Jump to content

Triquetra


oneirevomai
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα. Δεν ήμουν σίγουρη για το πού έπρεπε να μπει αυτό το topic γι αυτό το έβαλα εδώ.

Διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα στο forum, είδα να αναφέρεται σε πολλά σημεία η triquetra. Γνωρίζω τον συμβολισμό της, όμως θα ήθελα να μάθω εάν πραγματικά ισχύουν όλα όσα αναφέρονται περί προστασίας.

Προσωπικά, επειδή μου αρέσει ως σύμβολο, σκέφτομαι να το χτυπήσω tatoo κάπου στο σώμα μου, θέλω όμως να μάθω αν πραγματικά προσφέρει κάποιο είδος προστασίας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει σχετικό άρθρο στην σελίδα.

Όσον αφορά εάν ισχύουν... Ισχύουν εφόσον εσύ πιστεύεις σε αυτό και του δίνεις ενέργεια (όπως συμβαίνει με όλα τα σύμβολα άλλωστε -και όχι μόνο σύμβολα).

Τώρα αν θα το χτυπήσεις τατουάζ, δική σου επιλογή θα είναι ό,τι θέλεις κάνεις. Αν θες να το χτυπήσεις επειδή απλά σου αρέσει και δε σημαίνει κάτι σε εσένα...προσωπικά είμαι αντίθετη :)

Link to comment
Share on other sites

...με έχουν ρωτήσει: "Τι κολιέ να φορέσω καλύτερα; Τη πεντάλφα ή την triquetra;" Όταν απάντησα ρωτώντας αν θα μείνει Ελλάδα ή εξωτερικό και απάντησε "Ελλάδα", δίχως δισταγμό της απάντησα: " Πάρε μια triquetra, καλύτερα!" Ξέρω πως πρέπει να φοράς κάτι που να σε εκφράζει, αδιαφορώντας για τις τυχόν συνέπειες -αντιδρασεις του περίγυρου. Αλλά, πάλι...την ίδια απάντηση θα την ξανάδινα. Ίσως -λέω- ίσως έτσι είναι το σωστό,για την ώρα...

 

Προσωπικά, επειδή μου αρέσει ως σύμβολο, σκέφτομαι να το χτυπήσω tatoo κάπου στο σώμα μου, θέλω όμως να μάθω αν πραγματικά προσφέρει κάποιο είδος προστασίας.

 

Χτύπα το ταττοο, ναι θα σε βοηθήσει-αρκεί να το πιστέψεις. Αφού βεβαιώθηκα πως και τα δικά μου ταττοο έχουν ενεργειακή φόρτιση -τέτοια που εμπνέομαι, δυναμώνω ψυχικά και "προστατεύομαι". Άλλωστε -και από αισθητικής άποψης, λόγω σχήματος- είναι υπέροχο ως σχέδιο πάνω στο σώμα σου (είτε στον ώμο, είτε στο μπράτσο ψηλά, είτε πίσω χαμηλά πλάτη...)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι αντίθετη :)

 

Αντίθετη.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως πρέπει να φοράς κάτι που να σε εκφράζει, αδιαφορώντας για τις τυχόν συνέπειες -αντιδρασεις του περίγυρου. Αλλά, πάλι...την ίδια απάντηση θα την ξανάδινα. Ίσως -λέω- ίσως έτσι είναι το σωστό,για την ώρα...

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει τι θα πουν οι άλλοι και πώς θα το σχολιάσουν. Αν και ομολογώ οτι ενω αρχικά ήθελα να "χτυπήσω" την Λίλιθ, μετά το μετάνιωσα, γιατί αν μάθαιναν οι δικοί μου περί τίνος επρόκειτο, η Λίλιθ μπροστά τους θα ήταν απόφοιτη των Καλογραιών...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα είναι ωραίο τατού άλλα που να κάθεσαι να εξηγείς στον καθένα την πραγματική του σημασία, αν και ίσως να μην σε νοιάζει τι θα λένε οι άλλοι όπως είπες, αλλά σαφώς θα προβείς να τους απαντήσεις σε τυχόν ερωτήσεις και δικές τους (ότι να ναι) ερμηνίες τους, λόγω της άγνοιας και της έλλειψης γνώσης που θα έχουν για το σύμβολο..

 

Εγώ πάντως μαζί σου είμαι.. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις πραγματικα να κανεις το tatoo καν'το. δεν τιθομαι υπερ γιατι δυστυχως εχω δει κυτταρα σε δερμα με tatoo. αλλα δεν τιθομαι και κατα σαν ιδεολογια. αυτο ειναι δικια σου επιλογη. αν βαριεσαι να εξηγεις τοτε κανε το χαζουλικο: πες οτι σου αρεσε αλλα δεν ξερεις τι σημαινει και εισαι ενταξει :smilewink: :smilewink: :smilewink: αλλα καν'το για σενα και μεινε βραχος. μην μετανιωνεις λογω των αλλων.

 

 

Υ.Γ σκεψου το ωστοσο αν θα χτυπησεις τατου γτ ειναι μπελας αν το βαρεθεις

Link to comment
Share on other sites

Αν και ομολογώ οτι ενω αρχικά ήθελα να "χτυπήσω" την Λίλιθ, μετά το μετάνιωσα

 

Τη ΛΙΛΙΘ??? Αυτό το ΤΑΤΤΟΟ έχω ήδη εγώ-σε πιο magna στυλ...!!!

Σε πρόλαβα χαχ... :cheerful: Αλλά καλή η ιδέα σου!

Βασικά, περισσότερο οι άντρες το προτιμούν παρά γυναίκες -με βάση όσους ρώτησα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σχεδιαζεται κατι κατα δικο σας;;

Ετσι και θα σημενει πολλα για εσας και επισης θα ειστε οι μοναδικοι που θα το "φορατε"!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σχεδιαζεται κατι κατα δικο σας;;

Ετσι και θα σημενει πολλα για εσας και επισης θα ειστε οι μοναδικοι που θα το "φορατε"!!

 

Συμφωνώ απόλυτα :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχεις το ταλέντο να το φτιάξεις...

 

Νομίζω πως η επιλογή του αν θα κάνει κάποιος τατουάζ δε θα έπρεπε ούτε να ενθαρρύνεται, ούτε να αποθαρρύνεται. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά και είναι γνωστά. Είναι μια προσωπική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχεις το ταλέντο να το φτιάξεις...

 

Νομίζω πως η επιλογή του αν θα κάνει κάποιος τατουάζ δε θα έπρεπε ούτε να ενθαρρύνεται, ούτε να αποθαρρύνεται. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά και είναι γνωστά. Είναι μια προσωπική επιλογή.

Το ταλέντο δεν είναι κάτι το αναγκαίο..

Εγώ για παράδειγμα εχω φτίαξει καποια σχέδια για την πλάτη (ολόκληρη), σε πολύ πρόχειρη μορφή..έπειτα το πας σε αυτόν που έχεις διαλλέξει να στο κάνει και απλά συζητάς μαζί του για το πώς θέλεις να είναι το σχέδιο!

 

Όταν ολοκληρωθεί τότε (και φυσικά υπάρχει το κεφάλαιο) δεν μένει τιποτε άλλο απο το να το "σκάσεις" :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σχεδιαζεται κατι κατα δικο σας;;

Ετσι και θα σημενει πολλα για εσας και επισης θα ειστε οι μοναδικοι που θα το "φορατε"!!

Εγω αφτο εχω κανει... :clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τη ΛΙΛΙΘ??? Αυτό το ΤΑΤΤΟΟ έχω ήδη εγώ-σε πιο magna στυλ...!!!

Σε πρόλαβα χαχ... :cheerful: Αλλά καλή η ιδέα σου!

Βασικά, περισσότερο οι άντρες το προτιμούν παρά γυναίκες -με βάση όσους ρώτησα σχετικά...

 

 

Ξέρω πως είναι λίγο περίεργο για γυναίκα, αλλά κατά κάποιο τρόπο είναι το ίνδαλμά μου (με την ευρεία έννοια της λέξης φυσικά). Βρίσκω ότι πίσω απο το μύθο κι όλα όσα λέγονται γι αυτή, κατα βάθος δεν είναι τίποτε άλλο απο μια γυναίκα που ήταν ουσιαστικά ελεύθερη κι επέλεξε να ζήσει έτσι. Κάτι σαν πρώιμη σουφραζέτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σχεδιαζεται κατι κατα δικο σας;;

Ετσι και θα σημενει πολλα για εσας και επισης θα ειστε οι μοναδικοι που θα το "φορατε"!!

 

 

Αυτό που έχω κάνει, είναι δικής μου έμπνευσης. Βασικά, αυτό που χρειάζεται για ένα τατουάζ είναι να εκφράζει κάτι απο την προσωπικότητά σου κι όχι αυτές τις βλακείες που κάνουν οι περισσότεροι. Αν δει κανείς το δικό μου και συνδέσει τα στοιχεία του, τότε με έχει καταλάβει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...