι τα μάτια συλλαμβάνουν το φως που προέρχεται εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο ερώτημα για να απαντηθεί σε λίγες γραμμές , ειδικά όταν δεν έχει κάποιος ασχοληθεί σοβαρά με τους σκεπτιστές, τον στωισμό, τον σκωπτισμό κτλ..

 

Είναι πολύ επιδερμικό ερώτημα αν μου επιτρέπεις. Πως μπορείς άλλωστε να εκφράσεις ενα ερώτημα για το σύνολο των αρχαίων φιλόσοφων χωρίς να γνωρίζεις το σύνολο των έργων τους αλλά και την κεντρική ιδέα διδασκαλίας τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Πολύ καλά, και εγω αυτο ακριβώς είχα κατά νου! :)

 

Απο οτι θυμαμαι μια αποψη της εποχης ηταν πως τα ματια εκπεμπουν ενα ειδος ακτινοβολίας...

Βέβαια με την σημερινη τεχνολογία κάτι τέτοιο δεν ειναι ανιχνεύσιμο, οπότε και ΔΕΝ ισχύει..

Όμως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως κατι τέτοιο ΔΕΝ υφίσταται έτσι;

 

ΜΠΟΡΕΙ καλιστα να εκπέμπεται κάποιο είδος ακτινοβολίας απο τα μάτια, ένα αγνωστο είδος μη ανιχνεύσιμο απο τα επιστημονικά όργανα μας..το οποίο εξηγεί το συναίσθημα που νιώθουμε οταν κοιταζόμαστε στα μάτια, ή όταν καποιου το βλέμα ειναι πολύ ισχυρό και το νιώθουμε ακόμα κι αν δεν τον βλέπουμε.. ή παρόμοιες καταστάσεις!!

Π.χ μάτιασμα,έχουν κάποιοι μια ακτινοβολία άστα να πάνε!!! :P

Link to comment
Share on other sites

τώρα θυμήθηκα μια εικόνα που έχω δει... είναι κάποιος άγιος που από τα μάτια του βγαίνουν ακτίνες και πανε σστα μάτια κάποιου άλλου... την έχει δει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

0531-superman.gif

 

Συγνώμη, δεν μπορεσα να κρατηθώ... :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!! είμαι καινούριο μέλος.

 

Αλήθεια πώς εξηγείται το φαινόμενο της βασκανίας αλλά και το φαινόμενο που προαναφέρθηκε με τον έντονο βλέμμα που μπορέι να προσελκύσει κάποιο άλλο.Επίσης νομίζω πως όλοι έχουμε νιώσει κάποιες φορές ένα βλέμμα πάνω μας.Πώς αλήθεια λειτουργεί αυτό?Υπάρχει κάτι στα κείμενα του Πλάτωνα ή κάποιου άλλου φιλοσόφου?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

μεταχρονολογημένη απάντηση δέχεσαι;Τώρα το είδα... Η βασκανεία και γενικά το "κάρφωμα" ενός βλέματος έχει να κάνει με ενέργεια. Ενέργεια που επιδρά είτε αρνητικά (κυρίως) είτε θετικά πάνω σε εμάς. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Έχει να κάνει με το τι αισθάνεται για εμάς ο απέναντι εκείνη την στιγμή. Αν έχει συναισθήματα φθόνου, ζήλειας κτλ.. τότε νιώθεις άσχημα με πονοκέφαλο κτλ.. αν σε θαυμάζει κάποιος/κάποια νιώθεις μια καλή ψυχολογία που φυσικά ενισχύεται και απο την δική μας τάση για ναρκισσισμό(έμφυτο ΕΓΩ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...